Kurucs piezemējies blakus Porziņģim

Rodions Kurucs, Sportazinas.com
foto: Getty Images, Brooklyn "Nets" draft Rodions Kurucs

22. jūnija rīts nāca ar labām ziņām Latvijas basketbolam – Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) jauno spēlētāju izvēles ceremonijā jeb draftā sesto reizi tā vēsturē tika nosaukts latvieša vārds. Ar 40. kārtas numuru tika draftēts 20 gadus vecais Rodions Kurucs, kuru savā paspārnē paņēma Brūklinas “Nets” vienība. Līdz ar šo “Nets” lēmumu, abu Ņujorkas klubu rindās ir pa latvietim, vien abu ceļš uz basketbola meku bija atšķirīgs, kaut gan sākotnēji tas tika plānots teju identisks – meistarības slīpešana Spānijā, atrādīšanās NBA skautiem ar kandidatūras atsaukšanu, nākamajā sezonā ievērojams spēles laiks ACB un pirmā kārta. Dzīvē gan viss bija savādāk.

Gada laikā akcijas kritās

Kurucs šo vasaru sagaidīja piezemētākās pozīcijās kā pērno. Jau pagājušajā gadā viņš bija pieteicis savu dalību draftā, kur stabili kotējās kā pirmās kārtas izvēle, laiku pa laikam prognozēs pavīdot arī pirmajā desmitniekā. Neilgi pirms pašas ceremonijas viņa kandidatūra tika atsaukta. Ar domu, ka nākamajā gadā iespējas tikt pie garantētā līguma būs stabilākas. Priekšnoteikumi tam bija – Barselonas kluba vadība solīja jaunietim padsmit minūšu spēles laiku, bet uzmanība NBA skautiem ar pieteikšanos draftam bija pievērsta gandrīz uz maksimumu. Taču viss negāja tik gludi. Savainojumi, “Barcelona Lassa” neveiksmīgais sezonas sākums, problēmas ar Spānijas sporta pilsonības iegūšanu, kas rezultējās samocītā sezonā. Arī izsaukums uz nacionālo izlasi skautus uzreiz nepārliecināja, jo laukumā Kurucs ne ar ko ievērības cienīgu neizcēlās.

Arī Spānijas otrajā līgā “Barcelona B” sastāvā kalnus Kurucs negāza – 16 mačos vien 10,7 punkti, taču arī tas netraucēja regulāri atrasties starp 60 labākajiem gaidāmā drafta kontekstā. To, ka Kurucam ir milzīgs talants, apzinājās ne vien Eiropā, bet arī ASV, kad drafta prognozēs vairāki apskatnieki slaido latvieti sauca par vienu no labākajiem spēlētājiem, kas būs pieejami otrajā kārtā. Savas akcijas viņš noteikti pacēla arī pirms drafta treniņos, kur izcēlās ar savu spēju lielisku atrādīšanu. Un tā viņš tika nodraftēts.

Amerikāņi sajūsmā

Ziemeļamerikas medijs CBS Sports par Kurucu raksta šādi: “Neskatoties uz savu slaido augumu [2,06cm], Eiropā viņš tika iespēlēts kā vieglais uzbrucējs. Redzot kā viņš darbojas atklātajos treniņos, uzsvaru liekot uz darbībām no perimetra, viss kļuva skaidrs. Ņemot vērā viņa auguma parametrus un meistarību, Kurucs ir ļoti piemērots mūsdienu NBA piekoptajai spēles manierei, tāpēc viņa nonākšana “Nets” rindās jau šosezon ir pavisam reāla.”

Foto: Getty Images

Arī uzreiz pēc drafta “Nets” ģenerālmenedžeris Šons Markss nebeidza slavēt talantīgo latvieti: “Protams, pirmais, kas iekrīt acīs, ir viņa pozīcijas spēlētājam piemītošie iespaidīgie auguma parametri. Neesmu drošs, kāpēc viņš vēl bija pieejams, kad pienāca mūsu kārta izvēlēties. Iespējams, lomu tajā spēlēja viņa nelielā spēļu prakse Eiropā. Tomēr viņš ir spēlētājs, uz kuru jau labu laiku mērķējām.” Tāpat Markss paziņoja, ka pastāv liela iespējamība, ka gan Kurucs, gan bosnietis Džanans Musa, ko draftēja pirmajā kārtā, NBA debitēs jau nākamajā sezonā: “Nekad nevar skaidri zināt, kad šie puiši būs gatavi pievienoties komandai, bet rēķināmies gan ar Musu, gan Kurucu jau nākamajā sezonā. Tāds ir plāns.”

Kā ziņo ietekmīgais basketbola apskatnieks Deivids Piks, “Nets” jau likuši galdā četru gadu rūkiju līgumu latvietim.

Pagaidām gan šī informācija no kluba puses oficiāli nav apstiprināta.

Taču situācija nebūt nebija viennozīmīga. Zināms, ka iepriekš līgumā ar “Barcelona Lassa” izpirkuma summa bija atrunāta 4 miljonu eiro apmērā. NBA klubs oficiāli par kāda spēlētāja izpirkšanu var maksāt vien 675 tūkstošus eiro. Sarunās ar klubu tā ievērojami samazināta. Tam par iemeslu kalpojis tas, ka Kurucam atlicis tikai viens līguma gads, bet Katalonijas kluba vadība noteikti nevēlējās uzbrucēju zaudēt par velti, pat neatgūstot savas iepriekš veiktās investīcijas spēlētāja izaugsmē. Ja skatāmies no spāņu skatu punkta, tās nebija atmaksājušās, jo Kurucs vietu rotācijā tā arī nebija izcīnījis, bet turēt viņu sastāvā nākamajā sezonā kā 12 spēlētāju un pēc gada palaist brīvībā par velti… Savukārt no šīs situācijas ieguvēji ir visi. Kurucs varēs progresēt pie lieliskiem speciālistiem ASV, bet Barselona atgūs (kaut daļu) savas investīcijas.

Jāpiebilst, ka “Nets” fārmklubs “Long Island Nets”, kas spēlē G-līgā, arī atrodas Ņujorkā, un kāpēc lai Rodionam sākumā netiktu dota iespēja sevi pierādīt tur? Piedevām, tas notiktu “Nets” treneru štāba ciešā tuvumā ar iespēju trenēties ar galveno komandu, kamēr Eiropā organizācijas kontrole pār savu prospektu būtu stipri ierobežotāka. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Kurucs pēc neizteiksmīgas sezonas Eiropā ticis pie četru gadu (tiesa, ne visi ir garantētie) līguma ar NBA klubu – viņa fiziskie dotumi un talants lieliski iederas mūsdienu NBA basketbolā. Ar nepacietību gaidīsim nākamo sezonu!

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar