Depresija, narkotikas un domas par pašnāvību – kā Fjūrijs īstenoja vienu no lielākajiem “kambekiem” sporta vēsturē

21/10/2021 18:19

Britu boksa spīdeklis Taisons Fjūrijs ir pazīstams kā viens no mūsdienu labākajiem un slavenākajiem šī sporta veida pārstāvjiem. 2015. gadā viņš 27 gadu vecumā “supercīņā” pēc punktiem uzveica slaveno ukraini Vladimiru Kļičko un kļuva par piecu pasaulē atzītu jostu turētāju. Fjūrijs kļuva par absolūto čempionu smagajā svarā un tā brīža karstāko pasaules bokseri, taču viņa karjera pēc tam īsā laikā pilnībā sagruva.

Fjūrijs, kurš jau amatieru līmenī dominēja Lielbritānijas boksa scēnā, ir viens no retajiem pasaules bokseriem, kurš karjeras laika nav piedzīvojis zaudējumus. 32 cīņās viņam ir 31 uzvara un viens neizšķirts. Pēc 24 uzvarētām profesionālajām cīņām pēc kārtas 2015. gada novembri britu bokseris Diseldorfā kāpa “Esprit” arēnas ringā, kur aizvadīja viņa tā brīža karjeras lielāko cīņu – Fjūrijam pretī stājās jaunākais no brāļiem Kļičko, kuram tobrīd piederēja pieci prestiži boksa tituli.

Kļičko kā WBA, IBF, WBO, IBO un “The Ring” jostu turētāju izaicināja Fjūrijs, kuram bija lieliska iespēja iegūt visas ukraiņa jostas savā rīcībā, ko viņam arī izdevās paveikt. “Mēs strādājām ļoti smagi, lai nonāktu līdz šim brīdim – tas ir sapņa piepildījums,” pēc dueļa teica Fjūrijs. “Vladimirs ir lielisks čempions un esmu pateicīgs, ka viņš gribēja ar mani cīnīties.” Tikmēr Kļičko atzina, ka “Taisons bija ātrāks un kopumā labāk sagatvojies” nekā viņš.

Vladimirs Kļičko pret Taisonu Fjūriju

Vladimirs Kļičko pret Taisonu Fjūriju | Foto: “Bleacher Report”

Vairākus mēnešus pēc sarunām abas puses vienojās, ka 2016. gadā tiks aizvadīts revanšs. Cīņai bija jānotiek Fjūrija mājās, proti, Mančestrā un, neskatoties uz to, ka vienošanās par dueli tika panākta, Fjūrijs paziņoja, ka viņam vairs nav motivācijas cīnīties, turklāt bokseris bija pamatīgi pieņēmies svarā, trīs mēnešus pirms cīņas sverot vairāk nekā 150 kilogramus. Mēnesi pirms dueļa kļuva skaidrs, ka duelis jāpārceļ, jo Fjūrijs treniņā bija guvis traumu.

Neilgi pēc tam atklājās, ka Taisonu un viņa brālēnu Hjūziju Fjūriju Lielbritānijas antidopinga aģentūra aspūdzēja anabolisko steroīdu lietošanā no parauga, kas tika ņemts 16 mēnešus iepriekš jeb 2015. gada sākumā. Abu bokseru cīņa atkal tika pārcelta, kad Fjūrijs saņēma pozitīvu kokaīna testa rezultātu. Bokseris šo situāciju skaidroja mentālām problēmām, proti, depresiju, kas viņu noveda pie narkotisko vielu lietošanas.

Mentālās veselības problēmas Fjūrijam sākās pēc tam, kad viņš kļuva par absolūto pasaules čempionu. 2016. gadā intervijā ar mediju “Rolling Stone” bokseris atzina, ka viņš cīnījies ar “iekšējiem dēmoniem”, taču noliedza, ka tas būtu saistīts ar savu profesionālo darbību. “Tam, kam es eju cauri, tā ir mana personīgā dzīve. Trenējies neesmu mēnešiem ilgi, jo cīnos ar depresiju. Vienkārši negribu vairs dzīvot…” baisā intervijā pirms pieciem gadiem atklāja Fjūrijs, kurš vairākkārt pieminēja, ka vairs neredzot dzīves jēgu un kokaīnu lietojis šī iemesla dēļ, nevis tādēļ, ka viņam tas kaut kādā veidā patiktu.

“Kokaīns ir sīkums, salīdzinot ar nevēlēšanos dzīvot,” tajā pašā intervijā pirms pieciem gadiem piebilda tobrīd 28 gadus vecais Fjūrijs. “Eju pie speciālistiem, bet viņi man nespēj palīdzēt. Visa šī nauda un slava nenozīmē pilnīgi neko, ja neesi laimīgs. Psihiatri saka, ka man ir bipolāri traucējumi. Man nav vēlme piecelties no rīta, jo katru dienu ceru, ka nomiršu. Ir skumji kaut ko tādu teikt, ja tev ir trīs bērni un sieva. Ja es nebūtu kristietis, pašnāvību izdarītu sekundes laikā, taču es to nevaru, tādēļ ceru, ka kāds to izdarīs manā vietā. Šobrīd atrodos ellē. Dzeru alkoholu no pirmdienas līdz svētdienai un lietoju kokaīnu, jo tas ir vienīgais, kas man palīdz par to nedomāt.”

Taisons Fjūrijs

Taisons Fjūrijs | Foto: “Boxing Scene”

Fjūrija fiziskā kondīcija pirms Kļičko cīņas bija pārāk slikta, lai viņš būtu spējīgs to aizvadīt, tādēļ revanšs tā arī nekad nenotika. Bokseris pauda pārliecību, ka jostas cīkstonis drīkst zaudēt vai iegūt tikai ringā, tomēr viņš atzina, ka konkrētajā momentā nav spējīgs aizstāvēt WBA, WBO un IBO titulus. Fjūrija lēmums neaizstāvēt savus titulus tika pamatots ar to, ka sportists vēlējās pilnībā izolēties no mediju uzmanības, saņemt medicīnisku palīdzību un atpūsties, lai tiktu galā ar mentālajām problēmām. Fjūrijs sarunā ar slaveno podkāsteri Džo Roganu atzina, ka viņš iepriekš pat nebija pamēģinājis dažādas narkotiskās vielas, nesmēķēja un nelietoja alkoholu, taču kopš mentālās veselības saasinājuma viss mainījās.

Roganam viņš atklāja, ka vienreiz esot bijis ļoti tuvu, lai izdarītu pašnāvību. “Mēģināju to izdarīt, jo sapratu, ka bojāju apkārtējo cilvēku dzīves. Neviens man nevarēja mainīt domas, jo biju nolaidies ļoti, ļoti, ļoti zemu. Galvā nāca neprātīgas domas. Vasarā iegādājos jaunu “Ferrari” automašīnu, braucu pa šoseju un tuvojos milzīgam tiltam. Izspiedu 300 km/h ātrumu un sapratu, ka, ietriecoties tiltā, mans “Ferrari” tiks saplacināts kā kolas bundžiņa. Tomēr man galvā skanēja balss, kas teica: “Nē, nedari to, Taison! Padomā par saviem bērniem un ģimeni. Mazi puikas un meitenes izaugs bez tēva un visi teiks, ka viņš bija vājš, jo nevarēja neko izdarīt un izvēlējās vieglāko izeju.” Kopš tā brīža sapratu, ka es vairs nekad nevaru domāt par pašnāvībām.” Saprotot situāciju, Britu Boksa kontroles vadība anulēja Fjūrija boksera licenci

2018. gada sākumā, kad četras jostas bez cīņas viņš jau bija zaudējis, Fjūrijs atvadījās no pēdējās “The Ring” trofejas. Boksā cīkstonis atgriezās trīs gadus pēc aiziešanas jeb 2018. gada vasarā. 2017. gadā Fjūrijs paziņoja, ka ir atgriezies treniņos. “2016. gads bija ļauns murgs, kurā es darīju daudzas lietas, ar kurām nelepojos, taču apsolu atgriezties boksā,” paziņoja bokseris.

Viņš veiksmīgi bija atbrīvojies no mediju uzmanības, pavadīja vairāk laika ar ģimeni, saņēma medicīnisko palīdzību un atgriezās treniņos. Trīs gadus pēc cīņas ar Kļičko viņš atkal kāpa ringā un kopš tā brīža Fjūrijs izcīnījis sešas uzvaras septiņos dueļos, tostarp divreiz uzvarot slaveno amerikāni Deonteju Vailderu, kuram brits pagājušajā gadā sarūpēja karjeras pirmo zaudējumu viņa 44. cīņā.

Šomēnes Fjūrijs atkārtoti uzveica Vailderu, saglabāja WBC un “The Ring” jostas un kārtējo reizi apliecināja, cik dominējošs bokseris viņš ir. Situācijas, kurās sportists pēc karjeras augstākā punkta sasniegšanas pilnībā zaudē fizisko formu, tiek ievilkts narkotisko vielu atkarībā un cieš no nopietnām mentālās veselības problēmām, ir ļoti smagas gan pašam atlētam, gan viņa ģimenei, gan sportam kā tādam. Taču tikai retais ir spējīgs salauzt sevi un atgriezties tur, kur bija iepriekš. Fjūrijs spēja uzvarēt savas dzīves lielāko cīņu, kas viņa atgriešanās stāstu pārliecinoši padara par vienu no iespaidīgākajiem sporta vēsturē.

Taisons Fjūrijs

Taisona Fjūrija pārvērtības

Pieslēgties

Dienas fokusā

Entonijs Edvardss un Kristaps Porziņģis
09/12/2021 10:40

“Timberwolves” talants Edvardss atzīst, ka labākais NBA spēlētājs aizsardzībā zem groza ir Porziņģis

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Minesotas “Timberwolves” spēlētājs Entonijs Edvardss pēc aizvadītā mača pret Jūtas “Jazz” sniedzis savus komentārus par komandas spēli uzbrukumā. Aizvadītajā naktī “Timberwolves” ar rezultātu 104:136 atzina…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…