Vītola Sanktmoricas trasē pārsteidzoši svin savu pirmo uzvaru karjerā

07/02/2021 15:10
Elīna Ieva Vītola

Latvijas jaunā kamaniņu braucēja Elīna Ieva Vītola svētdien Sanktmoricas trasē triumfēja Pasaules kausa sezonas pēdējā, devītā, posma pamatsacensībās, izcīnot savu pirmo uzvaru karjerā.

20 gadus vecā Vītola, kurai šī ir pirmā pilnvērtīgā sezona Pasaules kausā, pirms tam ne reizi nebija kāpusi uz goda pjedestāla. Tikmēr Kendija Aparjode pēc uzvaras pirmajā braucienā samierinājās ar sesto pozīciju, Elīza Tīruma ieņēma devīto vietu, bet Ulla Zirne bija 20.pozīcijā.

Vītola aizvadīja divus stabilus braucienos, pirmajā uzrādot piekto rezultātu, bet otrajā – trešo. Otrās vietas ieguvēja Jūlija Taubica no Vācijas viņai zaudēja 0,252 sekundes, bet trešo pozīciju ieņēmusī šveiciete Natālija Māga bija 0,279 sekundes lēnāka. Tālāk bija vēl divas vācietes Dajana Eitbergere un Šejenne Rozentāla, bet pirmo sešinieku noslēdza Aparjode, kurai Vītolai zaudēja 0,502 sekundes. Aparjode pirmajā braucienā visveiksmīgāk izbrauca “zirga pakava” virāžu un bija pārliecinoši labākā, bet otrajā braucienā nācās samierināties ar 14.rezultātu, kas atmeta uz sesto vietu.

Tīrumai braucienos bija desmitais un astotais rezultāts, kā arī 0,896 sekunžu deficīts pret Vītolu. Zirne pēc neveiksmes startā pirmajā braucienā bija 25. un apsteidza tikai vienu konkurenti, toties otrajā braucienā latviete uzrādīja piekto rezultātu, kas ļāva pakāpties uz 20.vietu ar 2,739 sekunžu sliktāku rezultātu nekā Vītolai.

Sacensību norisi pamatīgi ietekmēja sniegputenis, taču vairums sportistu atbalstīja maču turpināšanu pēc pirmā brauciena. Posmam bija pieteikušās 28 sportistes, taču Ukrainas delegācijas viesnīca tika aizputināta un šīs valsts pārstāves nestartēja.

Pasaules kausa visu disciplīnu kopvērtējuma ar 995 punktiem uzvarēja svētdien 13.pozīciju ieņēmusī vāciete Natālija Gaizenbergere, otro vietu ar 976 punktiem ieņēma Taubica, bet trešā ar 698 punktiem bija Eitbergere. Tīruma ar 525 punktiem sezonu noslēdza sestajā vietā, Aparjode ar 447 punktiem bija devītā, Zirnei 254 punkti deva 17.pozīciju, Vītola ar 180 punktiem bija 22., bet Sigita Bērziņa iekrāja 91 punktu un ieņēma 34.vietu.

Zirne un Tīruma vietas pamatsacensībās bija garantējušas jau iepriekš, bet Aparjode un Vītola tās sasniedza caur Nāciju kausu jeb kvalifikāciju. Aparjode piektdien Nāciju kausā izcīnīja otro vietu, bet uzreiz aiz viņas finišēja Vītola.

Šosezon pa vienai bronzas medaļai ir gan Tīrumai, gan Aparjodei. Tīruma trešo vietu izcīnīja Vinterbergā, bet Aparjode – Oberhofā. Zirnei augstākais sasniegums šosezon ir septītā vieta Pasaules kausa posmā Siguldā, kas vienlaikus arī bija Eiropas čempionāts. Savukārt Vītola iepriekš visaugstāk bija Siguldā, kur ieņēma piekto vietu.

Pagājušajā posmā vislabāk veicās Tīrumai, kura bija 13.vietā, bet aiz viņas ierindojās Aparjode. Vītola šajā etapā finišēja 16.pozīcijā, bet divas vietas zemāk bija Zirne. Aizvadītās nedēļas nogalē pasaules čempionātā Aparjode ierindojās astotajā vietā, aiz viņas bija Tīruma, kamēr Zirne uzrādīja 13.labāko rezultātu. Vītola ierindojās 16.vietā.

Sezonas noslēguma paredzēta komandu stafete, kas sāksies plkst.14.20 un tajā piedalīsies desmit izlases.

Jau ziņots, ka šajā nedēļas nogalē savu pirmo uzvaru karjerā svinēja arī divnieku ekipāža Mārtiņš Bots/Roberts Plūme.

Pēdējo reizi Pasaules kausa posms šajā trasē norisinājās pirms vairāk nekā deviņiem gadiem – 2012.gada janvārī. Pēdējām Pasaules kausa sacensībām no 21 valsts pieteikušies 133 kamaniņu braucēji, no kuriem 44 ir sievietes, 39 – vīrieši un 25 – divvietīgās ekipāžas. Pasaules kausa sezona norit tikai Eiropā.

2020./2021.gada Pasaules kausa sezona kamaniņu sportā svētdien noslēdzās ar Sanktmoricā paredzēto komandu stafetes sacensību atcelšanu.

Savukārt pāru sacensībās, neaizvadot sezonas pēdējā, devītā, posma sacensības, Latvija kopvērtējumā nodrošinājusi trešo vietu.

Stafete sākās ar ASV izlases došanos trasē, taču, lielā sniegputeņa dēļ nenostrādājot laika ņemšanas iekārtai, divnieks savu braucienu uzsāka tad, kad Takers Vests vēl nebija finišējis un trāpījis pa plātni. Pēc neliela tehniskā pārtraukumā trasē devās Rumānijas komanda, kas nemaz nebija atrodama sacensību oficiālajā tiešsaistes protokolā. Pēc rumāņu izstāšanās tika nolemts sacensības pārtraukt pavisam.

Latviju šajās sacensībās bija jāpārstāv Elīnai Ievai Vītolai, Artūram Dārzniekam un Mārtiņam Botam/Robertam Plūmem. Iepriekšējais Pasaules kausa etaps stafetē notika janvāra sākumā Siguldā, kur brāļi Juris un Andris Šici, Elīza Tīruma un Dārznieks izcīnīja sudrabu. Sezonas sākumā brāļi Šici, Kendija Aparjode un viņas brālis Kristers Aparjods izcīnīja trešo vietu, bet vēl divreiz Latvijas komanda palika uzreiz aiz vadošā trijnieka.

Pasaules kausa kopvērtējuma pirmie ar 415 punktiem bija vācieši, Krievija iekrāja par 40 punktiem mazāk, kamēr trešo vietu ar 330 punktiem ieņēma Latvija. Austrija atpalika par pieciem punktiem un ieņēma ceturto pozīciju. Jau ziņots, ka šajā posmā savas pirmās uzvaras karjerā svinēja Vītola un Bots/Plūme.