Problēmas ar vārtu gūšanu, leģionāru “audzināšana” un brīnumdaris Matsons – pirmie secinājumi par “Dinamo” sniegumu

09/10/2021 16:41
Nokopēts
Sergejs Zubovs un Valērijs Kuļibaba

Šosezon Rīgas “Dinamo” Kontinentālajā hokeja līgā (KHL) aizvadījusi 16 mačus, tajos izcīnot piecas uzvaras. Labā ziņa ir tāda, ka Latvijas klubs atrodas visai tuvu “play-off” zonai, kas, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, ir visai atzīstams rezultāts. Sliktā ziņa ir tāda, ka “Dinamo” sniegums ir visai “trausls” – ja kaut kas notiek ne pēc plāna, tad situācija nu vairs ir grūti glābjama.

Acīgākie līdzjutēji pamanījuši, ka visi pieci panākumi izcīnīti pamatlaikā, ar ko atkārtots pagājušās sezonas, ja tā var teikt, sasniegums. Tiesa, šoreiz tam bija nepieciešams krietni īsāks laiks – 14 mači, kas, protams, ir solis uz priekšu. Tikai vienu reizi šosezon izdevies izcīnīt divas uzvaras pēc kārtas, kā arī bijuši mači, kuros “Dinamo” piedzīvoja smagus zaudējumus. Raksta tapšanas brīdī komanda ieņem devīto vietu Rietumos, bet līdz nākamajam mačam viss var mainīties, jo, atšķirībā no tuvākajiem konkurentiem, rīdziniekiem ir vairāku dienu pauze.

Problēmas ar vārtu guvumiem

“Dinamo” pēdējo gadu galvenā problēma ir vārtu gūšana. Tā nekur nav pazudusi – tikai divās spēlēs izdevies iemest vairāk par trīs ripām, sešos mačos tika gūti tikai vieni vārti, bet 29. septembra duelis pret Čerepovecas “Severstal” noslēdzās ar “sauso” zaudējumu. Kopā 16 mačos iemesti 28 vārti jeb vidēji 1,75 vārti spēlē. Brīnums, ka ar šādu “rezultativitāti” komanda vēl turas netālu no “play-off” zonas. Pretiniekiem ar vārtu gūšanu veicas krietni labāk – “Dinamo” ielaidusi 46 ripas jeb caurmērā 2,88 vienā mačā.

Lauris Dārziņš (9), Peters Tīvola (12), Gints Meija (16), Filips Buncis (11), Aleksandrs Protapovičs (9) – tie ir cilvēki, kuri piedalījušies vismaz pusē no mačiem (iekavās norādīts spēļu skaits), bet joprojām nav spējuši atklāt savu gūto vārtu kontu. Daniels Bērziņš, Sebastjans Vanstrems, Gunārs Skvorcovs, Mārtiņš Karsums, Jere Karjalainens, Hanters Šinkaruks un Lukāšs Radils ir vīri, kuri pretinieku vārtsargus pārspējuši pa vienai reizei.

Lauris Dārziņš

Lauris Dārziņš joprojām nav guvis vārtus | Foto: Novosibirskas “Sibir”

Pagaidām galīgi nepārliecina somu leģionāri. Sergejs Zubovs mēģināja viņus likt dažādos virknējumos, tomēr rezultāts nebija iepriecinošs. Skaidrs, ka no Vanstrema, kurš pagājušajā sezonā iemeta 33 ripas Somijas čempionāta, neviens negaidīja līdzīgu rezultātu “Dinamo”, tomēr gribētos redzēt ko vairāk nekā vienu vārtu guvumu. Izskatās, ka arī trenera uzticība ir zaudēta – soms izlaidis vairākus mačus un ir viens no galvenajiem kandidātiem uz atlaišanu.

Tāpat gribētos lielāku vārtu daudzumu no Radila, kurš pagājušajā sezonā Maskavas “Spartak” rindās atzīmējās ar 19 iemestām ripām, no Šinkaruka, kurš Pekinas “Kunlun Red Star” rindās guva 12 vārtus, arī Karsums noteikti varēja iemest vairāk. Nevarētu teikt, ka komandai nav momentu, bet laikam jau esam pieraduši, ka problēmas ar realizāciju bijušas vienmēr, gan Latvijas komandu mačos, gan Latvijas izlasu spēlēs.

Zubovs liek atcerēties par Skudru

Pagājušajā sezonā “Dinamo” vadīja Peteris Skudra, kuram patīk regulāri, un brīžiem pat haotiski mainīt spēlētāju virknējumus, kā arī viegli šķirties no hokejistiem, kuri diezgan ātri vairs neatbilst viņa vēlmēm. Ja ar spēlētāju atlaišanu Zubovs neaizraujas, un pagaidām ne ar vienu nav lauzts līgums, tad veiksmīgo virknējumu maiņa vēl turpinās.

Brīžiem liekas, ka tas tiek darīts vienkārši, lai darītu. Īpaši spilgti atmiņā palikusi rotācija pēc uzvaras pār “Sochi” 27. septembrī, kad uz nākamo maču pret Čerepovecas “Severstal” tika mainīti absolūti visi uzbrucēju trijnieki un aizsargu pāri. Ņemot vērā to, ka “Dinamo” nav Kanādas izlase, rezultāts bija paredzams – ļoti nevarīgs sniegums un “sausais” zaudējums ar 0:2 pret komandu, kura uzskatāma par vienu no galvenajām konkurentēm cīņā par astoņnieku.

“Dinamo” sastāvs 27. septembrī pret “Sochi” un 29. septembrī pret “Severstal”

Taisnības labad atcerēsimies arī veiksmīgu eksperimentu, kad mačam pret Vladivostokas “Admiral” tika pieteikts sastāvs, ar kādu “Dinamo” varētu spēlēt, ja arī uz ārzemju komandām atteiktos leģionāru limits. Rezultātā tika svinēta uzvara, bet diez vai to varētu saukt par panākumu, jo ilgtermiņā “Dinamo” vienība nav konkurētspējīga bez laba līmeņa leģionāriem. Izskatās, ka tieši Vladivostokā Zubovs izlēma “paaudzināt” ārzemniekus, viņiem pārmetot sliktu attieksmi. Vēl viena lieta, kuru patika darīt Skudram.

Trenera preses konferences gan nav tik plašas, kādas tās bija viņa priekšgājējam, bet uz jautājumiem Zubovs atbildēt nevairās, tiesa, to preses konferencēs nemaz nav tik daudz. Ik pa laikam izskan vārds “mācīties” – no pretiniekiem vai no savām kļūdām. Ja tas tiek pielietots attiecībās uz pieredzējušajiem, profesionālajiem hokejistiem, tad rodas jautājumi – ar ko komanda nodarbojas treniņos un sapulcēs? Cik ilgi jāmācās, lai “Dinamo” beidzot spēlētu no pirmās līdz pēdējai sekundei? Vai to vispār ir iespējams iemācīt? Kā izdarīt, lai ripa lidotu tukšos vārtos, nevis tiem garām? Neizskatās, ka Zubovs zina atbildes uz visiem no tiem.

Galvenie varoņi – Jeļisejevs un Matsons

Ja runājam par šī starpposma vērtīgākajiem spēlētājiem, tad varētu atzīmēt divus – uzbrucēju Nikolaju Jeļisejevu un vārtsargu Johanu Matsonu. Pagājušajā sezonā Jeļisejevs tiks paņemts pa taisno no “Optibet” hokeja līgas (OHL) vienības “Olimp”, kuras rindās uzbrucējs 16 spēlēs iemeta trīs vārtus. Pierāšana pie KHL prasībām nebija viegla, tomēr Skudra nekautrējās atzīmēt šo hokejistu, norādot, ka viņam meistarība atbilst līgas līmenim, bet pie fiziskās sagatavotības gan jāpiestrādā.

Kopš čempionāta sākuma pagājušas nedaudz vairāk kā piecas nedēļas. Jeļisejeva kontā ir astoņi vārti 16 spēlēs, kas ir vairāk nekā Radilam, Šinkarukam, Karjalainenam, Karsumam, Dārziņam, Venstremam un vēl dažiem uzbrucējiem kopā. Zubovs atradis veidu, kā izmantot uzbrucēja stiprās puses. Nikolajs ir visai specifisks hokejists un varam būt priecīgi par šādu spēlētāju, it īpaši ņemot vērā to, ka viņš ir vietējais. Atzīšos, ka pirms sezonas es ne pārāk ticēju viņā, kamēr cits kolēģis bija pārliecināts, ka šosezon Jeļisejevs izšaus. Labi, ka nesaderējām uz viskija pudeli, jo mans budžets būtu piedzīvojis zaudējumus.

Nikolajs Jeļisejevs

Nikolajs Jeļisejevs | Foto: Raimonds Volonts/Rīgas “Dinamo”

Vēl viens varonis ir zviedrs Matsons. “Dinamo” beidzot izdevies uzminēt ar vārtsargu, ko Juhans apliecina ar saviem rādītājiem – 13 spēlēs ielaisti vidēji 1,97 vārti un atvairīti 92,9% metienu. Ņemot vērā “Dinamo” stilu, ir apbrīnojami, ka vārtsargam ir šāda statistika. Zviedrs vairākas reizes bija tuvu savam pirmajam sausām mačam KHL, tomēr komandas aizsarga allaž “parūpējās”, lai tas nenotiktu. Arī Matsons ik pa laikam pieļauj kļūdas, tomēr viņam tās ir piedodamas – ar šo vārtu vīru “Dinamo” izcīnīja četrus no pieciem panākumiem un tieši viņš ir tas cilvēks, pateicoties kuram rīdzinieki krāj punktus tur, kur to mierīgi varētu nebūt.

Mazākums pieklibo, vairākums nav slikts

Vairākuma komandas sniegums iepriecina biežāk nekā sarūgtina, kaut gan bieži vien vērojamas divas diametrāli pretējās problēmas – vai nu “Dinamo” ripu mēģina izspēlēt līdz tukšiem vārtiem, rezultātā izdarot vienu lieku piespēli, vai arī vienkārši apšauda pretinieku vārtus no tālās distances, kas arī ne vienmēr dod rezultātus. 12 ripas 53 vairākuma mēģinājumos nav izcils, bet diezgan labs rādītājs – 22,6% ir septītais labākais rezultāts visā līgā. Tāpat jāatzīmē, ka, spēlējot vairākumā, “Dinamo” ielaida divus vārtus.

Mazākumā rīdziniekiem gan neveicas tik labi. It kā nav grūti atcerēties kādu epizodi, kad ripa veiksmīgi tiek izmesta no savas zonas, spēlējot četratā pret pieciem pretiniekiem. Tomēr statistiski “Dinamo” atrodas 16. vietā – 45 mazākumos ielaisti desmit vārti, kas specbrigādes padara par ne pārāk efektīvām – 78,3%. Vienu reizi pretiniekus izdevās sodīt par paviršību, iemetot ripu arī mazākumā. Kopumā gan šī komponente noteikti ir uzlabojama.

Pašlaik “Dinamo” atrodas tādā situācijā, kad dažas uzvaras ļaus komandai stabilizēties “play-off” zonā, bet daži zaudējumi var no tās attālināt. Pagaidām arī tuvākie konkurenti zaudē punktus, un šo situāciju būtu jāizmanto, lai izveidotu pārsvaru. Situācija noteikti neizskatās tik bezcerīgi, kā pagājušajā sezonā, bet, kā jau minēju raksta sākumā, “Dinamo” sniegums nav stabils. Nepamet sajūta, ka komandai nav rezerves plāna, ja viss uzreiz nenotiek tā, kā tas tika plānots. Pašlaik visas kārtis ir “Dinamo” hokejistu un treneru rokās, jo, lai arī 15 spēlēs piedzīvoti desmit neveiksmes, ilgtermiņā vēl nekas nav zaudēts.

Hanters Šinkaruks

Hanters Šinkaruks | Foto: Raimonds Volonts/Rīgas “Dinamo”

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām