Hamiltons un Verstapens Abū Dabī noskaidros 2021.gada F-1 čempionu

12/12/2021 10:29
Lūiss Hamiltons

Šodien norisināsies Pirmās formulas (F-1) pasaules čempionāta sezonas pēdējais, 22.posms – Abū Dabī “Grand Prix” -, kurā Lūisa Hamiltona un Maksa Verstapena cīņā noskaidrosies 2021.gada čempions. Sacīkste sāksies plkst.15 pēc Latvijas laika, tiešraidē to translējot straumēšanas platformai “Viaplay”.

Abi titula pretendenti sacīksti sāks no pirmās rindas. Sestdien “pole-position” izcīnīja “Red Bull” pilots Verstapens, bet blakus viņam būs “Mercedes” braucējs Hamiltons. Viņu komandas biedri Serhio Peress un Valteri Botass startēs attiecīgi no ceturtās un sestās pozīcijas. Zīmīgi, ka iepriekšējos sešos gados šajā posmā uzvarējuši piloti, kuri sacīksti sākuši no pirmās starta vietas.

Hamiltons dosies cīņā par savu astoto čempiontitulu, lūkojot kļūt par titulētāko F-1 pilotu. Viņam un Mihaēlam Šūmaheram ir pa septiņām uzvarām čempionātos. Savukārt Verstapens pretendē uz savu pirmo titulu. Abiem pilotiem ir vienāds punktu skaits, bet Verstapens ir izcīnījis par vienu uzvaru vairāk nekā Hamiltons, nīderlandietim pirmajam finišējot deviņos posmos. Verstapens par čempionu kļūs, ja būs priekšā Hamiltonam vai, ja abi piloti paliks bez punktiem vai, ja finišēs desmitais un uzrādīs ātrāko apļa laiku un Hamiltons būs devītais. Savukārt Hamiltonam nepieciešams finišēt punktos priekšā Verstapenam, ar nosacījumu ja viņš nepaliek devītais un sāncensis desmitais ar ātrāko apļa laiku.

Bonusa punktu par ātrāko apļa laiku var saņemt pilots tikai tādā gadījumā, ja viņš finišē pirmajā desmitniekā. Ja pilots ar ātrāko apļa laiku paliek ārpus pirmā desmitnieka vai nefinišē, papildu punkts netiek piešķirts.

Tikai otro reizi F-1 vēsturē pirms pēdējā posma vadošajiem pilotiem ir vienāds punktu skaits – 1974.gadā kopvērtējumā līdzās atradās Emersons Fitipaldi un Džanklaudio Regaconi, titulu izcīnot Fitipaldi. Vienā no pēdējo desmitgažu aizraujošākajām sezonām līderpozīcija savu īpašnieku mainījusi septiņas reizes. Sezonas pirmajā posmā, Bahreinas “Grand Prix”, Hamiltons finišā par mazāk nekā astoņām sekundes desmitdaļām apsteidza Verstapenu, abiem tiekot pie attiecīgi 25 un 18 punktiem.

Nākamajā sacīkstē, Emīlijas Romanjas Lielās balvas izcīņā, Verstapens haotiskos mačos Imolā uzveica Hamiltonu, kurš toties uzrādīja ātrāko apļa laiku. Brits pēc diviem posmiem bija priekšā nīderlandietim, bet uzvara Portugāles “Grand Prix” viņam ļāva nostiprināt pārsvaru līdz astoņiem punktiem.

Turpinājumā Spānijas posmā Hamiltons kļuva par pirmo pilotu, kurš sezonā uzvarējis divos etapos pēc kārtas, kamēr Verstapens finišēja otrais ar ātrāko apļa laiku un konkurenta atpalika 14 punktus. Piloti devās uz Monako, kur Montekarlo ielās pirmo reizi uzvarēja Verstapens, kurš pārņema līderpozīciju no septītajā vietā finišējušā Hamiltona, britam visātrāk veicot apli. “Red Bull” pilots ieguva četru punktu pārsvaru, kas palika nemainīgs pēc Azerbaidžānas “Grand Prix”, jo Baku ielās Verstapens piecus apļus pirms finiša avarēja, bet Hamiltons pēc tehniskas ķibeles samierinājās ar 16.vietu.

Francijas “Grand Prix” Verstapens uzvarēja un uzrādīja ātrāko apli, otrajā vietā atstājot Hamiltonu, kuru nu apsteidza par 12 punktiem. Verstapens pievienoja vēl divas uzvaras Špīlbergas trasē un atkal uzrādīja ātrākos apļa laikus, kamēr Hamiltons šajos posmos finišēja otrais un ceturtais. Nīderlandes autosportistam jau 32 punktu pārsvars, kas nav sadzēšams vienā sacīkstē.

Lielbritānijas “Grand Prix” pēc abu pilotu sadursmes startā Verstapens izstājās, bet Hamiltons uzvarēja savās mājās un atspēlēja 24 punktus, jo sprinta sacīkstēs piekāpās savam sāncensim. Ungārijas Lielās balvas izcīņā Verstapens agri piedzīvoja avāriju un finišēja devītais, kamēr Hamiltons izcīnīja otro vietu un atguva līderpozīciju kopvērtējumā – britam astoņu punktu pārsvar.

Beļģijā spēcīgā lietū sacensības tikpat kā nenotika un posma rezultāti tika klasificēti pēc pirmā apļa, tādējādi Verstapens uzvarēja un Hamiltons bija trešais, pilotiem saņemot pusi no punktiem. Par trīs punktiem priekšā gan joprojām Hamiltons. Nīderlandes “Grand Prix” uzvarēja un ātrāko apli sasniedza Verstapens, kurš apsteidza Hamiltonu kā sacīkstē, tā arī kopvērtējumā, kur trīs punktu pārsvars jau “Red Bull” braucējam.

Itālijas posmā atkal sadurās abi čempionāta vadošie piloti – Verstapena formula avārijā nonāca virs Hamiltona spēkrata, britu pilotu no smagām traumām glābjot vien “halo” sistēmai. Verstapens gan Moncu atstāja ar sprintā izcīnītiem diviem punktiem. Krievijas “Grand Prix” savu 100.uzvaru karjerā svinēja Hamiltons, kurš kļuva par čempionāta kopvērtējuma līderi, bet Verstapens pēc dzinēja maiņas iedalītās pēdējās starta rindas finišēja otrais un konkurentam zaudēja divus punktus.

Turcijā dzinēja komponentes mainīja Hamiltons, kurš dabūja desmit starta vietu sodu un no 11.pozīcijas aizcīnījās līdz piektajai, kamēr Verstapenam otrā vieta ļāva atgriezties tabulas augšgalā un iegūt sešu punktu handikapu. ASV “Grand Prix” Hamiltons pirmajā līkumā apbrauca kvalifikācijas uzvarētāju Verstapenu, kurš ar veiksmīgāku pitstopu stratēģiju tomēr uzvarēja, atstājot aiz sevis sāncensi, kuram tiek papildu punkts par ātrāko apli.

Meksikā nīderlandietis startā apbrauca abus “Mercedes” pilotus un vēl vairāk attālinājās kopvērtējumā, uz nākamo posmu dodoties ar 19 punktu pārsvaru. Brazīlijā Hamiltons aizvadīja lielisku nedēļas nogali, sprintā un pamatsacensībās pēc sodiem atspēlējot kopā 25 pozīcijas un izcīnot uzvaru. Verstapens finišēja otrais sprintā un pamatsacensībās, saglabājot līderpozīju, bet pārsvars saruka līdz 14 punktiem.

Katarā Hamiltons sāka sacensības no pirmās vietas un izcīnīja uzvaru, bet Verstapens pēc piecu starta vietu soda no septītās aizcīnījās līdz otrajai un uzrādīja ātrāko apļa laiku, saglabājot vadību ar astoņu punktu pārsvaru. Iepriekšējā posmā Saūda Arābijā bija daudz pavērsienu, tajā skaitā divas abu titula pretendentu savstarpējas sadursmes. Uzvaru izcīnīja Hamiltons, kurš atstāja aiz sevis Verstapenu, panākdams sāncensi kopvērtējumā – abiem pa 369,5 punktiem.

Konstruktoru kausā “Mercedes” ar 587,5 punktiem ir drošā pozīcijā, lai izcīnītu titulu, jo tuvākajai sekotājai “Red Bull” ir par 28 punktiem mazāk.

2020.gadā jau septīto F-1 titulu karjerā un ceturto pēc kārtas ieguva brits Lūiss Hamiltons no “Mercedes”. Iepriekš septiņreiz uzvarēt izdevies vienīgi leģendārajam vācu braucējam Mihaelam Šūmaheram. Tāpat “Mercedes” komanda izcīnīja septīto Konstruktora kausu pēc kārtas.

Šosezon sākotnēji bija plānots aizvadīt rekordlielu sacīkšu skaitu (23), bet augusta nogalē noskaidrojās, ka Japānā tomēr nenotiks plānotais posms. Šī iemesla dēļ šosezon tiks aizvadīti 22 F-1 posmi.