Žagara maģija, kapteiņa trauma un rakstura cīņa – piecas atziņas pēc Latvijas uzvaras pār Franciju

28/08/2023 08:47
Nokopēts
Dairis Bertāns

Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdien Indonēzijā Pasaules kausa finālturnīra otrajā mačā pieveica Francijas izlasi. Latvija uzvarēja ar 88:86. Ar šo panākumu latvieši nodrošināja iespēju spēlēt turnīra TOP 16 fāzē.

Žagars visā savā krāšņumā

23 gadu vecumā Žagars aizvadīja līdz šim savas karjeras labāko maču. Neapšaubāmi šim puisim vienmēr bijis milzīgs basketbola talants, kuru viņš apliecināja jau savu jaunatnes izlašu mačos, taču profesionālajā basketbolā viņā pa īstam sevi sāka parādīt tikai aizvadītajā sezonā Lietuvā. Tikmēr izlases gatavošanās ciklā galvenais treneris Luka Banki neslēpa kritiku Žagara virzienā, kā arī izdarīja spiedienu, norādot, ka viņam tas noteikti ir jāiztur. Tajā pašā laikā bija skaidrs, ka treneris Banki apzinājās, ka no pieejamajiem ārējās līnijas spēlētājiem Žagars ir talantīgākais, kurš var izmainīt spēles ritējumu. Tāpat Banki atzina, ka, neskatoties uz kritiku, viņš Žagaram uzticas.

Pēc mača Banki asistents Jānis Gailītis sarunā ar “William Hill TV” atklāja, ka Žagaram vieglāk ir spēlēt tad, kad viņš jūtas kā pirmais saspēles vadītājs. Pret Franciju jaunais basketbolists doto uzticību attaisnoja par visiem 100% – 22 punkti, piecas rezultatīvas piespēles un divas pārtvertas bumbas. Vienīgā lieta, kur Žagaram varētu “piekasīties” ir soda metienu precizitāte (3/9), kas saspēles vadītājam, maigi izsakoties, nav glaimojošs rādītājs. Lai vai kā Žagars ar šo vienu maču pierādīja visiem skeptiķiem, ka viņš noteikti var spēlēt basketbolu visaugstākajā līmenī un pat uzņemties līdera lomu. Viņam atliek novēlēt vienīgi veselību, jo par viņa prasmēm, un nu jau arī spēju uzņemties iniciatīvu, vairs nav nekādu šaubu.

Turpinājums bez kapteiņa?

Nepatīkamu brīdi Latvijas izlase piedzīvoja nedaudz mazāk kā trīs minūtes līdz pirmā puslaika beigām. Valstsvienības kapteinis Dairis Bertāns saņēma piezīmi uzbrukumā. Jautāsiet, kas tur tāds? Pēc tās Dairis izrādīja emocijas, kas sākumā šķita ir par to, ka viņam tā bija jau trešā personiskā piezīme, bet kā izrādās, pieredzējušais basketbolists uzreiz saprata, ka iedzīvojies savainojumā. Kapteinis uzreiz devās apsēsties tālākajā rezervistu soliņa galā, otrajā puslaikā laukumā nedodoties.

Kā vēlāk pēcspēles intervijā norādīja viens no spēles varoņiem Žagars, tad Daira savainojums bijis viens no momentiem, kas komandai iedeva “otro elpu” un motivāciju nepadoties. Šobrīd nav pilnīgi skaidrs, cik nopietns ir Daira savainojums, taču viņš pats norādījis, ka, viņaprāt, trauma varētu būt nopietna. Tas nozīmē, ka Latvijai PK turpinājumā vajadzētu nākties iztikt bez kapteiņa, kas vēl vairāk pasliktinās situāciju aizsargu rotācijā. Tāpat nav zināms, vai Rodions Kurucs vienā no spēles epizodēm nav guvis, kādu ievērojamu traumu. Rodions pēc neveiksmīgās epizodes laukumā atgriezās un aizvadīja maču līdz galam, tomēr zināmai piesardzībai jābūt.

Artūrs Kurucs “salauž” spēli

Līdz spēles pamatlaika beigām bija atlikušas sešas minūtes un 46 sekundes, kad tajā notika vērā ņemams pavērsiens, kuru izcēla arī treneri un komandas biedri. Artūrs Kurucs, spēlējot aizsardzībā pret vienu no pretinieku līderiem Nando De Kolo, veiksmīgi spēja izprovocēt Francijas basketbolistu uz nesavaldību, kurš saņēma otro nesportisko piezīmi spēlē, kas lika viņam doties uz ģērbtuvēm. Jāpiebilst, kas šis patiešām bija viens no cīņas svarīgākajiem momentiem, jo pēc tā sekoja Latvijas galvenais spēles izrāviens.

Pirms turnīra, kad bija jārunā par sastāvā iekļuvušajiem un tiem, kuri atstāti “aiz borta”, bieži tika locīts arī Artūra Kuruca vārds. Nevaram zināt, vai Latvijai izdotos atspēlēties, ja nebūtu šī Kuruca mazā, bet ļoti svarīgā epizode spēles beigu daļā. Jā, visticamāk, nebūs tāda spēle, kur Artūrs ņems iniciatīvu savās rokās, veidos rezultātu un sametīs daudz punktus, taču savu lomu viņš šajā valstsvienības modelī viņš lieliski apzinās. Pēdējās sezonās ikdienā esot Eirolīgas komandā “Baskonia”, kur arī viņa galvenais fokuss ir uz aizsardzību, nevar būt tā, ka viņa prasmes un spēja neitralizēt pretinieku neatbilst PK līmenim. Jāņem vērā, ka ar Daira izkrišanu no sastāva, arī Artūra loma varētu pieaugt.

Gailītis: No paša sākuma gribējām izdarīt spiedienu uz de Kolo, viņš ir nervozs džeks

Banki dod iespēju visiem

Neskatoties uz Daira Bertāna savainojumu, tāpat treneris Banki panākumā pār Franciju spēlē iesaistīja visus 12 pieteiktos basketbolistus. Itāļu speciālists atkal izceļas ar savu uzticēšanos spēlētājiem un spēju no viņiem “izspiest” 200%. Klāvs Čavars mačā iesaistījās vien uz minūti un 35 sekundēm, bet arī šis ir žests no trenera, ka jebkuram tiks dota iespēja, tikai jābūt gatavam un jāizmanto tā. Ja Dairis Bertāns turpinājumā nevarēs palīdzēt komandai, tad aizsargu rotācijā paliks četri spēlētāji – Žagars, Zoriks, Šķēle un Artūrs Kurucs. Iespējami ir arī dažādi nestandarta risinājumi un Banki ir jau pieradījis, ka viņš spēj jebkuram spēlētājam atrast pareizo pieeju, lai viņš varētu laukumā demonstrēt savu labāko sniegumu.

Ļoti bieži pret Franciju tika izmantots garo spēlētāju duets Šmits un Gražulis, citreiz vienlaicīgi laukumā bija arī Šmits, Rodions Kurucs un Dāvis Bertāns. Iespējas Latvijas izlasei ir dažādas, kuras jāspēj izmantot atkarībā no pretinieka. Ja paskatāmies statistikas ailītēs, tad labākais +/- rādītājs ir Dāvim Bertānam +12, +6 nopelnīja Artūrs Kurucs, bet +4 ir Artūram Žagaram.

Spēja pielāgoties

Lai arī pirmajā puslaikā Francija neiekrāja ļoti lielu pārsvaru, tas tomēr tika pavadīts viņu zīmē. Tāpat jāpiezīmē, ka no pirmajiem 17 tālmetieniem viņi realizēja 13, bet no nākamajiem 10 grozā lidoja tikai viens metiens. Otrajā puslaikā Latvija spēja adaptēties un pielāgoties, vairs neļaujot Francijas meistarīgajiem basketbolistiem izdarīt vieglus trīspunktu metienus, kas arī lielā mērā ļāva turēties līdzās rezultātā.

Var teikt, ka Latvijai paveicās un arī Francija bija pelnījusi uzvarēt. Protams, ka bez veiksmes faktora nekur, bet kārtējo reizi Lukas Banki vadībā latvieši pierāda, ka vairs nav tie laiki, kad mēs bijām Francijas vietā, kad visu spēli esam vadībā un spēlējam lieliski, bet mača izskaņā pretinieks “atnāk un paņem” uzvaru. Pēc šādām uzvarām tiešām rodas pārliecība, ka varam uzvarēt visus, jebkurā laikā un ar jebkādu sastāvu.

Francijas treneris: Bijām vadībā gandrīz visu spēli, bet Latvija nevienā brīdī nepadevās

Dāvis Bertāns: Neticamas sajūtas – uzvarēt tādā gaisotnē, it kā mēs spēlētu mājās

Zoriks pēc uzvaras slavē Kurucu un Žagaru

TOP notikumi
1
X
2
3.6
3.4
2.05
1.29
6
9.25
1.66
3.6
5.75
2.95
3.5
2.3
1.16
7.5
17.5
1.55
-
2.4
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām