NHL draftētais Šilovs par karjeras līkločiem, debiju Ziemeļamerikā un sapņiem

03/12/2019 12:03
Nokopēts
Artūrs Šilovs, www.sportazinas.com

Sākot no 1975. gada, Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubi draftējuši 37 hokejistus no Latvijas. Līdz 2019. gadam šajā sarakstā bija trīs vārtsargi – Artūrs Irbe, Kristers Gudļevskis un Elvis Merzļikins, savukārt Pēteris Skudra līdz spēlēšanai NHL tika bez drafta. Vasarā šīm klubam pievienojās 18 gadus vecais Artūrs Šilovs, kuru ar 156. numuru izvēlējās Vankūveras “Canucks”. Interesanti, ka pēdējo reizi hokejistu no Latvijas izvēlējās 2016. gadā un toreiz Rodrigo Ābols kļuva tieši par Vankūveras organizācijas dalībnieku.

Šo sezonu Šilovs aizvada Ontario hokeja līgas (OHL) komandā Berijas “Colts”, kur 14 mačos atvairījis 89,8% metienu un vidēji ielaidis 3,40 vārtus, savukārt viņa pārstāvētā vienība ieņem otro pozīciju Centrālajā divīzijā ar 13 uzvarām 23 spēlēs. Ekskluzīvā intervijā “Sportazinas.com” vārtsargs pastāstīja par atšķirībām starp hokeju Eiropā un Kanādā, atcerējās, ko viņam iemācīja Oļegs Sorokins, ka arī atklāja savus sezonas mērķus.

“Kanādā pēc 30 minūtēm treniņā šķiet, ka pagājusi jau stunda”

Kas tavā dzīvē mainījās pēc NHL drafta?
Es neteiktu, ka kaut kas īpaši mainījies. Tagad noteikti ir vairāk hokeja, šobrīd jau aizvadījām 14 spēles, lai gan sezona sākās oktobrī. Mainījās atmosfēra, jo šeit ir vairāk atbalstītāju – uz mūsu mājas mačiem nāk kādi trīs tūkstoši cilvēku, gadījās, ka arī fani atpazīst uz ielas. Man bija sarežģījumi ar tādām sadzīviskām lietām, bet hokeja ziņā viss ir labi un profesionāli, viss ir līmenī. Vēl no atšķirībām atzīmētu iesildīšanos – šeit ir 15 minūtes, nevis 20. Arī attālumi ir lielāki – no mājām līdz hallei ir 15 kilometri.

Vai esi pieradis pie Ziemeļamerikas hokeja?
Lielākoties esmu. Galvenās lietas bija cits laukuma izmērs un komunikācija ar komandas biedriem spēles laikā. Var redzēt, ka [uzbrukuma] zona ir platāka, spēlētāji var kaut ko vairāk izdarīt tieši individuāli, kas arī rada bīstamus momentus. Sākumā nebija tik viegli. Labi, ka pirms tam trīs nedēļas notrenējos Vankūverā [jauno talantu treniņnometnē] un vienu nedēļu Berijā. Tas man deva bagāžu, kas ļāva viegli iejusties arī spēlēs.

Artūrs Šilovs, www.sportazinas.com

Artūrs Šilovs | Foto: Barri Colts

Elvis Merzļikins saka, ka 10 minūtes NHL mačā ir nogurdinošākas nekā pilnā spēle Šveice. Piekriti?
Jā, tā ir. Ziemeļamerikā vienmēr notiek kaut kas aktīvs. Protams, Nacionālajā hokeja līgā tas viss ir vēl ātrāk, taču arī šeit viss ir ļoti ātri un intensīvi. Ir liela atšķirība starp Eiropas hokeju un to hokeju, kas tiek spēlēts šeit. Laukuma izmēri tiešām daudz ko maina.

Kas tev bija visgrūtākais hokeja ziņā?
Es neteiktu, ka bija kaut kādas grūtības. Atšķirības gan ir – šeit viņi ļoti daudz laika pavada [trenējoties] uz ledus, mēs Eiropā tik daudz netrenējamies. Mums ir balanss starp fizisko sagatavotību un ledus treniņiem. Bet šeit t.s. sausais treniņš ārpus halles ilgst stundu, tas ir maksimums, varbūt pat mazāk. Savukārt viss pārējais laiks (2-3 stundas) tiek pavadīts uz ledus. Uzlabojam tehniku, taktiku un citas lietas. Vispār treniņi ir daudz garāki un arī intensīvāki. Pēc 30 minūtēm šķiet, ka jau pagājusi viena stunda.

Tad sanāk, ka par savu fizisko formu vairāk jārūpējas pašam?
Ne gluži. Mums ir fiziskās sagatavotības treneris un viņš mums katru dienu liek kaut ko darīt. Nav tā, ka pašiem kaut kas jāizdomā vai jāmeklē vingrinājumi.

Kāds ir spēles stils Ontario līgā?
Ļoti uzbrūkošs hokejs. Mums pagaidām ar aizsardzību ir diezgan lielas problēmas, jo, piemēram, mūsu klubā treneris vēlas, lai katrā spēlē mēs izdarām 50 metienus pa sāncenšu vārtiem, ne vairāk par četriem noraidījumiem un lai vienmēr bloķējam pretinieku metienus. Bet mēs pagaidām neesam sasnieguši šos 50 metienus, un, manuprāt, brīžiem tas noved pie kļūdām aizsardzībā. Visi cenšas mest pa vārtiem, arī tad, kad varbūt nevajag. Ripa tiek zaudēta un seko pretuzbrukums 1 pret 0 vai pat divatā pret 0. Šeit katra komanda var uzvarēt katru, te nav kāda kluba, kuram būtu 20 uzvaras pēc kārtas.

Tu juti, ka Kanādā esi leģionārs?
Protams, ka no ārzemniekiem vienmēr prasīs vairāk. Tas attiecas uz spēli, disciplīnu, tev jābūt līderim un piemēram citiem hokejistiem, jo no eiropiešiem vienmēr gaida kaut ko vairāk.

Cik bieži tev spēles laikā jādomā, lai nespēlētu kā Eiropā?
Šeit ir tā, ka jābūt ļoti uzmanīgam ar metienu atvairīšanu. Eiropā, ja tu atsit ripu uz stūri, tad moments ir noslēdzies, bet šeit tajā stūrī var būt pretinieku spēlētājs, kurš momentāli metīs pa vārtiem un tev jāizglābj arī šajā momentā. Ļoti daudz golu ir tieši pēc otrā metiena, ļoti daudz.

Vai visas komandas spēlē aptuveni vienādi?
Katrs pretinieks spēlē galīgi atšķirīgi. Pieņemsim, vairākumā kāds izmanto visu zonu, kāds sašaurinās, atkarīgs no kluba, kuram kas labāk strādā. Ir komandas, ar kurām tiešām ir grūti spēlēt mazākumā, lai cik kārtīgi tu cīnītos un bloķētu metienus, ripa tāpat ielido vārtos.

Uz ko pievērš uzmanību vārtsargu treneris “Colts” vienībā?
Viņa darbs ar mani vairāk ir tendēts uz mentālo sagatavotību. Jādomā vieglāk, jānospēlē vienkāršāk, nesarežģīt savu spēli. Piestrādājam arī pie dažādām niansēm – pārtvert piespēli, redzēt visu laukumu, arī tos spēlētājus, kas man ir aiz muguras, lai man vienmēr būtu informācija.

Pats esi apmierināts ar savu sniegumu?
Protams, ka varu spēlēt labāk. Gadās visādi, ne vienmēr varu nospēlēt tā, kā gribu. Bet arī vājš sniegums mani neapstādina no tā, ko es daru. Zinu, ka priekšā vēl ir daudzi mači, kuros es varu uzlabot savu spēli.

Kādi ir “Colts” mērķi, un kādi – tavi?
Komandas mērķis ir iekļūt izslēgšanas turnīrā [pēdējo trīs gadu laikā tas izdevās tikai vienu reizi]. Mans mērķis ir iekļūt līgas vārtsargu TOP 5.

Artūrs Šilovs, www.sportazinas.com

Artūrs Šilovs | Foto: Guntis Lazdāns

“Devos izbraukumā ar “Dinamo” un zaudēju laiku, ko varētu veltīt mācībām”

Pagājušo sezonu tu sāki Jaunatnes hokeja līgā (MHL), bet otro pusi pavadīji “Optibet” hokeja līgā (OHL). Tas bija tavs lēmums?
Jā, nolēmu spēlēt virslīgas komandā. Gribēju vairāk uzmanības pievērst mācībām un man arī apnika braukāt tik lielos attālumos, jo tas ir grūti.

Kā tas ir, kad tu 17 gadu vecumā debitē pret hokejistiem ar pasaules čempionātu pieredzi?
Manu spēles stilu tas nemainīja, toties palīdzēja attīstīt domāšanu. Latvijas virslīga deva man iespēju redzēt to, ko es nebiju redzējis pirms tam. Ar to domāju spēlētāju lēmumus, kad viņi guva tādus vārtus, kurus gandrīz nebija iespējams atvairīt.

Vai tev palīdzēja tas, ka faktiski visi komandas biedri bija tavi vienaudži?
Pat ļoti! Hokeja skolas “Rīga” vienība bija U18 izlases bāzes klubs, bija saprašana ar hokejistiem, labi iepazinām viens otru, kas mums tiešām palīdzēja tajā pasaules čempionātā. Tāpēc jau nav brīnums, kāpēc amerikāņi vairākus gadus pēc kārtas spēlē vienā komandā [ASV U18 izlases bāzes klubs piedalās Savienoto valstu hokeja līgā (USHL)].

Gan virslīgā, gan pasaules čempionātā tu spēlēji pie Oļega Sorokina, kurš par tevi teica daudzus labus vārdus. Ko to uzzināji no viņa?
Viņš mani iemācīja komunicēt ar laukuma spēlētājiem, uzņemties līdera pozīciju, vairāk izmantot nūju, saspēlēties ar aizsargiem un citas svarīgas lietas. Viņš ir prasīgs treneris, jo, redz un saprot, ka spēlētājiem ir potenciāls un viņi var spēlēt labāk, tāpēc arī prasa. Labam trenerim vienmēr jāspēj izvilkt ārā no hokejistiem tas labākais. Esmu ļoti pateicīgs viņam, mēs joprojām kontaktējamies.

Iepriekšējā sezonā tu spēlēji MHL, OHL un pasaules U18 čempionātā. Ko tu iemācījies tā gada laikā?
Galvenā lieta, ko esmu iemācījies, tas ir adaptēties apstākļiem. U18 čempionātā mums bija brīdis, kad jāspēlē divas spēles divās dienās un katrā no tām bija jārāda savs labākais sniegums, kādu tu vien vari, lai izlase saglabātu vietu elitē. Vēl noderīgi bija spēlēt zem spiediena, kad mums bija jācīnās pret Slovākiju par iekļūšanu ceturtdaļfinālā (pret Kanādu), kur šāda spiediena vairs nebija.

Tu biji kopā ar “Dinamo” sezonas pēdējā izbraukumā. Vai bija iespēja, ka dosies laukumā?
Protams būtu labi, ja man ļautu ari uzspēlēt, bet es uz to nemaz necerēju. Tā sanāca, ka nespēlēju, tikai trenējos un arī zaudēju laiku, ko es varētu atvēlēt mācībām.

U18 pasaules čempionāta ceturtdaļfināls pret Kanādu. Latvija zaudē 1:3, tu atvairi 40 metienus. Kādas bija sajūtas?
Par savu statistiku tobrīd vispār nedomāju. Visi gājām uz ledus ar domu, ka esam gatavi cīnīties un parādīt labu hokeju.

Izplatīta situācija, kad mēs spēlējam līdzīgi, bet zaudējam. Kur slēpjas tas iemesls?
Ja mēs spēlējam, piemēram, pret Kanādu vai ASV, tad viņi, manuprāt, vienkārši ņem uz pieredzi. Jo visi viņu hokejisti ir no NHL klubiem. Daži no viņiem sezonas laikā labi saspēlējas vienā komandā un tas arī atspoguļojas pasaules čempionātā. Manuprāt, viņi ir arī individuāli spēcīgāki. To var redzēt, skatoties hailaitus no NHL spēlēm. Tas pats [Patriks] Keins, bet tas ir vienkārši viens piemērs. Var redzēt, kā viņi spēlē. Mēs vairāk rokam, cīnāmies, bet dažreiz ar to ir par maz. Ja runājam par junioru izlasēm, tad viņu hokejistiem ļoti noder pieredze, ko viņi gūst Ziemeļamerikas junioru līgās. Atkārtošos, ka šeit spēlē pavisam citādāku hokeju un arī liela konkurence par vietu sastāvā sekmē izaugsmi.

Artūrs Šilovs, www.sportazinas.com

Artūrs Šilovs | Foto: IIHF

Četras brīvdienas mēnesī

Kad par tevi parādījās konkrētā interese no Ziemeļamerikas?
Pasaules čempionāta laikā. Uz Latvijas Virslīgas spēlēm neviens nebrauca un neskatījās, redzēja tikai video, ar ko ir par maz, jo ir jāredz arī klātienē. PČ laikā skauti varēja vērot manu sniegumu uz vietas.

No Vankūveras bija vislielākā interese?
Jā, “Canucks” visvairāk izrādīja to interesi. Bija arī sarunas ar Monrealas “Canadiens”, bet pašā pēdējā brīdī parādījās piedāvājums no Sentluisas “Blues”.

Ko “Canucks” pārstāvis tev teica pirmajā tikšanās reize?
Neko konkrētu viņi neteica. Vienkārši pastāstīja, ka skatījās manas spēles un analizēja manu sniegumu. Vairāk neko tādu.

Kādas ir tavas stiprās un vājās puses?
Par vājo pusi – mēs daudzus vārtus ielaižam vienkārši nesaprašanās dēļ. Kaut kādi sīki iemesli izraisa lielas problēmas. Ir vērojamas problēmas komunikācijā. Ne vienmēr – tā ir tāda periodiska lieta. Par stipro pusi es nosauktu pozīcijas izvēli, leņķa ieņemšanu. Tas ir, kad tu padari sevi lielāku vārtos. Tas palīdz atvairīt metienus, arī tad, kad es tos neredzu, bet ripa trāpa pa mani, kas dažreiz mani izglābj.

Kur slēpjas tās nesaprašanās iemesls?
Tas varētu būt saistīts ar to, ka vēl neesam pieraduši viens pie otra.

Kā tu juties savā pirmajā ārzemju pieredzē?
Jutos labi, viss ir kārtībā, lai gan dzīvošana te ir savādāka, daudz kas atšķiras. Eiropā viss ir tuvāk, un arī skaistāk. Protams, nevaru spriest par visu Kanādu, jo iespaidu atstāj tas, ka es dzīvoju gandrīz laukos. Arī dienas režīms ir atšķirīgs. No rīta paēdu un dodos uz halli, treniņš sākas plkst. 11, bet atpakaļ esmu ap pieciem. Mēnesī ir četras brīvdienas, parasti tās ir svētdienas.

Vai par sliktu spēli var atņemt brīvdienas?
Jā, ir tā bijis.

Cik daudz tev sanāk sekot hokejam?
NHL sanāk sekot vairāk, jo tomēr tā ir mūsu laika josla. Ikdienā to rāda pa TV, es arī regulāri skatos hailaitus. Brīžiem skatos arī pilnās spēles, te mums visu laiku rāda Toronto “Maple Leafs” mačus, dažreiz paskatos arī “Canucks” spēles. Tomēr tas nenotiek bieži, bet hailaitus gan katru dienu skatos. Vērtēju, mēģinu arī kaut ko iemācīties.

Vai tu uztur kontaktus ar cilvēkiem no “Canucks”?
Mums diezgan bieži zvana viņu vārtsargu treneris. Viņš iesaka, kādus vingrinājumus man vajadzētu darīt, ko tieši uzlabot, pie kā jāpiestrādā, lai es turpinu savu evolūciju.

Tagad tu spēlē Ontario līgā. Kāds ir nākamais solis?
Tā noteikti ir Amerikas hokeja līgā (AHL). Ja es šosezon labi nospēlēšu, tad jau nākamsezon man būs iespēja izdarīt to nākamo soli un nokļūt tur.

Ko tu pats sev novēlētu?
Turpināt strādāt un nepadoties. Vārtsargiem var būt neveiksmīgas spēles un daudzi kritumi, bet ar to ir jāsamierinās. Tā ir tāda pozīcija laukumā, ka tev jābūt īpaši stipram mentāli. Tad arī viss būs kārtībā.

Artūrs Šilovs, www.sportazinas.com

Artūrs Šilovs | Foto: Kaspars Volonts/HK Rīga

TOP notikumi
1
X
2
1.71
-
1.97
1.9
-
1.81
4.6
3.75
1.73
1.12
-
6.5
2.49
4.59
2.49
3.25
3.1
2.3
2.4
4.1
2.25
3.6
3.75
1.93
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām