Arī Usiks nesaņēma solīto – vai Supersērijas nākotne apdraudēta?

10/12/2018 13:11
Nokopēts

Ir teiciens, ka nav dūmu bez uguns. Pasaules boksa Supersērijas rīkotāju virtuvē kaut kas ir acīmredzami piededzis, un jau kādu laiciņu. Medijos teju katru otro mēnesi parādās informācija par problēmām, kas skārušas organizāciju, bet patukšās tribīnes latvieša Maira Brieža un Vācijas pārstāvja Noela Gevora ceturtdaļfināla cīņā Čikāgā tikai pasvītroja turnīra otrās sezonas šķidro sākumu.

Respektablais boksa medijs “The Ring” (zīmīgi, ka iepriekšējās Supersērijas uzvarētājs Oleksandrs Usiks saņēma arī šī izdevuma jostu) aizvadītajā nedēļā vēstīja, ka turnīra organizatori sagājuši ragos, bet jaunās sezonas dalībnieki nav saņēmuši samaksu par aizvadītajām cīņām. Pieminēta tika pat turpmāko cīņu atcelšana. Īpaši neiedziļinoties peripetijās, kļūst skaidrs, ka galvenie finansētāji – kompānija “Comosa AG”, nav veikuši līgumā norādītos maksājumus, jo savā iekšienē meklē vainīgos – kāds no uzņēmuma saimniekiem bijis spiests investēt vairāk nekā sākotnēji atrunāts, kamēr cits brauc vilcienā bez maksas.

Ilgi nebija skaidrs, vai pirmā smagā svara Supersērijas otrā sezona norisināsies uzreiz vai tiks ņemta gada pauze, tomēr pēc smagām pārrunām un ciparu likšanas tabulās organizatori nolēma dot zaļo gaismu. Bažas radīja, ka turnīrā nepiedalīsies kāds lielā karoga nesējs. Pagājušajā sezonā turnīru uz saviem pleciem iznesa Oleksandrs Usiks ar savu meistarību un harismu, bet visiem interesanta bija arī uzlecošā Dagestānas zvaigzne Murats Gasijevs. Klāt vē mūsu Mairis Briedis, kubietis Juniors Dortikoss, mutīgais Marko Huks – kā kārtīga mērce uz tortes. Bija pamats, uz kā būvēt un pārdot jauno produktu.

WBSS idejas autors Kalle Zauerlands, kurš pēc Brieža zaudējuma Usikam pirmajā sezonā nāca klajā ar paziņojumu, ka turpmāk daudz ciešāk strādās ar latvieti, pirms jaunās sezonas tieši saulītē izbīdīja Mairi, bet kā otru lielo seju pieteica Dortikosu. Proti, abus bokserus, kuri pirmajā turnīrā palika pusfinālā. Lai cik Mairis un Dortikoss ir mīlēti savā dzimtenē, plašajā boksā pasaulē viņus “pārdot” ir mazliet sarežģītāk. Ja pirmajā gadā tika pulcēti čempioni, tad šoreiz īsts čempions nav neviens.

Ažiotāža un interese par jauno sezonu ir krietni mazāka, jo bokseru liste nav tik iespaidīga. Grūtāk ir pārdot translācijas, biļetes, piesaistīt sponsoru naudu. Arī ceturtdaļfinālu cīņas nebija īpaši skatāmas. Traumu nomocītais Briedis nepārliecinoši uzveica Gevoru, WBSS mēģinājums naudīgajā ASV tirgū nebija pārāk veiksmīgs, jo kvalitāte saturam nebija tik augstā kā norādīts uz iepakojuma.

Raimonds Zeps, Kalle Zauerlands, Mairis Briedis, Sportazinas.com

Foto: LETA

Supersērija ir labs instruments, kā bokserim īsā laikā nopelnīt kaudzi naudas. Vairākas garantētas cīņas salīdzinoši īsā periodā – no dienas kārtības tiek noņemtas pretinieku meklēšanas, diskusijas ar organizatoriem, WBC, IBF un pārējām organizācijām – visu uz sevi uzņēmās Zauerlands, tomēr realitāte, kā jau tas dzīvē notiek, bieži atšķiras no sapņiem. Nekļūdās tikai tas, kurš neko nedara, bet Zauerlanda publiskie solījumi visus Supersērijas dalībniekus padarīt par miljonāriem nepiepildījās.

Skaidrs, ka Kalle centās savam produktam piesaistīt lielāku interesi, intervijās brīvi saucot lielus ciparus. Turnīra kopējais balvu fonds esot bijis 50 miljoni dolāru, bet realitātē, visdrīzāk, tas bijis vismaz uz pusi(ja ne vairāk) mazāks. Piemēram, pirms Brieža – Usika cīņas promouters sludināja, ka Mairim uzvarot Usiku, jākļūst par multimiljonāru. Realitātē par tādu nekļuva pat Usiks, kurš uzvarēja Briedi, bet vēlāk finālā arī Gasijevu.

Krievijas medijos tika palaista pīle, ka Mairis un Oleksandrs katrs par piedalīšanos pusfinālā garantējuši 800 000 dolāru (apt. 655 700 eiro) lielus honorārus, bet tikpat saņems arī uzvarētājs. Brieža pārstāvis Raimonds Zeps gan uzreiz norādīja, ka tie ir meli. Tāpat piebilstot, ka Supersērija bokseriem un to pārstāvjiem aizliedz nosaukt līgumos ierakstītās summas.

Ja apgalvojumi par publisko naudas lielumu turnīrā nāktu tikai no vienas nometnes, varētu domāt, ka tas ir piesegs, sak, negribam, lai visi stājas rindā pēc naudas, bet treknu punktu uz i uzlika čempions Usiks, kurš no turnīra aizgāja ar WBA, WBC, IBF un IBO čempionu jostām. No uzvarētājam paredzētajiem desmit miljoniem dolāru Usiks esot saņēmis tikai ap diviem, bet no tiem vēl jāatskaita visi izdevumi, nometnes, komisijas. Ukrainis gan īpaši uz organizatoriem nedusmojās, jo viņa mērķis bija jostas, kas viņam pavēra ceļu uz lielākām un daudz ienesīgākām cīņām.

Mairis Briedis, Sportazinas.com

instagram.com/mairisbriedis

Supersērijai par labu nerunājošs čempions – pirmais kliedzošais dūmu detektors, kas norāda uz organizācijas problēmām. Vairāk kā skaidrs, ka visu nosaka nauda, bet bokss ir ļoti pamatīgu investīciju sporta veids. Pēc pirmo ceturtdaļfinālu cīņu biznesa rezultātiem investori, visdrīzāk, ir neapmierināti, paceļoties jautājumam, vai otrās sezonas organizēšana šajā svara kategorijā var atmaksāties. Ja nē, tad kādēļ turpināt tajā grūst lielus līdzekļus? Jo var izrādīties, ka vienīgais, kurš nopelnīs, ir Supersēriju kā karjeras tramplīnu izmantojušais Usiks.

Honorāru pilna neizmaksāšana, to aizturēšana nerāda labo toni, tomēr sezonas atcelšana var izrādīties vēl neizdevīgāks risinājums, jo tiks sabojāta reputācija. Kurš gan vēlēsies sadarboties ar WBSS, pulcējot zem viena jumta labākos, ja līdzi nāks neizmaksātu honorāru un atceltu sezonu rēgs? WBSS var atmaksāties tikai ilgtermiņā. Organizatoru uzdevums ir pārliecināt investorus nenolekt no kuģa pie pirmās sūces parādīšanās.

Brieža menedžeris Zeps atteicās komentēt izskanējušo informāciju par nesaskaņām Supersērijas organizatoru starpā, norādot, ka ar finansēm no WBSS puses viss vienmēr bijis korekti, kas liek domāt, ka arī nākotnē visas saistības tiks nokārtotas. Darbs nevienā brīdī nav apstājies, bet WBSS pusfināla cīņai ar Kištofu Glovacki ir lielas iespējas notikt pārpildītā “Arēnā Rīga”. Brieža komanda gaida Supersērijas lēmumu.

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām