Kambala aiziet ar troksni, LBS pozitīvi pārsteidz un citi jaunumi – Kas notiek basketbolā?

BK "Jūrmala Betsafe" basketbolists Kaspars Kambala treniņa laikā Biznesa augstskolas "Turība" basketbola zālē.

Basketbols ir viens no populārākajiem un masveidīgākajiem sporta veidiem valstī un pret to ir attiecīgi arī jāizturās, tāpēc Sportazinas.com atklāj jaunu rubriku “Kas notiek basketbolā?” Tikai par aktuālo, karstāko un svarīgāko!

23. janvāris Latvijas basketbolā tiks atzīmēts kā diena, kad oficiāli botas uz nagliņas kāra viens no 21. gs kolorītākajiem mūsu spēlētājiem Kaspars Kambala. Šķiet, liela dala līdzjutēju jau bija piemirsuši par vienu no dominējošākajiem sava laika Eiropā spēlējušajiem centriem. Ja sākotnēji viņa atvadu mačs tika pozicionēts kā PR triks (“Jūrmala”/”Betsafe” un “Kalev”/”Cramo” sezonas pirmās spēles notikumu dēļ), tad dzīvē viss izvērtās daudz skaistāk – nekādu boksa elementu (arī igauņi “nobijās” un kausli Lūisu nemaz nepieteica šim mačam), tikai basketbols, bet “Kambis” spīdēja – 40 gados 20 punkti un sešas atlēkušās. Aptuveni 20 minūtēs. Tas viss pēc astoņu mēnešu pauzes no basketbola un vien trīs treniņiem. Nevienam vien līdzjutējam šī spēle radīja jautājumus – varbūt tomēr pasteidzās? Jo izskatījās, ka “iekšā” vēl ir. To gan Kaspars (atkal) mēģinās realizēt boksa ringā.

Dīvaina likās LBS sākotnējā nostāja, ka neviens īsti nebija aizdomājies par Kambalas sveikšanu, vienlaikus norādot, ka Kambala nav viennozīmīgs tēls un izcēlies ar vairākiem skandāliem. Izskatījās, ka Ieriķu ielas biroja telpu lietotāji bija aizmirsuši, ka šis vīrs 2001. gadā pārsteidza Eiropu un spēlēja lielu lomu izlases tobrīd lielākajā panākumā kopš neatkarības atgūšanas (1/4 fināls, pa ceļam mājās aizsūtot leišus). Vēlāk dominējot Eirolīgā – viņš aizvien dala vienā mačā gūto punktu skaitu rekordu (41), un pārstāvot izlasi arī vēl dažos turnīros un nesot tās vārdu. Protams, karjeras noslēgums varēja būt veiksmīgāks, bet tās “pīķis” bija patiesi iespaidīgs!

Taču beigās viss tika izdarīts skaisti – skatītāju priekšā sveikts ar īpašu bildi no gaitām izlases rindās un laba vēlējumiem. Godam!

Bet LBS sakarā jāmin, ka netipiski sev, tā pieņēmusi divus labus lēmumus pēc kārtas. Divu dienu laikā! Patīkams šoks! Proti, pēc neveikliem LBS ģenerālsekretāra Edgara Šnepa izteikumiem, ka ir rezervēts līgumreiss, lai 25. februāra izšķirošajā spēlē Melnkalnē FIBA Pasaules kausa kvalifikācijas ietvaros būtu maksimāla iespēja uz rezultātu. Tiesa, Edgaram gadījās mazs misēklis piebildes formā, jo viņš apgalvoja, ka “to ir jēga darīt, ja mēs varam dabūt spēlētājus.” Runa ir par Eirolīgā spēlējošajiem, bet šis neveiklais izteikums izraisīja sašutumu basketbola sabiedrībā, kas steidza uzdot jautāmus – A ko tad pārējie? Tie nav pelnījuši?

Spiediens bija liels. Tviteris mutuļoja, līdz 22. janvāra LBS valdes sēdē tika pieņemts lēmums, ka, neskatoties uz to, kas brauks vai nebrauks, lidosim pa taisno, jo tik unikāla iespēja iekļūt PK mums nekad nav bijusi. Izlašu koordinators arī apstiprināja, ka noteikti izlases kreklā redzēsim Dairi Bertānu. Iepriekš savu gatavību mesties palīgā paudis arī Žanis Peiners (pagaidām nav oficiāla apstiprinājuma). Par pārējiem skaidrības vēl nav. Ir jānogaida.

Te gan sajūsmā sist plaukstas, ka LBS ir lieli malači, ir pāragri – ja ne sabiedrības neapmierinātība, domājams, ka turpinātu rullēt pa vecam. Pagaidīsim un novērosim. Atgādināsim pie reizes, ka jauna LBS vadība tiks ievēlēta jau pēc 10 mēnešiem – mums priekšā ir vēlēšānu gads!

Diezgan piepildītas divas dienas Latvijas basketbola dzīvē, taču nedrīkstam aizmirst arī par vietējo dīķi, proti, Latvijas – Igaunijas līgu. Turnīrs ir ieskrējies un šobrīd varam atskatīties, kā tad mums ir veicies.

Piedāvājam nelielu statistiku. Ja pirms līgas starta publiskajā telpā izskanēja pārliecība, ka šī līga ir vairāk vajadzīga kaimiņiem nekā mums, sezonas startā tieši latviešu klubi kopējā ainā iepalika. Vēl janvāra sākumā (uz 6.01.) uzvaras savstarpējās LV un EST klubu spēlēs pārāki bija igauņi, taču mēneša turpinājums veiksmīgāks izrādījies mūsējiem, kuri uzvarēja 10 no 16 spēlēm, tādējādi beidzot panākot līdzsvaru – 36 pret 36. Arī turnīra tabulā pirmās divas vietas ieņem mūsu “lielklubi” VEF un BK “Ventspils”, kam seko “Kalev”/”Cramo”, bet četrinieku noslēdz BK “Ogre”. “Play-off” pozīcijas šobrīd sadalītas draudzīgas – 50 pret 50. Pilnu turnīra tabulu varat skatīt ŠEIT.

Pirms sezonas bija bažas, vai vietējie līdzjutēji šo turnīru sapratīs un vai viņus interesēs spēles ar Igaunijas klubiem. Kopaina apmeklējumam uz doto brīdi (līdz 23.01.) ir sekojoša – skatītāju pieaugums vērojams tikai Ventspilī (šogad ap 750, bet pērn 570) un Liepājā (ap 390 un pērn 225), bet Ogrē principā līdzsvars (vidēji uz mačiem nāk par 10 skatītājiem mazāk). Pārējās pilsētās mājas spēles apmeklē mazāk kā pagājušogad LBL turnīrā, kur jāizceļ ir Jūrmala – no vidēji 386 skatītājiem, šogad uz mačiem ierodas vien ap 260. Arī “Latvijas Universitāte” piedzīvojusi redzamu kritumu, jo 312 skatītāju vietā šobrīd nāk 232.

Jaunizveidotās līgas sakarā jāpiemin vēl kādi interesanti statistikas rādītāji, kas norāda uz tās līmeni. No visiem aizvadītajiem mačiem kopā, 44 beigušies ar 10 un mazāk punktu starpību, proti, bijuši līdzīgi, savukārt 36 gadījumos uzvarētājs noteikts ar 20 vai vairāk punktu starpību. Tas nozīmē, ka arī pārējos mačus grūti nosaukt sīviem, jo uzvarētājs noskaidrots 10 līdz 20 punktu robežās. Tiesa, Šneps jau paspējis izteikties šajā sakarā, kad tiks skatīts jautājums par komandu skaitu, lai veicinātu līgas konkurētspēju un pievilcību, jo nevienam nav īsti pievilcīgi, ka lielākā daļu maču ir praktiski bez intrigas. Par to liecina arī vidējā starpība, ar kādu noslēdzās spēles – 13,6 punkti (līdz janvāra sākumam šī starpība bija pat 16,2).

Te gan jāmin fakts, ka laika posmā no 6. janvāra līdz 23., vien trīs spēles beidzās ar 20 vai vairāk punktu starpību, bet ar 10 un mazāk bija 12. Vai pēc tā varam secināt, ka klubi sākuši vairāk iespringt un ir sākuši ieskrieties, vai tas ir vienkārši atsevišķš nogrieznis? Turpināsim sekot līdzi.

Noslēgumā atskatīsimies uz abu Latvijas vadošo klubu sekmēm ārpus vietējā mēroga. “Ventspils” FIBA Čempionu līgā aizvadītās nedēļas laikā tikusi pie divām svarīgām uzvarām pār “Le Mans” un “Ludswinburg”, kas ļauj saglabāt reālas izredzes kvalificēties izslēgšanas spēlēm, savukārt “VEF Rīga” sekmes VTB Vienotajā līgā turpina būt mainīgas, jo netika izmantota iespēja saasināt cīņu par “play-off”, kad mājās bija jāaizvada divas spēles. Ja pirmajā ar 83:57 pārliecinoši tika uzveikta Polijas vienība “Zielona Gora”, tad nākamajā piedzīvots sāpīgs zaudējums galotnē tiešajiem konkurentiem “Nizhnynovgorod” ar 65:67. Uzvara jau nozīmētu atstatuma no “play-off” zonas samazināšanos, taču tagad izredzes ir pasliktinājušās.

Neapmierināta ir arī kluba vadība, un kā atzina “VEF Rīga” direktors Gatis Jahovičs, vadībai ir jautājumi par leģionāru darbību. Vien pirms pāris dienām ardievas tika pateiktas Badenam Džaksenam (viņš gan esot bijis ļoti sociāls cilvēks – pēc ierašanās Rīgā, uzreiz Instagram “piesekojis” teju visām karsējām un arī aktīvi centies iepazīties ar dāmām), bet par savu vietu nevar justies droši arī atlikušie viesstrādnieki.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par