“VEF Rīga” – sākuma punkts veiksmīgai karjerai? Labākie leģionāri un viņu tālākās gaitas

07/08/2020 11:33
Nokopēts
Artjoms Parahouskis, Īdžejs Roulends, Pako Kruzs

Septiņkārtējie Latvijas basketbola līgas (LBL) čempioni “VEF Rīga” bieži sastāvam piesaistījuši spilgtus ārzemju spēlētajus, kuri Rīgas vienību izmanto par lielisku karjeras sākumu Eiropā, vēlāk nokļūstot spēcīgākās kontinenta komandās un līgās.

Šajā blogā apskatīti spilgtākie leģionāri, kuri pēc spēlēšanas Latvijā karjeru turpināja augstākā līmenī un kļuva atpazīstami visā Eiropā.

Alekss Renfro (komandā 2009./2010. gada sezonā)

VEF Rīga» pārliecinoši zaudē Šauļos - Basketbols - Apollo.lv ...

Šo saspēles vadītāju basketbola līdzjutēji noteikti atminas kā ātru un meistarīgu basketbolistu – īsts komandas motoriņš, bez kura tā gada vefiņš nebija iedomājams. Komandu spēja aizvest līdz pat LBL finālam, kurā tomēr septiņu spēļu sērijā tika zaudēts citam galvaspilsētas klubam “Barons”.

Par statistiku šis amerikāņu viesspēlētājs Latvijā noteikti nevarēja sūdzēties. LBL čempionātu viņš noslēdza astotajā pozīcijā vidēji gūtajos punktos visa līgā (14,2), būdams 190 cm garš viņš bija trešais labākais atlēkušajās bumbās (6,2), kā arī līderis rezultatīvajās piespēlēs (5,7), un, protams, arī labākais efektivitātē (17,2). Tāpat viņš kļuva par Baltijas basketbola līgas (BBL) regulārās sezonas vērtīgāko spēlētāju.

Pēc spožas sezonas Latvijā Renfro pievienojās Horvātijas klubam “Zagreb”, ar kuru ieguva valsts kausu un triumfēja Horvātijas čempionātā. Tālāk saspēles vadītāja karjera virzījusies tikai uz augšu. Karjeras laikā paspējis uzspēlēt Vācijas labākajās vienībās “Brose Bamberg”, Berlīnes “Alba” un Minhenes “Bayern”. Tāpat pabijis arī Krievijā – Krasnojarskas “Enisey” un Sanktpēterburgas “Zenit”.

Veiksmīga valsts Renfroe ir arī Spānija. Eiropas dienvidu zemē viņš pārstāvējis gan “CB Valladolid”, gan “Barcelona”, gan “Manresa” krāsas, bet nākamajā sezonā viņš būs redzams “San Pablo Burgos” rindās.

Trevons Hjūzs (komandā 2010./2011. gada sezonā)

Trevons Hjūzs, www.sportazinas.com

183 cm garais basketbolists rīdzinieku rindām pievienojās uz pārbaudes laiku, bet viņš spēja iekarot Ramūna Butauta uzticību un palika komandā līdz sezonas beigām. 14 mači LBL turnīrā bija pietiekami, lai izcīnītu Latvijas čempiontitulu.

Hjūzs VTB Vienotajā līgā “VEF Rīga” sastāvā laukumā devās vien trijās cīņās, vidēji gūstot 9,7 punktus un izdalot divas rezultatīvas piespēles. Savukārt vietējā čempionātā viņam vidēji 6,7 punkti un 3,4 piespēles. Jāatzīmē, ka no finālsērijas septiņiem dueļiem, treneris Butauts Hjūzu laukumā sūtīja tikai trijos.

Pēc nebūt spožās sezonas Latvijas čempions pārcēlās uz Lietuvas komandu Pasvāles “Pieno žvaigzdes”, kurā tobrīd galvenais treneris bija Roberts Štelmahers. Pēc divām sezonām Lietuvā un dalības LKL Zvaigžņu spēlē, amerikānis pārcēlās uz Vācijas spēcīgāko līgu – Rēmerstormes “Gladiators Treves”. Turpmāk viņš spēlēja arī Vācijas “Medi Bayreuth”,  Francijas “Cholet Basket” un vēlreiz 2018./2019. gada sezonā “Pieno žvaigzdes”.

Artjoms Parahouskis (komandā 2010./2011. gada sezonā)

Artjoms Parahovskis, www.sportazinas.com

Tobrīd 23 gadus vecais un 211 cm garais baltkrievu “spēka mitriķis” kļuva par stabilu komandas vērtību groza apakšā gan uzbrukumā, gan aizsardzībā.

VTB līgā Parahouskis bija otrs rezultatīvākais vienības spēlētājs ar caurmērā 12,2 punktiem, kā arī līderis izcīnītajās bumbās zem groziem ar vidēji 5,9 mačā. LBL turnīrā viņam pieticīgāka statistika, proti, caurmērā 9,9 punkti spēlē un 4,6 atlēkušās bumbas. Kopā ar iepriekš piesaukto Hjūzu triumfēja Latvijas čempionātā. Centram tajā sezonā arī BBL regulārā turnīra MVP gods.

Pēc solīdas sezonas “VEF” viņš pievienojās vienam no pazīstamākajiem Ukrainas klubiem Kijevas “Budivelnik”. Vēlāk karjerā trīs sezonas paguvis uzspēlēt arī ULEB Eirolīgā ar “Nizhny Novgorod”, Kazaņas “Unics” un Telavivas “Maccabi”. Iepriekšējo sezonu aizvadīja Lietuvā un ieguva valsts kausu kopā ar Viļņas “Rytas”, kā arī viņu atzina par kausa labāko spēlētāju. Šo sezonu noslēdza Francijas klubā “SIG Strasbourg”.

Tailers Keins (komandā 2010./2011. Un 2011./2012. gada sezonā)

Savas pirmās trīs profesionāļa sezonas amerikānis pavadīja Latvijā. Divās no tām kļūstot par valsts čempionu kopā ar “VEF Rīga”, bet pēc tam vienu gadu aizstāvēja arī “Barons kvartāls” krāsas.

Kopā trijās LBL sezonās 12,0 punkti mačā, 8,3 atlēkušās bumbas un 1,2 bloķēti metieni. VTB līgā spēka uzbrucējam divās sezonās 4,5 punkti un 5,5 bumbas zem groziem.

Pametot Latviju, pievienojās Itāljas otrās līgas klubam “Fulgor Libertas Forlì”, bet pēc tam pārstāvējis arī Francijas augstākās līgas klubu “JDA Dijon”. Kopā četri gadi arī Itālijas spēcīgākajā turnīrā ar “Varese” un “Brescia”, kā arī jauns līgums nākamajai sezonai Itālijas A sērijā “Pesaro” sastāvā.

Antans Kavaļausks (komandā 2011./2012.  un 2012./2013. gada sezonā)

Rīgas VEF iegādājusies vienu ārzemju spēlētāja kvotu - Basketbols ...

Lietuvieti “VEF Rīga” rindām nācās piesaistīt, jo bija nepieciešams atrast centru, kurš spētu aizvietot pirms tam pieminēto Parahouski.

209 cm garais basketbolists bija vefiņa balsts divas sezonas, kurās izdevās kļūt par LBL čempionu. Abos gados kopā Kavaļausks izcēlās ar vidēji 11,0 punktiem un 5,0 atlēkušajām bumbām. VTB turnīrā viņam divās sezonās 8,3 punkti un 4,4 atlēkušās bumbas, ULEB Eirokausā Rīgas vienības rindās vidēji 10,5 un 9,8 punkti.

Pēc divām sezonām Rīgā lietuvietis izmēģināja spēkus Spānijas ACB līgā Bilbao pilsētas komandā. Savukārt pēc tās sezonas sekoja labākās centra sezonas Viļņas “Lietuvos rytas” un Kauņas “Žalgiris” sastāvos. 2015. gadā viņš pat izpelnījās Lietuvas augstākās līgas (LKL) vērtīgākā spēlētāja godu. Stabils spēlētājs Lietuvas grandos groza apakšā gan Eirokausā, gan Eirolīgā, tāpat arī Lietuvas valstsvienībā.

Īdžejs Roulends (komandā 2012./2013. gada sezonā)

VEF šokē "Bilbao Basket" - Basketbols - nra.lv

Kurš basketbola fans gan neatceras šo atraktīvo saspēles vadītāju. Viennozīmīgi viens no kandidātiem uz meistarīgākā spēlētāja godu atjaunotajā “VEF Rīga”. Tāpat 2013. gads viņa karjerā līdz šim ir sasniegumiem bagātākais.

VTB līgā viņš tika nosaukts par 2012./2013. gada MVP, būdams arī labākais punktu guvējs turnīrā. Tāpat 2019. gadā viņš tika uzņemts VTB slavas zālē. Bez šiem sasniegumiem amerikānis, protams, bija galvenais iemesls vefiņa čempiontitulam, jo viņš tika kronēts arī par LBL “play-off” labāko basketbolistu.

Iespējams, ka viņš karjeras pīķi bija sasniedzis tieši vefiņā, bet arī turpmāk Roulends ir spēlējis augstā līmenī Eiropā. Pēc izlaušanās sezonas Latvijā viņš divus gadus pavadīja Turcijas “Banvit”, pēc tam sezonu spēlēja Izraēlā, pārstāvot Jeruzalemes “Hapoel”, bet 2016. gadā atgriezās VTB līgā, kur pārstāvēja Maskavas apgabala “Khimki”. Aizvadīto sezonu viņš bija “Fuenlabrada” sastāvā Spānijas ACB čempionātā.

Vils Danielss (komandā 2012./2013. gada sezonā)

Spēcīgais amerikāņu uzbrucējs kopā ar Roulendu veidoja veiksmīgu duetu, kas kaldināja zelta medaļas Latvijā. Pēc viesošanās Rīgā izvērtusies ļoti raiba karjera.

13,5 punkti un 4,1 atlēkušās bumbas čempionu sezonā LBL, bet VTB līgā 11,2 punkti un 3,3 atlēkušās bumbas. Vēlāk atgriežoties VTB līgā “Nizhny Novgorod” sastāvā vien vidēji 2,0 punkti un 1,3 bumbas zem groziem.

Ļoti daudzveidīgās karjeras laikā pēc VEF paspējis izcīnīt gan Meksikas, gan Puertoriko čempiontitulu. Tāpat ieguvis arī Francijas kausu “Limoges CSP” rindās. 2018. gadā bija labākais punktu guvējs Turcijas otrajā līgā “Selçuklu Belediyesi” vienībā. Vienu sezonu (2016./2017.) paspēja aizvadīt arī Libānā.

Džeralds Robinsons (komandā 2014./2015. gada sezonā)

Monaco re-sings Gerald Robinson | Eurohoops

Kārtējais meistarīgais amerikāņu basketbolists ārējā līnijā, kurš spēja būt ļoti rezultatīvs. 38 punkti 33 minūtes pret tobrīd sīvākajiem konkurentiem “Ventspili” runā paši par sevi.

Robinsons “VEF Rīga” sastāvā bija rezultatīvākais spēlētājs LBL, gūstot 17,2 punktus, kā arī piektais līgā rezultatīvajās piespēlēs (4,2). ULEB Eirokausā viņam 16,1 punkts un 3,3 rezultatīvas piespēles, kā arī 41,8% no tālmetienu distances. VTB līgā amerikānim 17,9 punkti (3.vieta visā līgā) un 5,2 rezultatīvas piespēles.

Pēc sezonas Latvijā Robinsons devās uz Francijas augstākās basketbola līgas komandu “Nanterre 92”. Tāpat viņš spēlējis arī Vācijas basketbola bundeslīgā, pārstāvot Berlīnes “Alba”, divas sezonas no 2017. līdz 2019. gadam viņš aizvadīja citā Francijas klubā “Monaco”, iegūstot arī Francijas kausu. Šo sezonu viņš aizvadīja Turcijas superlīgas vienībā “Burasaspor”.

Džošs Bostičs (komandā 2015./2016. gada sezonā)

Kādreizējais "VEF Rīga" līderis kļuvis par Blūma komandas biedru ...

Viens no tiem, kuram neizdevās vefiņa rindās kļūt par Latvijas čempionu, dramatiskajā finālā zaudējot ambiciozajai “Valmierai/ORDO”. Viņš zaudētājiem pievienojās sezonas otrajā pusē, pārnākot no Beļģijas kluba “Spirou Charleroi”.

Spēcīgs uzbrucējs ar labu metienu – tāds palicis atmiņā Bostičs no laikiem Rīgā. LBL turnīrā viņš bija rezultatīvākais spēlētājs komandā ar vidēji 13,7 punktiem, tāpat izcīnīja arī 4,4 atlēkušās bumbas un atdeva 2,8 rezultatīvas piespēles. Arī VTB Bostičam atzīstams sniegums – 12,5 punkti, 5,1 bumbas zem groziem un 1,2 pārtvertas bumbas.

Pēc sezonas pie mums viņš pārcēlās uz Itālijas otro līgu, taču pēc tam spēlēja Horvātijas vienībā “KK Zadar”, vienā no Itālijas spēcīgākajām vienībām “Dinamo Sassari”. Diezgan veiksmīgas divas sezonas Gdiņas “Arka” sastāvā Polijā, bet nupat viņš atkal atgriezies Itālijā un būs komandas biedrs Jānim Blūmam “Pallacanestro Reggiana” komandā.

Fransisko “Pako” Kruzs (komandā 2015./2016. gada sezonā)

Paco Cruz y el VEF Riga en la VTB League | Viva Basquet

Pirmais no diviem meksikāņu “dimantiem”. Pirms pievienošanās “VEF Rīga” spēlējis tikai dzimtenē un Argentīnas līgā, kā arī Meksikas izlasē. Droši var teikt, ka gads Rīgā pacēla karjeru citā līmenī.

Komandas vilcējs izšķirošajos brīžos LBL atzīmējās ar vidēji 11,5 punktiem, kā arī 4,9 rezultatīvām piespēlēm. VTB turnīrā 13,5 punkti un 5,2 rezultatīvas piespēles. Tāpat kā Bostičs, Kruzs ir viens no tiem, kam neizdevās aizbraukt no Latvijas ar zelta medaļu vietējā čempionātā.

Pēc tam Kruza karjera virzījās augstākā līmenī. Trīs veiksmīgas sezonas Spānijas ACB līgā, kur “Fuenlabrada” vienībā bija diezgan nozīmīga loma. Pēdējā sezona meksikānim bija tepat kaimiņos Viļņas “Rytas”.

Abduls Gadijs (komandā 2016./2017. gada sezonā)

Nesenais "VEF Rīga" spēlētājs Gadijs centīsies iekļūt "Thunder" rindās

Vēl viens saspēles vadītājs, kurš gan sezonas sākumā galvaspilsētas klubā nerādīja pārliecinošāko sniegumu.

LBL čempionātā viņam caurmērā mačā 9,7 punkti un 5,4 rezultatīvas piespēles, taču viņš bija svarīgs spēlētājs čempiontitula iegūšanā, esot galvenais saspēles vadītājs. VTB līgā tikai 5,5 punkti un 4,7 rezultatīvas piespēles.

Pēc sezonas Latvijā viņš nokļuva Vācijas bundeslīgas klubā “s.Oliver Würzburg”. Savukārt pēc tam noslēdza līgumu ar NBA klubu Oklahomsitijas “Thunder”, kur gan pēc četrām pirmssezonas spēlēm tika ievietots atteikumu draftā. Vēlāk viņu piesaistīja NBA G-līgas komanda Oklahomsitijas “Blue”, kur viņš aizvadīja divas saturīgas sezonas. Šobrīd noslēdzis līgumu ar Grieķijas “Peristeri”, kur FIBA Čempionu līgas grupu turnīrā aizvadīs spēles arī pret vefiņu.

Alekss Peress (komandā 2017./2018. gada sezonā)

Bijušais "VEF Rīga" saspēles vadītājs Peress pievienojies Kauņas ...

Pēc pozitīvās Kruza pieredzes “VEF Rīga” nebaidījās piesaistīt sastāvam vēl vienu meksikāni, kurš arī īsti Eiropā nebija parādījies.

LBL līderis rezultatīvajās piespēlēs (5,9) un vidēji 10,6 punkti mačā, bet ar to bija par maz, lai izcīnītu titulu Latvijā. Komandas labākais spēlētājs arī VTB līgā – 13,5 punkti un 5,9 rezultatīvas piespēles partneriem.

Nākamajā sezonā pārstāvēja Turcijas “Banvit”, kuras sastāvā kļuva par labāko bumbu pārtvērēju FIBA Čempionu līgā, izpelnoties trīs gadu līgumu ar Kauņas “Žalgiri”. Lietuvā meksikānim spēle nevedās kā plānots un līgums tika pārtraukts. Tagad atgriezies sev veiksmīgajā Turcijā un spēlēs “Bahçeşehir Kolej” rindās.

Džastins Kobss (komandā 2014./2015. gada sezonā, nepilnus trīs mēnešus)

Kobss. Nederīgs VEF, Bundeslīgā – līderis

Šī saraksta interesantākais gadījums, jo “VEF Rīga” sastāvā trīs mēnešu laikā aizvadīja vien trīs spēles VTB turnīrā un četras cīņas ULEB Eirokausā. Pēc tam gan viņa karjera izvērtusies visai veiksmīga.

Ar vefiņu VTB paspēja atzīmēties ar vidēji 3,0 punktiem, 2,3 atlēkušajām bumbām un 1,7 rezultatīvām piespēlēm vidēji 17:24 minūtēs. Eirokausā mačā caurmērā izcēlās tikai ar 1,3 punktiem 10:52 minūtēs.

Nepierādot sevi Rīgas komandas treneriem viņš decembrī pārcēlās uz Vācijas bundeslīgas Frankfurtes “Skyliners”. Vēlāk karjerā spēlējis arī tādos klubos kā Minhenes “Bayern”, “Le Mans” (Francijas čempions) un Zagrebas “Cedevita”. Šo sezonu pavadīja Melnkalnes “Buducnost” kopā ar latvieti Mārtiņu Meieru un maijā noslēdza vēl divu gadu līgumu ar klubu.

Kopumā var teikt, ka “VEF Rīga” ir laba vieta, lai leģionārs sāktu karjeru Eiropā. Iepriekš bija iespēja sevi parādīt naudīgajā VTB līgas tirgū un Eirokausā, bet tagad to var izdarīt FIBA Čempionu līgā. Tāpat ārzemju basketbolisti var būt diezgan droši, ka viņiem komandā tiks uzticētas vadošās lomas.

Arī uz nākamo sezonu vefiņam ir līgumi ar četriem leģionāriem, kuriem būs iespēja sevi pierādīt – Kailu Almenu, Maiklu Kaizeru un Aizeju Pinjeiro, kā arī jau iepriekšējo sezonu Rīgā aizvadījušo somu Aleksandru Madsenu.

    Pagaidām neviens nav komentējis
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām