Mihaels Šūmahers – dzīvā leģenda, par kuru mēs vairs nedzirdēsim

Mihaels Šūmahers
Mihaels Šūmahers | Foto: REUTERS/Brandon Malone/File photo

Daudzus gadu desmitus Pirmā formula () ir vienas no planētas ievērojamākajām autosporta sacensībām. Ar aizraujošām cīņām, ātriem spēkratiem un prasmīgiem braucējiem šīs sacīkstes ir spējušas aizraut līdzjutējus visā pasaulē. Mūsdienās ir multimiljonu bizness un viens no prestižākajiem sporta notikumiem pasaulē.

Vācietis Mihaels Šumahers tiek uzskatīts par vienu no visu laiku izcilākajiem šīs autosporta disciplīnas pārstāvjiem. Mūsdienās teju nevienam nav jautājumu, kas viņš ir. Pat lielākā daļa mājsaimnieču zinās, kas ir leģendārais vācietis, kurš trasē “lidoja” ar savu sarkano “Ferrari” formulu…

Septiņas F-1 kopvērtējumu uzvaras ir sacensību rekords, kas pieder kādreizējam vācu pilotam. Nevarētu teikt, ka neviens tam nav pietuvojies, jo ir braucēji, ar sešiem, pieciem, četriem un trijiem kopvērtējuma tituliem, tomēr septiņus ir spējis iegūt tikai Šūmahers un pagaidām viņš tāds ir vienīgais.

Viņš bija izcils braucējs un joprojām ir F-1 dzīvā leģenda, taču pēdējos septiņus gadus cilvēkus uztrauc pavisam, kas cits. Šajā laikā mēs neesam par Šūmaheru dzirdējuši praktiski neko. 2013. gada 29. decembris bija pēdējā reize, kad leģendārais vācietis izgāja sabiedrībā, bet kopš tā laika viņš ir bijis izolēts.

Michael Schumacher | Formula 1®

2013. gada izskaņā Šūmahers kopā ar savu ģimeni atpūtās Francijas Alpos, kur nodarbojās ar savu otru sirdslietu – slēpošanu. Viņš izlēma šķērsot riskantu un paaugstinātas bīstamības zonu, taču nesavaldīja ātrumu, nokrita un spēcīgi atsita savu galvu pret akmeni, gūstot liktenīgu galvas traumu. Viņam tobrīd bija aizsargķivere, un, pateicoties tai, Šūmahers izdzīvoja. Fiziķi iepriekš izrēķināja, ka bez ķiveres vācietis spēcīgā sitiena dēļ, visdrīzāk, būt miris notikuma vietā.

Šūmahera savainojums bija tik nopietns, ka viņu ievietoja medicīniskajā komā uz vairākiem mēnešiem. Kādreizējam sportistam izdevās pamosties no tās un izdzīvot, taču uz to var paskatīties dažādi.

Šūmahers joprojām ir starp mums, taču kā publiska figūra viņš “nomira” 2013. gada decembrī un, lai arī, cik sāpīgi to ir apzināties, visticamāk, mēs par viņu dzirdēsim vēl tikai vienu reizi – kad F-1 leģenda dosies aizsaulē.

Viņa ģimene rūpējas par to, lai Mihaela pašreizējā dzīve būtu pilnīgā privātumā – viņam netiek pielaista neviena neuzticama persona. Šūmahera ģimenei, draugiem un ārstiem ir stingri noteikumi, kuru ietvaros viņi nedrīkst publiski izpaust ne vārdu par kādreizējā sportista veselības stāvokli.

Septiņus gadus pēc incidenta mēs joprojām nezinām neko, kas notiek ar Šūmaheru, kāds ir viņa veselības stāvoklis un kā viņš izskatās.  “Jūs vairs nedzirdēsiet par viņu neko un ģimenes locekļi nepieļaus iespēju, ka kāds viņu var nofotografēt. Tuvinieki vēlas, lai ikviens Mihaelu atceras tādu, kāds viņš bija, nevis tādu, kāds viņš ir tagad,” sociālajā platformā “Reddit” savu versiju pauda kāds F-1 līdzjutējs ar lietotājvārdu “vprakhov”.

Mihaels ir savas ģimenes, tuvāko draugu un ārstu redzeslokā. Viņu bieži apciemo brālis Ralfs un citi radinieki, kā arī Šūmaheru apraudzījis Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) prezidents Žans Tots. Viņi ir izteikušies, ka Mihaels ir dzīvs un viņus spēj atpazīt, taču neviens pietuvināts cilvēks nekad nav ielaidies sarunās par to, kāda ir Šūmahera kondīcija, respektējot ģimenes noteikumus.

2013. gadā tika publicēta dokumentālā filma “The Crash Reel”, kurā tika stāstīts par snovbordistu Kevinu Pīrsu. Viņš 2009. gadā guva ļoti līdzīgu traumu kā Šūmahers un filmā tika demonstrēta viņa dzīve pēc savainojuma. Pīrsam bija atmiņas zudumi, garastāvokļa maiņas, empātijas trūkums, redzes un kognitīvās problēmas, depresija, kā arī viņam zināms laiks bija jāpavada ratiņkrēslā.

Snovbordists, neskatoties uz visām nosauktajām problēmām, par laimi spēja atgriezties sportā un daudz maz pilnvērtīgi turpināt savu dzīvi. Iepriekš minētās sekas ir novērojamas pēc smagām galvas traumām un līdz ar to, visticamāk, ka ar līdzīgām problēmām saskaras Šūmahers, tomēr viņam, visticamāk, tas viss ir vēl daudz nopietnākā līmenī.

Šūmahera ģimene septiņus gadus ir turējusi slepenībā Mihaela veselības stāvokli un nekas šajā ziņā nemainīsies arī turpmāk. Informācija no mediju uzmanības tiks slēpta un jaunumus Šūmahera sakarā, ja kaut kas radikāli nemainīsies, mēs neuzzināsim. No vienas puses tas varētu šķist dīvaini, ņemot vērā, ka mūsdienās izolēties no medijiem un sabiedrības ir praktiski neiespējami, taču no otras – ikvienam ir jārespektē Šūmahera ģimenes vēlme šo situāciju atstāt slepenībā. Tas vienkārši ir pareizākais lēmums.

Sabiedrība, kas nav pietuvināta pašam autobraucējam, vairs nedzirdēs viņa balsi, neuzzinās, kā viņš izskatās un nebūs informēta par viņa veselības stāvokli. Šūmahers ir aizgājis no publiskās skatuves, bet viņš joprojām ir F-1 leģenda, tēvs, vīrs, brālis un draugs saviem tuviniekiem un viņi par Mihaelu turpinās rūpēties līdz pēdējam.

Šūmahers laikā no 1991. līdz 2012. gadam savā karjerā ir piedalījies 306 sacensībās. Zemāk uzskaitīti svarīgākie viņam piederošie F-1 rekordi.

 • Visvairāk sacensības ar vienu komandu (“Ferrari”) – 181
 • Kopējās uzvaras posmos – 91
 • Dalīti visvairāk uzvaras vienā sezonā (2004) – 13
 • Dalīti visvairāk uzvaras konkrētā “Grand Prix” (Francija) – 8
 • Visvairāk veiktie ātrākie apļi – 77
 • Dalīti visvairāk veiktie ātrākie apļi vienā sezonā – 10
 • Pjedestāli vienā sezonā (2002) – 17
 • Visvairāk apļi, kurus pabeidzis, esot vadībā – 5111
 • Visvairāk “hat-trick” (vienās sacensībās “pole position”, ātrākais aplis un uzvara) –  22
 • Kopvērtējumu uzvaras – 7
 • Kopvērtējumu uzvaras pēc kārtas (2000, 2001, 2002, 2003, 2004) – 5
 • Visvairāk otrās vietas – 43

Par Šūmahera izcilību papildus runā arī 1994. gada sacensības, kad viņa stūrētajai “Benetton” komandas formulai Spānijas “Grand Prix” sākās spēkrata pārnesumkārbas problēma un tā rezultātā kārba iestrēga piektajā ātrumā. Lielāko daļu sacensību Šūmahers nobrauca tikai ar piekto ātrumu un, neskatoties uz to, finišēja augstajā otrajā vietā. F-1 mājaslapā šis posms nodēvēts par izcilāko Šūmahera karjerā.

Ir virkne F-1 līdzjutēju, kuri deviņdesmitajos gados un 21. gadsimta sākumā uzauga kopā ar Šūmaheru, apbrīnojot viņa spējas un izcilību. Viņš kļuva par gados jauno autosporta fanu elku, kurš bija un joprojām ir paraugs autosporta pasaulē.

Runājot par to, kurš ir izcilākais F-1 braucējs, tiek piesaukts ne tikai Šūmahers, bet arī Lūiss Hamiltons, kurš joprojām piedalās čempionātā un ir šī brīža F-1 lielākā zvaigzne. “Es nekad sevi neuzskatīšu par izcilāko,” pirms gada intervijā sacīja Hamiltons, kurš tobrīd par visu laiku labāko nosauca… jūs paši ziniet, kuru.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par