Banki: Esmu izmakšķerējis spēlētājus, par kuriem šķita, ka bija palikuši ārpus valstsvienības radara

28/11/2022 21:29
Luka Banki

Latvijas basketbola izlases galvenais treneris Luka Banki intervijā portālam “Eurohoops” pauda savas domas par darba sākšanu ar valstsvienību, Latvijas basketbolistiem, kvalificēšanos Pasaules kausam, sadarbību ar Kristapu Porziņģi un daudz ko citu.

Banki par Latvijas izlases stūrmani kļuva pagājušā gada martā. Viņš pirms tam strādāja ASV, G līgas klubā Longailendas “Nets” kā trenera asistents. “Man nebija tik pamatīgas zināšanas par Latvijas basketbolu. Fakts ir tāds, ka martā pēc Orlando burbuļa beigām es pametu ASV, un es metos šajā jaunajā piedzīvojumā. Sāku izpētīt spēlētājus un komandas – es intervēju astoņus dažādus trenerus, lai mēģinātu izveidot savu personālu. Es centos iekļūt šīs basketbola kopienas pieredzē un struktūrā, jo man bija jāaizpilda šī zināšanu plaisa,” sacīja Banki.

“Godīgi sakot, es zināju tikai Latvijas basketbola “virsotnes”. Brāļi Bertāni abi bija mani pretinieki – Dāvis ar “Baskonia” un Belgradas “Partizan” komandām, bet Dairis Milānas “Olimpia” rindās, kad strādāju Bambergā. Novērtēju kvalitāti, un arī redzēju burvīgu iespēju strādāt ar tādu spēlētāju kā Porziņģi, kurš mani ieintriģēja. Par pārējo es maz ko zināju,” par sadarbības uzsākšanu ar valstsvienību teica speciālists.

Savdabīgi, ka Latvija Pasaules kausa kvalifikācijas spēlēs līdz šim ir izsaukusi 37 spēlētājus. Banki arī atzina, ka izpētīt šos basketbolistus viņam ir bijis ļoti patīkams process. “Neskaitot tikai pazīstamos spēlētājus, man bija prieks iet rakties, lai atklātu dažādu līgu spēlētājus, piemēram, [Klāvu] Čavaru, [Rihardu] Lomažu vai [Tomu] Leimani, kas ir kļuvuši par šīs komandas pamatvērtībām, kad ļoti retais spēja paredzēt lomu un ietekmi, ko viņi atstās. Man izlasē ir bijuši 37 dažādi spēlētāji, un es esmu izmakšķerējis spēlētājus, par kuriem šķita, ka bija palikuši ārpus valstsvienības radara, kā piemēram, [Roberts] Stumbris, [Mārtiņš] Laksa vai kā pagājušajā logā – Jānis Timma, kuram beidzot izdevās apvienot savus plānus ar izlases plāniem. Visi iesaistītie ir demonstrējuši tāda līmeņa sniegumu, kas man ļāva dot komandai gribasspēku un konkurētspēju. Mēs esam skaistākie ar Porziņģi un Dāvi Bertānu ierindā, bet arī tie, kas uzvar ziemā Grieķijā, kad nav zvaigžņu, nedrīkst tikt atstāti novārtā,” par lielo sastāva variēšanu stāstīja itāļu speciālists.

“Runājot par Jāni, viņš ieradās ar lielisku attieksmi. Viņš gribēja spēlēt. Bija prieks ar viņu ierindā doties uz Grieķiju, kur viņš bija galvenais varonis. Domāju, ka viņš bija pelnījis šādu brīdi un atgriezties Latvijas basketbolā – tā ir viņa vieta. Fani viņu sirsnīgi uzņēma Rīgā, un viņš ļoti labi uz to atbildēja,” Timmu slavēja Banki.

Timma: Sajūtu lepnumu, jo kopš 15 gadu vecuma esmu pārstāvējis Latviju

 

Itāļu treneris tāpat nevēlas tikt uzskatīts par iemeslu, kāpēc Latvija kvalificējās Pasaules kausam. “Mums ir spēlētāju paaudze, kas ir nepārprotami gatava šim notikumam un ir ieguldījusi daudz no sevis šī mērķa sasniegšanā. Šis ir spēlētāju kodols, kas iespēju piedalīties Pasaules kausa izcīņā saskatīja arī iespēju izpirkties pēc pagātnē piedzīvotajām neveiksmēm, kas tika piedzīvotas tik dramatiskā veidā, kas tas bija nedaudz atņēmis entuziasmu un vēlmi spēlēt izlasē. Mēs spējām atjaunot šo piederības sajūtu un to pārvērst spēcīga vēlmē, lai izpirktos un atriebtos par pagātni. Attieksme bija ideāla, ar lielu konkrētību, piezemētību un mērķtiecību, lai sasniegtu to mērķi, kuru, mūsuprāt, esam pelnījuši,” secināja Banki.

Speciālists arī tāpat domā, ka, neskatoties uz to, ka grupā par tikšanu uz finālturnīru ir pieveiktas Serbijas, Turcijas un Grieķijas izlases, galvenais atslēgas punkts bija abi mači šī gada februārī ar Beļģijas valstsvienību.  “Kad savstarpējās spēlēs uzvarējām Beļģiju, tas bija tas īpašais mirklis, jo tā deva mums priekšrocības pār citiem konkurentiem. Beļģija bija savākusi izcilu sastāvu, viņus vadīja ar valstsvienību ilgi strādājošs treneris. Man patīk uzsvērt, ka šajā ceļā esmu mēģinājis  iznīcināt noteiktus stereotipus. Daudzi ir uzsvēruši, ka šajā kvalifikācijas ciklā Latvija panākumus nopelnīja ar to, ko tā ieguva no ļoti konsekventas aizsardzības. Uz to norādīja paši spēlētāji, jo nekad agrāk Latvijai nebija izdevies uzvarēt spēles, pateicoties aizsardzībai. Šīs divas spēles ar Beļģiju bija divas ļoti mazrezultatīvas spēles, un pirms tam pastāvēja uzskats, ka tādos mačos mums nebūtu cerību. Tā vietā mēs pielāgojāmies ne mūsu uzspiestam basketbolam. Mēs bijām labi, gatavi, un no tā pēc tam mēs izveidojām ļoti sekmīgas  un iespaidīgas spēles ar Serbiju, Turciju un Grieķiju. Runa ir par progresu un adaptāciju,” skaidroja Banki.

Banki: Atsevišķās spēlēs mums bijuši dažādi sastāvi, bet vienmēr esam sekojoši nospraustajam virzienam

Banki tāpat veltīja atzinīgus vārdus Vašingtonas “Wizards” zvaigznei Porziņģim, kurš augustā divu uzvaru sērijā pret Turciju un Lielbritāniju guva vidēji 25,5 punktus un izcīnīja 14 atlēkušās bumbas.

“Sadarbojoties ar noteiktiem spēlētājiem, jāmēģina arī saprast viņu ceļš. Viņi strādā pie sava ķermeņa, līguma un karjeras – nacionālajā izlase, nevērtējot to svarīguma skalā, to ietekmē. Taču jūnija un jūlija logā Kristapam nevajadzēja būt pakļautam traumu riskam, bet mūsu ceļi krustojās augustā, un tā tiešām bija kā apoteoze, īpaši attiecībā uz viņa izrādīto attieksmi. Jau pirms tam [jūnijā un jūlijā] viņš bija komandas pirmais līdzjutējs. Pēc tam viss ritēja, līdz viņa sagatavošanās ļāva viņam būt kopā ar mums. Kristapam šogad ir svarīgs mērķis – viņš vēlas mēģināt pārvarēt 80% NBA regulārajā sezonā aizvadīto spēļu slieksni. Tas ir liels darbs sagatavošanās jomā. Man ir gandarījums domāt, ka valstsvienība, iespējams, ir devusi savu lomu, lai viņš aizvadītu vienu no svarīgākajām sezonām savā karjerā,” Banki sacīja par Porziņģi.

Banki: Pirms kvalifikācijas visi bija pesimistiski noskaņoti

 

Pieslēgties

Dienas fokusā

Rūdolfs Balcers
30/01/2023 21:30

Balceru neizvēlas cits NHL klubs, latvietis paliek “Lightning” sastāvā

Latvijas uzbrucējs Rūdolfs Balcers pirmdien netika izraudzīts no Nacionālās hokeja līgas (NHL) neaizsargāto spēlētāju saraksta, tādējādi paliekot Tampabejas “Lightning” komandas sistēmā. “Lightning” svētdien ievietoja Balceru neaizsargāto spēlētāju sarakstā, taču diennakts…

17/12/2014 11:40

„Panthers” uzvar „Capitals” garākajā pēcspēles metienu sērijā NHL vēsturē

Pirms Floridas „Panthers” uzbrucējs Niks Bigstads realizēja izškirošo bullīti, kopumā tika veiktas 20 pēcspēles metienu kārtas. Metienus izpildīja 40 dažādi spēlētāji. Pēcspēles metienu sērija iekļuva NHL vēsturē, kā visu laiku…

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām