Oficiāli: Porziņģa ēra Ņujorkā ir sākusies. Ko varam sagaidīt?

17/10/2017 10:59
Nokopēts

Jaunajai Nacionālās basketbola asociācijas sezonai starta šāviens ar diviem intriģējošiem dueļiem – “Cavaliers” vs “Celtics” un “Warriors” vs “Rockets” – tiks dots 18. oktobra rītā (pēc Latvijas standartiem) – nedēļu ātrak nekā iepriekšējos gados, bet Ņujorkas “Knicks” ar Kristapu Porziņģi priekšgalā (un ar to es domāju pašā priekšgalā!) savu sezonu sāks divas dienas vēlāk, viesojoties Oklahomsitijas “Thunder” mājvietā, kurp pārcēlies tās iepriekšējo gadu līderis Karmelo Entonijs. Ko varam sagaidīt no Porziņģa un “Knicks” 2017./2018. gada sezonā?

Baigā vasara Ņujorkā

Ņujorkas "Knicks", Džeimss Dolans un Fils Džeksons, Sportazinas.com

Džeims Dolans ar Filu Džeksonu

Vasaras brīvlaiks tika ievadīts ar skandālu – liepājnieks neieradās uz paredzēto tikšanos ar komandas vadību (Džeksonu & co). Exit meeting jeb tikšanās pirms došanās atvaļinājumā bija paredzēta, lai pārrunātu aizvadīto sezonu un pārspriestu nākotnes plānus. Porziņģis šādi izrādīja attieksmi par klubā notiekošajiem procesiem. Runā, ka par šādu soli viņu pārliecinājis Jānis, viens no brāļiem.

Džeksons kritizēja Porziņģa soli un vasarā pat atļāvās koķetēt ar viņa aizmainīšanu. Kā vēlāk izrādījās, tādai notikumu attīstībai nav bijis pamata, jo kurš gan būtu ar mieru atteikties no spoža dimanta… Laikam tikai Fils, kuram acīmredzami uz āru sāka lauzties vecuma marasms. Tas izpaudās arī pārrunās ar brīvajiem aģentiem, kas vēlāk sūdzējušies, ka Džeksons bijis dezorientēts un runājis nesakarīgi. Tāpat Fils nav cēlis telefonu īsi pirms maiņas darījumu slēgšanas termiņa, kas šajās aprindās, maigi sakot, nav pieņemts.

Filu atlaida, bet vēlāk beidzot tika pielikts punkts arī Entonija epopejai un klubs oficiāli paziņoja – mēs būvēsim komandu ap Porziņģi.

Džeksona vietu ieņēma līdzšinējais komandas ģenerālmenedžeris Stīvs Milss, bet viņa vietu ieņēma no Sakramento “Kings” pārvilinātais Skots Perijs. Uzrunāts tika arī Maģiskais Džonsons, kas gan šādu piedāvājumu nav uztvēris īpaši nopietni. Par to paldies arī jāsaka kluba īpašniekam Džeimsam Dolanam, kurš NBA aprindās tiek vērtēts neviennozīmīgi. Starp citu, Dolans ik pa laikam apsver iespēju pārdot klubu. Šķiet, ka tas ir palicis kā pēdējais solis, kas nepieciešams “Knicks” pilnīgai reinkārnācijai, jo arī Dolana garastāvoklis ir nepastāvīgs.

Ierindā palicis arī Džefs Hornačeks. Mēļoja, ka arī viņa attiecības ar jauno latvieti uz brīdi nav bijušas no tām labākajām, bet šobrīd, vismaz publiskajā telpā, tas viss atstāts aiz muguras.

Vēlāk KP6 paziņoja: “Līdz šim viss Ņujorkā nav noticis viegli, bet tas ir tikai mana ceļa sākums un ceru, ka varēšu šeit spēlēt līdz karjeras beigām. Mēs varam gūt prieku, uzvarēt spēlēs un sasniegt lielus panākumus. Ņujorka – šobrīd tās ir manas mājas.”

Kāpēc šis ievads? Jo viss varēja palikt pa vecam – šizofrēniķis Džeksons, neapmierinātais Entonijs, savtīgais Rouzs, nepastāvīgais Dolans un tam visam pa vidu talantīgais Porziņģis.

Sastāva komplektācija – uzlabojumu nav

Tims Hārdevejs

No komandas aizgājis tās ilggadējais līderis, pat ar kuru ierindā pēdējos gados nebija izdevies iekļūt izslēgšanas spēlēs. Vēl interesantāks ir fakts – kopš Porziņģis spēlē Ņujorkā, “Knicks” bilance spēlēs, kur nav piedalījies Entonijs, ir 2-16.

Prom ir arī Rouzs, bet viņa vietā nācis jaunais talants francūzis Frenks Ntilikina, ko klubs šovasar draftēja ar astoto numuru un nevienam nevajadzīgie Džarets Džeks un Reimons Sešons. Abi mentorēs Ntilikinu un izskatās, ka tas būs vienīgais lietderīgais, uz ko šie vīri būs spējīgi. Eksperti prognozē, ka šis trio kopā vidēji spēlē gūs aptuveni 10 punktus. Uz trijiem… Sirdi nomierina tas, ka saliekot kopā visu trīs algu čekus, 10 miljoni nesakasās. Tāpēc šoreiz ir vietā teiciens – tu saņem tik, cik maksā.

Šajā ampluā arī ir Rons Beikers, bet viņš ir tik neinteresants, ka par viņu maz runā pat Ziemeļamerikā. Uzbrukuma arsenāls viņam arī ir ierobežots, bet ir labs palīgs aizsardzībā. Kas ir par maz. Šī gada “Knicks” modelim bija nepieciešams kārtīgs saspēlnieks, kas var paņemt bumbu rokās un risināt situācijas, bet neviens no šiem četriem tādi nav. Redzot kā Rouzs šobrīd spēlē pārbaudes spēlēs “Cavaliers” rindās, liekas, ka viņa palikšana pat būtu labākais no scenārijiem.

“Knicks” arī šovasar izcēlās ar sev pielipināto “mēs pārmaksājam” birku. Proti, noslēgts līgums ar Timu Hārdeveju junioru par 16,5 miljoniem sezonā. Ar spēlētāju, kas aizvadītajā sezonā vidēji guva 14 punktus. Aizsarga iepriekšējam klubam Atlantas “Hawks” bija iespēja pielīdzināt šo “Knicks” piedāvājumu, ko gan tas nedarīja, uzskatot, ka spēlētāja varējums un potenciāls neatbilst šādiem cipariem.

Maiņas darījumā iegūts turks Ernes Kanters, kas izskatās pēc sakarīgākā ieguvuma šajā vasarā. Kanters šobrīd ar 17,884,176 miljonu ASV dolāru lielu algu ir apmaksātākais kluba spēlētājs, nedaudz apsteidzot… Noā, kas aizvadītajā sezonā vidēji spēlē guva piecus punktus.

Komplektā ar turku nāca Dags Makdermots. Astoņu punktu džeks aizvadītajā sezonā. Tāpat iegūts sliktais puisis Maikls Bīzlijs (2008. gada drafta otrais numurs), kuram gan pārliecības netrūkst – vienā no intervijām izteicies, ka viņam esot potenciāls, lai kļūtu par vienu no labākajiem pasaules spēlētājiem arī šobrīd. 28 gados… Mētājies pa NBA klubiem un arī pasauli (pelnījis naudu arī Ķīnā). Pie noteiktas apstākļu sakritības, viņš var būt labs palīgs uzbrukumā. Tiesa gan, punktus gūst izdarot daudz metienus, metot ar sliktu procentu.

Ierindā palikuši Villijs Ernangomezs, Mindaugs Kuzminsks, Kortnijs Lī, Lenss Tomass, Rons Beikers, Kails Okvins un (diemžēl) arī Joakims Noā, uz kura atdzimšanu, kā savulaik uz Biedriņu, gaida jau entos gadus. Šogad gan izskatās, ka šīs espektācijas būs pieklušas.

Sastāvs nekāds – ne īsti tenkot (no angļu val. – tank, proti, zaudēt pēc iespējas vairāk mačus, lai iegūtu iespēju potenciāli augstākam drafta numuram), ne pacīnīties par uzvarām. Nav arī īsti neviena, kas varētu pienest munīciju Porziņģim…

Porziņģa loma topošajā sezonā

Kristaps Porziņģis, Sportazinas.com

KP6

Aizvadītajā sezonā Porziņģis vidēji spēlē guva 18 punktus, bet viņš bija otrā, reizēm pat trešā opcija uzbrukumā aiz Entonija un Rouza. Latvietis sezonu pabeidza ar 78 dankiem un 112 trīņiem un lūkos šo rādītāju uzlabot. Porziņģis jau sen ir pierādījis, ka laukumā spēj izdarīt gandrīz visu. To atspoguļo arī viņa statistikas rādītāji pirmajās NBA pavadītajās sezonās. Tikai Kristaps Porziņģis un “karalis Džeimss” ir spējis savākt vairāk kā 1000 atlēkošās bumbas, iemest vairāk kā 150 trīs punktu metienus un nobloķēt vairāk kā 100 pretinieku metienus.

Tāpat Porziņģis ir vienīgais spēlētājs NBA vēsturē, kurš divu sezonu laikā spējis iemest 2000 punktus, savākt 1000 atlēkošās bumbas, nobloķēt pretiniekus 250 reizes un trāpīt 100 trejačus.

Kristaps gan vairākkārt izteicies, ka daudz punktus guvis pateicoties aizsargu lielajai uzmanībai Entonijam. Ļoti diplomātisks apgalvojums, jo tiem, kas pastiprināti seko līdzi “Knicks” spēlēm, noteikti iekritis acīs, ka par lielāko daļu punktu KP6 jāpacīnās bija pašam, jo arī Rouzs īsti neredzēja (vai negribēja redzēt?) komandas biedrus. Entonijs drīzāk palīdzēja Porziņģim, bet Rouzs traucēja.

Interesants fakts – Porziņģis spēlēs, kad nav spēlējis Entonijs, vidēji guvis 15 punktus. Piemetinot vēl 2-16 komandas bilanci… Vairāki eksperti norādījuši, ka šis rādītājs liek būt piesardzīgiem, bet lielākā daļa prognozē, ka straujš rezultivitātes pieaugums no latvieša nākošajā sezonā nav sagaidāms – aptuveni viena, divu punktu robežās. Kamēr Latvijas teritorijā 99% iedzīvotāji ir droši, ka Kristaps nākošsezon būs 20 punktu vecis, nozares eksperti Ziemeļamerikā iespējamību, ka jaunais latvietis vidēji spēlē pārsniegs maģisko 20 punktu robežu, vērtē tā – iespēja, ka tas notiks, ir tikpat liela, ka tas nenotiks. Šeit gan jāatgādina, ka Porziņģis vairākkārt apgāzis dažādus pareģojumus. Pēc sākotnējām skautu aplēsēm, viņam vien šogad vajadzēja sākt spēlēt, (ar to domāts – sniegt vērā ņemamu ieguldījumu komandas spēlē), bet viņš to praktizēja jau no pirmās minūtes, kopš lika savu kāju uz NBA parketa.

Tāpat atklāts jautājums ir par Visu Zvaigžņu spēli. Jau pagājušogad balsotāju tauta latvieši bija, ne pavisam, bet tuvu, lai Kristaps tur nonāktu. Šogad viņa iespējas vērtējamas reālāk. Pirmā vijole uzbrukumā un Ņujorkas/Latvijas atbalsts. Kristaps ir populārs. Par to liecina kaut vai viņa klātbūtne pirktāko kreklu topa augšgalā abās sezonās NBA.

Skaidrs, ka bumbai viņš pieskārsies divreiz (ja ne pat trīsreiz) biežāk nekā iepriekšējos gados. Sniegums izlasē (vidēji 23,4 punkti) apliecināja, ka potenciāls slaidajam latvietim ir teju neizmērāms. Pie tam, runā, ka Porziņģis ar saviem dotumiem ir vairāk radīts NBA basketbolam, ne Eiropā piekoptajam. Ņemot vērā šo faktu, 20 punktu robežas pārsniegšana korelācijā ar viņa jauno lomu uzbrukumā liekas tīrais nieks. Reālākais variants – mīcīšanās ap 20 gūto punktu robežu, ieskriešanās gads kā līderim un tad aiznākošā kā īstā izlaušanās un savu patieso spēju demonstrēšanas sezona, neizslēdzot varbūtību, ka tas varētu notikt arī šogad. Taču tam vajadzīgi arī laba līmeņa partneri, kuru šobrīd nav.

Ko sagaidīt no “Knicks” 2017./18.gada modeļa ar Porzee priekšgalā?

Ņujorkas "Knicks", Sportazinas.com

Pagaidām vēl neko. Starpsezonas bilance 0-5 runā pati par sevi. Jā, tās ir tikai pārbaudes spēles, un tikai divās piedalījās Ņujorkas bīstamākais ierocis Porziņģis, bet pirmās indikācijas jau spīguļo acu priekšā. Laikam piepildījušās Džeksona bažas, ka pēc izlases Porziņģis ieradīsies nedaudz patukšots. Bet sezona ir gara. Vienlaikus jāatzīmē, ka ļoti svarīgs ir sezonas sākums, bet jau tagad daudz tiek runāts par Porziņģa veselības stāvokli un kondīciju. Bez viņa iesākt sezonu veiksmīgi “Knicks” būs ļoti grūti.

Varam sagaidīt pāris skaistas spēles pret lielajiem dūžiem, pāris (kādas 20) naktis, kur Kristaps valda un skalda, bet arī šogad play-off sasniegts netiks. Ziemeļamerikā lēš – “Knicks” šīs sezonas bilance varētu būt aptuveni tāda pati kā pērn – 31-51. Pirmssezonas spēka rangā Ņujorkas klubam atvēlēta 27.vieta 30 komandu konkurencē. Protams, tās visas, pirms pirmā bumba mesta gaisā, ir tikai apskatnieku kalkulācijas, taču sastāvs tik tiešām neizskatās gana iespaidīgs, lai jau šogad sezonu pēc 11. aprīļa (regulārās sezonas beigas) pagarinātu vismaz par četram spēlēm. Izskatās, ka jau ap jauno gadu tiks domāts, ko un kā iemainīt, bet arī šajā lauciņā “Knicks” īsti nav ko darīt, jo, lai kaut ko iegūtu, būtu no kā jāatsakās, bet jaunā GM Perija rokās šobrīd trumpju nav.

Neskatoties uz to, Ņujorkā jaunā sezona tiek gaidīta ar nepacietību. Biļetes uz “Knicks” mājas spēlēm ir otrās pirktākās NBA. Te gan jānorāda uz Ņujorkas kā metropoles fenomenu, kam liela saistība ar sportiskajiem panākumiem bieži vien nav. Par to kaut liecina fakts, ka komanda nav spējusi iekļūt izslēgšanas spēļu turnīrā jau četrus gadus pēc kārtas, bet cilvēki uz šīm spēlēm tomēr iet.

Skaidrs ir viens, sākot jau ar 20. oktobri, Kristapu pavadīs spožas prožektoru gaismas. Gan uz laukuma, gan ārpus. Jaunais supertalants vairākkārt pierādījis, ka ar nerviem viņam viss kārtībā un no izaicinājumiem viņš nebīstas. Viens no tiem būs pretinieku pastiprinātā uzmanība, kad komandā vairs nebūs Entonija. EČ laikā epizodiski Kristaps iekrita uz pretinieku provokācijām, bet, šķiet, ka šī vasara viņam ļoti palīdzējusi tieši mentālā ziņā. 23 punkti ik maču Eiropas piektajā izlasē 22 gadu vecumā – visu cieņu! Lai arī visi sajūsmā sit plaukstas, viegli nebūs. Bet Kristaps ir no tiem, kas var paņemt, kad jāpaņem. To arī novēlam!

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām