Nevajadzīgs Dzierkala noraidījums izskaņā izdzēš Latvijas izredzes – līdzīgā cīņā zaudējums mājiniekiem

14/05/2022 22:32
Latvijas hokeja izlase

Latvijas izlase šovakar Pasaules hokeja čempionāta otrajā mačā piedzīvoja zaudējumu mājiniecei Somijai ar rezultātu 1:2. Spēles izskaņā nevajadzīgu noraidījumu nopelnīja Mārtiņš Dzierkals, pēc kura Somijas izlase vairākumā izrāva uzvaru. Vienīgos vārtus Latvijas izlases labā guva Rūdolfs Balcers, kurš pirmajā trešdaļā panāca 1:0. Par labāko spēlētāju Latvijas vienībā tika atzīts Elvis Merzļikins, bet Somijas izlasē – Mikaels Granlunds.

Latvija – Somija 1:2 (TEKSTA TIEŠRAIDE)

Spēles gaita

Vairāk pirmajā periodā uzbrukt mēģināja somi, bet bīstami momenti radās arī pie viņu vārtiem. Vispirms Ronaldam Ķēniņam neizdevās pārspēt somu vārtsargu Harri Sateri, bet devītajā minūtē pretuzbrukumā tieši Ķēniņš, izgājis divatā ar Balceru pret vienu somu aizsargu, viņš piespēlēja Balceram, kurš meistarīgi trāpīja tukšajā kreisajā vārtu augšējā stūrī – 1:0.

17.minūtē Somijai noraidījumu nopelnīja Sami Vatanens, taču par spīti diviem metieniem pa vārtiem, otro reizi vārti ieņemti netika. Perioda laikā Latvijai bija četri metieni pa vārtiem, kamēr somi metuši tikai divreiz. 30.minūtē Robertam Bukartam tika piešķirtas divas soda minūtes par Tēmu Hartikainena turēšanu ar nūju savu vārtu priekšā.

Somi vairākumā daudz meta pa vārtiem, līdz pēc Mikaela Granlunda metiena no labās puses ripa trāpīja pa gala apmali un izleca vārtu priekšā otrā pusē, tieši uz nūjas Sakari Manninenam – 1:1. 34.minūtē divas soda minūtes nopelnīja arī Kristaps Sotnieks, un somu spiediens uz Latvijas izlases vārtiem kļuva arvien lielāks. 28 sekundes pirms otrās trešdaļas beigām divas soda minūtes saņēma soms Marko Antila, taču rezultāts vairs nemainījās – 1:1.

Tāpat arī trešās trešdaļas sākumā vairākumu neizdevās realizēt, bet somu uzbrukumus vēlāk apslāpēja latviešu aizsardzība, iespējas gadījumā atbildot ar pretuzbrukumiem un vairāk traucējot ar metieniem somu vārtsargu. Trīs minūtes un desmit sekundes pirms pamatlaika beigām apšaubāmu noraidījumu pretinieku zonā nopelnīja Mārtiņš Dzierkals, un somiem vajadzēja tikai 18 sekundes, lai realizētu vairākumu.

Vārtus ar metienu no kreisā iemetiena apļa tuvajā stūrī virs Elvja Merzļikina kājsarga guva pirmo spēli čempionātā aizvadījušais Mikaels Granlunds – 2:1 Somijas labā. Savukārt pēc Riharda Bukarta iegrūšanas apmalē, Bukartam laukumu pametot ar asiņojošu degunu soda minūtes piešķirtas netika. Pēdējās pusminūtes laikā Latvija nomainīja Merzļikinu pret sesto laukuma spēlētāju, taču divreiz briesmās bija tieši Latvijas vārti.

Situācija turnīrā

Piektdien Latvija, uzsākot 25.gadu pasaules čempionāta elites grupā, ar 1:4 zaudēja ASV valstsvienībai. Vienīgos vārtus guva Andris Džeriņš, bet citiem hokejistiem neizdevās izmantot daudzās iespējas. Savukārt Somija ar 5:0 uzvarēja Norvēģiju. Juho Olkinuora nosargāja savus vārtus neskartus, bet Saku Mēnalanens trešajā periodā izvicināja dūres, taču viņš drīkstēja piedalīties šodienas mačā.

Pēc neatkarības atjaunošanas Latvija ar Somiju pasaules čempionātos tikusies deviņas reizes un izcīnījusi vienu uzvaru, somus pārspējot 2014.gadā. Pērn Rīgā notikušajā čempionātā latvieši zaudēja vien papildlaikā (2:3), bet abas ripas Somijas vārtos iemeta Mārtiņš Dzierkals. Abas izlases tikās arī Pekinas olimpisko spēļu apakšgrupā, kur latvieši nākamajiem čempioniem izrādīja cienījamu pretestību un zaudēja ar 1:3, vienīgos vārtus gūstot Rodrigo Ābolam.

Jau piektdien Tamperē bija ieradies Nešvilas “Predators” centra uzbrucējs Mikaels Granlunds, kurš vēl vakardienas mačā nepiedalījās, bet jau stājās pretī Latvijai. Ieskaitot Granlundu, NHL šosezon spēlējuši četri Somijas izlases pašreizējā sasaukuma spēlētāji.

Jau ziņots, ka piektdien šajā grupā Latvija ar 1:4 zaudēja ASV, bet Somijas hokejisti ar 5:0 uzvarēja Norvēģiju, bet sestdien Zviedrijas hokejisti ar 3:1 uzvarēja Austriju, un Čehija pieveica Lielbritāniju ar 5:1. Tikmēr Helsinkos A grupā piektdien Kanāda ar 5:3 uzvarēja Vāciju, bet Slovākija ar 4:2 pieveica Franciju. Savukārt sestdien Dānija ar 9:1 sagrāva Kazahstānu, un Šveice ar 5:2 pieveica Itāliju.

Vēl šodien Helsinkos dienas trešajā spēlē tiekas Slovākija un Vācija. Somijas galvaspilsētā notiekošie mači ir vērojami televīzijas kanālos “360TV” un “8TV”. Latvijas izlases kapteinis čempionātā ir Rodrigo Ābols, bet viņam asistē Rūdolfs Balcers un Artūrs Kulda.

B grupas tabula

Vislielākā pasaules čempionātu pieredze ir aizsargam Kristapam Sotniekam, kurš spēlē savās 12.meistarsacīkstēs. Uzbrucējiem Ronaldam Ķēniņam un Robertam Bukartam, kā arī aizsargam Artūram Kuldam šis ir attiecīgi devītais, astotais un septītais čempionāts. Deviņi hokejisti nav spēlējuši nevienā pieaugušo čempionātā.

Izlase patur iespēju čempionāta laikā iekļaut sastāvā arī uzbrucēju Teodoru Bļugeru un aizsargu Kristiānu Rubīnu, kuru pārstāvētās Nacionālās hokeja līgas (NHL) komandas turpina dalību Stenlija kausa izcīņā. Pagaidām no spēlētājiem, kuri ir devušies uz Somiju, pieteikumā nav ierakstīti komandas jaunākie spēlētāji – uzbrucēji Klāvs Veinbergs un Oskars Lapinskis.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF) atstādināja no IIHF rīkotajām sacensībām visas Krievijas un Baltkrievijas izlases un klubus. Krievijas un Baltkrievijas vietā spēlēs Francija un Austrija, kuras bija rangā visaugstāk esošās izlases no valstīm, kam nebija paredzēts spēlēt augstākajā divīzijā.

Turnīrā startējošās 16 komandas sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantē septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpinās cīņu par medaļām, bet turnīra vājākās komandas atšķirībā no pagājušā gada pametīs spēcīgāko divīziju, un nākamgad to vietā starp 16 labākajām būs Slovēnija un Ungārija. 2022.gada pasaules čempionāts Somijā norisināsies no 13. līdz 29.maijam.

Latvijas izlases sastāvs

Vārtsargi: Elvis Merzļikins (Kolumbusas “Blue Jackets”, NHL), Gustavs Dāvis Grigals (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Artūrs Šilovs (Ebotsfordas “Canucks”, AHL);

Aizsargi: Jānis Jaks (“Soči”, KHL), Kārlis Čukste (Tršinecas “Ocelārži”, Čehija), Kristaps Sotnieks (Rīgas “Dinamo”, KHL), Roberts Mamčics (“Linkoping”, Zviedrija), Arvils Bergmanis (Aļaskas Fērbenksas Universitāte, NCAA), Artūrs Kulda (Krēfeldes “Pinguine”, Vācija), Kristaps Zīle (Litvīnovas “Verva”, Čehija), Sandis Smons (Ženēvas “Servette”, Šveice);

Uzbrucēji: Mārtiņš Dzierkals (Plzeņas “Škoda”, Čehija), Rihards Bukarts (Vladivostokas “Admiral”, KHL), Roberts Bukarts (Vītkovices “Ridera”, Čehija), Andris Džeriņš (Lincas “Black Hawks”, Austrija), Rihards Marenis (Ērnšeldsvīkas “MoDo”, Zviedrija), Deniss Smirnovs (Ženēvas “Servette”, Šveice), Oskars Lapinskis (Langnavas “Tigers”, Šveice), Ronalds Ķēniņš (“Lausanne”, Šveice), Oskars Batņa (Mikeli “Jukurit”, Somija), Renārs Krastenbergs (Villahas VSV, Austrija), Klāvs Veinbergs (“Zemgale”/LLU, Latvija), Rodrigo Ābols (“Orebro”, Zviedrija), Nikolajs Jeļisejevs (Ērnšeldsvīkas “MoDo”, Zviedrija), Rūdolfs Balcers (Sanhosē “Sharks”, KHL).

Somijas izlases sastāvs

vārtsargi – Harri Seteri (Arizonas “Coyotes”, NHL), Jusi Olkinuora (“Biel-Bienne”, Šveice), Franss Tuohimā (Ņižņekamskas “Ņeftehimik, KHL);

aizsargi – Ville Poka (Omskas “Avangard”, KHL), Niklass Frimans, Juso Hietanens (abi – Hemēnlinnas HPK, Somija), Miko Lehtonens (Cīrihes “Lions”, Šveice), Sami Vatanens (Ženēvas “Servette”, Šveice), Mikaels Sepele (Tamperes “Tappara”, Somija), Ate Ohtamā (Oulu “Karpat”, Somija);

uzbrucēji – Joels Armija (Monreālas “Canadiens”, NHL), Marko Antila (Tamperes “Ilves”, Somija), Mikaels Granlunds (Nešvilas “Predators”, NHL), Jere Innala (Gēteborgas “Frolunda”, Zviedrija), Hanness Bjerninens (Jēvles “Brynas”, Zviedrija), Valteri Filpula (Ženēvas “Servette”, Šveice), Petruss Palmu (Mikeli “Jukurit”, Somija), Markuss Nurmi (Turku TPS, Somija), Sakari Manninens, Tēmu Hartikainens (abi – Ufas “Salavat Julajev”, KHL), Jere Sallinens, Toni Rajala (abi – “Biel-Bienne”, Šveice), Saku Mēnalanens (Oulu “Karpat”, Somija), Harri Pesonens (Langnavas “Tigers”, Šveice), Juho Lammiko (Vankūveras “Canucks”, NHL).