Rih. Bukarts par Latvijas vietu pasaulē, latviešu mentalitātes problēmām un nozagto “Rīgas sapni”

24/05/2022 18:37
Rihards Bukarts

Latvijas hokeja izlases uzbrucējs Rihards Bukarts pēc pasaules čempionāta pēdējās spēles sarunā ar žurnālistiem uzsvēra, ka desmitā pozīcija pašlaik ir Latvijas vieta pasaulē, kā arī dalījās pārdomās par hokeja nozīmīgumu Latvijā un iespējamo PČ rīkošanu Rīgā nākamgad.

Jau ziņots, ka šodien Latvija ar 0:1 zaudēja Zviedrijai, noslēdzot dalību Pasaules čempionātā. Ar trīs uzvarām un astoņiem punktiem komanda ierindojās piektajā vietā B grupā, kas liedza turpināt cīņu jau PČ ceturtdaļfinālā.

“Mēs spēlējām labi. Varbūt pirmajā periodā abas komandas raustījās un taustījās, zviedri bija nedaudz labāki,” teica uzbrucējs. “Viņiem bija iniciatīva un viņi vairāk turēja ripu. Otrajā periodā spēle nedaudz izlīdzinājās, savukārt trešais periods pagāja mūsu virsvadībā, jo mums arī vairāk vajadzēja. Viņiem atkal nevajadzēja. Ja tā rēķina, tad līdzīga spēle, tikpat kā ar somiem. Mēs izrādījām pretestību, labi spēlējām, bet redzam, ka ir momenti, kuri jāiemet. Tas nesanāk. Nezinu, varbūt tas ir meistarības trūkums? Nedomāju, jo mums cilvēki met daudzus golus sezonā. Varbūt kaut kur pietrūkst pārliecība, noticēt saviem spēkiem, ka mēs varam apspēlēt gan zviedrus, gan somus, par Čehijas spēli nerunāsim, jā? Arī ASV, ja atskatās atpakaļ, tad tā bija ņemama spēle, kaut gan pēc rezultāta tā varbūt neliekas,” uzsver hokejists.

“Šodien esmu priecīgs par visu komandu, man liekas, ka radījām labu sniegumu. Nesanāca [uzvarēt], laikam jāsaka skarbāki vārdi – šobrīd desmitā vieta ir mūsu vieta pasaulē. Četri ceturtdaļfināli 26 gadu laikā – plus/mīnuss tas arī ir mūsu līmenis. Atceramies paši – Dānijā, kad [2018. gadā] pēdējo reizi iekļuvām ceturtdaļfinālā, paņēmām punktus gan pret ASV, gan pret Kanādu, un apspēlējām tās komandas, kuras bija jāapspēlē. Šogad mēs arī uzvarējām tās spēles, kuras bija jāuzvar, negāja viegli, bet uzdevums ir izpildīts. Rēķināsim tā – būtu aizķēruši punktiņu vai divus pret somiem, punktiņu vai divus šodien, tad jau mēs skatītos tabulā,” uzskata spēlētājs.

“Bet ja skatāmies kopumā – astoņi jauni spēlētāji kopš olimpiādes, džekiem tā ir jaunā pieredze. Protams, ka iznākums nav tāds, kuru mēs visi gribētu. Taču esmu priecīgs par mūsu sniegumu trešajā periodā, jo tādus zviedrus, kuri vienkārši atkāpjas, šeit neviens nav redzējis. Cepuri nost džekiem, atkal pietrūka [gūto vārtu], kā jau vienmēr, bet kopumā sniegums bija labs,” mača gaitu komentēja Bukarts.

Rihards Bukarts | Foto: LHF

“Mačos pret Somiju un Zviedriju nebija spiediena. Mēs visi latvieši kaut kur mentāli līdz galam sev neticam. Paši ziniet, cik hokejistu tirgus ir liels, vienmēr tiek dota priekšroka kanādiešiem, amerikāņiem, somiem, zviedriem, tiem pašiem dāņiem. Katrs džeks cīnās par līgumiem, nav tās pārliecības, kur tu būsi nākamsezon, kur spēlēsi. Pašlaik esam vienīgā izlase Pasaules čempionātā, kurai nav sava profesionālā kluba. Būsim reāli – visām komandām ir savas līgas, Austrijai, Dānijai, Zviedrijai, ASV un citām valstīm. Visi mūsu atbalstītāji grib ceturtdaļfinālu, bet redzam, ka 26 gadu laikā tas bijis četras reizes. Būsim reāli, varbūt tā desmitā vieta ir mūsu stabila vērtība un mums tā jānovērtē, jo tādai mazai valstij ar ne tik lielu spēlētāju skaitu desmitā vieta pasaulē – mums visiem jābūt lepniem,” uzskata hokejists.

“Piektais čempionāts, viennozīmīgi ir kaut kāds prieks. Sanāca savākt balvas un punktus, treneri to novērtēja. Cīnījos, sitos, kā jau visos čempionātos. Prieks par atzīšanu par vienu no trīs labākajiem spēlētājiem komandā, tas ir kā papildus dzinulītis, lai vasarā ieguldītu vairāk darba, censtos attīstīties līdz nākamajam līmenim. Man tas turnīrs bija svarīgs saraustītās un traumām bagātās sezonas dēļ. Tā bija mana atbilde pašam sev par to, ka es varu [spēlēt labā līmenī], par ko esmu priecīgs,” stāsts spēlētājs.

“Šobrīd viss ir labi,” savu veselības stāvokli komentē uzbrucējs. “Mans spēles stils ir nedaudz agresīvs, arī pretinieku spēlētāji atbild nedaudz agresīvi. Tā ir daļa no hokeja. Būsim reāli – šodien pusei no komandas pēc spēles bija ledus maisi, daudzi džeki spēlējuši uz špricēm, skatītāji droši vien par to maz zina. Galvenais, ka traumas nav lielas, sasitumi neatstāj nekādu iespaidu. Man nekas tāds traks nav bijis, jā, lauzts deguns, bet tas ir pārejoši – līdz kāzām sadzīs. Dažiem gāja trakāk – Jaks gāja ar kruķiem, dažiem uzbrucējam bija smagākas traumas. Bet mēs latvieši esam cīnītāji, tas attiecas arī uz faniem. Paldies visiem, kuri mūs atbalstīja. Atceros, vienmēr bija forši, gan bija mazāks un skatījos pa televizoru, kā bračka spēlē, atbalstīju un ticēju, ka Latvija uzvarēs.

Milzīgs paldies faniem, kuri ir tmūsu dzinulis un motivācija. Cerams, ka nākamgad Rīgā būs čempionāts un nebūs nekādi kovidi un pērtiķu baktērijas, bākas un būs pilnvērtīgs atbalsts. Jo [pagājušajā gadā] Rīgu mums bišk nozaga, tiem džekiem, kuri daudz spēlējuši izlasē, faktiski nozaga sapni. Mēs ļoti gaidījām PČ savās mājās. Ceru, ka nākamgad varēsim izpārdot arēnu uz katru spēli un tas viennozīmīgi būs labi Latvijai un Latvijas hokeja nākotnei. Latvijā atbalsta ziņā hokejs ir numur viens, visu cieņu basketbolam un futbolam, es mīlu tos sporta veidus, bet hokejs ir numurs viens un mēs esam pateicīgi cilvēkiem par to, ka 25 gadu garumā viņi brauc un atbalsta, tērē laiku, naudu, ņem brīvdienas. Milzīgs paldies,” faniem pateicas Latvijas izlases uzbrucējs.

“Bērnībā vienmēr spēlēju ar režģi. Mans tēvs brauca uz Tamperi, teicu, lai dodas uz pagrabu un meklē manu režģi. Tas tika nogādāts stundiņu pirms spēles sākuma. Varam teikt, ka tas ir veiksmīgs, varam teikt, ka ne visai, jo spēles nevinnējām. Kopumā bija labi ar režģi, varbūt paldies tam, ka ļāva atkal sajust spēli [ar lauzto degunu]. Tik daudzi cilvēki rakstīja īsziņas, milzīgs paldies, visiem atbildēt pat nav iespējams. Arī šodien atbalsts bija labs, mēs gājām un cīnījāmies, jo diez kas varēja notikt – komandas ir līdzīgas, arī norvēģu spēkos ir apspēlēt ASV. Diemžēl pašiem nedaudz pietrūka, jauns atskaites punkts izlasei.”