“Latvijas Lokomotīve” paliek Bufalo – abpusējs mīlestības stāsts ar jaunām “play-off” cerībām

21/06/2023 14:46
Nokopēts
Zemgus Girgensons

Nacionālās hokeja līgas (NHL) komanda Bufalo “Sabres” paziņojusi par līguma pagarināšanu ar latvieti Zemgu Girgensonu. “Latvijas Lokomotīve” Ņujorkas štata otrajā lielākajā pilsētā pavadīs vēl vienu gadu, saņemot lielāko sezonas algu savā karjerā – 2,5 miljoni dolāru. 29 gadus vecais uzbrucējs turpina palikt uzticīgs Bufalo un ir savā veidā unikāls gadījums starp Latvijas hokejistiem, jo neviens no mūsu pārstāvjiem NHL nav bijis pat tuvu tam, lai nospēlētu 11 sezonas vienā komandā.

Ja kāds domā, ka šāda pastāvīguma iemesls ir tas, ka nekur citur neko labāku nepiedāvā, tad tā noteikti nav taisnība. Gan šogad, gan arī iepriekšējos gados, latvietim bija iespējas karjeru turpināt arī citās vietās, tomēr Girgensons allaž izvēlējās stabilitāti, un, ja neskaita 2016. gadā noslēgto kontraktu, arī alga gāja pa augšupejošo likni, 2020. gadā pirmo reizi pārsniedzot divus miljonus dolāru sezonā.

Preses konferencē pēc aizvadītās sezonas latvietim kāda žurnāliste pajautāja, vai viņš neapsver karjeras beigas. Šis gan vairāk izklausījās pēc neveiksmīgā joka, jo Girgensons jau iesakņojies NHL un ir stabila pamatvērtība Bufalo vienībā. “The Buffalo News” žurnālists Lenss Lisovski paudis viedokli, ka brīvo aģentu tirgū Zemgus varētu saņemt ilgāku kontraktu, taču viņš palicis uzticīgs franšīzei, kura savulaik viņu draftēja pirmajā kārtā, bet pēdējos divos gados viņam uzticējusi arī būt par alternatīvo kapteini.

Kopš 2013. gada, kad Girgensons debitēja “Sabres” rindās, pagājušas desmit sezonas. Pašam hokejistam tās bijušas dažādas – gan tipiskā “bottom six” lomā, gan tā hokejista lomā, kurš ir viens no komandas uzbrukuma līderiem un no kura vārti un rezultatīvas piespēles tiek gaidīti lielā daudzumā. Hokejists ir piedzīvojis arī smagu kājas savainojumu, kura dēļ viņš bija spiests izlaist 2020./2021. gada sezonu. Klubs allaž bijis pacietīgs, arī latvietis bijis lojāls, šādai ķīmijai darbojoties jau vairāk nekā desmit gadus.

“Sabres” šajos gados arī gājis dažādi, tomēr viena lieta allaž palikusi nemainīga – starp 16 “play-off” dalībniecēm komanda no Bufalo nebija atrodama. Tomēr, ja dažus gadus Girgensona pārstāvētais klubs bija viens no līgas apsmiekliem un sinonīms vārdam bezcerība, tad pēdējos gados situācija ir mainījusies. Šeit liels paldies jāsaka trenerim Donam Granato, kura vadībā daudz kas ir mainījies – gan mentalitāte, gan arī tas, kā spēlētāji izmanto savas labākās īpašības.

Nevarētu teikt, ka Girgensons šī amerikāņu trenera vadībā ieguvis otro jaunību, vai arī kaut ko kardināli mainījis savā spēlē. Tomēr var redzēt, ka treneris uzticas latvietim, kas arī ir labs iemesls, lai paliktu komandā. Aizvadītajā sezonā “Sabres” no “play-off” zonas atpalika vien par punktu, par galveno iemeslu kļūstot ar komandas jaunību saistītajai nestabilitātei. Tomēr turpinot ceļu ar iegūto pieredzi, “Sabres” nākamsezon būs pavisam cita komanda, kuras spēlēšana “play-off” izskatās pēc adekvāta mērķa, nevis pēc no dzīves atrauto cilvēku sapņa. Un, iespējams, arī šis kļuva par svarīgo faktoru palikšanai – beidzot tikt “play-off” Bufalo komandas formā, lai viss iepriekš paveiktais darbs nebūtu veltīgs.

Esot “Sabres” spēlētājam, nav iespējams ignorēt Džeka Aikela piemēru. Amerikānis bija Bufalo kluba franšīzes zvaigzne, ar kuru dejoja gan ģenerālmenedžeris, gan komandas biedri. Lai kā viņš (un pārējie) censtos, spēlēšana Stenlija kausā allaž tika citiem veiksminiekiem, kamēr Aikels to varēja vērot vien TV tiešraidēs. Tad sekoja aizmainīšana uz “Golden Knights”, pirmais “play-off” turnīrs un Stenlija kauss. Bet izvēloties citu komandu, var arī neuzminēt – palikt gan bez kausa, gan arī ar mazāku lomu, kas nākotnē ietekmēs līgumu terminu un tajos ierakstīto summu.

Par to, ka Girgensons varētu palikt Bufalo, jau aprīlī izteicas kluba ģenerālmenedžeris Kevins Ādamss.  “Es teiktu, ka Zemgus ir “klusais” līderis, kuram rūp komandas biedri un par kuru rūpējas komandas biedri. Viņš ir identisks katrā spēlē, bez kāpumiem un kritumiem. Pēc sezonas beigām vienojāmies, ka viņš nedaudz atpūtīsies un mēs turpināsim sarunas. Darījumam jābūt izdevīgam abām pusēm,” toreiz teica kluba pārstāvis.

“Sabres” ĢM vēlas atstāt komandā Girgensonu

Skaidrs, ka aiz šiem vārdiem slēpjas arī tipiskais Ziemeļamerikas politkorektums, bet tie nav baigi mēli vai liels pārspīlējums. No uzbrucējiem tiek gaidīti vārti un piespēles, bet jābūt arī cilvēkiem, kuri nesa klavieres. Zemgus šajā lomā ir izcils, turklāt viņš jau ir komandas veterāns un lieliski zina, kas darbojas, un kas nē. Iespējams, 2,5 miljoni šāda tipa spēlētajam ir nedaudz par daudz, tajā pašā laikā, ņemot vērā viņa statusu, darījums tiešām ir labs un visi var būt apmierināti. Zinām, ka Zemgus prot gan gūt vārtus, gan arī labi spēlēt aizsardzībā. Cerams, ka arī citi pazla elementi 2023./2024. gada sezonā beidzot saliksies tā, lai arī Zemgum būtu iespēja debitēt Stenlija kausā.

Girgensona kontrakti ar “Sabres”

Kontrakta sākums Kontrakta ilgums Vidējā alga gadā
2012. gads 3 gadi 1,4 miljoni dolāru
2016. gads 1 gads 1,15 miljoni dolāru
2017. gads 2 gadi 1,6 miljoni dolāru
2019. gads 1 gads 1,6 miljoni dolāru
2020. gads 3 gadi 2,2 miljoni dolāru
2023. gads 1 gads 2,5 miljoni dolāru

Brīnums, kas nesanāca – “Sabres” veic lēcienu, bet līdz “play-off” neaizsniedzas

TOP notikumi
1
X
2
6.48
4.56
1.55
1.66
4.66
4.97
4.5
3.9
1.72
3.64
3.85
2.06
1.26
5.75
11.5
1.26
6.25
9.75
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām