Lomažs par klubu maiņu: Neviens neteica, ka man jābrauc prom, bet manā vecumā ir jāspēlē

29/01/2021 10:46

Latvijas basketbola izlases aizsargs Rihards Lomažs nesen pārtrauca sadarbību ar Francijas čempionāta un ULEB Eirolīgas komandu Vilērbānas ASVEL. Tagad 24 gadus vecais basketbolists ir kļuvis par Vācijas basketbola bundeslīgas (BBL) kluba “Göttingen” spēlētāju. Līgums ar latviešu basketbolistu noslēgts līdz 2022.gada vasarai.

Lomažs sarunā ar “Sportazinas.com” atklāj Francijas vienības pamešanas iemeslus, pastāsta par pieredzi Eirolīgā, kā arī atskatās uz sadarbību ar slaveno ASVEL kluba prezidentu Toniju Pārkeru.

“Viss ir pozitīvi, ne Covid pozitīvi, bet atmosfēras ziņā (smejas). Nav nekādu sūdzību, būšu gatavs doties laukumā jau nākamajā spēlē,” pirmos iespaidos par jauno komandu dalās Lomažs. Jau šovakar (29. janvārī) “Göttingen” paredzēts mačs pret Bambergas “Brose Basket”.

“Treneris sagaida, lai daudz spēlēju ar bumbu, vienkārši, lai spēlēju basīti. Protams, ka pie visa ir jāpierod, tas noteikti prasīs vēl nedēļu vai pusotru, kaut vai sadarbības, kas ir jāatceras. Vēl nevarēšu spēlēt brīvi, jo visu laiku būs jāpiedomā, bet tie ir sīkumi. Kopumā man patīk komandas stils, jo basketbols ir ātrs, bet ir arī, kad jāpiebremzē. Esmu apmierināts, bet, protams, vēl būs kāds laiks, kamēr iejutīšos komandā. Tas viss ir normāli, un tam procesam ir jāiet cauri. Viss pārējais ir ļoti labi,” jaunās komandas spēles stilu raksturo basketbolists.

Kā galveno iemeslu sadarbības pārtraukšanai ar ASVEL vienību aizsargs min spēles laika trūkumu. “Beigās jau tikpat kā nespēlēju vispār, bet manā vecumā ir jāspēlē. To es varu iegūt jaunajā klubā, un tas arī bija tas galvenais iemesls. Viss pārējais tur bija ļoti labi, augsts līmenis, kā arī ļoti labas attiecības gan ar komandas biedriem, gan vadību, gan treneri. Vienkārši tā situācija ir tāda, kāda tā ir. Abas puses ir ieguvējas, jo man neviens neteica, ka man jābrauc prom. Tā bija mana paša griba, jo uzskatu, ka šobrīd man svarīgākais ir spēlēt.”

Pirmajā sezonā Francijas kluba rindās Lomažs ULEB Eirolīgas turnīrā aizvadīja 27 spēles, kuru laikā vidēji 13:10 minūtēs atzīmējās ar 4,9 punktiem, taču šogad viņš piedalījās vien sešās cīņās, laukumā vidēji atrodoties nedaudz vairāk par deviņām minūtēm, caurmerā mačā iekrājot 3,3 punktus. Arī Francijas čempionātā pagājušajā sezonā latvietis tika pie iespējas 22 spēlēs, bet šosezon viņš laukumā izgāja sešos dueļos.

“Bijām 14-15 spēlētāji komandā, tas arī pamainījās. Bija daudz franču, kam bija noslēgti ilgtermiņa līgumi uz trīs, četriem gadiem. Beigās tas nav tikai basketbols, vai ko tu vari vai nevari izkonkurēt. Kaut kādā ziņā tur ir zemūdens akmeņi, un man šoreiz sanāca tā, bet es noteikti nedomāju, ka nespēlēju tāpēc, jo būtu tur par kādu sliktāks. Arī treneris tā neuzskatīja, vienkārši pie visas šīs situācijas tā kārts krita uz mani. Ļoti nepārdzīvoju, jo tā ir pieredze. Uzskatu, ka pirmajā gadā man bija ļoti labs sākums Eirolīgas līmenī un visa sezona kopumā. Šogad kaut kā nesanāca, bet neesmu ne pirmais, ne pēdējais,” atšķirības starp sezonām iezīmē spēlētājs.

Rihards Lomažs

Rihards Lomažs | Foto: FIBA

Lomažs uzskata, ka ir Eirolīgas līmeņa basketbolists un pauž apņēmību atgriezties Eiropas spēcīgākajā līmenī. “Domāju, ka noteikti varu spēlēt tajā līmenī. Principā tajās spēles, kur es spēlēju, arī pierādīju, ka varu spēlēt labi un dot pienesumu komandai. Man neizdevās nostiprināties tur, bet tagad nākamais mērķis ir tikt atpakaļ un nostiprināties, būt rotācijas spēlētājam. Tie, protams, ir attaisnojumi, bet man kaut kādā ziņā nepaveicās, ka es vēl esmu jauns, jo tomēr iegūt trenera uzticību tad ir grūtāk. Paies laiks un vienu dienu būšu atpakaļ. Vairāk jāspēlē kā combo aizsargam [gan saspēles vadītāja, gan uzbrūkošā aizsarga pozīcijā – aut.], jo tas noteikti nāktu man par labu. Tad varētu arī epizodiski spēlēt kā saspēles vadītājs. Tādā līmenī pie visa ir jāstrādā, katru dienu var kaut ko uzlabot.”

ASVEL kluba prezidents ir četrkārtējais Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) čempions un Francijas basketbola leģenda Tonijs Pārkers. Pēc 18 sezonām Nacionālajā basketbola tagad viņš ir ASVEL galvenais akcionārs.

“Tonijs bija ap komandu, regulāri turēja, tā teikt, “roku uz pulsa”. Šad tad viņš bija Francijā, bet principā viņš dzīvo Amerikā. Kad viņš atbrauca, tad bija uz spēlēm, arī pēc mača ienāca ģērbtuvē. Treniņu procesā viņš gan nepiedalījās. Šosezon zaudējām vairākas spēles, kuras nevajadzēja zaudēt, tad notika atsevišķa sapulce, kur Tonijs pastāstīja, kas ir kas. Man ar viņu bija labas attiecības, bieži sarakstījāmies Whatsapp, kad satiekamies, tad arī komunicējam. Viņš ir ļoti labs cilvēks, kurš vienmēr dos padomu, vienmēr ir bijis atvērts, ja kādam vajag palīdzību,” stāsta Lomažs.

Basketbolists atzīst, ka citi nopietni piedāvājumi karjeras turpināšanai nebija. “Bija varianti, bet nekā konkrēta nebija. Izšķīros par labu Vācijai, jo te piedāvāja lielāku spēles laiku. Tāpat arī pietiekami labais līmenis vietējam čempionātam. Vācijā līmenis ir diezgan augsts. Neesmu vēl spēlējis, bet es pat gribētu teikt, ka šeit ir stipri līdzīgi Francijas čempionātam, ja pat ne mazliet labāk.”

Lomažs uzsver, ka viņa mērķis atlikušajā sezonā ir pierādīt sevi Vācijā, bet svarīgākais ir komandas panākumi. “Mērķis ir parādīt, ka varu spēlēt, ka varu palīdzēt komandai uzvarēt. Cerams, ka uzvarēsim pēc iespējas vairāk spēļu. Klubam ir mērķis tikt “play-off”, tāpēc mēģināsim to sasniegt. Visur, kur esmu bijis, komandas intereses vienmēr lieku augstāk par savām. Man ir svarīgi, lai komanda uzvar – ja to sanāks izdarīt, būšu priecīgs. Paša mērķis, protams, ir pierādīt uz Vācijas skatuves, ka varu šeit spēlēt.”

No 20. līdz 22. februārim Rīgā paredzēts norisināties “Eurobasket2022” kvalifikācijas turnīra H grupas izšķirošajiem mačiem. Lomažs ir gatavs palīdzēt valstsvienībai gaidāmajās cīņās. “Ja būs veselība un viss būs kārtībā, tad noteikti braukšu uz izlasi. Mums ar treneri bija saruna, un viens no maniem pirmajiem jautājumiem – vai varēšu braukt uz izlasi? Atbilde bija pozitīva, un tur vispār nav problēmu.”

Pieslēgties

Dienas fokusā

Jānis Stēlnieks un Gregs Popovičs
16/09/2021 20:42

Strēlnieks skaidro, kādēļ 2018. gadā atteicās no “Spurs” piedāvājuma

Lietuvas basketbola granda Kauņas “Žalgiris” basketbolists Jānis Strēlnieks atklājis iemeslus, kādēļ 2018. gada izskaņā, kad viņš pārstāvēja Pirejas “Olympiacos” vienību, atteicās no Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Sanantonio “Spurs” piedāvājuma….