NHL hokejists un kokaīns – Kuzņecovs nebija ne pirmais, ne pēdējais…

Jevgenijs Kuzņecovs, sportazinas.com
Jevgenijs Kuzņecovs | REUTERS/David W Cerny

Pēdējā nedēļā pasaules hokeja informācijas telpu aizpilda Krievijas izlases spīdekļa Jevgeņija Kuzņecova vārds. 27 gadus vecais Nacionālās hokeja līgas (NHL) Vašingtonas “Capitals” hokejists pieķerts kokaīna lietošanā un sodīts ar četru gadu diskvalifikāciju Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) rīkotajos turnīros.

NHL krievu zvaigzne turpinās spēlēt. It kā nekas nebūtu atgadījies… Jo līgas vadība uz šādām lietām piever acis, īpaši, ja tas noticis ar vadošu līgas spēlētāju. Iespējams, Kuzņecovam nāksies pierādīt, ka viņš no baltās vielas nav atkarīgs. Ja NHL uzskatīs, ka problēma ir lielāka, tad krievam nāksies iziet rehabilitācijas kursu – to darījuši daudzi NHL hokejisti, kuri cīnījušies ar atkarībām, arī latvietis Sandis Ozoliņš.

Pēdējos gados NHL aprindās arvien vairāk tiek runāts tieši par kokaīna lietošanu. Daudzi bijušie līgas hokejisti pēc karjeras beigšanas “atveras” un pauž viedokļus, ka šīs baltās vielas lietošana hokejistu vidū bijusi gluži kā standarta procedūra. Lietojuši daudzi, gan pirms, gan pēc spēlēm, lai atslābinātos, bet citiem ballīšu narkotika kļuvusi par problēmu, kuru klubs un līga klusībā risinājuši. Atklātībā šādas lietas nonāk reti, NHL klubi problēmas patur ģimenē…

Interesanti, ka NHL vadība ir lietas kursā par hokejistu kārajām nasīm, līdzīgi kā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vadība par basketbolistu vidū iecienīto marihuānu, tomēr papildus sankcijas seko ļoti reti. Līgu vadības saprot, ka var nākties diskvalificēt ļoti lielu daudzumu spēlētāju, arī zvagiznes, kas nozīmē turnīru mundierus nošķaidīt ar dubļiem – tas traucē biznesam, sponsoru piesaistei un sporta veida tēlam kopumā.

Klausoties dažādus Ziemeļamerikas hokeja podkastus, bieži dzirdami stāsti par narkotisko vielu lietošanas problēmām līgas hokejistu vidū, komplektā visam nāk alkohols. Publiskā telpā šīs problēmas nenonāk, jo bieži vien par “problēmām” nekļūst – hokejists ierodas uz treniņu, spēlē rezultatīvi – uzdzīve nevienam zaudējumus nedara. Kādēļ dzēst to, kas nemaz nedeg. Cits stāts ir par gadījumiem, kad viss iziet no rāmjiem.

Grants Fūrs, sportazinas.com
Grants Fūrs |Photo by Gary Friedman/Los Angeles Times

Kā viens no pirmajiem skaļājiem gadījumiem minams astoņdesmito gadu NHL zvaigznes Granta Fūra stāsts. Vārtsargs bija atslēgas figūra Edmontonas “Oilers” rindās, bet viņa komandas biedrs Veins Greckis viņu nosauca par labāko vārtsargu savā ērā. Fūrs septiņus gadus “sēdeja” uz kokaīna, lietojot to trīs-četras reizes nedēļā. 1990.gadā viņš par to atklāti izteicās intervijā, bet toreizējais līgas prezidents Džons Zīglers viņu par šādu “atklātību” diskvalificēja uz visu sezonu, kaut hokejists zvērēja, ka jau kādu laiku ir tīrs no narkotiskās vielas. Fūrs karjeras laikā ieguva piecus Stenlija kausus.

Astoņdesmitajos Fūrs nebija vienīgais hokejists, kas niekojās ar baltām pulvera līnijām. Līdzīgi operēja daudzi hokejisti, tikai līgas vadība bija bezspēcīga – tai bija bail par savu imidžu, tomēr ik pa brīdim tā hokejistus mēģināja ierobežot. 1986.gadā uz astoņām spēlēm tika diskvalificēts kokaīnu mīlošais zviedru aizsargs Berje Salmings, kurš pārstāvēja Toronto “Maple Leafs”. Vēlāk zviedrs brīvi runāja, ka kokaīnu lietojis visas savas NHL karjeras laikā. Salminga diskvalifikācija bija pirmais precendents, kas citiem lika aizdomāties, ka ar kokaīna lietošanu nevajadzētu aizrauties, jo var sekot sankcijas.

