Porziņģim trauma – kā dzīvot tālāk?

19/02/2018 17:39
Nokopēts

2018.gada 7.februāris Ņujorkas pilsētai un Latvijai izvērtās murgains – spēlē pret citu jaunās paaudzes zvaigzni Janni Adetokunbo un ar tiešu (bet netīšu) viņa līdzdalību, smagu savainojumu guva Kristaps Porziņģis. Jau uz pirmā acu skatiena trauma izskatījās smaga un vēlāk šīs bažas apstiprinājās. Divtik smagi tas ir, jo slaidais latvietis bija iekļuvis Visu zvaigžņu spēlē un aizvadīja labāko sezonu karjerā.

Porziņģim konstatēts krustenisko saišu plīsums un laukumā viņš varētu atgriezties pēc aptuveni 10 mēnešiem. Tas nozīmē, ka Kristapam būs jāizlaiž arī nākošās NBA sezonas sākums. Ko tas nozīmē Ņujorkas “Knicks” organizācijai un ko tai darīt tālāk?

Oficiāli – atļauts zaudēt

Skots Perijs, www.sportazinas.com

“Knicks” GM Skots Perijs, prezidents Stīvs Milss un treneris Džefs Hornačeks

Pirmajā preses konferencē pēc šaušulīgā notikuma “Knicks” ģenerālmenedžeris Skots Perijs pauda, ka komandu piemeklējuši grūti laiki. Var tikai piekrist – savainots kluba vērtīgākais aktīvs gan laukumā, gan ārpus tā.

“Tas gan nenozīmē atkāpšanos no mūsu iepriekšējiem mērķiem. Mūsu uzdevums ir sagatavot komandu pēc iespējas labākā pozīcijā, kad Porziņģis tajā atgriezīsies. Lai komanda būtu vienotāka, stiprāka un cerams arī nedaudz talantīgāka,” pauda Perijs. Lasot starp rindām – “Knicks” tagad ir oficiāls iemesls tankot jeb zaudēt spēles, lai iegūtu augstāku izvēles pozīciju gaidāmajā jauno spēlētāju draftā.

Kāpēc oficiāli? Jo neskatoties uz viļņveidīgo sniegumu, pateicoties Austrumu konferences īpatnībām, “Knicks” cerības uz iekļūšanu “play-off” bija [kaut cik] reālas. Statistiski. Praksē gan viss izskatījās citādi. Vairākas zaudētas jau uzvarētas spēles, impotence uzvarēt izbraukuma mačus, pretinieku sekmes, taču tagad kļūst pavisam skaidrs, ka “Knicks” sezonas turpinājumā neizbēgami slīdēs aizvien zemāk.

Kāpēc “Knicks” nebija “play-off” komanda arī ar Porziņģi ierindā?

Ņujorkas "Knicks", Sportazinas.com

Kristaps Porziņģis ar Timu Hārdeveju junioru

2018.gada 15.februāris – zaudēts Vašingtonas “Wizards” no +27

2018.gada 4.februāris – izlaista uzvara pret Atlantas “Hawks” no +4 un uzbrukumā izcīnītas atlēkošās bumbas mazāk kā minūti pirms spēles beigām

2018.gada 14.janvāris – trešās ceturtdaļas beigās +19, vēlāk kapitulācija pagarinājumā ar -5 pret Ņūorleānas “Pelicans”

2017.gada 11.novembris – trešās ceturtdaļas beigās +23 pret Klīvlendas “Cavaliers”, taču spēle pabeigta ar zaudējumu

2017.gada 22.oktobris – neilgi pirms puslaika beigām +21, bet galotnē muļķīgi zaudēts Detroitas “Pistons”

Izvēlējos šīs piecas spēles kā uzskatāmākos piemērus. Saprotams, ka NBA 20 un vairāk punktu atspēlēšana nav retums, taču tieši šīs spēles bija jāuzvar. Tās bija iespējams glābt arī to izskaņā. Tas esošo bilanci 23-36 uz šo brīdi būtu pārvērtis par 28-31.

Ja kāds apelē, ka mačs ar “Wizards” bija pret samierinājušos “Knicks” un bez Porziņģa, tad šo rindu autors uzskata, ka tas bija kā punkts uz i jeb spilgts signāls no komandas – “mēs bez KP neko nevaram.”

Redzam, cik kārdinoši no turnīra tabulas viedokļa izskatītos 28-31…

Varam arī pieminēt spēles ar tiešajiem konkurentiem – Filadelfijas “76ers”, Maiami “Heat”, Šarlotes “Hornets” un “Pistons”. Astoņās spēlēs pret šīm komandām (ar katru spēlēts 2x) “Knicks” ir 2-6.

Pieskaitām klāt izbraukuma maču bilanci 7-24 un faktu, ka komanda pat divus mačus pēc kārtas uzvar reti. Pēdējo reizi tas notika janvāra vidū, bet pirms tam decembra vidū. Priekš NBA, pie tam potenciālās izslēgšanas spēļu komandas standartiem tas ir nenopietni. Garākā “Knicks” uzvaru sērija šosezon ir četras spēles. Kāds “play-off” ?

Un pats Porziņģis – oktobrī 29,3 punkti, novembrī 24,2, decembrī 22,2, bet janvārī 20,3 punkti vidēji spēlē. Skaidrs, ka oktobrī un novembra sākumā demonstrētais sniegums nevarēja būt mūžīgs, taču kritums vērtējams nedaudz par strauju. Arī Tims Hārdevejs juniors nepavilka. Pirms 37 punktu mača pret “Wizards”, viņš piecās spēlēs no sešām nespēja gūt pat 10 (!) punktus… Arī visas sezonas gaitā viņš tomēr vairāk nepavilka kā pavilka.

Šis nav stāsts “kā būtu, ja būtu”. Tas izskaidro Ņujorkas kluba situāciju, kurā tas šobrīd ir. “Knicks” sezonas sākumā balansēja “play-off” zonā divu iemeslu dēļ – Porziņģa un parocīgā spēļu kalendāra dēļ. Savukārt augstāk minētie fakti ir kā iemesls vietai turnīra tabulā šobrīd. Tālāk – grūtais kalendārs, kad beidzot regulāri bija jābrauc ciemos uz Rietumiem, ir kā cēlonis, bet viss atlikušais līdz sezonas beigām jau būs sekas.

“Knicks” divu gadu plāns

Kāpēc divu gadu plāns? Par iemeslu tam ir Porziņģa potenciālais rehabilitācijas laiks. Salīdzinājumam – Zeks Lavīns un Džabari Pārkers guva identiskas traumas kā latvietis un aptuveni tajā pašā gada laikā (attiecīgi 3. un 8.februārī). Abi laukumā atgriezās pēc +/- 11 mēnešiem. Kāpēc var vilkt paralēlas ar Porziņģi? Abi šie spēlētāji daudz nozīmē attiecīgajām organizācijām un viņu atgriešanās laukumā netika sasteigta. Zinot, cik svarīgs KP ir Ņujorkai, un kopainu, (ko skaidrošu nākošajā rindkopā) varam gaidīt ko līdzīgu. Var viegli prognozēt, ja nenotiek nekas ārkārtējs, arī tieši pēc gada ap šo laiku “Knicks” diezvai būs starp reāliem “play-off” kandidātiem.

Kas iepriekš minēto argumentu apstiprina? Ja šovasar būs grūti atbrīvoties no algu čeku sloga – spēkā Noā 17,7 un Kanteram ir spēlētāja opcija par 18,6 miljoniem ASV dolāru, ko viņš noteikti izmantos – “Knicks” 2019.gada vasarā paverās lieliska iespēja atbrīvot līdzekļus. Pagaidām garantētā summa, kas klubam jāmaksā spēlētājiem līgumos uz 2019./20.gada sezonu sastāda 64,2 miljonus no atļautajiem 108. Ja arī pieņemam, ka “Knicks” šovasar piedāvā Porziņģim jaunu un maksimālo līgumu uz pieciem gadiem par kopējo summu 157 miljoniem (27 sezonā), “Knicks” pietiek vietas parakstīt vismaz divus laba līmeņa spēlētājus vai vienu zvaigzni.

Ja pieļaujamie algu griesti ir 108 miljoni, tad, t.s., luxury tax trashhold (robeža, līdz kurai “Knicks” var tērēt naudu algās, maksājot greznības nodokli) ir 138 miljoni.

Noā būs pēdējais līguma gads, ko var iesmērēt kādai pārbūves procesā esošai vienībai, kas no centra atbrīvosies neatskatoties. “Knicks” šobrīd nevēlas izpirkt Noā līgumu, ja pie esošās situācijas var nogaidīt un iziet no situācijas daudz nesāpīgāk (lasi – lētāk).

Tāpat Kortnija Lī līgums. Pieredzējušais aizsargs algas čekā saņems 12,8 miljonus, bet vienlaikus var būt labs palīgs kādai komandai, kas cīnās par “play-off” vai augstām vietām. Ja līgums konkrētajā gadā beidzas, bet vienlaikus spēlētājs var dot pienesumu komandas spēlē, kāpēc tādu nepaņemt?

Un divas vasaras. “Knicks” ir iespēja iegūt savā īpašumā divus gadus pēc kārtas top 10 izvēles, kas nozīmē labus palīgus par nosacīti mazu naudu. Pie vadības grožiem vairs nav Fils Džeksons, kurš varētu nodraftēt spēlētāju ar trīs gadu attīstības plānu. Iespējas paņemt tūlītējus palīgus.

“Knicks” var atdzimt!

Ņujorkas "Knicks", Sportazinas.com

Kristaps Porziņģis kopā ar komandas biedriem, foto: nba.com/knicks

Rezumējot nākotne iezīmējas šāda – “Knicks” šo sezonu pabeidz ar milzīgu zaudējumu devu. Vasarā iegūst top 10 drafta izvēli. Nākošajā starpsezonā klubs diplomātiski apgalvo, ka darīs, ko varēs, lai cīnītos par “play-off”, bet ātri vien sapratīs, ka vārdi ar darbiem nav savienojami. Līdz ar to laukumā atgriezties nesteidzinās arī Porziņģi. Vēl viena 25-30 uzvaru sezona, laba drafta izvēle, atveseļojies Porziņģis, ievērojami progresējis jaunais Frenks Ntilikina, divi laba līmeņa spēlētāji vai viens superstārs un “Knicks” 2019./20.gada sezonā ir reāli gatavi kam vairāk kā beigt sezonu jau aprīlī!

Lasi vēl:

Kristaps Porziņģis: “Vienradzis”, Ņujorkas Karalis un tagad arī “alstārs”…

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām