“Wizards” un “Suns” veica darījumu… kurā zaudēja abi

20/06/2023 09:12
Nokopēts
Bredlijs Bīls, www.sportazinas.com

Pirmais lielais šīs starpsezonas darījums jeb tā sauktais “blockbuster trade” ir noticis – Kristapa Porziņģa pārstāvētā Vašingtonas “Wizards” uz Fīniksas “Suns” aizmainījuši NBA otra lielākā līguma īpašnieku Bredliju Bīlu. Darījums vēl oficiāli nav finalizēts, taču lielākie NBA apskatnieki jau izziņojuši tā detaļas.

Bīls uz “Suns” ticis aizmainīts pret Krisu Polu, Lendriju Šemetu, vairākām otrās kārtas drafta izvēlēm un vairākām opcijām apmainīties ar drafta izvēlēm nākotnē (vēl gan tiks precizēts konkrēts skaitlis). “Suns” vēl ieguvuši Džordanu Gudvinu un Aizeju Todu, bet tas šajā gadījumā nav svarīgi.

“Wizards” dara to, ko “prot” vislabāk…

Līdzšinējā pieredze liecina, ka “Wizards” jau vēsturiski ir bijušas problēmas ar kalkulētu un labu lēmumu pieņemšanu. Nav svarīgi, kurš ir komandas ģenerālmenedžeris, basketbola operāciju prezidents vai jebkurš cits, kurš atbildīgs par darījumiem. Tā vien šķiet, ka viņiem tas ir ierakstīts jau DNS. “Wizards”/”Bullets” kopš 1979. gada nav aizvadījuši sezonu, kurā būtu izcīnījuši vismaz 50 uzvaras, bet kopš 1989. gada viņi izslēgšanas spēlēs iekļuvuši tikai 10 no 35 reizēm.

Daudz un dikti var runāt par šīs komandas spēlētāju darījumiem, piemēram, par 111 miljonu piešķiršanu 2008. gadā ar ceļgala traumām nomocītajam Gilbertam Arensam, kas tolaik bija milzu nauda spēlētājam, kurš pēc tam ne tuvu nebija savā labākajā līmenī, turklāt vēl tika diskvalificēts par ieroča ienešanu ģērbtuvē. Vai pirmās kārtas pika (Rikija Rubio) aizmainīšana 2009. gadā pret Maiku Milleru un Rendiju Foju, kuri tur nospēlēja tikai vienu sezonu. Šādi varētu turpināt…

Un arī pat 2022. gadā, kad NBA klubu attīstība ir gājusi uz augšu visos līmeņos, “Wizards” turpināja ierasto kursu, ne tikai pārmaksājot Bredliju Bīlu, bet arī kā ķirsīti uz tortes uzliekot tā saucamo “no trade clause” jeb opciju, ka Bīls var vienpersoniski atcelt darījumu, ja viņam nepatīk komanda, uz kuru viņš tiek aizmainīts. Tas, cik nejēdzīga ir šī opcija (protams, no komandu skatupunkta), parāda fakts, ka viņš tobrīd kļuva par vienīgo spēlētāju NBA ar šādām veto tiesībām.

Vienīgais, kā šo līguma pagarinājumu izskaidrot – Bīlam tika pateikts “paldies” par viņa ieguldījumu kluba labā, taču “Wizards” aizmirsa, ka tas ir… Bredlijs Bīls, nevis Kobe Braients, Lebrons Džeimss vai Kevins Durants. Un vēl – ar Bīlu kā komandas pirmo numuru, “Wizards” labākajā gadījumā cīnījās par iekļūšanu “play-in”. Respektīvi, neguva nekādus vērā ņemamus panākumus.

Uzreiz gribētos precizēt, ka nevajadzētu pārprast – Bīls ir fantastisks basketbolists ar iespaidīgu talantu un basketbola dotībām, taču līdz šim redzētais liecina par to, ka viņš nav nedz potenciālās titula pretendentes labākais spēlētājs, nedz arī 50 miljonu dolāru sezonā vērts spēlētājs, kuru varētu dēvēt par superzvaigzni. Vašingtonai vienkārši nebija jāpiešķir tik ārprātīgs līgums un nebija jādod viņam veto tiesības uz turpmākajām maiņām.

Kāpēc Bīls drīzāk sarežģī, nevis uzlabo “Suns” situāciju?

Pēc tam, kad NBA insaideri izziņoja Bīla pievienošanos “Suns”, pirmā reakcija bija – wow! Iespaidīgs pamatsastāva četrinieks ar Devinu Bukeru, Kevinu Durantu, Deandre Eitonu un Bīlu, taču ir dažas nianses.

Pirmkārt, Bīls karjeras laikā vairāk vai mazāk bijis vidēji 20-25 punktu spēlētājs, kas mūsdienu NBA vairs nav absolūti nekas īpašs (piemēram, šosezon vidēji vismaz 20 punktus mačā iekrāja 43 basketbolisti), bet savos pīķa gados, proti, 19/20 un 20/21 sezonās viņš tika pāri vidēji 30 punktiem mačā, kas bez šaubām bija iespaidīgi.

Būtisks faktors, ka jāņem vērā ir tas, ka karjeras rezultatīvākajā sezonā (20/21) viņš bija trešajā vietā visā līgā pēc “usage rate” datiem jeb tā, cik spēlētājs daudz tiek izmantots uzbrukumos, bet vienu sezonu iepriekš Bīls šajā rādītāja bija piektais. Sezonās, kurās viņš meta zem 25 punktiem, basketbolists ne tuvu nebija starp “usage rate” līderiem. Turklāt abās Bīla rezultatīvākajās sezonās “Wizards” ieņēma attiecīgi 10. un 8. vietu Austrumos.

Otrkārt, neskatoties uz to, ka viņa spēcīgākais ierocis ir spēja gūt punktus, Bīls pēdējos gados met arvien mazāk trīspunktu metienus, izdarīto tālmetienu daudzumam krītoties jau četras sezonas pēc kārtas no 8,4 (19/20) līdz 4,4 (22/23). Tāpat viņš nav TOP līmeņa piespēlētājs, pēdējās sezonās vidēji atdodot ap 5,5 rezultatīvām piespēlēm, kā arī Bīla aizsardzība ir viduvēja, lielā mērā ņemot vērā viņa auguma parametrus (193 cm).

Domājot ar vēsu galvu, “Suns” nebija vajadzīgs Bīls, bet gan uzlabojumi citās pozīcijās, tajā skaitā kvalitatīvi rotācijas spēlētāji un vismaz viens augsta līmeņa basketbolists aizsardzībā. “Ārons Gordons nav tik talantīgs spēlētājs kā Bīls, taču viņš “Nuggets” viennozīmīgi dod daudz lielāku pienesumu nekā Bīls nodrošinās “Suns”,” savā podkāstā izteicās apskatnieks Bils Simonss, kurš tostarp uzsver, ka Bīls nav pieradis spēlēt kā trešais numurs, turklāt metēji jau Fīniksai ir – Bukers un Durants. “Ko tad darīs Bīls? Stāvēs stūrī?” vaicāja Simonss.

Un taisnība vien ir – Bīla spēcīgākais ierocis ir punktu gūšana, bet ja tev priekšā jau ir divas punktu mašīnas, tad kāda īsti jēga ir no Bīla, kurš nenodrošinās milzīgu pienesumu citos spēles elementos? Vai tiešām cilvēks, kurš vēl nesen bija rezultatīvākais NBA spēlētājs, stāvēs stūrī un gaidīs “catch and shoot” iespēju? Kā jau iepriekš minēts – viss būtu kārtībā, ja vien Bīlam nebūtu aktīvs 250 miljonu dolāru līgums līdz 2027. gadam, kura ietvaros viņš pelnīs attiecīgi 46,7, 50,2, 53,6 un 57,1 miljonu ik sezonu.

Tas, ka “Suns” bija gatavi uzņemties šādu līgumu par komandas nomināli trešo labāko spēlētāju, apliecina arī tā saukto “jaunā īpašnieka sindromu”, ar kuru pamatīgi apslimis Mets Išbija. Viņš klubu nopirka pagājušās sezonas laikā, uzreiz panāca Duranta iegūšanu un tagad arī menedžmentam izdīca nākamo zvaigzni. Išbijas entuziasms ir milzīgs, taču izbrīnīja viņa vēlme par katru cenu iegūt Bīlu, jo pats īpašnieks kādreiz ir spēlējis basketbolu un saprot spēles nianses. Vai tiešām viņš domā, ka bez kvalitatīviem rotācijas spēlētājiem un limitētām iespējām pārējā sastāva būvniecībā (pārāk daudz maksimālie līgumi) mūsdienās var izcīnīt NBA titulu? Risks ir milzīgs un izskatās, ka “Suns” vai nu pamatīgi izgāzīsies vai arī būs lieliska komanda. Vidusceļa te nav.

Atgriežoties pie “Wizards”…

Vašingtonas problēmas sākās ar Bīla milzīgo līgumu un veto tiesībām, no kurām, kā vēsta ESPN, viņš esot atteicies līdz ar aizmainīšanu uz “Suns”. Skaidrs, ka to viņam nodrošināja bijušais ģenerālmenedžeris Tomijs Šepards un jaunajai vadībai bija jātiek galā ar šo problēmu. Situācija būtībā bija tāda – Bīls pateica, ka vēlas “tur un tur” un Vašingtonai bija jāklausa, ja vēlējās, lai darījums nostrādā. Tas pamatīgi limitēja “Wizards” opcijas, meklējot labākās atdeves iespējas.

“Wizards” ieguva pieredzējušo zvaigzni Polu, kuram – visu cieņu – bet 38 gados tomēr vairs nav tas spraunums, kas agrāk. Lendrijs Šemets droši vien svētdienas līdzjutējam pat nav dzirdēts vārds, bet pats šokējošākais bija tas, ka Vašingtona pat nespēja izspiest pirmās kārtas drafta izvēles, iegūstot vairākus otrās kārtas pikus. Ņujorkas “Knicks” spēlētājs Džošs Hārts šo darījumu komentēja šādi: “Viņi nedabūja nevienu pirmā raunda izvēli?”

Un tas laikam arī neliecina neko daudzsološu par jauno ĢM – Maiklu Vingeru – kurš par tāda kalibra spēlētāju tā arī nesarunāja pirmās kārtas piku. Visu cieņu Odžī Anunobī, bet aizvadītās sezonas vidū izskanēja baumas, ka viņa aptuvenā vērtība ir trīs pirmās kārtas izvēles, bet Bruklinas “Nets” atteicās no četriem pirmās kārtas pikiem par Makeilu Bridžu. Bīls nav nekāds vanckars un noteikti ir lielāks talants par to pašu Anunobī, taču “Wizards” nespēja saņemt pretī vismaz kaut ko vērtīgu nerunā par neko labu.

Zināms ir arī tas, ka lēmums jāpieņem “Wizards” lielākajai zvaigznei Kristapam Porziņģim, kuram Bīla maiņa noteikti sagrozīja prātu. Viņam visizdevīgāk būtu atteikties no 36 miljonus dolāru vērtās spēlētāja opcijas un parakstīt jaunu ilgtermiņa līgumu, jo tik laba sezona kā pagājušajā viņam var arī nebūt. “Es Porziņģa vietā paņemtu arī 100 miljonus četros gados, jo nav zināms, kas būs ar viņa ceļgaliem pēc divām sezonām,” komentēja Bils Simonss, sakot, liepājniekam ir jāņem ilgtermiņa kontrakts pat tad, ja netiek piedāvāta maksimālā summa, jo viņam pašam tas būtu drošāks risinājums.

Tā kā “Wizards” tuvākajos gados ne par ko necīnīsies un šajā komandā Porziņģis krātu “tukšo kaloriju” statistiku, no pašmāju fanu skatpunkta būtu patīkamāk, ja viņš pievienotos kādai titula pretendentei, taču mēs nevarēsim nosodīt Kristapu, ja viņš izvēlēsies palikt Vašingtonā. No otras puses – kas zina, ko plāno “Wizards”. Nav izslēgts, ka tiek kalti plāni arī par sastāva pilnīgu pārbūvi, kas nozīmētu iespējamu darījumu, kurā tiktu iesaistīts Porziņģis vai Kails Kuzma.

    Pagaidām neviens nav komentējis

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
1.94
4.24
3.71
2.33
4.13
2.86
2.3
3.5
2.95
2.4
3.3
2.9
2.45
3.2
2.9
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām