Apklust “Barons” sirdspuksti… uz visiem laikiem?

foto: basket.lv

20. septembris atnesa sēru ziņas, kuras tika gaidītas jau kādu laiciņu. Citi tās uztvēra ar smiekliem, citi ar asarām. Oficiāli tika paziņots, ka no basketbola kartes pazūd brends “Barons”. Viņi nepiedalīsies 2018./19. gada Latvijas basketbola līgas (LBL) sezonā, kaut gan Latvijas basketbola savienība (LBS) bija gatava ar baroniem auklēties. Nu Zonne seniors pateicis “stop”. Ko tas nozīmē Latvijas basketbolam un kāda ir pēcgarša?

Barons kvartals, sportazinas.com

Ilgā priekšspēle bez kulminācijas

Visas vasaras garumā no gaiteņiem LBS vadības telpās un no kāda Cēsu ielas ofisa pienāca dažādas ziņas, kas saistītas ar Latvijas basketbola zīmolu – “Barons”. Projekts stāvēja uz pauzes, gaidīja daudzi, tajā skaitā virkne basketbolistu, kam tika solīta spēlēšana un solīdas algas, kādas tās arī bija līdz šim. Runā, ka dzīves māksla ir prasme gaidīt. Gaidīja arī treneris Mārtiņš Gulbis, bet no malas citi sauca to par ņirgāšanos. Visi tika turēti saspringumā, bet rezultātā netika saņemts uzaicinājums pat uz mirušā izvadīšanu… Grūti saprast LBS motivāciju aptraipīt savu mundieri, bet jā, laikam, esam piemirsuši, ka “Barons” vārdam (īpašniekam) basketbola aprindās ir zināma vēsture un svars!

Notika kā plānots. Sekoja paziņojums. Nedēļu pirms nacionālā čempionāta sākuma. Visi būtu vairāk pārsteigti, ja tas notiktu laicīgi. Stils, kādā baroni izdzisa, varēja būt labāks. Un bija pelnījis. Bet ko tas aiz sevis ir atstājis?

“Barons” spožums, kas lēnām izdzisa

“Barons/LMT” izcīna FIBA Eiropas kausu 2008. gadā

Klubs ar nosaukumu „Barons” dibināts 2001.gadā, bet par tā priekšteci uzskatāms agrāk slavenais „LainERS”. Kā baroniem komandas panākumu ailē ir divi Latvijas čempiona tituli un FIBA Eiropas izaicinājuma kauss.

Tiesa gan, pēc treknajiem gadiem, lai arī vēl 2010. gadā komanda izcīnīja titulu, tas nebija tas “Barons”, kā iepriekš. “Barons” mainīja pat savu nosaukumu, kļūstot par “Barons kvartāls”. Pamainījās arī komandas stratēģija. Ja agrāk tā tika balstīta ap lielām ambīcijām, Armandu Šķēli un čempionu tituliem, tad laikam ejot komandas vadības fokuss stārmešu gaismā vēlējās nostādīt vienu spēlētāju. Jā, komandai tika piesaistīti pat tādi basketbola vārdi kā Kristaps Valters un Kaspars Kambala, bet viss tika darīts ar noteiktu domu, proti, palīdzēt augt vienam konkrētam spēlētājam. Daudziem var nepatikt šāds menedžmenta solis, tas nepaticis arī dažiem treneriem, bet kas maksā, tas arī pasūta mūziku. Daudzi saka, ka aizvadītās sezonas bronza bija sensacionāla, bet kad emocijas norimušas, grūti atrast argumentus, lai šim apgalvojumam piekristu pilnībā. Komandas budžets bronzas sezonā esot bijis ap 400-450 000 eiro, kas tikai parāda cik nopietni šim projektam ar nosaukumu “Barons kvartāls” piegāja tās saimnieks.

Šeit vienkārši ir stāsts par nelāgo baronu uztveri. Proti, vadības darba stils bija tik ekstravagants, ka reizēm likās, ka nepieņemts lēmums būs vislabākais, jo pieņemtie…

Neskatoties uz peripētijām ap klubu, tas pērnajā sezonā ienesa jaunas vēsmas LBL. Savu talantu spožāku prožektoru gaismas pavadībā atrādīja Gulbis, atvērās spēlētāji, cilvēkiem arī tika maksāts, ar caurām zeķēm un vēja desu mājās neviens nepalika. Arī skatītāji nāca uz spēlēm aizvien vairāk. Arī šogad nāktu. Jo visi gribētu redzēt to cirku, kad sezonas pirmās spēles tiek aizvadītas pēc viena vai diviem koptreniņiem…

Bet neaizmirsīsim, ka “Barons” organizācija ir vienīgā Latvijas basketbolā, kas uzvarējusi kādu no Eirokausiem pēc neatkarības atjaunošanas. Un lielu paldies par to jāsaka tās īpašniekam, kas nežēloja naudu konkurētspējīga sastāva komplektācijai. Paldies jāsaka arī daudzviet peltajam Armandam Šķēlem, kurš lielāko daļu uzvaru smaguma iznesa uz saviem pleciem. Tam pašam, kuram Zonne nodrošināja ienesīgāko līgumu Latvijas basketbola līgas vēsturē.

Un tad šī liktenīgā (?) bronza…

Bronzas gads – kad rezultāts nav svarīgs

Valdis Voins pasniedz kausu par trešo vietu LBL turnīrā, foto: basket.lv

Atgriežoties pie “sensacionālās” bronzas. Brīdī, kad basketbolisti metās svinībās un no lūpām slaucīja rūgto šampanieti, ne visiem ap komandu esošajiem bira prieka asaras. Par izlikšanu uz ielas nu arī runā Gulbis, bet visu pavasari ap notikumiem, kas risinājušies pēc izcīnītajām godalgām, klīda baumas, kuru epicentrā neviļus parādījās viens no komandas basketbolistiem. Jā, komandas vadībai pietuvināts spēlētājs, kura vārdu sporta portālu komentāros apsmēja un slavināja. Sporta vārda aptraipīšanā vainoja komandas īpašnieku, kurš, kā mēļo, vēlējās redzēt vienu baronu skrienam pa laukumu daudz vairāk nekā tas bija vērojams pavasarī.

Zonne komandā ieguldīja teju pusmiljonu eiro savas naudas, bet par to nesaņēma ko vēlējās, ko bija prasījis. “Barons” saimnieks, kā pieredzējis biznesa haizivs, nolēma, ka vienā upē divreiz nekāps. Paldies un uz redzēšanos! Bet, kas ar “projekta” galveno mērķi, proti, atslēgas spēlētāju? Ar viņu viss būs kārtībā, bumbots tiks, tikai (laikam) okeāna otrā krastā, savam priekam un izaugsmei, bez liekām nievām, komentāriem un sirds sāpēm par investīciju neatmaksāšanos.

Pēc idejas, kāda tautai darīšana, ko kāds dara ar savu naudu. Taisnība. Nav. Bet stāsts ir ne par to. Tas viss iepriekš ticis noklusēts, bet brīdī, kad pārējie 99% no komandas nevar pat izbaudīt (mazā) triumfa garšu, tad ir par tālu. Kur pazūd jēga spēlēt? Kur pazūd sportiskais gars? Vēlme cīnīties par augstākajām virsotnēm, darot savu sirdslietu? Ar vairākiem lēmumiem tas tika iznīcīnāts.

“Oficiālie” iemesli

Kluba valdes priekšsēdētājs (formāli) Pormalis oficiāli ir apvainojies uz LBS vadību, ka tā nepiedāvā alternatīvas klubiem, lai tie turpinātu eksiskēt, norādot arī uz līgas kopainu kā viņu darba rezultātu. Viens no baronu oficiālajiem aiziešanas iemesliem. Pirmā bumba vēl nav mesta gaisā, bet jau tagad vien retais šaubās, ka līmenis nebūs zemāks kā iepriekšējos gados.

Bet humoristisks liekas “visoficiālākais” iemesls komandas pazušanai – to atstājis tās ģenerālsponsors. “Barons kvartāls” atstāj “Barons kvartāls” komandu… Precīzi kluba darba stilā.

Interesanti, kur arī palika grandiozi izreklamētais “LDz” atbalsts. Bagāžniekā, koferī? Bet kuru vairs gan tas interesē..

“Barons” aiziet, lai atgrieztos?

Bronzas zēnu treneris Gulbis sociālajos tīklos pauda atvieglojumu, ka šis stāsts ir beidzies. Piecu mēnešu gaidīšana, izlikšana uz ielas, neziņa. Sods par… Jūs jau paši ziniet.

“Barons” stāsts ir beidzies ar divējādām izjūtām. No vienas puses, cik ilgi tas tā varēja turpināties? Komandas vākšana (burtiski) pēdējā brīdī, nesaprotami lēmumi, kas ietekmēja daudzus. No otras, tā bija darba vieta un konkurents Latvijas basketbola līgā. Ilgtoši! Zonnes kungs šajā projektā ir ieguldījis miljonus un tas ir jānovērtē. Zonne ilgus gadus ir turējis savu lolojumu līmenī, liekot lauzīt galvas tiešajiem konkurentiem Kurzemē un arī tepat, galvaspilsētā un pat Eiropā. Rīgas derbiji, FIBA kauss, pilna arēna pret “Žalgiri” – paldies Zonnes kungs!

“Barons” aiziet, lai atgrieztos? Tas ir scenārijs, ko nevar izslēgt. Pie pareizajiem apstākļiem “Barons kvartāla” valdnieks var komandu atjaunot. Iespējams, tai nāksies sākt no pagrabstāviem, bet “baroniem” nekad nav bijis svarīgi, ko par viņiem domā… pat tad, kad iešauts sev kajā!

Visu var sākt no jauna – arī Jūrmalā “atdzims” basketbols (pēc tā mutiskās nāves vasarā) kā fēnikss, bet šoreiz bez juridiskās personas “Fēnikss”. Variants labs. Viss pa jaunam, jauns Pormalis, jauns “Barons”, citi papīri un lieta darīta. Bet tad jābūt ieinteresētajām pusēm, kuras var arī nebūt.

Neskatoties uz to, ka kluba nebūs, tā rēgs laiku pa laikam klejos ap LBL basketbola auru, tas nu ir skaidrs…

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar