Jānis Kalniņš | Foto: Habarovskas "Amur"
Pirms pāris dienām kļuva zināms, ka latviešu vārtsargs Jānis Kalniņš neturpinās savas gaitas Kontinentālās hokeja līgas (KHL) komandā Habarovskas “Amur”. Ja, piemēram, 2021. gadā šajā ziņā nebūtu nekas īpašs, tad pašreizējos apstākļos tai bija piesaistīta papildus uzmanība, ņemot vēra ripu ķērāja došanos valstī, kas divu gadu laikā Ukrainā pastrādājusi vairākus tūkstošus noziegumu, aplaupot un nogalinot desmitiem tūkstošu iedzīvotāju.
Ja Miks Indrašis 2022. gada vasarā līdz Maskavas “Spartak” tā arī neaizbrauca, tad Kalniņš ar mierīgu sirdi devās uz Tālajiem Austrumiem, un, atšķirībā no tā paša Indraša, nepazuda no publiskās vides un atbildēja uz mediju jautājumiem, turklāt bija godīgs, norādot, ka viņa galvenais motīvs ir nauda – nav noslēpums, ka tādu naudu, kādu vidusmēra hokejistiem maksā krievijā, Eiropā var nopelnīt tikai lielākās zvaigznes.
Ja mēs runājam par pagājušo sezonu, tad par to neko sliktu nevar pateikt, jo principā spēles laiks tika dalīts ar Jevgēņiju Aļikinu, latvietim 34 mačos atvairot 92,2% metienu un vidēji ielaižot 2,52 ripas. Latvietim bija dažādi mači – gan ar pieciem ielaistiem vārtiem, gan ar vieniem. Nekas slikts, bet arī nekas baigi īpašs.
Kalniņš bez sirdsapziņas pārmetumiem turpinās spēlēt Krievijā arī nākamajā sezonā
Šo sezonu Kalniņš gan uzsāka neveiksmīgi, četrās spēlēs ielaižot 14 vārtus. Otrā iespēja viņam tika dota septembra beigās, kad viņš pēc sausās spēles pret “Kunlun Red Star” devās laukumā arī pret Kazaņas “Ak Bars”, ielaida divas ripas pēc piecu minūšu laikā un tika nomainīts. Pēdējo reizi Kalniņš spēlēja 17. novembrī, ielaižot četrus vārtus pret “Neftekhimik”. Šīs sezonas statistika – vidēji 3,32 ielaistie vārti un 88,8% atvairīto metienu un skaidrs, ka ar šādu sniegumu viņš ātri zaudēja konkurenci abiem krievu vārtsargiem. Savukārt kad aprīļa sākumā tika pagarināts līgums ar Igoru Bobkovu, kļuva skaidrs, ka ar Kalniņu vairs nerēķinās. Turklāt viņš ir leģionārs, bet ar trīs ārzemnieku limitu turēt uz soliņa nespēlējošo vārtsargu ir ne pārāk gudrs lēmums.
Cik tad Jānis nopelnīja par šiem diviem gadiem? Katrā no sezonām Kalniņa alga bija 35 miljoni rubļu. Ja pagājušajā sezonā viņš bija otrais apmaksātākais komandā, tad šosezon noslīdēja uz piekto pozīciju. Bet joprojām līderis starp “Amur” vārtsargiem. Jā, ripu ķērājs, kurš šosezon nospēlēja vien septiņus mačus, nopelnīja vairāk nekā pārējie, kuriem spēļu skaits ir krietni lielāks.
Valūtas kurss šajos gados ir svārstījies, bet vispārīgi pieņemts rēķināt, ka viens eiro ir 100 rubļu, kas nozīmē, ka divu gadu laikā Kalniņš savu bankas kontu papildinājis par 700 tūkstošiem eiro. Salīdzinājumam, Kaspars Daugaviņš, kurš ir viens no apmaksātākajiem spēlētājiem visā Slovākijas līgā, šosezon nopelnījis ap 120 tūkstošiem eiro.
Slovākijas medijs atklāj iespējamo Daugaviņa algu
Joprojām ir cilvēki, kuri saka – nu un kas tāds? Kalniņš taču pats nevienu nenogalina, krievijas karodziņu pie savas bildes sociālajos tīklos nav piespraudis un tā tālāk. Atbildes būs divas. Pirmkārt, ar savu došanos vien Jānis normalizē krieviju kā valsti, jo nav iespējams nodalīt valsti no tās varas noziegumiem. Un otrkārt, politika un sports, it īpaši kaimiņvalstī, ir cieši saistīti.
Viens no “Amur” kuratoriem ir Habarovskas apgabala gubernators Mihails Djagterjovs, kurš savā “Telegram” kanālā ziņo arī par vietējo sporta klubu, tajā skaitā hokeja komandas ziņām. Šī vīra kanāla nosaukums “Telegram” vietnē ir “Djagterjova ložmetējs Z”, bet starp ziņām par Habarovskas vienību panākumiem lielā skaitā atrodamas atskaites par to, kā šis apgabals atbalsta krievijas armiju, saukļi “gluži kā 1812. gadā, arī šoreiz uzvara būs mūsu” (kuri nav saistīti ar sporta komandām) un tā tālāk. Tāpēc jābūt ļoti naivam cilvēkam, lai turpinātu izplatīt tēzi par to, ka Kalniņš jau tikai spēlēja hokeju. Viņš pelnīja asiņaino naudu, bet tā bija viņa apzināta izvēle.
Pagaidām nav skaidrs, vai Kalniņa posms KHL ir noslēdzies. No vienas puses, pēc šādas sezonas tāds vārtsargs, turklāt leģionārs, diez vai kādam ir vajadzīgs. Bet nevajadzētu brīnīties, ja latvietis vēl uzpeldēs kādā no lejasgala komandām. Jo pārslēgties no 350 tūkstošiem par sezonu uz, piemēram, 50, viņam būs baigi sarežģīti.
Loading ...
Kalniņš par spēlēšanu KHL: Neviens no bijušajiem partneriem izlasē nav mani nosodījis