Likteņa skarbais pieskāriens – gadsimta lielākās sporta traģēdijas

18/02/2019 18:07
Nokopēts
Chapecoense, www.sportazinas.com

Pagājušajā nedēļā zemes klēpī tika guldīts argentīniešu futbolists Emiliāno Sala – talantīgais spēlētājs, kurš no Francijas pilsētas Nantes bija ceļā uz jauno darbavietu Kārdifā, savu dzīves un arī profesionālās karjeras galamērķi tā arī nesasniedzot. Salas došanās aizsaulē ir tikai kārtējais pierādījums tam, ka nāve cilvēkus nešķiro, un no nelaimīgām apstākļu sakritībām un likteņa pavērsieniem pasargāts nav neviens.

Arī sportisti. Gadu gaitā liktenis mums atņēmis ne vienu vien izcilību, sākot ar Minhenes traģēdiju 1958. gadā, kas pasaulei laupīja vairāku lieliskās Mančestras “United” komandas spēlētāju dzīvības, beidzot ar Humboldtas “Broncos” jauniešu hokeja komandas autobusa avāriju vēl pagājušā gada aprīlī. Diemžēl traģēdiju nav trūcis, un mazināt aizsaulē devušos ģimeņu un tuvinieku ciešanas nav iespējams. Vienīgais, ko mēs varam darīt ir atcerēties un pieminēt šos pāragri mirušos.

“Hendrick Motorsports” lidmašīnas avārija, 2004. gada 24. oktobris

ASV populārā NASCAR autosacīkšu seriāla komandai “Hendrick Motorsports” piederošā mazizmēra lidmašīna bija ceļā uz sacīkstēm Mārtinsvillas trasē, taču pēc neveiksmīga nosēšanās mēģinājuma avarēja kalnainā apvidū Virdžinijas štata Stjuartas pilsētas apkaimē, līdzi paņemot visu desmit lidmašīnā atradušos cilvēku dzīvības. Viņu vidū bija vairāki Hendriku ģimenes pārstāvji, tostarp arī NASCAR komandas prezidents Džons un bijušais sacīkšu braucējs Rikijs Hendriks.

NASCAR par notikušo traģēdiju uzzināja Mārtinsvillas sacīkšu laikā. Simboliski, ka uzvaru todien izcīnīja Hendrika komandas braucējs Džimijs Džonsons… Turpmākajos mēnešos NASCAR veltīja dažādus mirušo piemiņai veltītus pasākumus, bet pirms sacīkstēm Mārtinsvillā ik gadu tiek ieturēts īpašs klusuma brīdis.

Hendrick, Nascar, www.sportazinas.com

“Hendrick Motorsport” NASCAR automašīnu motoru pārsegus rotāja mirušo piemiņai veltīts attēls
Foto: FOX

“Caspian Airlines” traģēdija, 2009. gada 15. jūlijs

Pēdējo gadu lielākā aviokatastrofa ne tikai sportā, bet arī visas pasaules kontekstā. “Caspian Airlines” lidojums nr. 7908 atradās ceļā no Irānas galvaspilsētas Teherānas uz Erevānu Armēnijā. Lidaparāts nogāzās vien 16 minūtes pēc pacelšanās, dzīvību zaudējot visiem 153 pasažieriem un 15 apkalpes locekļiem. Viņu vidū bija arī Irānas džudo izlase ar astoņiem cīkstoņiem un diviem treneriem.

Traģēdijā tika vainotas tehnikas problēmas, jo lidaparāta pirmais dzinējs drīz vien pēc pacelšanās aizdegās, liekot pilotiem meklēt iespējas veikt ārkārtas nosēšanos. Diemžēl to neizdevās paveikt, un lidmašīna lielā ātrumā ietriecās zemē, atstājot iespaidīgu, desmit metrus dziļu krāterveida bedri. Armēnijā 15. jūlijs tika pasludināts par sēru dienu, savukārt Irānā pēc valsts prezidenta iniciatīvas mirušo piemiņai tika rīkoti dažādi atceres pasākumi.

Caspian Airlines, www.sportazinas.com

Lidaparāta paliekas avārijas vietā
Foto: AFP

Jaroslavļas “Lokomotiv” traģēdija, 2011. gada 7. septembris

Latvijas sporta līdzjutēju sirdīs un atmiņās nešaubīgi vissāpīgāk palikusī aviokatastrofa, traģiski bojā ejot visiem Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Jaroslavļas “Lokomotiv” spēlētājiem un komandas personāla pārstāvjiem. Viņu vidū bija arī leģendārais latviešu aizsargs Kārlis Skrastiņš.

“Yakovlev Yak-42” lidaparāts pēc samocītas pacelšanās, izbraucot ārpus skrejceļa, nokrita un eksplodēja, prasot 45 cilvēku dzīvības. Mūžībā aizgāja visi 26 “Lokomotiv” kluba hokejisti, 11 komandas personāla pārstāvji un septiņi lidmašīnas apkalpes locekļi. Dzīvību zaudēja arī 37 gadus vecais Latvijas izlases hokejists un ilggadējais kapteinis Skrastiņš, kurš pēc ilgas un sekmīgas karjeras aizokeāna Nacionālajā hokeja līgā (NHL) gatavojās savai pirmajai sezonai KHL.

Gadsimta lielākajā hokeja traģēdijā vienīgais izdzīvojušais bija lidmašīnas ekspluatācijas inženieris Aleksandrs Sizovs.

Bez latviešu “Dzelzs vīra” traģēdijā bojā gāja arī tādi pazīstami hokejisti kā slovāks Pavols Demitra, baltkrievs Ruslans Salejs un čehi Karels Rahūneks un Josefs Vasīčeks.

Lokomotiv memoriāls, www.sportazinas.com

“Lokomotiv” traģēdijai veltītais memoriāls pie kluba mājas spēļu arēnas
Foto: RIA Novosti

Katastrofā vainots tika 1993. gadā izgatavotā lidaparāta tehniskais stāvoklis, tāpat nereti tika piesauktas arī dažādas sazvērestības teorijas un pat apzināta avārijas izraisīšana.

Traģēdijas atskaņas bija jūtamas ne tikai KHL, līgai ik gadu 7. septembrī rīkojot īpašus piemiņas pasākumus un spēles, bet arī aizokeāna Nacionālajā hokeja līgā (NHL), jo vairāki “Loko” spēlētāji savulaik bija arī pārstāvējuši pasaules spēcīgākās līgas komandas. Viņu vidū arī Skrastiņš, par kuru atcerējās ne tikai viņa pēdējā pieturvietā NHL Dalasas “Stars”, bet arī Kolorādo “Avalanche” un citos bijušajos klubos.

“Chapecoense” traģēdija, 2016. gada 28. novembris

Brazīlijas futbola klubs bija ceļā no Bolīvijas uz “Copa Sudamericana” kausa finālspēli Kolumbijas pilsētā Medeljinā, kur bija paredzēta cīņa ar vietējo klubu “Atletico Nacional”, tomēr netālu no plānotā galamērķa, kalnainā apvidū lidmašīna īsi pirms pusnakts nogāzās, paņemot līdzi 71 cilvēka dzīvību, viņu vidū arī 19 “Chapecoense” futbolistu un 21 žurnālista. Aviokatastrofā izdzīvoja seši cilvēki.

Tika ziņots, ka galvenais iemesls avārijai esot bijis nepietiekams degvielas daudzums, kā arī pilotu nolaidība, laikus neziņojot par problēmām ar degvielas patēriņu.

“Chapecoense” komandas bojāeja pāršalca visu futbola pasauli, un spēles visdažādākajās līgās tika sāktas ar klusuma brīdi, pieminot bojā gājušos kolēģus no Brazīlijas kluba. Pēc Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) ieteikuma komandu spēlētāji maču laikā arī nēsāja melnas aproces, ar šo simbolisko žestu pieminot traģiski aizsaulē devušos.

Chapecoense, www.sportazinas.com

“Chapecoense” līdzjutēji piemin pāragri aizsaulē devušos futbolistus
Foto: Sky Sports

Humboldtas “Broncos” hokeja komandas autobusa avārija, 2018. gada 6. aprīlis

Vien dažus gadus pēc “Loko” traģēdijas hokeja ģimeni visā pasaulē satrieca ziņas par Kanādas jauniešu komandas “Broncos” autobusa avāriju Saskačevanas provincē, saduroties ar kādu kravas auto un laupot 16 cilvēku dzīvības, bet vēl 13 pasažieri ar nopietnām traumām tika nogādāti slimnīcā.

Desmit mirušie jauniešu komandas spēlētāji bija vecumā no 16 līdz 21 gadam.

Līdzjūtību cietušo tuviniekiem izteica visas Kanādas augstākās amatpersonas, tostarp arī premjers Džastins Trudo. Tikmēr NHL un citās līgās visā pasaulē pirms mačiem tik veltīti īpaši klusuma brīži, kā arī labdarības spēles un atceres pasākumi.

Broncos, www.sportazinas.com

Avārijā izdzīvojušie “Broncos” spēlētāji
Foto: Yahoo Sports

Jāatzīmē, ka arī 1986. gadā “Broncos” klubs cieta no autokatastrofas sekām, toreiz dzīvību zaudējot četriem kluba spēlētājiem.

“Flamengo” kluba ugunsgrēks, 2019. gada 8. februāris

Visnesenākā no sporta traģēdijām slavenā Brazīlijas futbola kluba “Flamengo” jauniešu komandas treniņu centrā izcēlās ugunsgrēks, kas prasīja desmit spēlētāju dzīvības, bet vēl trīs guva nopietnus apdegumus.

Liesmas jaunos futbolistus esot pārsteigušas nesagatavotus, jo nelaimes gadījuma brīdī spēlētāji esot gulējuši. Ugunsgrēka cēlonis pagaidām nav noskaidrots, taču tiek pieļauts, ka pie vainas esot bijis kāds no gaisa kondicionieriem, kurš negaidīti uzliesmojis. Kopmītnēs uzturējās futbolisti vecumā no 14 līdz 17 gadiem. Pārējie cietušie tika nogādāti tuvēja Riodežaneiro pilsētas slimnīcā.

Flamengo, www.sportazinas.com

Foto: Reuters

Pazīstamā kluba prezidents Rodolfo Landims atzina, ka šī ir nešaubīgi lielākā traģēdija, kāda piedzīvota “Flamengo” 123 gadus ilgajā pastāvēšanas vēsturē. Līdzjūtību cietušo ģimenēm un tuviniekiem izteica arī vairākas pasaules futbola zvaigznes, viņu vidū arī Pele un Neimars, bet Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru izteicās, ka traģēdija laupīja vairāku jauno futbolistu sapņu piepildīšanu.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām