Znaroks atkal zirgā – kā pieredzējušais treneris dažu gadu laikā izkļuva no Krievijas hokeja “melnā saraksta”

24/09/2021 22:31
Nokopēts
Oļegs Znaroks

Vakar Krievijas hokeja federācija nāca klajā ar negaidītu paziņojumu – Pekinas olimpiskajās spēlēs šīs valsts izlasi, kura tajās piedalīsies kā Krievijas olimpiskās komitejas (ROC) komanda, trenēs pieredzējušais Oļegs Znaroks. Lai arī kuluāros par to runāja jau kādu laiku iepriekš, tomēr bija grūti tam noticēt, ņemot vērā šķiršanās stāstu pēc Phjončhanas olimpiādes. Tomēr nespējot izdomāt neko jaunu, Krievijas hokeja vadītāji (un, iespējams, arī augstāka līmeņa amatpersonas) nolēma atgriezt pēdējo gadu veiksmīgāko izlases treneri.

Ilgi gaidītais olimpiskais zelts un negaidīta atlaišana

Daži jaunāki hokeja līdzjutēji to varētu neatcerēties, bet savu trenera karjeru kādreizējais Latvijas izlases kapteinis sāka vietējā čempionātā, vadot “Rīga 20” komandu. Tāpat Znaroks dažādos amatos strādāja ar U18, U20 un pieaugušo izlasi, savukārt 2007. gadā viņš kļuva par valstsvienības galveno treneri, šajā amatā nostrādājot līdz 2011. gadam. Īpašus panākumus Znaroks ar Latvijas izlasi nesasniedza, ja neskaita ceturtdaļfinālu 2009. gadā.

Tomēr tieši valstsvienība viņam kļuva par tramplīnu uz Kontinentālo hokeja līgu (KHL). Treneri pamanīja HK MVD vadība un izaicināja Znaroku kopā ar viņa palīgu Hariju Vītoliņu. Klubs vairs neeksistē, tomēr tieši ar šo divu speciālistu vārdiem ir saistīts vienības lielākais panākums – iekļūšana Gagarina kausa finālā, ko neviens negaidīja. Finansiālo problēmu dēļ klubs 2010. gadā tika apvienots ar Maskavas “Dynamo”, bet Znaroks kopš 2011. gada Latvijas izlasē vairs nestrādāja.

Treneru sistēma deva rezultātus, jo ar komandu, kuras sastāvs noteikti nebija pieskaitāms pie favorītēm, tika izcīnīti divi Gagarina kausi. Šos rezultātus ignorēt nebija iespējams, un 2014. gadā Znaroks un Vītoliņš kļuva par Krievijas izlases treneriem, ar pirmo piegājienu izcīnot zeltu pasaules čempionātā. Turpinājumā bija vēl vairākas medaļas, tad duets pārcēlās uz Sanktpēterburgas SKA, ar kuru vēl vienu reizi triumfēja Gagarina kausā, bet tad pienāca svarīgākais turnīrs – Phjončhanas olimpiskās spēles.

Tajās nepiedalījās NHL zvaigznes, tomēr Krievijas hokeja vadība turpināja uzsvērt, ka olimpiskā zelta vērtību tas nemaina. Sākums Krievijas olimpisko sportistu (OAR) izlasei sanāca neveiksmīgs – 2:3 pret Slovākiju. Tad sekoja 8:2 pret Slovēniju un 4:0 pret ASV, 6:1 ceturtdaļfinālā pret Norvēģiju, 3:0 pret Čehiju pusfinālā un tad pienāca dramatisks fināls. Vēl minūti pirms pamatlaika beigu sirēnas OAR bija iedzinējos pret Vāciju ar 2:3. Trenerus izglāba Ņikita Gusevs un Kirils Kaprizovs – pirmais panāca izlīdzinājumu, kad atlika spēlē 56 sekundes, bet otrais overtaima desmitajā minūtē izrāva uzvaru. Mērķis par olimpisko zeltu tika izpildīts, tomēr uz 2018. gada pasaules čempionātu Krieviju veda jau cits treneris. Arī no SKA Znaroks un Vītoliņš tika atlaisti.

Romāna Rotenberga faktors

Lai saprastu, ka šī atlaišana nemaz nebija negaidīta, jāsaprot kaimiņvalsts hokeja specifika. Krievijas hokeja federācijas prezidents ir leģendārais Vladislavs Tretjaks, bet faktiski vara tajā pieder SKA ģenerāldirektoram Romānam Rotenbergam. Sanktpēterburgas klubā allaž spēlēja daudz izlases hokejistu, savukārt daži citi uz šo komandu pārgāja ne tikai dāsna kontrakta dēļ, bet arī tādēļ, ka viņiem tika apsolīta vieta valstsvienībā. Par šo jau rakstījām iepriekš, bet šoreiz stāsts ne par to.

Krievijas žurnālisti allaž pauduši pārliecību, ka Rotenbergam ir nepiepildītas trenera ambīcijas. Ja agrāk viņš vienkārši varēja uzvilkt slidas, lai piedalītos komandas (arī izlases) treniņā, tad vēlāk viņam kļuva interesanta spēļu vadīšana. Viens no Krievijas bagātākajiem cilvēkiem nekautrējās ieteikt shēmas daudz pieredzējušākiem treneriem, kā arī kritizēt viņu pieņemtos lēmumus. Kas par lietu, teiksiet jūs – pasaulē ir vairāki sporta klubu vadītāji, kuri uzvedas līdzīgi. Rotenbergs gan gāja tālāk – viņš saņēma trenera diplomu, kas, viņaprāt, deva viņam tiesības dot ieteikumus treneriem spēļu laikā, izmantojot austiņu.

Romāns Rotenbergs

Romāns Rotenbergs | Foto: Sanktpēterburgas SKA

Treneriem, kuri vēlējās strādāt izlasē un SKA (šie amati nāk kopā), bija jāsamierinās ar spēles noteikumiem. Znaroks kļuva par pirmo, kuram bija jāsaskaras ar nepārtrauktu spiedienu un “vērtīgiem” ieteikumiem no Rotenberga. Iespējams, tas viss sākās tieši olimpiskajā sezonā. Zinot pieredzējušā speciālista raksturu, nav grūti iedomāties, kāda bija viņa reakcija uz sveša cilvēka padomiem. Konflikts brieda līdz Znaroks uzsprāga. Pēc olimpiādes gan treneri, gan SKA spēlētāji bija emocionāli iztukšoti. Sekoja zaudējums Rietumu konferences finālā pret sīvāko konkurenti – Maskavas CSKA ar 2-4.

Tika runāts, ka pēc sestā mača Rotenbergs ienāca komandas lidmašīnā un sāka runāt ar treneri paaugstinātos toņos. Trīskārtējais Gagarina kausa ieguvējs, pasaules un olimpiskais čempions vairs nespēja savaldīties. “Tu mani mācīsi? Kas tu tāds esi, ***? Ej ***. Viņš vēl mani mācīs, kā spēlēt hokeju,” emocionāli atbildēja Znaroks, ar ko arī parakstīja sev atlaišanas dokumentus.

Gads bez darba, divas sezonas “Spartak” un atgriešanās izlasē

Viena lieta, ko stāsta par Rotenbergu – viņš ir ļoti atriebīgs. Speciālists parūpējās, lai Znaroks ne tikai tiktu atlaists no visiem amatiem, bet arī lai viņš neatrod darbu nekur citur. Arī publiski izskanēja diezgan maz atbalsta vārdu trenera virzienā, un veselu gadu viens no KHL un Krievijas izlases veiksmīgākajiem speciālistiem nosēdēja bez darba. Diez vai pats Znaroks ir no tiem treneriem, kuriem nepieciešama atpūta – gluži pretēji, darbs arī ir tā lieta, kura viņu uztur tonusā.

Treneris šo laiku izmantoja lietderīgi – apciemoja savu meitu Alisu, kura dzīvo ASV kopā ar pazīstamo krievu hokejistu Artemiju Panarinu, atpūtās Jūrmalā, kā arī piedalījās “Zemgale/LLU” treniņā. Varēja redzēt, ka speciālistam bez darba ir garlaicīgi, tomēr līdz īstam darba piedāvājumam bija jāuzgaida, līdz tas tika saņemts no Maskavas “Spartak” – komandas, kuru noteikti nevar saukt par KHL grandu.

Šis posms (2019. –  2021.) viņa karjerā sanāca viens no neveiksmīgākajiem. Treneris “Spartak” vienībā centās savākt pārbaudītos spēkus – hokejistus, kurus viņš pats labi zināja. Spēlētāji gadu gaitā nekļuva jaunāki, tā saukto “Znaroka hokeju” tagad prot spēlēt visi, un brīžiem vienīgais, ko gribējās darīt “Spartak” spēles laikā, bija pārslēgt kanālu. Šo hokejistu kolektīvu bija grūti nosaukt par Znaroka komandu. Tai, protams, bija raksturs, tomēr netrūka arī visai neveiksmīgu maču – 3:9 pret Maskavas CSKA, 0:5 pret Habarovskas “Amur”, 2:7 pret Jaroslavļas “Lokomotiv”, 1:7 pret Helsinku “Jokerit” un tā tālāk. Divu sezonu laikā “Spartak” iekļuva “play-off” turnīrā, tomēr abas reizes zaudēja pirmajā kārtā un pēc līguma beigām šī gada aprīļa beigās tas netika pagarināts.

Ko Znaroks var bez Vītoliņa?

Krievijā ir valsts, kurā cilvēkiem patīk nostaļģēt, vieta, kur pagātnes notikumiem sabiedrības dzīvē ir atvēlēta krietni lielāka loma nekā progresam un nākotnes izaicinājumiem. Znaroka uzaicināšana izlasē to tikai apstiprina – viņš ir treneris čempions, pēc kura aiziešanas Krievijas izlase tā arī nav spējusi uzrādīt rezultātus, kuri atbilstu kaimiņvalsts ambīcijām – viena bronza un divi zaudētie ceturtdaļfināli.

Ja pat Rotenbergs piekritis Znaroka kļūšanai par valstsvienības stūrmani, tad izvēle tiešām nebija liela. Tiesa, šeit jāsaprot vairākas lietas – pirmkārt, pats Rotenbergs nav mainījies un pat kļuvis agresīvāks savā spiedienā uz treneriem. Otrkārt, Znaroks noteikti nav pieskaitāms pie mūsdienīgiem treneriem, bet, ja pretī būs speciālisti no NHL ar visām jaunākajām tehnoloģijām, tad komandai varētu nepalīdzēt pat tādu zvaigžņu kā Aleksandra Ovečkina, Ņikitas Kučerova, Andreja Vasiļevska un citu klātbūtne.

Harijs Vītoliņš

Harijs Vītoliņš | Foto: Edijs Pālens/LETA

Svarīgākais jautājums ir par to, ko Znaroks spēj izdarīt bez sava uzticīga palīga Harija Vītoliņa, kurš šajās olimpiskajās spēlēs vadīs Latvijas izlasi. Iepriekš vairākkārt dzirdēts, ka abu speciālistu duetā tieši Vītoliņš vairāk bija atbildīgs par taktiskām niansēm un spēles struktūru, kamēr Znaroka atbildība bija maču vadīšana un motivācijas daļa. Katra trenera loma bija svarīga, līdz ar ko būs interesanti pavērot, kā jutīsies Znaroks bez Vītoliņa.

Vakar kļuva zināms, ka trenerim palīdzēs Rīgas “Dinamo” stūrmanis Sergejs Zubovs, kā arī Valērijs Bragins, kurš iepriekš bija galvenais treneris izlasē un joprojām ieņem šo amatu SKA. Skaidrs, ka katram speciālistam ir sava pieredze, taču svarīgi, lai starp treneriem ir arī ķīmija. Nav saprotams, vai starp Znaroku, Braginu un Zubovu izveidosies tāda sadarbība, kuras rezultātā treneri viens otru papildinās, nevis viens otram traucēs. Savus palīgus Znaroks allaž izvēlējās pats, un šāda situācija viņam ir jauna. Un pagaidām nav pamata domāt, ka tā viņam ir komfortabla.

Ko sagaida Znaroka vadīto Krievijas izlasi Pekinas olimpiskajās spēlēs?

View Results

Loading ... Loading ...

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām