Ķēniņa komandas biedrs, bijušais “dinamietis” un pirmais igaunis KHL – kur spēlē Lietuvas un Igaunijas vadošie hokejisti?

29/09/2022 11:11
Nokopēts
Emilijus Krakausks

Starp trīs Baltijas valstīm Latvija allaž tika uzskatīta par hokeja grandu, kas arī ir pamatoti. Skaidrības par Lietuvas un Igaunijas hokeja līmeni mūsu valsti ir maz, izņemot to, ka tas ir zems. Gan pagājušajā sezonā, gan šosezon mums ir bijusi iespēja redzēt Latvijas, Igaunijas un Lietuvas klubu dueļus savā starpā, un arī šie mači parāda, ka pagaidām abas mūsu kaimiņvalsts stipri no mums atpaliek.

Pagājušajā sezonā “Kurbads”, kas faktiski spēlēja ar jauniešiem, jau savā pirmajā sezonā iekļuva Igaunijas čempionāta finālā. Šosezon “Optibet” hokeja līgas (OHL) dalībnieku pulku papildinājuši trīs Lietuvas vadošie klubi, kuru sniegums nav iepriecinošs, jo rezultāti pret Latvijas vadošo četrinieku ir graujoši. Kā minēja Latvijas hokeja federācijas (LHF) ģenerālsekretārs Roberts Pļāvējs, tad Lietuvā sezona parasti sākas vēlāk, ar ko arī ir skaidrojami tādi rezultāti, kā Kauņas “City” 2:10 pret “Mogo/LSPA”.

Ne pārāk ticams, ka laika gaitā Lietuvas klubu rezultāti skaidri uzlabosies. Tas gan nenozīmē, ka šajā valstī un arī Igaunijā nav laba līmeņa hokejistu. Atceramies, ka Lietuvas hokeja federācijas prezidents Daiņus Zubrus karjeras laikā 19 sezonas pavadīja Nacionālajā hokeja līgā (NHL), savukārt igauni Toivo Sūrso 1994. gadā draftēja Detroitas “Red Wings,” tiesa, ar 283. numuru. Igaunijas vai Lietuvas pilsonība nav šķērslis, lai izsistos vismaz līdz Eiropas hokeja virsotnēm, un laba līmeņa spēlētāji izauguši arī šajās valstīs.

Nerijus Ališausks (31 gads, “Spisska Nova Ves”, Slovākija)

Pieredzējušais aizsargs varētu būt viens mūsdienu pazīstamākajiem Lietuvas hokejistiem Latvijā. 16 gadu vecumā Ališausks devās uz 350 kilometru attālumā esošo Liepāju, kur viņš nobrieda kā hokejists un arī iemācījās latviešu valodu labāk nekā to prot šeit 30 vai 40 gadus nodzīvojušie cilvēki. “Liepājas Metalurga” sastāvā lietuvietis pavadīja sešas sezonas, gūstot pieredzi gan Latvijas, gan Baltkrievijas čempionātos. Pēc rūpnīcas bankrota pazuda arī hokeja komanda, un Ališausks devās uz laimi meklēt citur.

Viņa CV ir Vācijas trešā līga, trīs sezonas Kazahstānā, viena – Slovākijā un četras sezonas Rīgas “Dinamo”, kas šī kluba spēlēm piesaistīja papildus uzmanību no kaimiņvalsts, kā arī “Arēna Rīga” tribīnēs varēja redzēt Lietuvas karogus. Pēc “Dinamo” izstāšanas no KHL pagājušo sezonu Ališausks noslēdza Zviedrijas pēc spēka otrajā līgā, bet šosezon viņš spēlē Slovākijā, kur par viņu palikušas labas atmiņas no Bratislavas “Slovan” laikiem. Pašlaik spēlē “Spisska Nove Ves” komandā, kura pagājušajā sezonā atgriezās Slovākijas elitē pēc daudziem gadiem otrajā līgā. Sezonu Ališausks sāka otrajā aizsargu pārī, bet pēc divām spēlēm tika pacelts uz pirmo.

Nerijus Ališausks

Nerijus Ališausks | Foto: Rīgas “Dinamo”

Emilijus Krakausks (25 gadi, “Lausanne”, Šveice)

Runājot par Lietuvas jaunās paaudzes talantīgākajiem hokejistiem, Ališausks vienā no intervijām minēja Krakausku kā Lietuvas hokeja vienu no spilgtākajiem pārstāvjiem. Arī šis jaunietis paspēja “atzīmēties” Liepājas hokeja skolā – 14 gadu vecumā. Tiesa, viņa pieredze Latvijā sanāca visai īsa, jo jau 15 gados Krakausks pievienojās Šveices kluba “Biel-Bienna” sistēmai un hokeja prasmes turpināja apgūt šajā valstī. Pieci gadi Šveicē ļāva viņam saņemt šīs valsts hokeja pilsonību un Krakausks varēja spēlēt kā vietējais hokejists, kas, protams, stipri uzlaboja viņa pozīcijas Šveices hokeja tirgū.

Pēc trīs gadiem Nacionālajā līgā (NL) jeb pēc spēka otrajā čempionātā Krakausks 2020. gadā kļuva par “Lausanne” spēlētāju. Pirmajā sezonā viņam 0+5 27 spēlēs, otrajā – 1+1 25 mačos, kā arī atgriešanās NL līmenī, jo viņš tika izīrēts “Sierre” vienībai. Šosezon kopā ar Krakausku spēlē divi latvieši – Ronalds Ķēniņš un Ivars Punnenovs. Taču pats uzbrucējs piedalījies tikai vienā spēlē, kurā viņš guva savainojumu un kopš tā laika laukumā vairs nav devies.

Mants Armalis (30 gadi, “Leksands IF”, Zviedrija)

Šo vārtsargu Latvijā arī varētu labi zināt, jo arī viņš savulaik parādījās Rīgas “Dinamo” rindās. Lai arī piedzimis lietuviešu ģimenē, bet jau četru mēnešu vecumā viņa vecāki pārcēlās uz Zviedriju, kur popularitāti piedzīvoja orientēšanas sports. Arī pats Mants sākotnēji vēlējās pieķerties šim sporta veidam, beigās gan viņa izvēle krita uz hokeju, kurā Armalis spējis sasniegt diezgan labu līmeni.

Gandrīz visa viņa karjera pavadīta Zviedrijā, izņemot divas sezonas. 2016. gadā nedraftēts vārtsargs devās uz Amerikas hokeja līgas (AHL) komandu Sanhosē “Barracuda”, kur viņa komanda biedrs bija kādreizējais Latvijas izlases uzbrucējs Ņikita Jevpalovs. Armaļa skaitļi nebija spīdoši – 88,5% seivu un vidēji 3,06 ielaistas ripas. Ziemeļamerikā ripu ķērājs nepalika un pievienojās Rīgas “Dinamo”, kur pildīja Jāņa Kalniņa rezervista funkcijas. 2018. gadā viņš atgriezās Zviedrijā un joprojām spēlē šajā valstī. Iepriekšējās divās sezonās bijis pamatvārtsargs “Djurgardens” komandā, šosezon pārgāja uz “Leksands”.

Mants Armalis

Mants Armalis | Foto: hn.se

Roberts Roba (29 gadi, JYP, Somija)

Nevienam nav noslēpums, ka bieži vien igauņi dodas uz Somiju, lai pelnītu naudu. Somijas tuvums ir lieliska izaugsmes iespēja arī Igaunijas hokejistiem, kuriem šis galamērķis ir labāks nekā Latvija, tajā skaitā tādēļ, ka somu un igauņu valodas ir līdzīgās, ko nevar teikt par igauņu un latviešu valodām. Par vienu no hokejistiem, kurš izmantoja sev doto iespēju, kļuva arī Roba, kurš Espo “Blues” sistēmai pievienojās 15 gadu vecumā.

Jau pēc četriem gadiem viņš debitēja Somijas līgā, tiesa, aizvadot tikai vienu spēli, nākamajā sezonā jau divas, bet 2013./2014. gada sezonā jau 36. Taču par īstu veiksmes brīdi kļuva viņa pāreja uz Jiveskiles JYP. Šajā komandā Roba strauji progresēja, kļuva par pagaidām vienīgo igauni, kurš triumfējis IIHF Čempionu līgā, bet 2020./2021. gada sezonā uzbrucējs guva 30 vārtus Somijas čempionātā, izpelnoties līgumu Kontinentālajā hokeja līgā (KHL). “Ticēju, ka kādreiz pienāks tas brīdis un es pievienošos kādam no KHL klubiem,” kontakta parakstīšanu ar Čerepovecas “Severstal” komentēja Roba. 39 spēlēs Krievijā viņš sakrāja septiņus (5+2) punktus, pēdējo maču aizvadot janvāra vidū. Šosezon Roba atgriezies JYP un ir komandas kapteinis.

Kristjans Kombe (23 gadi, “JoKP”, “Mestis”)

Vēl viens hokejists ar KHL pierakstu, kuru šosezon ar lielu varbūtību redzēsim arī Jelgavas ledus hallē spēlē pret “Zemgale/LLU”. Iemesls ir vienkāršs – viens no talantīgākajiem igauņiem kļuvis par Somijas pēc spēka otrās līgas (“Mestis”) kluba “JoKP” hokejistu, un, kā zināms, šosezon šajā turnīrā spēlēs arī Latvijas čempione. Kombe ir tipisks Igaunijas hokejists – tātad, savas prasmes ieguvis Somijā, viņa gadījumā – Hamenlaines HPK sistēmā.

2020./2021. gada sezonā viņam kļuva par pirmo pilnu Somijas čempionātā, gūstot divus vārtus. Nākamajā sezonā uzbrucējs kļuva par “Jokerit” hokejistu un pat guva vārtus. KHL līmenī viņš gan nospēlēja tikai trīs mačus un sezonas lielāko daļu pavadīja citā “Mestis” komandā “Kiekko-Vantaa” jeb “Jokerit” fārmklubā, 44 spēlēs sakrājot 30 (8+22) rezultativitātes punktus. Nav šaubu, ka “Mestis” nav viņa griesti un vismaz “Liiga” līmenī mēs viņu vēl redzēsim.

Kristjans Kombe

Kristjans Kombe | Foto: “Kiekko-Vantaa”

Roberts Araks (23 gadi, “Crakovia”, Polija)

Atšķirībā no iepriekšējiem diviem hokejistiem, Araks pēc “hokeja izglītības” iegūšanas Somijā nolēma nepalikt šajā valstī un 20 gadu vecumā kļuva par “RB Hockey Juniors” komandas hokejistu, prasmes turpinot slīpēt Alpu hokeja līgā. 2019./2020. gada sezonā Araks demonstrēja fantastisku sniegumu un kļuva par vienības rezultatīvāko hokejistu, 43 spēlēs gūstot tikpat (21+22) punktus.

Austrijā viņš gan nepalika un uz vienu sezonu atgriezās Somijā, savukārt pagājušajā sezonā viņš demonstrēja fantastisku sniegumu jau Polijas kluba “Torun” rindās, sakrājot 32 (20+12) punktus 37 mačos pamatturnīrā un vēl sešus (4+2) punktus septiņās “play-off” cīņās, arī “Torun” rindās kļūstot par komandas rezultatīvāko hokejistu. Izcils sniegums piesaistīja Polijas grandu uzmanību un Araks pārcēlās uz “Crakovia”, kuras sastāvā gan pagaidām vārtus guvis tikai Čempionu līgā – valsts čempionātā viņa kontā ir divas nulles.

TOP notikumi
1
X
2
1.68
4.2
4.8
4.8
3.9
1.68
1.41
4.75
7.5
3.1
3.75
2.15
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām