Lipmans LHF vadību nosauc par bandītiem un kritizē “Dinamo” virzienu

10/02/2021 19:54

Bijušais Latvijas hokeja federācijas (LHF) prezidents Kirovs Lipmans interesi par hokeju nav zaudējis arī dzīves 81. gadā. Funkcionāram allaž ir ko teikt par šī sporta veida attīstību Latvijā un pats savulaik saņēmis kritiku par darba organizāciju LHF, tagad viņš nevairās ik pa laikam šaut kritikas bultas hokeja federācijas virzienā. Lipmans portālam “Sportazinas” atklāja savu viedokli par gaidāmo pasaule čempionātu un citām ar hokeju saistītām tēmām.

Par pasaules čempionātu Rīgā

“Lieta tāda, ka neviena valsts negribēja uzņemties turnīru sakarā ar vīrusu un situāciju pasaulē. Iedot visu turnīru Latvijai bija Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) vienīgā izeja. Sākotnēji Baltkrievijai atņemto daļu varēja atdot Slovākijai, bet šajā valstī ir jauns hokeja federācijas prezidents. Viņš nevēlējās uzņemt turnīru tagad un sarunas bija ļoti grūtas. Tas, ka Latvija piekrita, palīdzēja IIHF izkļūt no sarežģītas situācijas.”

“Saprotiet, tas nav pasaules čempionāts – man sirds sāp. Atceros, kad mēs 2006. gadā rīkojām turnīru, bija pavisam citādāk. Toreiz naudas ziņā nebija nekādas pretimnākšanas, gluži pretēji – bija jāsameklē nauda “Arēnas Rīga” būvniecībai, bet 10% no biļešu tirdzniecības bija jāatdod IIHF. Praktiski visu bija jādara man pašam. Prasīju toreizējām ministru prezidentam, lai man palīdz, uz ko saņēmu atbildi “Nē, Kirov. Ja gribi, taisi pats, ja negribi – netaisi, un vairs nedodies pie manis ar šo jautājumu.”

“Tajā laikā bija grūti, bet tagad es dzirdu, ka pati IIHF dos naudu [organizācija nesegs infrastruktūras izmaksas, toties segs pārējos turnīra norises izdevumus, kas ir lielākā daļa no summas]. Esmu dzirdējis par 14 miljoniem. Man grūti tam noticēt, it īpaši ņemot vērā to, ka IIHF ir diezgan nabadzīga sporta veida federācija, ja salīdzinām, piemēram, ar Starptautisko futbola asociāciju (FIFA). Arī lielo sponsoru IIHF nav. Nekad mūžā PČ rīkotājvalsts nesaņēma naudu no IIHF, gluži pretēji – tiklīdz tika pieņemts lēmums par tiesību piešķiršanu, uzreiz bija jāsamaksā viens miljons franku. Tas ir loģiski un pareizi – tev dod iespēju labi nopelnīt. Redzēsim, kas no tā visa sanāks.”

Par LHF

“Man ir plaši sakari hokejā un zinu daudzu valstu hokeja federāciju prezidentus, kuri mani cienīja un ar mani rēķinājās. Bet Latvijā tā attieksme ir apbrīnojama – LHF vadībā ir bandīti. Tas pats [LHF ģenerālsekretārs] Viesturs Koziols, ko viņš ir devis mūsu valstij? Kas ir [LHF prezidents] Aigars Kalvītis? Visu šo laiku es sponsorēju LHF, bet Kalvītis man uzdrošinājās pateikt, ka ne jau tu šo naudu devi, bet “Grindex” [Lipmana ģimenei piederošais farmācijas uzņēmums]. Un kurš tad ir grindeksa īpašnieks? Šo naudu varēju paņemt sev kā prēmiju vai dividendes, bet es to ieguldīju hokejā. Saprotu, ka mani, iespējams, bija jānomaina, jo LHF vadīju gandrīz 20 gadus, bet varēja taču pavadīt ar cieņu! Tomēr daudz esmu izdarījis hokeja labā, bet man pat paldies nepateica.”

“Ar mani nemaz nerunā. Tagad, kad kļuva zināms par visa PČ piešķiršanu Latvijai, varēja taču man piezvanīt, man taču ir pieredze. Varēja piezvanīt, pateikt, Lipmana kungs, palīdziet, darīsim kopā. Neprasītu nekādu atlīdzību. Iepriekš vadot federāciju, par savu naudu maksāju darbiniekiem algas, vazāju viņus uz dažādiem IIHF kongresiem. Tikai pie mums var kaut kas tāds notikt.”

Par Rīgas “Dinamo”

“Un ja tur būtu tikai Koziols, bet blakus ir Kalvītis un daudz kas ir atkarīgs no KGBšņika [Rīgas “Dinamo” padomes priekšsēdētājs Juris Savickis padomju laikos strādājis Valsts drošības komitejā jeb VDK, ko krieviski apzīmē ar burtiem KGB]. Lieta ir tāda, ka LHF ir atbildīga par “Dinamo”. Tas pats ir somiem, viņu federācija kategoriski aizliedza vietējiem klubiem spēlēt KHL, ja neskaita “Jokerit”, kur ir krievu nauda. Kad tikai parādījās ideja par mūsu klubu KHL, uzreiz brīdināju Savicki – ja ņemsi leģionārus, tad taisīšu to ciet.”

“Vispār jau es biju iniciators, bet, protams, pats to komandu nekad par “Dinamo” nenosauktu. Ideja bija, lai komanda uz kādiem 70% tiek veidota no izlases pamatsastāva hokejistiem, un lai ir viens treneris gan “Dinamo”, gan izlasē. Saskaros ar dusmām no Savicka puses , bet es brīdināju – ja tā nebūs, tad aizliegšu komandai spēlēt KHL.”

“Šosezon, it īpaši sākumā, bija ļoti daudz leģionāru, un ko viņi rādīja? Man ir kauns skatīties “Dinamo” spēles. Skudru labi pazīstu, viņš nav slikts cilvēks, bet tēlo, ka viss ir kārtībā, stāsta, ka komanda spēlēja labi un pretenziju nav. Kā tev var nebūt pretenziju, ja komanda visu laiku zaudē? Hokejisti var darīt visu, ko grib, bet ja nav rezultāta, tad atbildīgs ir treneris. Zaudē “Avangard” ar 1:5 un stāsta – spēlējām jau labi. Kā treneris var tā publiski izteikties?”

Pieslēgties

Dienas fokusā

26/02/2021 12:35

Latvijas basketbola izgāztā iespēja – kad un kur būs nākamā?

Visiem labi zināms tikko piedzīvotais Latvijas vīriešu basketbola izlases fiasko 2022. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīrā, tāpat arī nesenie notikumi ar sieviešu valstsvienības netikšanu uz Eiropas čempionātu. Daudz apskatīts, analizēts…