“Pārliecība man nekad nav pazudusi” – Žagars par sezonu Lietuvā, nostāju pret Spāniju un PK

28/07/2023 09:20
Nokopēts
Artūrs Žagars

Latvijas basketbola izlase jau uzsākusi gatavošanos Pasaules kausa finālturnīram. 16 spēlētāju kandidātu sarakstā, kas devušies uz treniņnometni Liepājā, iekļauts arī Artūrs Žagars – viens no Latvijas pēdējo gadu perspektīvākajiem saspēles vadītājiem.

23 gadus vecā basketbolista līdzšinējā profesionālajā karjerā priekšā likti vairāki “šķēršļi”, kurus pērn viņš mēģināja “apiet” ar kluba maiņu, pēc pieciem gadiem Spānijas augstākās līgas (ACB) kluba Badalonas “Joventut” sistēmā pārceļoties uz Lietuvu. Sarunā ar portālu “Sportazinas.com” Žagars pastāstīja par sezonu kaimiņvalsti, nostāju pret Spāniju un pārliecību laukumā, kā arī raudzījās PK virzienā.

Neteiktu, ka mandrāža, bet nu tāds patīkamais uztraukums ir par to, ka viss tūlīt sāksies – gluži kā klusums pirms vētras. Gatavojies jau esmu, tā kā būs interesanti. Vienmēr ir forši ar džekiem savākties kopā,” par izlases treniņnometnes sākšanos saka Žagars. “Aptuveni pusotru, divas nedēļas [pēc sezonas beigām] paņēmu brīvas no basketbola, toties svaru zālē visu laiku strādāju. Tad atkal pieķēros atpakaļ basketbolam.”

Latvijas izlase savu pirmo spēli PK finālturnīrā aizvadīs 25. augustā pret Libānu, kam sekos divas cīņas pret spēcīgajām Francijas un Kanādas valstsvienībām. Uz Indonēziju Latvijai būs jādodas 12 spēlētāju sastāvā, kamēr Žagaram konkurenci par iekļūšanu sastāvā sastādīs vēl vairāki pirmā un otrā numura pozīcijās spēlējošie basketbolisti. “Pretī būs ļoti jaudīgi pretinieki, būs interesanti. Tagad jau, protams, par savu lomu kaut ko perfekti pateikt ir grūti, jo tikai rīt (saruna notika 26. augustā – aut.) sāksies oficiālie treniņi un viss pārējais. Vēl pāragri runāt, bet noteikti var piekrist tam, ka Kanādai ir ļoti talantīga un jaudīga aizsargu līnija, tāpat arī Francijai,” secina Žagars.

Aizvadītā sezona Žagaram noslēdzās priekšlaicīgi traumas dēļ. Pēdējais mačs klubā aizvadīts aprīlī un PK finālturnīrs sāksies augusta beigās, taču viņš to kā problēmu neuzskata. “Domāju, ka tā tieši bija iespēja piestrādāt uz ķermeni, iekšējiem muskuļiem,” pārliecināts ir Žagars. “Lielāka pauze savā ziņā ir pluss, jo tās sezonas beigas, ko es izlaidu, nebija tik liels laika posms, lai pilnībā pazaudētu basketbola ritmu. Diezgan ātri atsāku basketbola treniņus gan spēlē piecatā pret pieciem, gan viens pret vienu ar kontaktu, tā kā neteiktu, ka tas [aprautais sezonas noslēgums] kaut ko ietekmētu.”

Lai gan sezona tika aprauta priekšlaicīgi, tomēr pavisam droši var apgalvot, ka Žagaram aiz muguras ir karjeras labākais gads profesionālajā basketbolā. Pēc pieciem gadiem  “Joventut” sistēmā, kur Žagars stabilu lomu tā arī neieguva un divas reizes pat tika izīrēts, šosezon viņš iepriekšējo sezonu vienu no Lietuvas līgas pastarītēm Ķēdaiņu “Nevežis” spēja ievest izslēgšanas spēlēs. 22 mačos Žagars izcēlās ar 15,4 punktiem, 4,4 rezultatīvām piespēlēm un 3,0 atlēkušajām bumbām. “Ļoti laba sezona, tostarp kā vienam no galvenajiem spēlētājiem,” pārcelšanos uz Lietuvu komentēja Žagars. “Protams, arī komandai arī rekorddaudz uzvaru vienā sezonā un pēc ilgu gadu pārtraukuma sanāca tikt “play-off”. Laba sezona Ķēdaiņiem, arī pašam personīgi viss sekmīgi, skatoties no statistikas. Jāskatās, kas tālāk gaidīs.”

Artūrs Žagars

Artūrs Žagars | Foto: LKL

Pieci gadi bez stabilas spēļu prakses jaunam sportistam, tostarp ļoti svarīgā karjeras attīstības posmā, var atstāt lielu iespaidu gan fiziski, gan mentāli. Taču, kā atzīst Artūrs, tad pieredzētais vēl jaunieša vecumā palīdzēja turpināt saglabāt ticību savām spējām un “Nevežis” komandā uzņemties līdera lomu.

Pārliecība man nekad nav pazudusi. Vienmēr ir bijušas kaut kādas sakritības, tad maza trauma sanākusi, tad sēdēju uz beņķa, jo ACB komandā bija apmaksātāki spēlētāji ar lielākiem uzvārdiem. Jau tajā pusotrā mēnesī, ko pērn pavadīju Vācijā, man gāja labi, kas iedeva pārliecību, ka pie džekiem varu spēlēt,” izīrēšanu uz bundeslīgas klubu Braunšveigas “Lowen” atminējās Žagars. “Sanāca arī aizbraukt uz Vasaras līgu, kur dabūju vēl vairāk pieredzes un arī vēl vairāk pašpārliecinātību tādā ziņā, ka, spēlējot nedaudz citādāka veida basketbolu, kas ir atlētiskāks, uz pārējo fona nekritu ārā. Tas viss kopā veda uz to, ka, ja pēc Badalonas līguma beigām es tiktu komandā, kas dos lielu lomu, es šai lomai būšu gatavs. Un tā [Ķēdaiņos] arī parādījās.”

Lai gan ACB līgu var uzskatīt par Eiropas basketbola virsotni, Žagaram Spānija nepietrūkst. “Uz Spāniju mans skatījums ir neitrāls. Vairāk interesē tas, kāds ir piedāvājums, tā plusi, mīnusi, kāda komandā ir loma un kā es varu veidot savas karjeras trepes uz augšu, nevis palikt uz vietas. Tas vairāk ietekmē [manus karjeras lēmumus], nevis pilsēta, kur atrodos, kad šobrīd šajā vecumā vēl neko īsti neesmu pierādījis. Nav svarīgākais, lai ir laba pilsēta un lielākais atalgojums – galvenais ir tas, kā es šīs karjeras trepes uz augšu varu bīdīt,” pārliecināts ir aizsargs.

Žagars: Šī būtībā ir pirmā sezona, kad varu pārliecināties, cik labs esmu

Tik, cik saraustīta Žagaram pēdējos gados bijusi karjera klubos, līdzīgi arī bijis izlasē. Par valstsvienības galveno treneri 2021. gada februārī kļuva Luka Banki. Vairāk nekā divu gadu laikā itāļu speciālista vadībā Žagars ir aizvadījis tikai divas oficiālas spēles – PK kvalifikācijā pērn pret Slovākiju un februārī pret Turciju. Iemesls nespēlēšanai visbiežāk ir bijis veselība, kas Žagaru pievīla arī pēdējā laikā.

Artūrs novembrī neilgi pēc karjeras labākās spēles klubu līmenī saslima ar Covid-19 un nepiedalījās PK kvalifikācijas mačos, kuros Latvija nodrošināja ceļazīmi uz finālturnīru. Pēdējā “logā” februārī saspēles vadītājs sāka maču pret Turciju, taču spēles gaitā viņš iedzīvojās paceles cīpslas traumā. Žagars gan pauž, ka iepriekšējās neveiksmes, mēģinot doties palīdzēt izlasei, pirms gaidāmā PK finālturnīra viņu neietekmē. “Esmu tādas filozofijas piekritējs, ka jānotiek ir tam, kam ir jānotiek. Tādos brīžos es neko nevaru izmainīt un man jādara tikai viss iespējamais, lai būtu vesels un labākais, kāds varu būt attiecīgajā brīdī. Nav tā, ka es tagad ar bažām skatos un domāju – atkal pienāks izlase, būs ķibeles vai kaut kas tāds. Kā būs, tā būs, un ar to arī sadzīvošu, jo zinu, ka esmu ieguldījis darbu un izdarījis visu, ko vajag,” uzskata perspektīvais saspēles vadītājs.

Izlasē piedzīvotā trauma Žagaram lika palikt ārpus basketbola aprites vairāk kā mēnesi. “Nevežis” rindās laukumā viņš atgriezās 8. aprīlī, taču tikai uz četrām spēlēm – iepriekšējais savainojums tika atsvaidzināts. Kā skaidro Artūrs, tad par 100% viņš nebija gatavs, taču viņam bija vēlme atgūt spēļu praksi. “Apzinājāmies to risku, ka, atsvaidzinot traumu, nevar iegāzt sagatavošanos uz Pasaules kausu – tomēr gribējās atgriezties un uzspēlēt. Varbūt nedaudz par ātru to paveicu, bet, kā jau minēju, apzinājāmies risku, bet tā diemžēl notika,” atklāja Žagars.

Ja iepriekš Žagaram allaž bija “drošības spilvens” jeb ilgtermiņa līgums ar “Joventut”, tad jau otro starpsezonu pēc kārtas 23 gadus vecais basketbolists būs jaunas komandas meklējumos. Ķēdaiņu klubs jau izziņojis, ka sadarbība netiks turpināta. Savu nākotni Žagars izvairījās komentēt, norādot, ka pašam īsti skaidrības vēl nav, taču viņš brīvā aģenta statusā jūtas labāk nekā esot ieslēgts kādas komandas kontrakta “slēdžos”. “Drīzāk tajā brīdī Spānijā man gribējās tikt ārā no tā līguma, lai varētu vairāk spēlēt. Tagad es vienkārši eju pēc floviņa (sajūtām) un skatos, aģenti strādā, lai būtu labs līgums. Tad jau redzēsim,” saka Žagars.

Šmits par konkurenci izlasē: Ja treniņos ir spēcīgi sparinga partneri, tieši tas padarīs mūs labākus

Porziņģis: Pēc vasarām, kurās ir izlase, vienmēr man ir laba sezona

TOP notikumi
1
X
2
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām