Meklējot “Dinamo” problēmas – Covid-19 vairs nav neveiksmju iegansts, vārtsargu sniegums gan

17/12/2020 12:39
Dinamo vārtsargi

“Ielaižam vieglas ripas savos vārtos. Protams, mūsu vārtsargiem jāspēlē daudz labāk, tas ir viens no faktoriem,” teica Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Rīgas “Dinamo” galvenais treneris Pēteris Skudra pēc zaudējuma savā laukumā pret Ņižņijnovgorodas “Torpedo” ar 4:6. Šoreiz vārtos stājās Iļja Proskurjakovs, kurš atvairīja 30 no 35 metieniem (85,7%).

Lai arī pēdējā laikā “Dinamo” sniegums tieši spēles ziņā ir nedaudz uzlabojies, tas nav mainījis komandas pozīciju – rīdzinieki joprojām ieņem pēdējo vietu Rietumu konferencē ar 15 punktiem 35 mačos. Sezonas finišs nav aiz kalniem – domāju, ka pat visoptimistiskākie fani visai skeptiski raugās pat uz komandas spēju pacelties augstāk par pēdējo vietu, nemaz nerunājot par labāko astoņnieku, kas šobrīd atrodas 24 punktu attālumā.

“Godīgi sakot, pats ne līdz galam saprotu, kas notiek”

Pusotra mēneša laikā (kopš novembra sākuma) “Dinamo” aizvadījusi 18 spēles, kurās izcīnīti astoņi punkti, tajā skaitā trīs uzvaras – divas pret Pekinas “Kunlun Red Star”, un viena pret Sanktpēterburgas SKA. Lielākoties gan tika piedzīvoti zaudējumi, turklāt, tā sauktiem dīvāna līdzjutējiem parasti viss ir skaidrs jau pēc 20 nospēlētajām minūtēm, jo bieži vien rīdzinieki nonāk iedzinējos jau pēc pirmās trešdaļas. Sanktpēterburgā tas gan netraucēja tikt pie uzvaras, tāpat arī mājas panākumā pret Ķīnas klubu. Pārsvarā gan zaudējums pirmajā periodā nozīmē arī zaudējumu visā spēlē.

Visu cieņu Skudram, kurš nevairās no žurnālistu jautājumiem un ir gatavs atbildēt uz visiem, arī pašiem muļķīgākajiem. Tāpat skaidrs, ka treneris nelidinās mākoņos un apzinās, ka situācija ir visai sūdīga (paša speciālista citāts). Gandrīz katrā preses konferencē Skudra uzsver to, ka viņam nav pretenziju pret komandas pašatdevi, un jāatzīst, ka ar to vairumā gadījumu problēmu tiešām nav. Lieta gan ir tāda, ka KHL līmenī ar to nepietiek, un bieži vien pat mačos ar lejasgala komandām ir redzama atšķirība meistarībā. Tieši tā parasti kļūst par iemeslu, kādēļ spēles beigās pretinieku komandai ir vairāk vārtu nekā “Dinamo”.

Pēteris Skudra

Pēteris Skudra | Foto: Kaspars Volonts / Rīgas “Dinamo”

“Negribu prātot par to, kas būtu, ja būtu. Teikšu tā – kad komanda uz 40 dienām nav tavās rokās, nav viegli atgriezties augstākajās pozīcijās turnīra tabulā. Te nav viennozīmīgu atbilžu, ka vajadzētu izdarīt tā un tā. Godīgi sakot, es pats ne līdz galam saprotu, kas notiek šosezon. Centīsimies uzlabot komandu, jo neesam mierā ar mūsu stāvokli turnīra tabulā,” teica treneris intervijā ar Krievijas mediju “Izvestiya”. Sniegums nedaudz uzlabojies, vieta tabulā gan nē.

“To, ka esi vajadzīgs komandai, jāpierāda katru dienu”

Oktobra vidū “Dinamo” šķirās no latviešu uzbrucēja Renāra Krastenberga. Viņš kļuva par vienīgo Rīgas kluba hokejistu, kurš tika atlaists pirmo divu mēnešu laikā. Šķita, ka Skudra kļuvis mierīgāks, jo, kā zināms, caur viņa vadītajām komandām parasti izgāja milzīgs daudzums hokejistu. Un tad pienāca 6. novembris. Ar sauso preses relīzi “Dinamo” mājaslapā tika paziņots, ka pēc abpusējas vienošanās pārtraukti līgumi ar Miķeli Rēdlihu un Gintu Meiju. Visai drosmīgs solis no trenera, ņemot vērā abu spēlētāju statusu.

Negribētu atkārtoties, jo visas manas domas par šo situāciju ir izklāstītas šajā rakstā. Bet man joprojām nav skaidrs, cik tiešām tas bija nepieciešams – sezonas laikā bez jebkādas pateicības par ieguldīto darbu atlaist vienīgo hokejistu, kurš komandā spēlējis kopš tās atjaunošanas, kā arī uzbrucēju, kuram pieder vairāki nozīmīgi statistiskie rādītāji ne tikai “Dinamo”, bet arī KHL. Nezinu, vai paši hokejisti būtu mierā ar, piemēram, spēlēšanu ceturtajā maiņā un samazināto spēles laiku, bet no komandas ilggadējiem hokejistiem šādi nešķiras.

Gints Meija

Gints Meija | Foto: Kaspars Volonts / Rīgas “Dinamo”

Komentējot abu latviešu atlaišanu, Skudra teica, ka savu vajadzību komandai jāpierāda katru dienu, gan spēlēs, gan treniņos. Ar Rēdlihu un Meiju viss gan nebeidzās – novembrī darbu zaudēja arī aizsargs Endrjū O’Braiens, kurš trenera shēmās stabili krāja tikai soda minūtes un negatīvu lietderību, atteikumu draftā tika ievietoti arī vēl četri leģionāri – Morgans Eliss, Konstantīns Komareks, Mets Vaits un Zeks Mičels. Atšķirībā no latviešiem, visi četri ārzemnieki jau atraduši sev jaunas darba vietas Eiropā. Izņēmums ir Mičels, kuru no atteikumu drafta paņēma Čerepovecas “Severstal”. Nav gan skaidrs, vai viņš tiešām spēlēs šajā komandā.

Nav tā, ka “Dinamo” tikai atlaida, jo komandai ir arī daži papildinājumi. Starp jaunieguvumiem ir tikai viens leģionārs – krievs Gļebs Zirjanovs. Pēdējo nedēļu notikumi liecina, ka rīdzinieki pievērsušies vietējiem spēlētājiem – parakstīti līgumi ar Gunāru Skvorcovu, kā arī ar abiem brāļiem Bukartiem – Rihardu un Robertu. Iespējams, komandu papildinās vēl vairāki Latvijas hokejisti. Vai “Dinamo” pirms 2021. gada pasaules čempionāta Rīgā tiešām mainījusi kursu, un kļuvusi par izlases bāzes klubu?

Proskurjakova slimība, neuzticība Makintairam

Vēl pirms sezonas apskatnieki pauda šaubas par vārtsargu brigādi Iļja Proskurjakovs – Staņislavs Gaļimovs. Čempionāta pirmajos mēnešos apstiprinājās, ka ar šādiem vārtu vīriem tiešām būs grūti. Tomēr par septembra un oktobra galveno problēmu kļuva Covid-19 – rīdzinieki divas reizes bija spiesti sēdēt karantīnā, kā arī samierinājās ar vairākiem tehniskiem zaudējumiem. “Dinamo” bija problēmas ar sastāvu, fiziskais stāvoklis bija tālu no optimāla, un arī vārtsargu sniegums nebija pārliecinošs.

Oktobra vidū komanda palika bez Proskurjakova, kurš kopā ar vairāk nekā desmit hokejistiem tika iekļauts savainoto sarakstā. Komandu papildināja vārtsargs Aleksandrs Lazušins, kurš gan diez vai paliks Rīgas līdzjutēju atmiņās. Četros mačos oktobra beigās un novembra sākumā 13 ielaisti vārti un 86,6% atvairīto metienu. Par glābēju viņš nekļuva un ātri tika atlaists, savukārt Skudra teica, ka klubam vienkārši nebija izejas. “Palikām ar pavisam jaunajiem puišiem sastāvā. Bija jāparaksta kāds pieredzējušais vārtsargs, bet sanāca tā, kā sanāca.”

Novembrī “Dinamo” vārtos debitēja vēl viens vārtsargs – Zeins Makintairs, kurš pirms tam nebija spēlējis vairāk nekā pusgadu. Kā, jokojot, teica viens no kolēģiem, šis kanādietis noteiktu būs tas, kurš pēc karjeras beigām podkāstā “Spittin’ Chiclets” stāstīs par to, cik dīvaina līga ir KHL. No 12. novembra līdz 15. decembrim viņš laukumā parādījies sešas reizes. Tikai vienā gadījumā tā bija pilna spēle – pārējos mačos viņa spēles laiks nepārsniedza 18 minūtes.

Savā pirmajā mača (pret “Kunlun Red Star”) Makintairs uz soliņu devās jau deviņas minūtes pēc spēles sākuma, kad ielaida piecus no septiņiem metieniem. Tad pie rezultāta 1:6 izlaida pret Maskavas “Dynamo”, pret “Sochi” kanādietis izgāja uz trešo periodu, pēc tam nospēlēja 59 minūtes pret “Vityaz”, pret Čeļabinskas “Traktor” vārtsargam spēle beidzās pēc pirmās trešdaļas un trīs ielaistiem vārtiem, bet mājas mačs pret SKA – pēc desmit minūtēm un diviem ielaistiem vārtiem. Nav skaidrs, ko mēģina panākt Skudra, bet Edgars Masaļskis vienā no mačiem komentējis, ka šādi tiek pausta neuzticība. Bet vārtsargs, kurš nejūt pārliecību, noteiktu nebūs glābējs.

Lai kurš no vārtsargiem šosezon stātos vārtos, viņš krietni sabojāja sev statistiku.

Laba ziņa – Indrašis ir pamodies!

Lai cik daudz mēs kritizētu “Dinamo”, ir arī labas ziņas. Maisam gals ir vaļā un beidzot mēs redzam tādu Miku Indraši, kādu esam pieraduši redzēt. Indraši, kura metieni sasniedz mērķi, Indraši, kurš prot meistarīgi apspēlēt vairākus pretinieku hokejistus reizē. Vien turnīra 12. spēlē jeb divarpus mēnešus pēc sezonas sākuma – 16. novembrī, pieredzējušais hokejists guva pirmos vārtus. Tāpat uzbrucējs izdarīja divas piespēles, kaldinot komandas panākumu pār “Kunlun Red Star” – 5:3.

Pēc divu maču pauzes Indrašis uzsāka astoņu spēļu punktu sēriju, kuras laikā viņš iemeta astoņus vārtus un izdarīja trīs piespēles. Arī cīņā pret “Torpedo” hokejists bija precīzs, ar to gan nepietika, lai komandas kontā būtu par diviem punktiem vairāk. Pašlaik Latvijas izlases spēlētājs apsteidzis Lauri Dārziņu un ir komandas rezultatīvākais hokejists ar 17 (10+7) punktiem 24 mačos, lai arī sezonas lielāko daļu viņš “Dinamo” bombardieru sarakstā bija atrodams tuvāk lejasgalam.

“Katra uzvara dod labas emocijas, redzam, ka varam spēlēt ar labām komandām. Vienkārši jāturpina tā spēlēt un viss sanāks,” teica uzbrucējs pēc panākuma pār SKA. Pašai vienībai gan ne īpaši sanāk “turpināt tā spēlēt”, tomēr pret Indraša sniegumu jautājumu vairs nav. 30 gadus vecais hokejists beidzot atbilst savam statusam – neoficiālā informācija liecina, ka Indrašis ir “Dinamo” apmaksātākais hokejists.