Simtiem miljonu un “Galactico” trešais projekts – vai “Real” atdzims?

Madrides
Madrides "Real" pēc triumfa 2018. gadā. Foto: Reuters

Spānijas futbola grands Madrides “Real” šajā vasarā veicis jau divus skaļus pirkumus – par 100 miljoniem eiro (bonusu izskatā summa var pieaugt līdz 150) iegādāts Londonas “Chelsea” pussargs Edins Azārs, bet par 60 miljoniem no Frankfurtes “Eintracht” iegūts talantīgais uzbrucējs Luka Jovičs.

Nākamais “Real” galvenā trenera Zinedina Zidāna un kluba prezidenta Florentīno Peresa sarakstā ir Mančestras “United” pussargs Pols Pogbā, bet jau vairākus mēnešus tiek runāts arī par Totenhamas “Hotspurs” pussarga Kristiāna Ēriksena iegādi.

Peress jau iepriekš paziņoja, ka klubs šovasar ir gatavs tērēt 400 miljonus eiro jaunu spēlētāju iegādei. Bet ir viens “bet” – lai to realizētu un nepārkāptu UEFA “financial fair play” noteikumus, vienībai nāksies pārdot spēlētājus 300 miljonu apmērā. Ja “Real” iegūs gan Pogbā, gan Ēriksonu, tad šī summa loģiski, ka pieaugs.

Zidāns ir izveidojis sarakstu ar 13 spēlētājiem (skatīt attēlā tos, kuri atzīmēti ar sarkano krāsu), kuriem neredz vietu nākamās sezonas modelī. To starpā ir Garets Beils, Hamess Rodrigess, kurš jau pēdējos divus gadus pavadījis īrē Minhenes “Bayern”, kā arī vairāki rezervisti. Tāpat klubs varētu pārdot Mateo Kovačevicu, jo par viņu varētu iekasēt vismaz 50 miljonus, bet iepriekš jau izskanējušas runas, ka par vārtsarga Keilora Navasa pakalpojumiem interesējoties Parīzes “Saint-Germain”. Zidāns vēl nav izšķīries par Isko un norvēģu talanta Martina Odegāra likteni. Uz otro tika liktas lielas cerības, jo viņš jau 14 gadu vecumā debitēja Norvēģijas augstākajā līgā, tomēr viņa karjera nav attīstījusies kā cerēts. Vairāku spāņu mediji rakstīji, ka puisis saslimis ar zvaigžņu slimību…

“Real” vadībai vasara būs karsta. Kā vērtīgākie aktīvi tiek minēti Beils, Lorente, Rodrigress un Kovačevičs, taču lielāka problēma varētu būt tā, ka neviens no viņiem nebūtu ar mieru algas samazinājumam. Proti, pārējot uz citu komandu, spēlētājam arī individuāli ir jāvienojas ar nākamo darba vietu par līguma nosacījumiem.

Beila līgums (sezonā 15 miljoni eiro) ar “Real” noslēdzas 2022. gadā, bet pārējai trijotnei, kuru algas čeki ir ievērojami mazāki, tomēr pietiekami solīdi, tas beigsies 2021. gadā. Pirmā gadījumā izskatīts variants arī par īri.

Runājot par Beilu, vairāki britu mediji ziņo – “United” šobrīd ļoti nopietni apsver iespēju velsieti iegūt savā sastāvā, taču nav droši, vai būtu gatavi apmierināt viņa finansiālās prasības.

Šis uzskatāms par trešo “” projektu, proti, kad klubs ir īpaši aktīvs transfēru tirgū un cenšas iegādāties uzreiz vairākas pasaules līmeņa zvaigznes. Tie ir centieni izveidot uzvarošu dinastiju. Pirmais piegājiens 21. gs. meklējams 2000. gadu sākumā, kad tika iegādāti tādi pasaules līmeņa spēlētāji kā Luišs Figu, Deivids Bekhems un .

Otrais meklējams 2009. gadā, kad uzreiz tika iegādāti Krištianu Ronaldu, Karims Benzemā, Kakā, Havi Alonso, Rauls Albiols, Ezekvils Garajs, Alvaro Negredo, Alvaro Arbeloa un Estebans Granjero. “Real” togad kopā iztērēja 264 miljonus eiro, kas jau mūsdienu futbola tirgū uzskatāma par solīdu summu. Tiesa, tolaik vēl nebija stājušies spēkā UEFA “financial fair play” noteikumi, kas šobrīd regulē to, lai klubi neslīgtu pārāk lielos parādos un tiktu izlīdzināta konkurence.

“Tas, ko plānojām izdarīt trīs gados, mums bija jāizdara vienā,” 2009. gadā sacīja Peress.

Pēc tam 2013. un 2014. gadā tika iegādāti Beils un Rodrigress par attiecīgi aptuveni 100 un 80 miljoniem eiro, bet šī vasara tiek uzskatīta kā trešais piegājiens, lai izveidotu zvaigžņotu komandu.

“Real”, pēc trīs UEFA Čempionu līgas tituliem pēc kārtas, šī sezona izvērtās pagalam neveiksmīga – šajā turnīrā piedzīvota izstāšanās jau 1/8 finālā, bet vietējā čempionātā (“La Liga”) ieņemta vien trešā vieta. Tajā “Real” izcīnīja tikai 21 uzvaru, piecas reizes spēlēja neizšķirti, bet zaudējumus piedzīvoja 12 reizes, kas ir sliktākais rādītājs pēdējos divdesmit gados. Un arī kausa izcīņā trofeja netika iegūta. Ja ne tik neveiksmīga sezona, iespējams, “Real” savās darbībās nebūtu tik aktīvi.

Visi trīs ČL tituli (un viens “La Liga”) izcīnīti Zidāna kā trenera vadībā, kurš pirms pagājušās sezonas sākuma negaidīti paziņoja par kluba pamešanu. Klubam pagalam neveicās un Zidāns tika saukts atpakaļ, bet viņš atgriezās ar saviem nosacījumiem. Treneris gribēja, ka lai viņam būtu brīvības rīcība veidot sastāvu un iegādāties spēlētājus. Šobrīd tas ir noticis.

Jau pagājušajā vasarā faniem bija grūti piedot pēdējās desmitgades spilgātākās zvaigznes Krištianu Ronaldu aiziešanu uz Turīnas “Juventus”, bet šovasar Peress riskēja zaudēt vēl vienu kluba simbolu – Serhio Ramosu. Kā galvenais iemesls viņa vēlmei pamest klubu tika minētas saspīlētās attiecības tieši ar Peresu un neapmierinātība ar kluba iekšienē notiekošajiem procesiem. Vēlāk gan Zidāns Ramosu pārliecināja palikt, bet viņš speciālā preses konferencē paziņoja: “Es uz mūžiem esmu “Real” fans. Gribu šeit noslēgt karjeru.”

Atzīmēsim, ka Karaliskais klubs pēdējā laikā izcēlies ne tikai ar spēlētāju pirkšanu. Iepriekš paziņots par grandiozajiem plāniem ievērojami atjaunot un modernizēt “Santiagu Bernabeu” stadionu, bet kopējās projekta izmaksas ir teju astronomiskas – aptuveni 525 miljoni eiro, kā rezultātā klubam jau piešķirts aizdevums.

Tāpat “Real” pēc sezonas beigām parakstīs 12 gadu līgumu ar pazīstamo apģērba un sporta ekipējuma uzņēmumu “Adidas” un tā laikā nopelnīs 1,6 miljardus eiro. Esošais līgums, kas ik gadu “Real” kasē ienes 40 miljinus eiro, ir spēkā līdz 2020. gadam, bet saskaņā ar jauno vienošanos, šī summa trīskāršosies. Tāpat kluba kasi ar 30 miljoniem varēs papildināt par uzvaru UEFA Čempionu līgā un FIFA Klubu Pasaules kausā. Lieki piebilst, ka pēc jaunā līguma parakstīšanas “Real” kļūs par visapmaksātāko “Adidas” klientu.

Skaidrs, ja ne jaunie UEFA “financial fair play” noteikumi, “Real” (un ne tikai) varētu viegli izpirkt visas pasaules labākos, neatstajot citiem ne graša. Tiesa, arī te nevajadzētu kļūt naiviem – vairāki skandāli, it īpaši ar PSG piedalīšanos, ir parādījuši, ka visas sistēmas ir apejamas.

Vasara ir tikai sākumā un mūs gaida vairāki interesanti pavērsieni, bet viens no aktuālakajiem jaunās sezonas jautājumiem ir – vai Karaliskais klubs spēs atdzimt?

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par