Rīgā startē čempionāts bez naudas, “VEF Rīga” gaida krievu naudu un ko nesīs izlases jaunais GM?

Artūrs Štālbergs, sportazinas.com

Basketbols ir viens no populārākajiem un masveidīgākajiem sporta veidiem valstī un pret to ir attiecīgi arī jāizturās, tāpēc Sportazinas.com turpina rubriku “Kas notiek basketbolā?” Tikai par aktuālo, karstāko un svarīgāko!

Jaunais GM atrasts

foto: BK “Liepāja”

tikusi pie jauna tās dzīves veidotāja. Pēdējā kārtā par šo pozīciju cīnījās nule kā spēlētāja karjeru noslēgušais Kristaps Janičenoks un BK “Liepāja” treneris . Abiem kandidātiem savs redzējums par izlases attīstību bija jāprezentē valdei, kas izšķīrās par labu Štālbergam.

“Izvērtējot pretendentus, valdi visvairāk pārliecināja Artūra Štālberga līdzšinējā trenera un administratīvā darba pieredze. Jauno valstsvienības ģenerālmenedžeri priekšā sagaida atbildīgi uzdevumi, kas būs jārisina ļoti sasprindzinātā finansiālā situācijā un sarežģītos sportiskos apstākļos. Iepriekšējos darbos Artūrs pierādījis, ka nevairās no izaicinājumiem un spēj sasniegt izvirzītos mērķus,” tā LBS prezidents Valdis Voins.

Štālbergs nolīgts uz 2021. gada Eiropas čempionāta ciklu, kur Latvijai būs jāiet cauri arī kvalifikācijai. Uzreiz pēc tam viņš paziņoja, ka pametīs “Liepājas” komandas galvenā trenera amatu, lai varētu pilnībā nodoties darbam ar izlasi. “Pagājušajā sezonā Liepājas klubu trenēju vairāk apstākļu spiests. Darbam šajā profesijā esmu pielicis punktu,” intervijā basket.lv pauda jaunais ģenerālmenedžeris.

Tāpat viņš veicis pirmos priekšdarbus, meklējot jauno galveno treneri. Kopumā Štālbergs apzinājis aptuveni 10 kandidātus, no kuriem izkristalizējušies divi – , kurš pēdējos divus gadus vadīja BK “Ventspils” un vārdā vēl nenosaukts ārzemju speciālists. “Viss ir atkarīgs no tā, vai viņa komanda būs Eirolīgā vai nē. Ārzemju speciālists ir ar vairāku sezonu pieredzi Eirolīgā, kā arī strādājis izlašu līmenī,” vienā no intervijā bildis Štālbergs, aizbildinoties, ka nosaukt konkrētu vārdu šobrīd būtu nekorekti.

Štelmahera sakarā jāmin, ka viņš šobrīd veicot pārrunas ar “Ventspils” vadību par jauna līguma noslēgšanu, taču jau tagad zināms, ka kurzemnieku rocība nākamajā sezonā ievērojami samazināsies. Tāpat šo rindu autora rīcībā ir neoficiāla informācija, ka Štelmahers varētu pievienoties Igoram Migliniekiem Ķīnā, kur viņš šosezon kļuva par CBA čempionu. Izskanējusi arī versija par viņa pārcelšanos uz kādu Ziemeļu kaimiņu klubu. Daudz variantu nav – iespējams, tas ir Tallinas “Kalev”/”Cramo”. Štālbergs jau atklājis, ka potenciālais nākamais Štelmahera klubs darbam izlasē šķēršļus nelikšot. Atliek vien gaidīt oficiālu paziņojumu.

Jāatzīmē arī viņa nostāja par jautājumiem, kuriem, viņaprāt, LBS pēdējo gadu laikā nav vērsusi pietiekamu uzmanību: “Sportiski viss ir bijis kārtībā, bet neizdarītas lietas drīzāk bija citās jomās – komunikācijā ar spēlētājiem un viņu pārstāvjiem, klubiem. Par tām jāatbild ģenerālmenedžerim, kura iepriekš nebija.” Kā zināms, LBS vadība jau hroniski sūdzās par naudas trūkumu, bet Štālbergs neredz to kā problēmu, lai piesaistītu izlasei laba līmeņa speciālistu: “Cienījamus kandidātus var atrast gan līdzšinējā “cenu” kategorijā, gan, protams, atrodot iespējas uzlabot piedāvājumu.”

Pirmo iespaidu Štālbergs atstājis labu. Ir jūtams, ka cilvēks ir gatavs strādāt tūlīt un bez jebkādas ieskriešanās. Viņam ir konkrēti mērķi un vīzija, kas pēdējos gados tik ļoti pietrūcis basketbola elitei. Kā tas materializēsies dzīvē, ejot kopā ar LBS ilggadējo vadību, kas ilgstoši nav spējusi atrisināt nopietnus jautājumus, parādīs tikai laiks.

Runājot par nopietniem jautājumiem…

Valdis Voins, sportazinas.com
Foto: LBS

27. jūlijā Rīgā startēja Eiropas čempionāts sievietēm. Meitenes ar treneri Mārtiņu Zībartu priekšgalā sagatavošanās posmā savu darbu ir izdarījušas godam, kā arī pārbaudes spēlēs demonstrēts atzinīgs sniegums, astoņās spēlēs izcīnot piecas uzvaras. Pat par spīti tam, ka šoreiz būs jāiztiek bez divām potenciālajām līderēm Anetes Šteinbergas un Kitijas Laksas. Tiesa, pirmajā spēlē ar 60:74 atzīts Lielbritānijas pārākums. Jāteic, ka pretinieces šoreiz bija izteiktu pastarīšu lomā, tāpēc turnīra ievadā piedzīvotā neveiksme uzskatāma par sava veida izgāšanos… LBS glābšanas riņķi iepriekš meklēja “TTT Rīgas” amerikāņu saspēles vadītājas Šejas Pedijas personā, cenšoties viņu naturalizēt, taču Saeimā šis lūgums tika noraidīts.

Arī īpašu ažiotāžu šis pasākums nav izraisījis – “Arēnā Rīga” ar aizkariem aizklāts otrais stāvs, bet pirmajā brīvu vietu atrast nesagādāja problēmas.

Taču runa ir par ko citu. Nevienam basketbola līdzjutējam nav paslīdējusi garām epopeja ar finanšu līdzekļu iztrūkumu čempionāta rīkošanai. Uz 2019. gada 25. jūniju budžetā izveidojies deficīts 196 tūkstošu eiro apmērā. LBS vadība jau iepriekš vairākkārt vērsās pie valsts, lūgdama piešķirt tai iztrūkstošo summu, taču pilnā apmērā to nesaņēma. Plašāk par peripētijām ap to varat lasīt ŠEIT.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas priekšsēdētājs Sandis Riekstiņš vienā no intervijām par LBS darbībām, lūdzot naudu, izteicās šādi: “Šī ir šantāža. LBS ir pieradusi, ka šī shēma [lūgt naudu valstij, kad paši netiek galā] vienmēr strādā, bet šoreiz tas nenostrādāja.”

“Risinājums” gan tika atrasts. “Lai nodrošinātu EČ sievietēm norisi atbilstoši FIBA standartiem un Latvijas kā augsta līmeņa starptautisko sacensību kvalitatīvas rīkotājas reputācijai, LBS vadība veikusi pārrunas ar Starptautisko Basketbola federāciju (FIBA) par iespēju aizņemties 100 tūkstošus eiro. Atlikušo summu paredzēts segt, izmantojot citas aizņemšanās iespējas. Par konkrēto veidu un nepieciešamo summu tiks lemts uzreiz pēc čempionāta,” rakstīts LBS paziņojumā.

Jāpiebilst, ka rindiņa par “lai nodrošinātu EČ sievietēm norisi atbilstoši FIBA standartiem” jau ir meli, jo LBS vadība pirms kāda laika devās uz FIBA galveno mītni, kur izlūdzās, lai tiktu samazināti atsevišķi rīkošanas standarti, kā rezultātā izdevās “nokļenčīt” teju 80 tūkstošus eiro. Tātad – par kādiem standartiem var būt runa, ja LBS brauca un lūdza tos samazināt?

Ko no tā var secināt? Čempionāts rit pilnā sparā, tiks izrakstītas vairākas parādzīmes un tikai pēc tam LBS domās, kā šo naudu atdot. Saprotams, ka noteikti ir aptuvenie aprēķini, cik no šī pasākuma varētu nopelnīt, taču, ņemot vērā iepriekšējo pārrēķināšanos (ja vien to nevar saukt par bezkaunīgu bezdarbību un naudas prasīšanu) un skatītāju interesi čempionāta atklāšanas spēlē, nerodas pārliecība, ka nauda tiks atgriezta bez problēmām. Tāpat ir jāsaprot, ka neatrodot nepieciešamos līdzekļus laicīgi, bet aizņemoties, kas vēlāk būs jāatdod, no tā var ciest citi Latvijas basketbolam svarīgi projekti.

Atskatoties uz visu procesu, kas ieskāva EČ sievietēm Rīgā, par LBS darbu nāk prātā viens teiciens – plāni vasarai ir, bet naudas plāniem nav…

Vienlaikus jāatgādina – LBS kasē šobrīd stāv pusmiljons, kas nopelnīts par 2015. gada EČ vīriešiem rīkošanu. Kādēļ nauda netika ņemta no turienes? LBS aizbildinās, ka tā nauda ir paredzēta jaunās basketbola halles celt… Nevis celtniecībai, bet tikai tās projekta izstrādei. Paskaidrojot – projekta izstrāde vēl nenozīmē, ka tas tiks arī realizēts, tādējādi varam nonākt līdz situācijai, ka šis pusmiljons tikpat labi var aiziet nebūtībā. Piemērs nav tālu jāmeklē. Atcerēsimies kaut vai bēdīgi slaveno “Futbola māju”, kur projekta izstrādei tika iztērēts aptuveni miljons, bet pašu “māju” tā arī neuzcēla. Un piedevām LBS ir jārēķinās ar 200+ tūkstošu parādsaistībām par šī gada čempionāta rīkošanu. Vai tā ir laba saimniekošana, katrs var izvērtēt pats. LBS jācer, ka mūsu meitenes pārsteigs un tas ļaus viņu neizdarību nedaudz apklusināt, jo kur ir sportiskie panākumi, funkcionāri paliek ēnā. Bet agri vai vēlu visi **** uzpeld.

VEF pārsteidz

VEF Rīga, sportazinas.com
Foto:

Latvijas Basketbola līgas (LBL) čempionvienība “VEF Rīga” ar lēmumu pēc četru gadu pārtraukuma (pēdējo reizi 2014./15. gada sezonā startēts ULEB Eirokausā) atgriezties eirokausu apritē, šķiet, pārsteigusi daudzus. Proti, nesen kā tika paziņots, ka klubs kā Latvijas čempions izmantos iespēju piedalīties FIBA Čempionu līgā, kur iepriekš Latvijas vārdu centās aizstāvēt “Ventspils”. “VEF Rīga” iekļauta pamatturnīrā, savukārt arī ventspilniekiem nav ko nokārt degunu – viņiem būs iespēja tur nonākt caur kvalifikāciju un jāuzvar būs tikai viena kārta divu spēļu summā. Turnīrā kopumā piedalīsies 32 komandas, bet izloze notiks jau 4. jūlijā.

Tomēr šajā sakarā uzmanība jāvērš uz ko citu – vefieši pēdējās 10 sezonās allaž bija atrodami VTB Vienotās līgas dalībnieku sarakstā. Un kā nu ne – mēļo, ka par dalību Krievijas miljonu projektā klubs saņemot ap 400 tūkstošiem eiro sezonā. Tā vismaz tiek runāts vairākās armēņu radio frekvencēs. Rodas jautājumi – vai tas ir mājiens, ka rīdzinieki pametīs VTB līgu? Un kā būs ar naudu? Jo pilsētas parkos daudz dzirdēts par kluba finansiālajām grūtībām. Lai arī parāds Valsts ieņēmumu dienestam pēc lursoft.lv datiem nav liels, vien nedaudz pāri astoņiem tūkstošiem eiro, tad runa ir par tekošajiem maksājumiem par citiem izdevumiem – lidojumiem, viesnīcām, u.t.t.

Kā šo rindu autoram pavēstīja situācijai tuvu stāvoši avoti, “VEF Rīga” pazušana no VTB līgas kartes nav viennozīmīga. Ja līgas vadība piemeklēs klubam sponsoru, kas varēs nodrošināt iepriekš nosaukto summu, tad seškārtējie Latvijas čempioni dosies kaujā visās frontēs, bet dalība FIBA turnīrā ir kā bāze tam, lai būtu nodrošināta kvalitatīva starptautisko spēļu prakse.

Bet rodas jautājums vai vispār fiziski būtu iespējams startēt visās frontēs – Latvijas un Igaunijas apvienotajā līgā, kur teorētiski var nākties aizvadīt ap 30 + LBL “play-off” ar minimums septiņām spēlēm, tad Čempionu līgā tās būtu ne mazāk kā 14, bet VTB (atcerēsimies arī milzīgos pārlidojumus) tie būtu aptuveni 26 mači. Nacionālās basketbola līgas (NBA) cienīgs grafiks!

Šobrīd gan “VEF Rīga” kluba vadība nav nākusi klajā ar oficiāliem paziņojumiem, tāpēc izdarīt tālejošus secinājumus būtu pāragri. Lai arī kā rīkotos Rīgas kluba vadība, lēmums startēt eirokausos bijis ļoti negaidīts.

1
Tavs viedoklis

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
vakselis Recent comment authors
  Subscribe  
jaunākie vecākie vērtētākais
Paziņot par
vakselis
Viesis
vakselis

Pēdējā nagla lemberdzēnu zārkā- pat pseido čempiņu līgā vairs netiek spēlēt… #PavasaraPērieni #3no13 #MēsVisiPērsimLemberdzēnus