Pētījums: Nav saiknes starp OS medaļām un sportistiem, kas lietojuši terapeitiskos līdzekļus

22/05/2020 18:37
WADA, www.sportazinas.com

Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) veiktais pētījums pierādījis, ka nav rodama saikne starp sportistiem, kuri lietojuši neatļautās vielas terapeitisko nolūkos, un viņu iegūtajām godalgotajām vietām Olimpiādēs.

Sportisti, kuriem nepieciešami preparāti ar aizliegto vielu klātbūtni, visbiežāk konsultējas ar vietējo antidopinga aģentūru. Gadījumā, ja valsts antidopinga organizācija un arī WADA lemj, ka sportistam traumas vai veselības likstu dēļ ir jālieto neatļautās vielas, viņi saņem Terapeitiskās lietošanas atļauju (TUE).

TUE savulaik saņēma ASV tenisa zvaigznes Serēna un Venusa Viljamsa, kā arī olimpiskā un pasaules čempione vingrošanā Simone Bailsa. Šāda informācija plašākas sabiedrības rokās nonāca 2016.gadā, kad WADA medicīnas datus publiskoja kāds hakeris.

Šī iemesla dēļ WADA uzsāka pētījumu, kurā apskatīja tos atlētus, kuriem iepriekš Olimpiāžu laikā izsniegtas TUE. Pētījumā tika iekļauti dati no visām Olimpiādēm, kas notikušas laika posmā no 2010. līdz 2018.gadam.

“Mūsu izvēlētajā periodā individuālajos sporta veido no kopējā dalībnieku skaita tikai 1% piedalījās ar spēkā esošu TUE,” teica WADA medicīnas direktors Alans Vernecs. “Pētījums pierāda, ka nav izteikta likumsakarība starp sportistiem ar TUE un iegūtām godalgām Olimpiādēs.”

“Iegūtie rezultāti objektīvi atspēko visas iepriekš paustās bažas un baumas par TUE.”

Bailsa jau 2016.gadā paziņoja, ka kopš bērnības lieto medikamentus, kas paredzēti cilvēkiem ar uzmanības trūkuma un hiperaktivitātes problēmām.

“TUE programma ir daļa no sporta, kas ļauj elites līmeņa sportistiem ar dažādiem veselības traucējumiem piedalīties augstākā līmeņa sacensībās,” skaidroja Vernecs. “Šo programmu atbalsta WADA, atlēti un fizioterapeiti. Pastāv stingra procedūra, kas kontrolē, lai neviens šo programmu neizmantotu negodīgiem nolūkiem.”

Pētnieki darba gaitā secināja, ka lielāku ietekmi uz iespējām iegūt godalgotu vietu atstāj sportista valstī pieejamie resursi, nevis iespēja izmantot TUE.

Pētījumā tika apskatīti 20 139 atlētu dati, no kuriem 181 bija izsniegta TUE. No 181 sportista vien 21 ieguva medaļas, kuru kopējais skaits sasniedza 2062, kas nozīmē, ka godalgotas vietas ieguva vien 0,9% no atlētiem. Iespēja izcīnīt uzvaru Olimpiādē ar TUE kabatā ir 1,13%.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Madrides
29/05/2022 00:36

“Real” gūst vienus vārtus un dzelžaini aizsargājas, kārtējo reizi triumfējot UEFA ČL

Madrides “Real” sestdien Parīzē kļuva par Eiropas Futbola asociāciju savienības (UEFA) Čempionu līgas uzvarētāju, panākumu svinot jau 14.reizi. “Real” finālā ar 1:0 (0:0) pieveica Anglijas klubu “Liverpool”. Mačs “Stade de…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…