Superlīgas projektu pametuši deviņi klubi

21/04/2021 11:29
Nokopēts
Futbola superlīga

Turpina grimt futbola Superlīgas projekts – mazāk nekā diennakts laikā par izstāšanos no tā paziņojuši visi seši Anglijas premjerlīgas klubi, kuri iepriekš izteica gatavību piedalīties šajā turnīrā, kā arī spāņu vienība Madrides “Atletico” un Itālijas komandas Milānas “Inter” un “Milan”. Tas nozīmē, ka šobrīd Superlīgas projektā palikušas vairs tikai Turīnas “Juventus”, Madrides “Real” un “Barcelona” vienības.

Jau vakar ESPN žurnālists Džeimss Ollijs paziņoja, ka Londonas “Chelsea” gatavojas izstāties no futbola Superlīgas klubu skaita, tādējādi ieklausoties līdzjutēji viedoklī – komandas fani bija sanākuši pie stadiona un izteica protestu pret Londonas vienības dalību šajā projektā. Vēlāk viņu piemēram sekojuši arī pārējie Anglijas klubi – Mančestras “United”, Totenhemas “Hotspur”, “Liverpool”, Londonas “Arsenal” un Mančestras “United”. “The Guardian” vēsta, ka visas šīs vienības saskarās ar spiedienu Anglijā – tām piedraudēja ar izslēgšanu no premjerlīgas, tāpat pret klubu lēmumu piedalīties Superlīgā iestājās arī valdība. Gan Anglijas, gan citu klubu līdzjutēji, spēlētāji un treneri neatbalstīja Superlīgas ideju, tādēļ arī Milānas komandas un “Atletico” negrasijās pretoties spiedienam un atteicās no dalības tajā.

Iepriekš vēstīts, ka vairāki Eiropas futbola grandi izteica gatavību pievienoties jaunam projektam – futbola Superlīgai, kurā bagātākie klubi no Eiropas valstīm plānoja aizvadīt atsevišķu turnīru. Jauno līgu atbalstīja ne tikai seši premjerlīgas klubi, bet arī tādas komandas kā “Barcelona”, Madrides “Real”, Madrides “Atletico”, Milānas “Inter”, “Milan” un Turīnas “Juventus”.

Taču UEFA kopā ar Anglijas, Itālijas un Spānijas futbola federācijām piedraudējuši, ka visas komandas, kas pievienosies šādai līgai, tiks diskvalificētas no iepriekš pārstāvētajiem savu valstu čempionātiem un UEFA turnīriem – Čempionu līgas un Eiropas līgas. Tāpat UEFA un FIFA varētu aizliegt šo klubu spēlētājiem pārstāvēt savas izlases Pasaules kausos un Eiropas čempionātos.

Bija plānots, ka par futbola Superlīgas galveno cilvēku kļūs Madrides “Real” prezidents Florentino Peress, kurš teica, ka šāda projekta izveidošana ir nepieciešama, lai izglābtu futbolu šajā kritiskā brīdī, kā arī pauda viedokli, ka jaunieši vairs neinteresējas ar futbolu. Tiesa, lielākā daļa futbola sabiedrības skarbi kritizēja futbola Superlīgu, norādot, ka tā ir atsevišķu klubu mēģinājums atrisināt savas finansiālas problēmas, neievērojot citu dalībnieku intereses.

Izteicienus īpaši nemeklēja arī UEFA prezidents Aleksanders Čeferins, kurš nekautrējās “United” un “Juventus” prezidentus saukt par čūskām. “Tas ir neticami. Nekad neesmu redzējis, ka cilvēki melo tik bieži” funkcionāru citēja “The Times”. UEFA pārstāvis bija īpaši dusmīgs, jo vēl dažas dienas iepriekš “Juventus” un “United” prezidenti sarunā ar Čeferinu noliedza informāciju par iespējamo futbola Superlīgas izveidošanu.

Šorīt Čeferins atbalstīja premjerlīgas klubu izstāšanos no Superlīgas un atklāja, ka šajā brīdī svarīgākais ir atjaunot vienotību Eiropas futbolā. Sešu dalībnieku aiziešana faktiski varētu nozīmēt Superlīgas projekta nāvi. Turnīra rīkotāji publicējuši paziņojumu ar viedokli, ka Anglijas klubi saskarās ar lielu spiedienu, bet turnīra ideja atbilst Eiropas likumiem un noteikumiem.

Interesanti, ka šajās dienās tika atlaists “Hotspur” treneris Žuzē Mourinju. Lai arī komanda pēdējā laikā demonstrēja sliktu sniegumu un rezultātus, “The Athletic” par atlaišanas iemeslu minēja portugāļu trenera principialitāti jautājumā par Totenhemas vienības dalību Superlīgā. Protestējot pret kluba lēmumu, speciālists atcēla komandas treniņu, par ko arī tika atlaists. Tāpat Superlīgas ideju publiski kritizēja “Liverpool” kapteinis Džordans Hendersons un komandas galvenais treneris Jirgens Klops, “City” stūrmanis Peps Gvardiola un vairāki citi premjerlīgas klubu pārstāvji.

Superlīgas projekts tika plānots kā atbilde jaunajam Čempionu līgas formātam, kuru plānots izziņot nākamnedēļ. Tā sākums plānots 2024. gadā, kura ietvaros Čempionu līga kļūtu par 36 komandu līgu. Šobrīd ČL finālturnīrā 32 komandas tiek sadalītas astoņās grupās un 16 labākās pēc tam iekļūst “play-off”, kur noskaidro turnīra uzvarētāju. Jaunais formāts katrai komandai paredzētu par četrām spēlēm vairāk, kas palielinātu ierasto 125 spēļu kalendāru līdz 225 mačiem.

Jaunais ČL formāts ar tā saukto “Šveices sistēmas” izspēli paredzētu labāko astoņu komandu automātisku iekļūšanu 16 vienību “play-off”, bet devītās līdz 24. vietas ieguvējas papildus mačos noskaidrotu atlikušos astoņus klubus, kas turpinātu cīņu izslēgšanas spēlēs. Ņemot vērā, ka jaunais formāts paredz vairāk ČL spēļu, tādējādi tiktu apgrūtināta dažādu valstu kausa izcīņu, kā piemēram, Anglijas Līgas kausa, kalendāru sastādīšana.

Lai piedalītos Superlīgas turnīrā, komandām būtu jāiemaksā 310 miljonu mārciņu dalības maksa, iepriekš vēstīja medijs “The Times”. Savukārt portāls “BT” raksta, ka Superlīgas izveide būtu “nāve” Čempionu līgai, tādēļ ir saprotama pašreizējā UEFA nostāja un draudi, kas vērsti klubu un spēlētāju virzienā.

Superlīgas ideju iepriekš aizstāvējis “Juventus” prezidents un Eiropas klubu asociācijas (ECA) vadītājs Andrea Anjelli. Tādi Eiropas futbola grandi kā Parīzes “Saint-Germain” un Minhenes “Bayern” nav atbalstījuši Superlīgas projektu. “Vēlamies turēties pie UEFA tradīcijām,” iepriekš paziņoja PSG, kas tostarp ir pārliecināti, ka Eiropas spēcīgākajā turnīrā iespēja būtu jādod jebkurai komandai, nevis tikai bagātākajiem Eiropas klubiem.

Superlīgas ietvaros turnīrā būtu paredzēta vieta 20 klubiem. 15 komandas tajā būtu regulāras un nemainīgas dalībnieces, bet vēl piecas sezonu no sezonas vietu izcīnītu ar kvalifikācijas turnīra palīdzību. 20 vienības tiktu sadalītas divās grupās, bet četras labākās no katras pēc tam izspēlētu izslēgšanas spēļu fāzi, lai noskaidrotu čempionu. Superlīgas ideja ir veidota kā Čempionu līgas alternatīva, taču šāds turnīrs būtu paredzēts bagātākajiem Eiropas klubiem, limitējot “uz papīra” vājāku komandu iespējas cīnīties par it kā prestižu klubu trofeju. Klubiem paralēli būtu zaļā gaisma spēlēt vietējos čempionātos, taču UEFA, Spānijas, Anglijas un Itālijas futbola saimniecības plāno diskvalificēt visus Superlīgas dalībniekus no vietējiem valstu čempionātiem un kausa izcīņām.

 

 

    Pagaidām neviens nav komentējis

Jūsu anonīmais komentārs

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām