Iesaukšana armijā un vārtsarga nozagšana – vai sabruks attiecības starp KHL un NHL?

09/07/2023 15:33
Nokopēts
Ivans Fedotovs

Pirms pāris dienām vārtsargs Ivans Fedotovs parakstīja līgumu ar Maskavas CSKA, savukārt vakar Kontinentālā hokeja līga (KHL) oficiāli reģistrēja šo līgumu. Parastajos apstākļos tas nebūtu nekas īpašs, it īpaši ņemot vērā KHL pazušanu no Latvijas mediju ziņu lentēm. Šis gadījums gan ir īpašs, jo tajā iesaistīta arī Nacionālā hokeja līga (NHL), un abu čempionātu “draudzība” var beigties kaimiņzemes līgas visai nevēlamā veidā.

26 gadus vecais Fedotovs ir viens no labākajiem Krievijas vārtsargiem, 2022. gada Gagarina kausa ieguvējs un 2022. gada olimpisko spēļu vicečempions. Pirms pagājušās sezonas viņš parakstīja līgumu ar Filadelfijas “Flyers” par 925 tūkstošiem dolāru. Uz ASV vārtsargs tā arī neaizbrauca, un nevis tādēļ, ka viņu pierunāja palikt KHL. Bet tādēļ, ka viņu…iesauca armijā.

Kaimiņvalstī dienēšana armijā ir obligāta, ar dažiem izņēmumiem. Uz hokejistiem šie izņēmumi neattiecas, bet pārsvarā jautājums tiek nokārtots ar naudas un sakaru palīdzību. Par Fedotovu līdz galam nav skaidrs, vai viņš jau iepriekš bija parūpējies par dokumentu kārtošanu. Pērnā gada 30. jūnijā viņam noslēdzās kontrakts, bet 1. jūlijā pēc intervijas sniegšanas viņš tika aizturēts Sanktpēterburgā pie izejas no arēnas. Vairākas dienas par viņu nekas nebija zināms, bet pēc tam vārtsargs “parādījās” vienā no armijas daļām, kur viņam bija jāpavada viens gads.

Dzelzs priekškars atgriežas? Krievijā aizturēts līgumu ar NHL klubu parakstījušais vārtsargs

Dažas sapratīgas balsis par to, ka šāda pieeja provocēs jaunu talantu masveida aizbraukšanu ne tikai uz NHL, bet arī uz ASV un Kanādas zemākajam līgām pazuda kopējā klusumā. KHL viceprezidents, hokeja federācijas prezidents un kaimiņu hokeja zvaigzne Aleksandrs Ovečkins komentēt šo situāciju atteicās, arī citi hokejisti klusēja, tādējādi demonstrējot, kāda patiesībā ir Krievijas hokeja sabiedrības solidaritāte. Ar laiku šī tēma tika aizmirsta, jo kļuva skaidrs, ka Fedotovam armijā būs jādienē un mainīt to nav iespējams.

Kādu laiku nekas par to nebija dzirdāms, un tas arī skaidrs. NHL paziņoja, ka līgums starp “Flyers” un vārtsargu tiek “iesaldēts” – proti, tā darbība tiek pārcelta uz 2023./2024. gada sezonu, jo Fedotova apstākļi bija nepārvarami. Bija paredzēts, ka pēc dienēšanas armijā ripu ķērājs dosies uz NHL, bet izskatās, ka tas nenotiks, un starp divām līgām briest konflikts.

Te vajadzīga atkāpe. Agrāk NHL attiecības ar Eiropu bija tādas, ka līga varēja jebkurā brīdī paņemt jebkuru spēlētāju, neskatoties uz to, vai viņam ir līgums, vai nav. Tad tika parakstīts līgums, kas noteica kompensācijas apmēru par šādu “pāreju”, bet KHL tam līgumam nepievienojās, un, lai arī spēlētāji ar kontraktiem biežāk devās no KHL uz NHL, arī Krievijas līga vienu reizi spēcīgi iekoda saviem Ziemeļamerikas konkurentiem, pārvilinot ar līgumu esošo Aleksandru Radulovu.

“Metallurg” joprojām pieder tiesības uz 2006. gadā aizbēgušo Malkinu

Beigu beigās 2010. gadā abas puses parakstīja memorandu par līgumu cienīšanu, kas paredzēja, ka nedz NHL, nedz KHL nedrīkst piesaistīt spēlētājus ar esošiem līgumiem. Un līdz 2023. gadam tas arī strādāja, līdz atgadījās Fedotova situācija. “Sarunā ar KHL apstiprinājām, ka Fedotova līgums saista viņu ar “Flyers” uz 2023./2024. gada sezonu. Ja viņš spēlēs KHL, tas būs viņa kontrakta pārkāpums,” norādīja NHL komisāra vietnieks Bils Deilijs.

Tikmēr otrā puse, protams, to neuzskata par argumentu. Interesanti, ka starp ziņu par līguma parakstīšanu un momentu, kad KHL reģistrēja kontraktu, pagāja vairākas dienas, lai gan parasti tas notiek acumirklī. Visticamāk, līga mēģināja saprast, kādas juridiskās sekas varētu būt šādam gājienam, beigās tomēr reģistrējot divu gadu līgumu. Te arī jāsaprot, ka CSKA nav vienkārši klubs – tā vadītājs Igors Sečins ir Putinam tuvs oligarhs, tādējādi viņam nesagādātu nekādu problēmu piezvanīt kur vajag, lai uz līgas vadību izdara spiedienu un tā reģistrē līgumu, kas arī notika. Oficiāli tas tika skaidrots šādi:

“Pamatojoties uz no NHL saņemto informāciju un dokumentiem, līga un klubs rēķinās ar to, ka Fedotovam nav līguma ar NHL klubu uz 2023./2024. gada sezonu tajā nozīmē, kāds tika ieguldīts memorandā par līgumu cienīšanu. Ņemot vērā to, kā arī paša spēlētāja izteikto vēlmi pārstāvēt CSKA, līga atzīst par spēkā esošu viņa kontraktu ar klubu uz 2023./2024. un 2024./2025. gada sezonu,” teikts KHL paziņojumā.

Pagaidām NHL aprobežojusies ar Deilija pozīciju šajā jautājumā, taču skaidrs, ka jāseko vēl kādai reakcijai, jo līgai faktiski tika nozagts spēlētājs. Kamēr CSKA prezidents Igors Jesmantovičs stāsta, cik pats Fedotovs ir priecīgs par šādu līgumu, un ka NHL viss tika izskaidrots, pati līga, gribētos cerēt, domā, ko darīt ar šo situāciju. Parasti šāda veida strīdus risina Sporta arbitrāžas tiesa (CAS), bet īsti nav skaidrs, vai šāda lieta ir viņu kompetence un vai, piemēram, KHL ievēros šīs varas iestādes lēmumu, ja tas būs par labu NHL un “Flyers”.

KHL svin “lokālo” uzvaru, un skaidrs, ka CSKA un līga neredz ilgtermiņa sekas šādam lēmumam. Kamēr abas puses ievēroja memorandu, NHL bija jāgaida līdz hokejistu līgumu beigām, lai varētu piesaistīt hokejistus no KHL. Ja KHL to neciena, tad arī NHL varētu atgriezties pie iepriekšējo gadu prakses, kad spēlētāji tiek faktiski nozagti. Lai cik Krievijā mēģinātu skalot smadzenes jaunajiem hokejistiem, daudzi joprojām sapņo par NHL. Un tas, ka gandrīz visi labākie šīs valsts hokejisti spēlē tieši Ziemeļamerikā, nevis dzimtenē, tas, ka šīs valsts juniori kā bērni priecājas par sevis izvēlēšanu NHL draftā, daudz ko pasaka par to, kura līga tiešām ir pasaules spēcīgākā un kur tiešām vēlas spēlēt Krievijas hokejisti.

Jābūt prātā sajukušajam, lai nomainītu spēlēšanu NHL uz spēlēšanu KHL. Protams, ir daži hokejisti, kuriem trīskāršojot līgumu, būtu iespējams panākt viņu pārnākšanu uz NHL. Tomēr pasaules vadošā līga šajā ziņā no KHL var paņemt daudz vairāk, jo, par spīti visam tam, kas pašlaik notiek Krievijā, šajā valstī joprojām spēlē laba līmeņa hokejisti – gan vietējie, gan ārzemnieki. Un, veicot šādu atklātu zagšanu, KHL un CSKA, kā saka, zāģē zaru, uz kura paši sēž. Jo vienā brīdī kāda no līgas komandām (vai vairākas) vairs nevarēs sazvanīt kādu no saviem hokejistiem, jo viņš jau būs ceļā uz ASV.

Kaimiņiem vispār nepatīk domāt ilgtermiņā, un KHL nav iespējams iedomāties astoņu gadu līgumu. Situācija ar Fedotovu parāda, ka hokeja funkcionāriem domāt nepatīk vispār. Bet tas jau ir pavisam cits stāsts.

TOP notikumi
1
X
2
2.45
3.5
2.75
1.83
4
3.6
1.11
8
15
5
4.2
1.57
2.85
4.1
2.05
1.31
5.25
8.75
1.42
4.2
6
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām