Viņu uzskatīja par talantīgāko pasaulē, tagad viņu atbalsta tikai narkobarons

Bermards Tomičs, sportazinas.com
REUTERS/Jason Reed/File Photo

Pat cilvēki, kas lielajam tenisam seko nepastiprināti, ļoti iespējams, ir dzirdējuši par kādu puisi vārdā Bernards Tomiks. 25 gadus vecais austrālietis jau vairākus gadus sev uzmanību no masu mediju un apkārtējo puses piesaista ar saviem izteikumiem un (ne)darbībām tenisa laukumā.

Par kādreiz tik ļoti talantīgo uzskatītais Tomiks nu ATP jaunākajā reitingā atrodas vien 144.vietā, bet tas puisim neliedz turpināt dzīvot savā pasaulē un pēc tikai sev zināmiem noteikumiem. Tajā ietilpst sporta veidam, ko viņš pats pārstāv, veltītas negatīvas replikas un izklaides, kas iederētos filmās par izlutināto miljardieru bērniem.

No viņa distancējies pat viņa tēvs, kurš atklāti atzinis, ka viņam kauns par dēlu. Džons Tomiks bija Bernarda treneris, bet arī tēvs un dēls nespēja sadzīvot un sarāva ģimenes saites. Tāpat ar viņu kontaktēties pārtraucis arī cits tenisa “sliktais zēns” Niks Kirijos, parādot, ka par daudz ir par daudz…

Pasaules slavenākā tenisa turnīra – Vimbldonas laikā, Tomiks paziņoja, ka viņam ir garlaicīgi. Tomiks spēles laikā ar Mišu Zverevu atklāti ņirgājās, neizrādot nekādu vēlmi uzvarēt cīņu ar Vācijas sportistu. Austrālietis tik tālu čakarēja mača gaitu, ka pat speciāli, bez pamatojuma, izsauca kortā mediķi. Tā viņš cerēja pakaitināt pretinieku.

Pēc šāda ekscesa Tomiks tika sodīts – 15 000 dolāru, taču ar to vēl nekas nebeidzās – no viņa atteicās virkne sponsoru, tajā skaitā kompānija “Head”. Vimbldonas turnīra organizētāji, kas cenšas sacensībās saglabāt džentelmenisku garu, atļaujot spēlēt tikai sniegbaltā apģērbā un liekot ievērot dažādas tradīcijas, bija noskaitušies ne pa jokam. “Tomiks ir kā melns traips šim skaistajam sportaveidam,” tika pausts viedoklis. Miljoniem bērnu visā pasaulē vēlas nokļūt Vimbldonā, bet viņš izņirgājas par pretinieku, sanākušajiem skatītājiem un tiesnesi.

Tomiks regulāri iekuļas problēmās ar policiju, viesnīcās visapkārt pasaulei tieši viņa numuriņos bijušas vistrakākās ballītes. Bieži vien pat pirms spēlēm, vai pēc zaudētiem mačiem pirmajās turnīra kārtās. Tomiks uz to vienmēr atbildēja nievājoši, sakot, ka tam vienalga…

Tomiks un Kirijos (no labās) pārstāvot Austrālijas izlasi

“Daudz ir mainījies kopš laika, kad bijām draugi,” norādīja Kirijos, kurš tāpāt kā Tomiks ir austrālietis. Arī Niks ņēmis dalību Tomika ballītēs. “Vairs nesaprotu neko no tā, ko viņš runā. Viņš saka vienu, bet dara, ko citu. Vienmēr nonākot pretrunās.”

Arī Kirijos zināms kā talantīgs spēlētājs, kurš var vienā spēlē sasit pasaules spēcīgākos tenisistus, bet nākamajā zaudēt rangā krietni zemāk esošam tenisistam, to paskaidrojot ar motivācijas trūkumu.

“Viņš saka, ka teniss viņam nesagādā baudu, ka viņam nepatīk spelēt, bet pēc tam viņš pasaka, ka vienīgais, kas viņu apmierinās būs uzvara “Grand Slam”. Tas ir kaut kāds sviests,” par Tomiku izteicās kādreizējais draugs Kirijos.

22 gadus vecais Kirijos jaunākajā ATP rangā ieņem respektablo 21.pozīciju, bet viņš nenoliedz, ka sasniegt augstākus mērķus traucē iekšējā cīņa ar sevi. Kirijos savas problēmas, atšķirībā no Tomika, nenoliedz.

Austrālijas tenisa vadība, ar leģendāro Leitonu Hjuitu priekšgalā, nesen Tomikam piedāvāja profesionālu palīdzību. Daudziem tenisa prātiem sāpēja sirdis par to, ka tik talantīgs puisis zaudē vienu spēli pēc otras un rangā gada laikā no augstās 17.pozīcijas noslīdējis zem simtnieka. Federācija bija nolēmusi apmaksāt visus vajadzīgos psihologu pakalpojumus.

Tomēr Tomiks uz palīdzīgu roku atbildēja ar… vētrainu atpūtu dārgos restorānos, to visu darot Austrālijā bēdīgi slavenu narkodīleru sabiedrībā. Pēc izkrišanas no ASV atklātā turnīra Tomiks ieradās dzimtenē un uzreiz ķērās vērsim pie ragiem. Viņš sarīkoja vētrainu ballīti. Dārgi restorāni, kokteiļi, meitenes, naktsklubi, lidojumi ar helikopteru.

Tomiks par vienu nedēļas nogali nolocīja vairāk kā 50 000 ASV dolāru, bet par to nebēdāja. Uz žurnālistu jautājumiem par iztērētajām naudas summām, 25 gadus vecais puisis atmeta: “50 000? Man tie ir riekstiņi… Kad tev ir 14 miljoni, tad 50 tūkstoši liekas kā nieks.”

Tomiks savas izklaides neslēpj

Pēc oficāliem datiem Tomiks ATP organizētajos turnīros nopelnījis mazliet vairāk kā piecus miljonus ASV dolāru. Varbūt skandālists bija rēķinājis Austrālijas dolāros, tāpat sanāk iespaidīgs uzkrātais kapitāls – nepilni deviņi miljoni eiro. Vai viņam maz šāda nauda vispār kadreiz ir bijusi? Drīzāk kārtējais Tomika skaļais gājiens, lai par sevi varētu palasīt avīžu pirmajās lapaspusēs.

Kamēr Austrālijas tenisa asociācija cerēja, ka Tomiks atbildēs uz telefona zvaniem, tikmēr pats sportists nevairījās atpūsties bēdīgi slavena narkotiku tirgus karaļa Ada Onura sabiedrībā. Sociālos tīklos nonāca bildes, kur Tomiks atpūšas Onura kompānijā, kurš apsūdzēts kokaīna ražošanā un tirgošanā. Onurs atbrīvots no ieslodzījuma pret drošības naudu un gaida tiesu.

Vēlāk Onura advokāts sarunās ar medijiem paziņoja, ka Tomiks no savas draudzības ar Onuru nekautrējas, tieši pretēji viņš Onuru uzskata par draugu, bet no draugiem, kas nonākuši grūtībās ar likumu novērsties nevar… “Viņš nav žurka,” sacīja apsūdzētā advokāts Ahmeds Dips, kurš arī atradās kompānijā (pirmais no labās).

Arī pats Tomiks nav vairījies no narkotiku tēmas. Baumots, ka tās parādījušās (kokaīns un marihuāna) arī Tomika viesnīcas numuriņu pasākumos. Jau 2015.gadā tenisista vārds izskanēja saistībā ar narkotiku apriti. Kāda nepilngadīga meitene Austrālijas tiesā liecināja, ka Bērnijs viņai ir lielījies, ka viņam ir kokaīna krājumi 50 000 dolāru vērtībā. Meitene tika nopratināta lietā pret kādu naktsklubu īpašnieku Džeimiju Piteringu, kurš ir tuvs Tomika draugs. Piterings tika apsūdzēts kokaīna tirdziecībā, bet apvainojumus Bērnija virzienā draugs nosauca: “tas bija neveiksmīgs joks viņa izpildījumā”.

Tomiks ar draugiem. Narkobarons Ada Onurs (otrais no labās)

Saspringtās attiecības ar Austrālijas tenisa vadību esot eskalējušās pēc tam, kad Tomikam paziņots, ka viņam nav garentēta “wild-card” (speciāls uzaicinājums) uz “Australian Open”. Kā zināms, ar 144.vietu ATP reitingā pamatsacensībās iekļūt nav iespējams. Tomiks uz šādu soli apvainojies, jo uzskata, ka zemā vieta reitingā ir tikai sagadīšanās. Tā vietā, lai atbalstītu tenisistu un piešķirtu automātisku vietu turnīrā, asociācija gatava viņu sūtīt pie psihologa… Ko gan citu viņi bija gaidījuši?

“Wild card” saņēma Tanasis Kokianakis, bet Tomiks aizbrauca uz Eiropu, kur ātri uzkāpa uz zaudējumu takas. Atgriezies Austrālijā, Tomiks neatbildēja uz “Australian Open” uzaicinājumu piedalīties citas “Wild card” izlozē. Viņš šķietami uzskatāmi centās parādīt savu nostāju pret Austrālijas tenisa centieniem sniegt palīdzīgu roku.

“Mēs mēģinājām sazināties ar Bērniju, lai uzdotu jautājumus par viņa veselības stāvokli un tagad gaidam atbildes. Viņš ir runājis ar Leitonu (Hjuitu – red.). Mēs cenšamies ar viņu izveidot kontaktu,” sacīja Austrālijas tenisa galva Kregs Tailijs. “Viņam ir grūts periods: reitingā viņš ir nokritis, viņam ir grūtības – mēs visi to zinam. Mūsu darbs kā federācijai – piesaistīt speciālistus, kas palīdzētu mūsu tenisistiem ne tikai tenisa jautājumos. To arī domājam darīt.”

Sākotnēji daudzi Bērnija trakulības norakstīja uz jaunību un vēlmi iztrakoties. Visi saprata, ka uz jauno talantu vienmēr ticis izdarīts liels spiediens. Tomiku uzskatīja par Austrālijas tenisa nākotni. Leitona Hjuita mantinieku. Tomiks ATP ranga simtniekā debitēja jau 17 gadu vecumā, uzvarot daudzus tā laika “dūžus”, bet vienā brīdī jaunajam puisim aizbrauca jumts. Citi kā galveno iemeslu šādai attieksmei pret darbu un dzīvi kopumā nosauc nepietiekamo audzināšanu.

Bernards Tomics, sportazinas.com
Foto: AP

Bernarda tēvs Džons, kas no dēla radīja TOP-20 tenisistu, nekad nerādīja to labāko piemēru, lai varētu sagaidīt priekšzīmīgu uzvedību. Džons nevairījās būt agresīvs gan pret dēlu, gan pret apkārtējiem. 2013.gadā Maljorkā Tomiks vecākais apskaitās uz sava dēla sparingpartneri un nolēma viņu pārmācīt… ar dūrēm.

Džons franču tenisistam Tomasam Druē salauza roku, degunu, bet pats uz divām dienām nonāca cietumā. Par konflikta cēloni tiek uzskatīts kāds notikums Montekarlo. Tajā pašā gadā Tomass Montekarlo bija pārtraucis kautiņu (drīzāk vienpusēju sišanu) starp Džonu un viņa dēlu Bernardu…

Nu Tomiks spēlē “Challenger” līmeņa turnīros Eiropā. Interesanti, ka bijušais “zelta puisēns” to dara nevis sportiskas intereses vadīts, lai atgrieztos tenisa augstākajā sabiedrībā, bet gan vienkārši… Naudu, ko Tomikam tik ļoti patīk piesaukt, šajos turnīros īsti nopelnīt nevar. To laikam nezina pat viņš pats, jo Tomiks jau vairākkārtīgi izteicies, cik ļoti viņam viss ir pie vienas vietas. Aizvadītais US OPEN to pierādīja. Tomiks sarunā ar medijiem paziņoja, ka viņam vienalga, vai viņš iekļūs fināla, vai zaudēs pirmajā kārtā. Daudziem bija grūti saprast, kādēļ tad viņš vispār ir atbraucis. Lai gūtu popularitāti un zīmetos…

Par to, ka Tomika problēmas vairs nav tikai dēļ slimības, ko sauc par “jaunību” dēļ, šaubās vairs tikai retais. ATP turnīru rīkotāji Tomikam vairās dot “wild-card”, jo nevēlas, lai viņu rīkotais turnīrs piesaistītu negatīvu mediju uzmanību.

“Viņš ēda veselīgu japāņu ēdienu un dzēra tikai ūdeni,” par sociālos tīklos nonākušo bildi ar narkotiku tirdzniecībā apsūdzētajiem, izteicās advokāts Ahmeds Dibs. “Ja sportists pieturās tikai pie ūdens, domāju tā ir laba zīme. Bērnijs teica, ka cītīgi trenējoties. Viņš ir motivēts atgriezties augstumos pēc neveiksmīgas sezonas.”

Vai 2018.gada tenisa sezonā beidzot redzēsim patieso Tomika potenciālu? Par viņu šaubās visi, izņemot narkodīleri un viņa advokātu. Viņam ir ko pierādīt, bet vai viņš pats to maz vēlas? Tas jau ir cits stāsts. Ja Bērnijs vēlas saglabāt dārgu dzīvesstilu, būt uzmanības centrā, sniegt komentārus un rīkot dārgas ballītes, tad nāksies atgriezties augstākās pozīcijās ATP rangā. Vai tenisa sabiedrība būs gatava ciest, to uzzināsim pavisam drīz…

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar