Sporta muzejs saņem glabāšanā Jaunzemes pirms 60 gadiem izcīnīto Latvijai pirmo olimpisko zelta medaļu

Inese Jaunzeme - Helsinki Olimpiskās Spēles - Sportazinas.com
Inese Jaunzeme - Helsinki Olimpiskās Spēles - Sportazinas.com

Rīga, 28.nov., LETA. Pieminot sešdesmito gadskārtu, kopš leģendārā šķēpmetēja Inese Jaunzeme triumfēja Melburnas olimpiskajās spēlēs, Latvijas Sporta muzejs pirmdien glabāšanā saņēma sportistes izcīnīto zelta medaļu, aģentūru LETA informēja Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK).

Jaunzemes 1956.gada 28.novembrī Melburnas olimpiskajā stadionā, Austrālijā, mestais šķēps aizlidoja 53,86 metrus tālu, viņai izcīnot Latvijai pirmo olimpisko zelta medaļu.

Pieminot šos Latvijas sporta vēsturiskos brīžus, pirmdien notika atceres pasākums Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas parkā pie Jaunzemes piemiņas akmens, kur klātesošie nolika ziedus.

Savukārt atceres pasākuma otrā daļa turpinājās Latvijas Sporta muzejā, kur LOK prezidents Aldons Vrubļevskis muzeja direktorei Agrai Brūnei glabāšanā nodeva vēsturisko olimpisko zelta medaļu un citus Jaunzemes saņemtos augstākos apbalvojumus.

Atceres pasākumā pirmizrādi piedzīvoja arī Latvijas Televīzijas žurnālista Dāvida Ernštreita veidotā dokumentālā filma “Inese pirmā!”, kas stāsta par zelta medaļu un cilvēku, kurš atnesa tik daudz sajūsmas un negaidīta prieka Latvijā.

Filmas scenārija autors ir Ernštreits, režisors Andris Brikmanis, operators Mārtiņš Šalmis, videoinženieris Edmunds Rimšāns.

Atceres pasākumā piedalījās filmas veidotāji, Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, LOK, Latvijas Šķēpmetēju kluba un Latvijas Vieglatlētikas savienības pārstāvji, Ineses Jaunzemes meita Vita Jaunzeme, kā arī sportisti, treneri un sporta darbinieki, kuri daudzus gadus atradās līdzās olimpiskajai čempionei.

Inese Jaunzeme pati nekad nepārspīlēja šī vēsturiskā notikuma vietu savā dzīvē, un olimpisko zeltu viņa savulaik pat ir atļāvusies nosaukt par savas dzīves lielāko kuriozu. Pēc sportistes karjeras viņa kļuva par ārsti, bet mūžībā pēc smagas slimības aizgāja 2011.gadā. Jaunzeme bija spilgta personība ne tikai sportā – aktīva olimpisko ideālu popularizētāja, ilggadēja Latvijas Olimpiešu kluba prezidente, Latvijas Šķēpmetēju kluba dzīves veidotāja, zaļās domāšanas un šīs zaļās pasaules izjūtas kopēja Latvijā ar vides aizsardzības projekta “Pēdas” starpniecību, kas kļuva par visaptverošu kustību. Rūpēs par bērnu veselību tapa projekts “Stipra un vesela mugura”.

Sarīkojuma norisi bagātināja arī izstāde “Mūsu pirmā olimpiskā čempione Inese Jaunzeme”, iepazīstinot ar Jaunzemes personības šķautnēm.

Savukārt LOK Goda prezidents Vilnis Baltiņš muzeja ekspozīcijai nodeva Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) augstāko apbalvojumu Olimpisko ordeni, kuru 2011.gada 19.februārī, viesojoties Latvijā, viņam pasniedza tā brīža SOK prezidents Žaks Roge.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par