“Ventspils” īpašnieks Šišhanovs: Ja vēlaties, atbildēšu ar melu detektoru

FOTO: FK "Ventspils"

Futbola klubs “Ventspils” pēdējā laikā piedzīvo sarežģītus laikus. Tas iepriekš nonāca Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā, tiekot apsūdzēts par aplokšņu algu izmantošanu, bet nesen Iekšlietu ministrs , kurš arī kandidēja uz Latvijas Futbola federācijas (LFF) prezidenta krēslu, nevēlamo personu sarakstā, kurām aizliegts iebraukt valstī, ievietoja kluba īpašnieku Adlanu Šišhanovu.

Neskatoties uz to, “Ventspils” pēdējos piečos mačos nav piedzīvojusi nevienu zaudējumu, bet UEFA Eiropas līgā pārvarēja pirmo kārtu. “Sportazinas.com” uz sarunu aicināja Šišhanovu, lai vaicātu, kādā ritmā šobrīd norit dzīve klubā, ar kādām grūtībām tam nākas saskarties, un kas viņam ir sakāms par sev izvirzītajām apsūdzībām.

“Ventspils” veiksmīgi spēlē Eiropas līgā, cīnās par medaļām Latvijas čempionātā un tad jūs nonākat “melnajā sarakstā”. Kas tagad notiks ar klubu?
Es turpināšu darīt visu iespējamo, lai klubs attīstītos, turpinātu spēlēt un priecētu līdzjutējus, lai arī situācija nav viegla. Vairāku iemeslu dēļ kluba līdzīpašnieki tagad nevēlas vai nevar palīdzēt futbolam. Praktiski visi sponsori pārtrauca mūs atbalstīt kopš 2020. gada sākuma galvenokārt Ventspils brīvostas situācijas dēļ.

Papildus koronavīrusa pandēmijas radītajām grūtībām mums ir arī savas problēmas – pie mums ieradās specdienestu pārstāvji. Uz šo brīdi advokāti, kuri mūs pārstāv, ir ciešā kontaktā ar viņiem. Tomēr līdz šim mēs neesam saņēmuši pamatotas pretenzijas. Kā saka advokāti, Latvijas normatīvo aktu īpatnības ļauj gadiem ilgi aizkavēt taisnības meklējumus. Gan es, gan klubs esam maksimāli ieinteresēti, lai procesā būtu maksimāla atklātība un efektivitāte.

Pietiek minēt, ka saistībā ar šo lietu viņi slēdza mūsu bankas kontu un trīs mēnešus mēs nevarējām atvērt kontu nevienā no Latvijas bankām. Tieši tad uzkrājās parādi un problēmas, kas mūs gandrīz noveda pie izmiršanas robežas. Paldies Dievam, ka mēs spējām ar to tikt galā. Tas viss, protams, neveicina normālu kluba saimniecisko darbību. Tikmēr pēdējo divu gadu laikā tikai valsts budžetā esam ieskaitījuši vairāk nekā 800 tūkstošus eiro.

Kā šī situācija atsaucās “Ventspils” spēlētāju sportisko noskaņojumu?
Par laimi, mums ir saliedēta komanda, kas vairākkārt ir demonstrējusi izcilu spēli un ir devusi skatītājiem svarīgas uzvaras. Pēdējo divu gadu laikā tikai Francijas un Portugāles futbola grandi varēja mūs izsist no UEFA kausa izcīņas. Šogad Eiropas līgā pārspējām Moldovas komandu “Dinamo-Auto” no Tiraspoles. Nākamajā kārtā spēlēsim ar Norvēģijas titulētāko klubu “Rosenborg”. Mēs uzņemsim norvēģus mājās, kur, es jums apliecinu, komanda spēlēs ar pilnu atdevi.

Tātad jūs neplānojat pārdot savas kluba akcijas?
Nē, neplānoju. Gluži pretēji, es ne tikai cenšos pats darīt visu iespējamo, lai attīstītu klubu, bet arī mēģinu iesaistīt pārējos akcionārus, kuri uz šodienu, diemžēl, ir novērsušies. Es aicinu pārējos akcionārus vai nu ieguldīt futbola saimnieciskajā darbībā vai atkāpties un nodot savas akcijas tiem, kuriem futbols ir svarīgs. Turklāt, pēdējos gados mūsu klubs ir attīstījies diezgan veiksmīgi – mums ir veiksmīga transfēru politika, mums ir UEFA finansējums, un pats galvenais – mums ir skaidrs redzējums par kluba attīstību nākotnē.

Cik daudz naudas līdzekļu nepieciešams tādam klubam kā “Ventspils”?
Lai šodien kļūtu par Latvijas čempionu, ņemot vērā to, ka klubam ir tik ambiciozi konkurenti kā RFS, “Riga”, “Valmiera”, “Spartaks”, jābūt apmēram 2,5 miljonu eiro lielam budžetam.

Jūs esat iekļauts “melnajā sarakstā”. Plānojat iesniegt protestu?
Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens bija pievērsies futbolam. Vispirms viņš zaudēja LFF preizdenta vēlēšanās, kur otrs kandidāts bija Vadims Ļašenko. Viņš saņema 96 balsi, bet Ģirgens – tikai 26. Savukārt neilgi pēc tam Ģirgens mani iekļāva “melnajā sarakstā”. Un es balsoju par Ļašenko. Nejaušība, vai nav, nezinu. Vina viedoklis par šo konfliktu tika plaši atspoguļots Latvijas medijos, savukārt manējais nē, tāpēc vēlos izteikties.

Lai pārsūdzētu Iekšlietu ministra lēmumu, man jāatbrauc uz Latviju, tomēr es nevaru to izdarīt, jo esmu iekļauts “melnajā sarakstā”. Tas ir apburtais loks. Bet es nedomāju padoties. Šobrīd gatavoju un ar kurjera un e-pasta starpniecību nosūtīšu visus nepieciešamos dokumentus, lai pārsūdzētu ministra Ģirģena lēmumu. Es varu nepārprotami apgalvot, ka šis lēmums nav pamatots un tiks pārsūdzēts. Turklāt, es nesaprotu Ģirģena paziņojumu, kurā viņš man ieteica pašam publicēt man izvirzītās apsūdzības.

Es to labprāt darītu, bet līdz šim neviens mani oficiāli nav informējis par ko mani apsūdz un uz kāda pamata man ir aizliegts iebraukt Latvijā. Man ir radies iespaids, ka šī persona nav varējusi samierināties ar zaudējumu LFF vadības vēlēšanās un, zinot, ka atbalstīju viņa konkurentu, mēģina sabojāt manu dzīvi un darbu.

Vai nožēlojat, ka pirms trim gadiem iesaistījāties Latvijas futbolā?
Nekādā gadījumā. Pirms tam es desmit gadus pavadīju Moldovā, kur izveidoju komandu, kura trīs reizes nezaudēja vietējai superkomandai “Sheriff”, kuras budžets bija piecas reizes lielāks un infrastruktūra maksāja 50 reizes vairāk nekā mūsējā.

Starp citu, es domāju, ka Moldovas “Sheriff” ir pieejama vislabākā infrastruktūra no visām Austrumeiropas valstīm. No Moldovas es aizbraucu ar paceltu galvu. Es atsaucu savu komandu neskatoties uz to, ka tai bija vieta Eiropas līgā un labas pozīcijas valsts čempionātā. Es to nepārdevu, neļāvu noslaucīt ap to kājas, jo tas bija mans lolojums.

Atzīstu, ka man bija zināmas problēmas ar Moldovas varas iestādēm. Šodien es varu apgalvot, ka pēc vairākiem gadiem tā arī neesmu saņēmis nevienu oficiālu apsūdzību, kā arī nevienu pavēsti uz tiesu, lai gan biju gatavs tiesvedībai. To pašu varu teikt par situāciju Latvijā. Jūs taču vēlaties manus paskaidrojumus, kungi apsūdzētāji!

Tāpēc dodiet iespēju ierasties un sniegt atbildes uz visiem jautājumiem. Ja vēlaties, es atbildēšu izmantojot melu detektoru. Man nav ko slēpt! Attiecībā uz futbolu, es varu minēt vienu faktu, kuru sapratīs visi, kas zina, kā notiek futbola klubu darbs. Kad es atnācu, “Ventspils” UEFA koeficients bija 3,75 un kopējā reitingā tas ierindojās 258. vietā.

Pirmajā gadā mums izdevās sasniegt koeficientu 5,25 un UEFA reitingā pakāpties uz 216. vietu, savukārt tagad pēc uzvaras pār “Dinamo-Auto” koeficients ir 5,75 un reitingā esam 175. vietā. Vēlmi cīnīties tālāk demonstrēsim 17. septembrī spēlē pret FK “Rosenborg”. Ja  to uzvarēsim, mūs iekļaus gan pirmajā, gan otrajā UEFA kvalifikācijas kārtā. Šodien mūsu klubs ir titulētākais klubs Latvijā. Un es lepojos, ka tajā ir mans personīgais ieguldījums!

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par