Līgas vadība vairāk risināja gadījumus, kad kāds hokejists nonāca policijas redzeslokā. Protams, jo šādi notikumi atstāja sliktu iespaidu uz NHL zīmolu. Tāds bija arī spēka uzbrucēja Kevina Stīvensa gadījums. Hokejists deviņdesmito gadu sākumā kopā ar Pitsburgas “Penguins” un Jaromiru Jagru, Mario Lemjē, Ronu Frensisu izcīnija divus Stenlija kausus, bet zvaigznes noriets sākās, kad Stīvenss sasniedza 30 gadu slieksni – loģisks scenārijs tāda tipa spēlētājam.

Kevins Stīvens, sportazinas.com
Kevins Stīvens | Foto: CBC

Līdz ar snieguma kritumu un karjeras beigu tuvošanos nāca arī lielas problēmas ar narkotiku lietošanu – kreka kokaīns pārņema 35 gadus vecā Ņujorkas “Rangers” kapteiņa dzīvi. 2000.gadā Stīvenss tika aizturēts par šīs narkotiskās vielas pirkšanu, pārdošanu un lietošanu. Hokejists izgāja līgas rehabilitācijas kursu, bet diskvalifikāciju nesaņēma un turpināja karjeru Filadelfijas “Flyers” un Pitsburgas “Penguins” rindās. Arī pēc karjeras beigām Stīvenss ar zināmu regulāritāti iekūlās ar aizliegtām vielām saistītos skandālos.

Tomēr atsevišķs stāsts rakstāms par hokeja “policistiem” jeb “tafgajiem”. Tieši kaušļi pēc karjeras beigām iekļūst atkarības līkločos. Pārsvarā par iemeslu kalpo galvas traumas, bet aizliegtās vielas remdē sportā gūtās sāpes. 2002.gadā mira Bobs Proberts, kurš jau karjeras laikā bija izcietis neskaitāmas diskvalifikācijas par narkotiku lietošanu, vēlāk mira vēl citi līgas “policisti” ar narkotiku pieskaņu viņu CV, piemēram, Dereks Bugārds un Džons Kordiks. Kordiks 27 gadu vecumā nomira viesnīcas numuriņā, jo neizturēja viņa sirds. Vēlāk atklājās, ka viņš bija lietojis kokaīnu.

Iespējams, visu laiku zināmākais kokaīna lietotājs NHL bija uzbrucējs Teo Flerī, kurš ne tikai narkotikas lietoja lielos daudzumos, bet arī hokeju spēlēja augstākajā līmenī. Flerī bija viens no Kalgarī “Flames” vadošajiem spēlētājiem deviņdesmito gadu sākumā, kopā ar komandu izcīnīja arī Stenlija kausu, piedalījās neskaitāmās Zvaigžņu spēlēs, kā arī kļuva par olimpisko čempionu. Harizmātiskais hokejists NHL aizvadīja 1084 spēles pamatturnīrā, izceļoties ar 1088 rezultativitātes punktiem. Viņš narkotiku lietošanā atzinās savā autobiogrāfijā, kas izpelnījās plašu rezonansi hokeja pasaulē.

Flerī jau no junioru līgas laikiem regulāri lietoja alkoholu un aizrāvās ar ballēšanos, kā arī pērkamām sievietēm, tomēr komandas, kurās viņš spēlēja uz to pievēra acis, jo viņš bija ļoti labs hokeja laukumā. 1999.gadā 168 centimetrus garais uzbrucējs nonāca zvaigžņotajā “Rangers” sastāvā, bet Ņujorkas komanda bija gatava pievērt acis uz visiem Flerī netikumiem.

Teo Flerī, sportazinas.com
Teo Flerī | Foto: Reuters

“Rangers” komandā Flerī narkotiku testā izkrita 13 (!) reizes, bet līga spēlētāju nesodīja – viņš bija pārāk vērtīgs aktīvs. Pēc grāmatas iznākšanas, NHL vadība norādīja, ka Flerī līgas nozīmēto rehabilitāciju izgāja pēc visām norādītajām normām, tomēr 2003.gadā, kad viņš gribēja atgriezties līgā, viņam to neļāva, jo viņš izejot kursu, atkal bija sācis lietot narkotikas. Karjeras norietā Flērī pat uzspēlēja Lielbritānijas hokeja līgā, bet no narkotiku atkarības viņam palīdzēja izārstēties viņa sieva Dženifera.

Faktu, ka līgā līdz mūsdienām saglabājusies narkotiku (pārsvarā kokaīna) problēma 2015.gadā atzina NHL viceprezidents Bils Deilijs. Funkcionāra izteikumus tikai pasvītroja tikko kā pieķertais Losandželosas “Kings” uzbrucējs Džerets Stols, kuru Lasvegasā aizturēja ar narkotiku krājumiem: kokaīns un ekstazī. Stols divas reizes kopā ar “Kings” bija triumfējis Stenlija kausa izcīņā. Vēsture atkārtojas. Kuzņecova gadījums tika afišēts, jo tas notika ārpus NHL aprindām, bet tas noteikti nav pēdējais kokaīna skandāls NHL…

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par