Pirmais IIHF turnīrs “Covid-19” ērā – kā notiks neierastais U20 PČ hokejā?

24/12/2020 10:48
Nokopēts
Antons Lundels

Rītdien, 25. decembrī plkst. 21:00 Kanādas pilsētā Edmontonā ar spēli starp Šveici un Slovākiju sāksies U20 pasaules čempionāts, kurš ilgs līdz 6. janvārim. Tas būs pirmais oficiālais Starptautiskās hokeja federācijas (IIHF) rīkotais turnīrs kovida ērā, līdz ar ko tajā būs vairākas atšķirības, ja salīdzina ar iepriekšējo gadu čempionātiem. Lai arī ne visiem U20 turnīra dalībniekiem patīk pastiprināti drošības pasākumi, svarīgākais ir tas, ka arī šogad līdzjutējiem būs iespēja sagaidīt gadumiju ar augstākās raudzes hokeju.

“Burbulis”, līdz kuram tika ne visi

Jau iepriekš bija skaidrs un zināms, ka turnīrs norisināsies “burbulī” bez skatītājiem. “Pasaules čempionāta rīkošanu nekas neapdraud, turnīrs būs drošs. Piesardzības pasākumi Edmontonā būs ļoti stingri. Pirms izlidošanas uz Edmontonu katrai izlasei jāpavada izolācijā septiņas dienas un jātestē visi, kas ir delegācijas sastāvā. Pēc atlidošanas komandām atkal būs jānosēž izolācija, šoreiz piecas dienas, kā arī katru dienu būs jāveic Covid-19 testi,” drošības noteikumus komentēja “Hockey Canada” viceprezidents Dins Makitnošs.

Problēmas sākās jau pirmajā posmā – vēl pirms izlašu izlidošanas uz Edmontonu. Decembra sākumā kļuvis zināms, ka Covid-19 dēļ Zviedrijas izlasei nevarēs palīdzēt viens no vietējā čempionāta atklājumiem, uzbrucējs Viljams Eklunds, kuram paredzēja līdera lomu šajā valstsvienības modelī. Dažas dienas vēlāk kļuva zināms, ka tā paša iemesla dēļ no ierindas izkritis vēl viens centra uzbrucējs Kārls Henriksons. Tas gan bija tikai sākums – vēlāk inficējās vēl seši zviedru spēlētāji un četri delegācijas dalībnieki – galvenais treneris Tomass Montens, viņa asistents Andress Lunbergs, videotreneris Ādams Almkvists un vārtsargu treneris Nize Landens.

“Ja mēs sapratīsim, ka viss dodas nepareizā virzienā, mums jāaizdomājas, vai Zviedrijas dalība turnīrā ir iespējama,” bažas pauda Zviedrijas hokeja federācijas viceprezidents Johans Starks. “Mums ir pieredze, mēs stingri ievērojam protokolu, bet pagaidām tas nepalīdz.” Uz Edmontonu izlase tomēr aizlidoja, tomēr bez astoņiem sākotnēji piesaistītiem spēlētājiem un ar citiem treneriem.

Covid-19 iejaucās arī Kanādas un ASV izlašu plānos. Lai cik droša bija mājinieku nometne pirms turnīra, tas netraucēja vīrusam nokļūt Kanādas valstsvienības teritorijā un inficēt vairākus spēlētājus. Bet vissāpīgākā situācija notika ar ASV izlases kandidātu Tomasu Bordelo – viņa istabas biedram, Bostonas “Bruins” prospektam Džonam Bičeram atklāja Covid-19 un, saskaņā ar drošības protokolu, arī hokejists, kurš dzīvoja kopā ar inficēto, bija spiests pamest izlases nometni.

Dalībnieku rindas retināja arī citi iemesli. Tā, no Slovākijas izlases nometnes par “sportisko un cilvēcisko vērtību neievērošanu” tika atskaitīts Tampabejas “Lightning” sistēmas uzbrucējs Maksims Čajkovičs. “Savstarpējā gatavošanās mačā starp izlases spēlētājiem viņš vairākkārt demonstrējis nesportisku uzvedību, kas noveda pie rupjiem spēka paņēmieniem pret saviem komandas biedriem. Komanda nolēma, ka šāda uzvedība nav pieļaujama, un Čajkovičs tika atskaitīts,” teiks Slovākijas hokeja federācijas paziņojumā.

Gatavošanās turnīram norisinājās uz sarunu fona par iespējamo drīzu sezonas sākumu Nacionālajā hokeja līgā (NHL). Brīdī, kad pilnīgas skaidrības vēl nebija, U20 izlases jau sāka gatavoties turnīram. Par īstu triecienu Kanādas izlasei kļuva tas, ka “Rangers” atteicās laist šī gada drafta pirmo numuru Aleksisu Lafrenjē, kurš pagājušajā U20 čempionātā tika atzīts par tā vērtīgāko spēlētāju. Līdzīgs liktenis piemeklēja arī 2019. gada drafta pirmo numuru Džeku Hjūzu, kurš palika Ņūdžersijas “Devils” rindās. Tāpat uz Edmontonu nedevās arī iepriekšējā gada otrais numurs Kāpo Kako, kurš nevarēs palīdzēt Somijas valstsvienībai.

Pārlidojums, kas parāda organizatoru attieksmi?

Lai atvestu uz Edmontonu Krievijas, Somijas un Zviedrijas izlases, turnīra rīkotāji organizēja čarterreisu, ar kura palīdzību kādai Polijas aviokompānijai bija jānogādā visas trīs izlases Kanādā. Izbrīnu rada jau pats lēmums ar vienu lidmašīnu aizsūtīt uzreiz trīs izlases – ņemot vērā to, cik daudz šī turnīra kontekstā tika runāts par spēlētāju drošību kā galveno prioritāti. Tomēr, kad visas trīs valstsvienības savācās Helsinkos, pēkšņi noskaidrojās, ka trīs izlašu hokejistu un telekompānijas pārstāvju bagāžai vienkārši nepietiek vietas. Šaubas rādās arī par to, cik šādā lidojumā ir iespējams ievērot distanci.

“Vienā brīdī lidmašīnas salonā sāka parādīties ekipējums un cita bagāža. Organizējām sanāksmi ar Krievijas un Zviedrijas pārstāvjiem, pieņēmām lēmumu atteikties no šāda lidojuma. Tas ir drošības jautājums un aviācijas noteikumu pārkāpšana,” teica Somijas izlases ģenerālmenedžeris Kimo Oikarinens. “Tas taču bija acīmredzami! Vēl pirms diviem mēnešiem es informēju rīkotājus, ka visiem vienkārši nepietiks vietas, jo bagāžas skaits bija precīzi apmierināts. Tagad gaidām kravas lidmašīnu, kura nogādās bagāžu.”

Rezultātā Somijas puse organizēja citu lidmašīnu, izlasēm pametot Helsinkus četras stundas vēlāk nekā tas bija plānots. Identiska situācija rādās arī Vīnē, no kurienes bija jāizlido Čehijai, Slovākijai un Austrijai. “Problēma? Pārāk daudz bagāžas un pārāk maza lidmašīna.”

“Šis fiasko pierāda, ka nav iespējams ieekonomēt uz drošības un veselības. Kļuvis skaidrs, ka, lai kas notiktu, spēlētāji un personāls uzņemas daļu no riska [par savu veselību],” skarbs bija ESPN žurnālists Kriss Piterss.

Jau pēc tam, kad izlases ierādās Edmontonā, Covid-19 atklāja diviem Zviedrijas un astoņiem Vācijas delegācijas pārstāvjiem. Tas nozīmēja, ka “tre kronor” izolācija būs jāsēž līdz 21. decembrim, bet Vācijai – līdz pat 24. decembrim, kamēr citas izlases varēja trenēties jau 19. datumā.

Spēlētājus kontrolēs čipi, tiesās tikai kanādieši

Par pārsteigumu kļuva arī tas, ka visas turnīra spēles apkalpos tikai kanādiešu tiesnešu, kas uzreiz lika uztraukties citiem dalībniekiem, it īpaši – krieviem. “Domāju, visi saprot, ka tiesnešu uzaicināšana no citā valstīm ir standarta prakse. Bet tagad ir ārkārtas situācija un mums jābūt fleksibliem. Iztikšana tikai ir kanādiešu tiesnešu spēkiem ir vienīgais veids, kā aizvadīt turnīru ar minimālu risku. Kad mēs varēsim spēlēt tā, kā tas bija agrāk, uzaicināsim tiesnešus arī no citām valstīm,” teica “Hockey Canada” prezidents Skots Smits.

Atliek vien cerēt, ka šāds lēmums neietekmēs spēļu gaitu un stiprākie tiks noskaidroti godīgā cīņā. Atšķirībā no pieaugušo pasaules čempionātiem, U20 turnīros ik pa laikam ir vērojama tā sauktā mājas tiesāšana, kad arbitri nedaudz palīdz mājiniekiem. Tomēr noteikumi Eiropā un Ziemeļamerikā atšķiras, un ne visi tam var izrādīties gatavi. Viena lieta, kad turnīrā ir 3-4 tiesneši no Kanādas, un pavisam cita – kad visi pārstāv vienu valsti.

Decembra sākumā “Hockey Canada” pārstāvis norādīja, ka U20 čempionāta vajadzībām tiks izveidota speciāla aplikācija, caur kuru būs iespējams redzēt visu dalībnieku atrašanas vietu. Šķita, ka tas varētu būt ne pārāk veiksmīgs joks, tomēr vēlāk izrādījās, ka šis plāns ir realizēts dzīvē. “Spēlētāji drīkst uzturēties tikai savos numuriņos. Ēdināšana – grupās pa 10 cilvēkiem 15 minūšu laikā. Un pats galvenais – akreditācijā ir iestrādāts čips, kura galvenā funkcija ir kontrolēt 1,5 metra distances ievērošanu. Ja kāds pienāks tuvāk – sods,” par turnīra aizkulisēm pastāstīja hokeja aģents Sergejs Fedotovs.

Savukārt Krievijas izlases uzbrucējs Vasilijs Podkolzins atklājis, ka turnīrā pārsvarā darbojas tādi paši drošības pasākumi kā visur. “Nedrīkst, lai liftā ir daudz cilvēki, visur jāstaigā maskā, bez tās drīkst atrasties tikai uz ledus, ģērbtuvē un savā numuriņā. Nedrīkst spļaut uz ledus, nedrīkst atzīmēt vārtus. Nezinu, cik stingri to kontrolēs, bet tas ir, ko mums teica.”

Kanādas U20 hokeja izlase

Pirms turnīra Kanādas U20 izlase minimāli pārspēja Krieviju | Foto: “Hockey Canada”

Vai spēļu prakse kļūs par izšķirošo faktoru?

Salīdzinājumā ar Kanādu, šī gada turnīrā  pārējām izlasēm būs viena liela priekšrocība – spēļu prakse. Ņemot vērā visus apstākļus, vairāki mūsu kontinenta hokejisti atgriezās mājās un ir labā formā pirms turnīra. Rezultātā visai neizdevīgā situācijā nonāca Kanādas izlase – no trīs vadošajām junioru līgām sezonu paspēja uzsākt tikai Kvebekas čempionāts (QMJHL), un no 22 laukuma spēlētājiem šosezon oficiālā spēlē laukumā devušies vien pieci. Arī trīs vārtsargi šosezon nav spēlējuši. Tas gan netraucēja Kanādai apspēlēt Krieviju pārbaudes mačā ar 1:0, lai arī komandas sniegums nebija tas pārliecinošākais.

ASV valstsvienībā situācija ir labāka – tās kodolu veido koledžas līgas (NCAA) hokejisti, kurā sezona tika uzsākta, bet par lielāko veiksminieku sevi var uzskatīt Viskonsinas universitātes uzbrucējs Kols Koufilds, kurš aizvadījis desmit mačus, sakrājot 12 (6+6) punktus.

Zviedrijas izlases sastāvu pārsvarā veido hokejisti no vietējā U20 čempionāta, taču praktiski visi šosezon ir gājuši laukumā arī pieaugušo čempionāta (SHL) spēlēs. Ievērības cienīgs ir “Djurgardens” hokejists Aleksandrs Holcs, kurš 19 mačos guvis sešus vārtus un atdevis septiņas piespēles, savukārt aizsargs Filips Brobergs “Skelleftea” sastāvā piedalījies 23 spēlēs (2+6).

Arī čempionei Somijai visi hokejisti jau spēlē kopā ar pieaugušajiem. Izteikts līderis ir Helsinku HIFK uzbrucējs Antons Lundels, kurš ar 20 (8+12) punktiem 17 spēlēs ir komandas rezultatīvākais hokejists. Krieviem sastāvs savākts no vietējām līgām, izceļams arī drafta 21. numurs Jegors Činahovs, kurš kļuvis par Omskas “Avangard” pamatsastāva hokejistu, 27 spēlēs sakrājot 15 (8+7) punktus. Savukārt vāciešiem ir jaukts sastāvs – vairākas zemākās līgas, Alpu hokeja līga, Austrijas čempionāts, QMJHL – tie ir čempionāti, kuru pārstāvji atrodami šīs izlases sastāvā.

Grupu turnīrs norisināsies līdz 1. janvārim, tad sekos “play-off” posms. Šosezon neviena izlase uz zemāku divīziju neizkritīs.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām