Dzelzs treneris un pieczvaigžņu viesnīca jeb kur nonācis Kulda

09/06/2017 18:12

Latvijas izlases aizsardzības balsts Artūrs Kulda nule kā parakstījis viena gada vienošanos ar Ķīnas komandu Pekinas “Kunlun Red Star”. Ko tas nozīmē un ar ko aizsargam nāksies sadzīvot tālajā Pekinā? Lūkojam to noskaidrot.

Komanda ir savas otrās KHL sezonas priekšā. Pirmajā izdevās sasniegt nospraustos mērķus – neizgāzties un sasniegt “play-off”. Ja sākotnēji ķīniešu spēlēšana KHL likās kā nevainīgs joks vai diplomātisko attiecību uzlabošana, tad jau sezonas vidū uz Pekinu neviens ar vieglu prātu nedevās. No sarkanajām zvaigznēm norāvās tādas komandas kā Magņitogorskas “Metallurg”, Jaroslavļas “Lokomotiv” un Ufas “Salavat Julaev”.

Jaunās sezonas gaidās komandai ir jauns galvenais treneris, kurš virs galvas ir cēlis gan NHL, gan KHL galvenās trofejas – leģendārais Maiks Kīnens. Nodibināts arī fārmklubs un ar jaunu vērienu komplektēta komanda.

Klubs

Jurzinovam jaunākajam un sporta direktoram Vladimiram Krečinam Ķīnas kluba vadība pērn piešķīra nedaudz vairāk kā desmit miljonus eiro, lai savāktu konkurētspējīgu sastāvu. Ar nelielu optimisma devu tika palūgts komandas pirmssezonas treniņos iesaistīt jaunos Ķīnas hokeja talantus. Jurzinova dzirnavām cauri izgāja vairāk kā divdesmit, bet nevienu tīrradni atrast neizdevās. Divus ķīniešus, kam bija Ziemeļamerikas studentu līgu pieredze, tika palūgts ieskāpēt ceturtās maiņas virknējumos un vismaz uz kādu laiciņu paturēt uz ledus. Savukārt pa pusei ķīnietis aizsargs Zaharijs Juens, kuru savos laikos bija draftējusi Vinipegas “Jets”, sevi KHL pieteica visai veiksmīgi.

Problēmas ar spēlētāju pārliecināšanu spēlēt Ķīnā nebija viegli atrisināmas. Kluba sporta direktors atzina, ka spēlētāji kas atteikuši bijuši ļoti daudz, bet tas ir saprotams, jo nebija skaidrības par organizācijas ilgtspēju, tāpat biedējuši sadzīviskie apstākļi, klimats, vide un pārtika. Tāpat ar visu ģimeni pārcelties uz Ķīnu daudziem uzrunātajiem hokejistiem nešķita simpātisks variants.

Arī organizatoriskajā darbā ne viss gāja kā smērēts. Valstī, kas no hokeja ir tālāk kā Zeme no Marsa, pat problēmas gadījās ar treniņformu sagādāšanu. Vārtsargs Andrejs Makarovs pirmssezonas treniņos vārtos ripām priekšā gulās Bufalo “Sabres” treniņformā.

 

Ķīna ir milzīgs tirgus un ja izdosies hokeju ķīniešiem skaistā iesaiņojumā pārdot, tad peļņas iespējas ir grandiozas. Arī Ziemeļamerikas vēji uz Ķīnu pūš NHL biznesu – pārbaudes spēles pirms nākošās sezonas Ķīnā aizvadīs vairākas NHL komandas. Tomēr pirmā sezona KHL,  attiecībā uz marketingu, ir nesusi vienus vienīgus mīnusus.

Sākotnēji uz komandas spēlēm devās mazliet vairāk kā 1000 cilvēku, kas pilsētai, kurā mitinās vairāk kā 24 miljoni iedzīvotāju, ir diezgan nepieklājīgi zems rādītājs. Biļetes tika dalītas par brīvu un veiktas daudzas citas mārketinga aktivitātes, kā arī apmācīti hokeja līdzjutēji, kas sākotnēji sita plaukstas arī pie “Red Star” zaudētiem vārtiem. Sezonas vidū vairākas spēles komanda aizvadīja Šanhajā, bet tur situācija bija vēl bēdīgāka.

Vidējā apmeklētība sezonas beigās jau sasniedza piecus tūkstošus, kas 18 000 cilvēku ietilpīgajai Pekinas “LedSport Arena” lika izskatīties maķenīt labāk. Nākošās sezonas kontekstā runā, ka iespējams, klubs spēles aizvadīs mazākā arēnā.

Uz otro sezonu latiņa ir pacelta. Arī budžets papildinājies, jo Ķīnā pieņemts likums, kas uzņēmumiem dod ienākuma nodokļu atlaides, ja tiek ieguldīts sportā. Pagaidām līdz Ķīnas futbola līmenim vēl tālu, bet straujiem soļiem uz savu mērķi dodas arī ķīniešu hokejs. Pekina piedzīvo līdzīgus laikus kā Rīga deviņdesmitajos – ledus deficīts un bērnu komandām, lai tiktu uz ledus treniņiem, jāstāv garās rindās…

Treneris

Leģendārais Maiks Kīnens komandas tuvumā gorījās jau iepriekšējā sezonā, kad kluba vadība viņu bija piesaistījusi par konsultantu. Neskatoties uz to, ka Vladimirs Jurzinovs juniors sasniedza ļoti atzīstamus rezultātus komandas pirmajā sezonā, tika paziņots par viņa aiziešanu no amata. Tas bija paredzams gājiens, bet Jurzinovs par dunča ieduršanu mugurā publiski nerunāja, vien piebilstot, ka domu gājiens ar komandas jauno vadību nav saskanējis. Sporta direktoram Grišinam Jurzinova demisija esot bijis pārsteigums, bet lai nezaudētu arī savu vietu bijušais, Ņižņekamskas kluba viceprezidents bija gatavs skaisti runāt…

Kīnens pasaules hokejā ir brends. Vienīgais treneris, kas uzvarējis gan KHL, gan NHL. Pazīstams ar savu autoratīvo vadības stilu. Pie viņa spēlējuši tādi latviešu hokejisti kā Sandis Ozoliņš un Artūrs Irbe, kas arī pastāstījuši par nūjām, kas lidojušas uz ledus un izslēgtām gaismām ģērbtuvēs, lai puiši pēc zaudējuma mazliet pasēž tumsā.

Gadiem ejot dzelzs Maiks, kā viņu sauc Ziemeļamerikā, kļuvis mierīgāks, bet ar viņa atgriešanos KHL noteikti nav zaudējusi. Kolorīti epiteti un aktīva diskutēšana ar soģiem ir garantēta. Komandas komplektācija liecina par kaujinieciska sastāva nolasīšanos, kas nozīmē ka Kīnenam pavērsies labs placdarms, lai Gagarina kausa izcīņā tiktu tālāk par pirmo kārtu. Te neviens par iekļūšanu “play-off” vairs nerunā.

Sastāvs

Neskatoties uz salīdzinoši veiksmīgo sezonu, nomainījies praktiski viss sastāvs. Kluba faktiskais GM, sporta direktors Kručins izteicies, ka iepriekšējā gada sastāvs nav bijis slikts, tomēr nav atradušies hokejisti, kas varētu iekustināt laivu. Tāpat runāts, ka vairāki spēlētāji paši nav vēlējušies vēl gadu mitināties Ķīnā. Ziņas par jaunu spēlētāju piesaisti no Pekinas nāca katru dienu.

No aizgājējiem jāpiemin pirmo maiņu spēlētāji – Rīgā redzētais zviedru centrs Linuss Videls (Čeļabinskas “Traktor”), kanādiešu uzbrucēji Čeds Rau (Ņižnekamskas “Nefthehimik”) un Seds Kolinss (HK “Sochi”). Tāpat komandā vairs nebūs kapteinis somu aizsargs Jane Jalesvāra un slovāku uzbrucējs Tomass Marcinko. Jaunais vārtsargs Makarovs atgriezies Krievijā. Tāpat komandu pametuši vairāki otrā plāna spēlētāji.

Komanda nav piesaistījusi kādu superzvaigzni (debijas sezonas ievadā tika locīts Iljas Kovaļčuka vārds), bet gan izvēlējusies vairākus laba līmeņa spēlētājus, kam laukumā vēl ir ko pierādīt.

Vārtsargu līnijā no pagājušās sezonas palicis soms Tomi Harkunens, bet no AHL pārcēlies zviedrs, kādreizējs drafta 38.numurs, Magnus Hellers. Aizsardzībā bez Kuldas pievienojušies kanādieši Džefs Kinreids (Ņizņekamska), Džesijs Blekers (no Vācijas DEL), Mikaels Tams (AHL/ECHL) un KHL sevi pierādijušais kazahs Rinats Ibragimovs. Līgumi uz nākošo sezonu ir somam Jarvinenam un kanādietim Belmoram. Baumo, ka komandai no Ņižņijnovgorodas pievienosies amerikānis Sems Lofkvists. Apskatot aizsargu sastāvu, viegli noprotams, ka Kulda spēlēs vadošās lomas.

Vēl jaudīgāk izskatās uzbrukums. No Bratislavas “Slovan” pārcēlies vairāk kā 500 spēles NHL aizvadījušais centrs Kails Čipčura, no Ņižņekamskas allaž rezultatīvais zviedrs Ričards Ginge, tāpat vieta sastāvā atradusies pieredzes bagātajam baltkrievam Andrejam Kosticinam. Pievienojies arī viens no Somijas līgas labākajiem snaiperiem Ville Sopanens.

No NHL/AHL robežas ieradies enerģijas uzbrucējs Brendons DeFazio, pēc smagas traumas izārstēšanas savu karjeru mēģinās restartēt kanādiešu-polis Vojteks Volskis, kas rezultatīvi spēlējis Ņižņijnovgorodā un Magņitogorskā (pie Kīnena).

Klubs gājis jau pa iestaigātu taciņu, meklējot ziemeļamerikāņus ar Ķīnas izcelsmi. Blakus jau Jinam, kurš bija spēlējis Kanādas junioru līgās, pievienojies Brendons Jips, kura pieredze ir krietni treknāka – NHL  aizvadītas gandrīz 200 spēles. Komandai no Vācijas pievienojies arī uzbrucējs Vongs – 30 gadus vecs centrs, kurš lielāko karjeras daļu aizvadījis ECHL. Bet mazliet ķīniešu asinis rit arī malējam uzbrucējama Gregam Skvairsam, kurš iepriekš spēlēja Zviedrijas augstākajā līgā.

Pilno lozi Kīnens un Krečins grib izvilkt ar ziemeļniekiem, kas rezultatīvi spēlējuši vietējos čempionātos. Noslēgti līgumi ar zviedru Andreasu Turesenu (jau neliela KHL pieredze) un somu Matiasu Mitinenu.

Katrā ziņā uzbrukuma līnija izskatās vairāk kā iespaidīga, lai stādītu augstus mērķus. Uz papīra hokejistu, kam ir aktīvi līgumi skaits ir gana liels. Iespējams, ne visi ar komandu arī uzsāks sezonu. Ķīnas hokejam noderīga būs komanda VHL līmenī un pāris spēlētāji noteikti tiks uz leju nosūtīti no lielās komandas.

Ko sagaidīt no Pekinas komandas nākamajā sezonā? Skaidrs ir viens, ka komandas mērķi izauguši krietni lielāki, tāpat kā iespējas šos mērķus realizēt. 2351 spēle, ko visus kopā ņemot, NHL aizvadījuši “Kunlun” hokejsti liecina par zināmu meistarības līmeni. Treneris Kīnens no spēlētājiem izspiedīs maksimumu, kamēr Artūrs būs viens no atslēgas spēlētājiem jaunās sezonas sarkanajās zvaigznēs. Komandas hokejisti vēljoprojām dzīvos vienā no Pekinas pieczvaigžņu viesnīcām un brīžiem uz spēlēm lidos ar divām lidmašīnām. Ķīnas specifika, tā teikt…

Lai veicas, Artūr!

 

Foto: khl.ru

 

 

Pieslēgties

Dienas fokusā

Rihards Lomažs, Ernests Zēbolds un Mareks
03/12/2021 18:05

Latvijas sportistu novembra spēka rangs

Portāls “Sportazinas.com” piedāvā novembra mēneša Latvijas sportistu spēka rangu. Otrajā izlaidumā apkopoti 10 atlēti, kuri novembrī parādīja lielisku sniegumu gan starptautiskā, gan vietējā mēroga sacensībās gan individuālos, gan komandu sporta…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…