Kāpēc Vimbldona ir tik īpaša?

04/07/2017 16:41
Nokopēts
Vimbldonas korti

Tikko dots starta šāviens Vimbldonas “Grand Slam” sērijas tenisa turnīram, kas norisinās Anglijā, Londonā. Tas ir viens no četriem augstākās raudzes turnīriem tenisa apritē, tiek spēlēts uz zālāja un ir vecākais un prestižākais tenisa turnīrs pasaulē. Pirmais čempions tika noskaidrots jau 1877. gadā. Ar ko tad Vimbldonas čempionāts ir tik īpašs?

Lēdijas un džentlmeņi

Vimbldonas tenisa turnīrs, www.sportazinas.com

Vimbldonas čempionātam raksturīgs ir britu aristokrātiskais piesitiens. To rīko Visanglijas tenisa un kriketa klubs (AELTC). Turnīra dalībniekus tradicionāli neiedala sievietēs un vīriešos, bet gan dāmās un džentlmeņos. Mača galvenais tiesnesis arī spēles laikā tenisistus uzrunā kā “Mis” un “Misters”. Piemēram, ja Aļona Ostapenko pieprasa video atkārtojumu (challenge), tad tiesnesis to paziņo šādi: “Ms. Ostapenko is challenging the call…” Vai, ja Ernests pieprasa medicīnisko pārtraukumu – “Mr. Gulbis is taking medical time-out”.

Dreskods un citas detaļas

Marija Šarapova, Vimbldona, Sportazinas.com

Marijas Šarapovas “smokings” Vimbldonas turnīrā 2008. gadā

Tāpat turnīra nosaukumā nav iekļauts vārds “Open”, kā tas ir pārējos trīs “Grand Slam” sērijas turnīros. To sauc par čempionātu. Centrālais korts nav nosaukts nevienā tenisista vārdā. Un, protams, dreskods – visiem turnīra dalībniekiem jāģērbjās ir baltā. Pavisam baltā.

1963. gadā pirmo reizi tika ieviests dreskods “pārsvarā balts” (predominately white). Taču jau 1995. gadā turnīra organizatori pārgaja uz “praktiski pilnībā balts” (almost entirely white), bet 2014. gadā jau stingri tika deklamēts – nekādas atkāpes nav pieļaujamas. Vairs nebija atļauts startēt krēmkrāsas vai bēši baltā formastērpā un citas krāsas sloksne uz formas nedrīkst būt platāka par vienu centrimentu.

Uzņēmumi, kas ražo sportistu formas, pirms turnīra sākuma AELTC klubam prezentē to dizainētos tērpus, un tikai tad klubs oficiāli apstiprina tos par derīgiem, lai ar tiem varētu startēt čempionātā. Savukārt lēmumu par to, vai spēlētāja formastērps atbilst sacensību reglamentā atrunātajiem kritērijiem, spēles dienā pieņem turnīra galvenais tiesnesis. Jāpiebilst, ka pašu tiesnešu formastērpi nav viscaur baltā, tādējādi arī izceļot spēlētāju-tiesnešu hierarhiju.

Spēlētājiem tik stingri noteikumi, protams, ne vienmēr iet pie sirds. Pirms pāris gadiem par šo faktu ļoti kritiski izteicās krievu tenisists Dimitrijs Tursunovs: “Ir izveidots turnīra reglaments. Visiem noteikumi ir skaidri. Ekipējuma ražotāji gandrīz vai cauru gadu sūta formastērpu paraugus. Bet tur, acīmredzot, sēž žūrijas locekļi, aplikuši kājas pāri vienu otrai, dzer tēju un ēd zemenes ar dīvainām cepurēm galvā un spriež par to, vai vieni vai otri šorti atbilst viņu pieņemtajām tradīcijām vai nē.”

Šādam uzskatam savulaik ir pievienojušies vairāki tenisisti un tenisistes. Ekipējuma ražotājiem bijuši dažādi mēģinājumi “atsvaidzināt” spēlētāju vizuālo izskatu ar dažādiem stilistiskiem risinājumiem, līdz pēdējos gados šādi mēģinājumi vairs nav sekojuši.

Vienlaikus daudzi atzīst, ka šis dreskods piešķir turnīram savu eleganci un “all white” formāts nav nemaz tik garlaicīgs. Britiem tas ir raksturīgi – viņi stingri pieturās tradīcijām un ir konservatīvi. Līdz ar to var droši apgalvot, ka, neskatoties uz vairākiem iepriekšējiem centieniem formātu mainīt, Vimbldona savas tradīcijas ieturēs arī turpmāk.

Vēl viena no pieminēšanas vērtām tradīcijām ir kad spēles uzvarētājs laukumu pamet kopā ar zaudētāju. Nav īsti skaidrs, ar ko tas saistāms. Vēl grūtāk ir izvairīties no neveiklajām situācijām, kad blakus soļo spēli zaudējušais tenisists/e, kura/s sejā lasāma vilšanās un sarūgtinājums, kamēr līdzgaitnieks pamet kortu smaidām un ar pacilātu sajūtu. Neskatoties uz to, turnīra dalībnieki šo tradīciju pārkāpj patiešām reti.

Turnīrs bez reklāmām

Vimbldonas tenisa turnīrs

Daudzi lielie turnīri zināmā mērā skatītājiem asociējas ar to ģenerālsponsoriem. Kā piemēram – “Australian Open” ar “Kia”, “Roland Garros” ar “BNP Paribas” un “US Open” ar “JP Morgan”. Savukārt Vimbldonas kortos reklāmas nav atrodamas. Tā vietā korti un to apkārtne ir noformēti ar violeti zaļiem ziediem. Tāpat arī partneri, ar kuriem turnīra organizatori sadarbojas – “Jaguar”, “Ralph Lauren” un “Rolex” – formējas kā “oficiālie piegādātāji” nevis sponsori.

Turnīra dalībnieku apstiprināšana

Vimbldona ir vienīgais turnīrs, kur tā dalībnieku noteikšanas kārtība notiek nevis stingri saskaņā ar pasaules rangu, bet tam ir pašam sava unikālā formula. Aktuālajiem reitinga punktiem, kas ir tenisista kontā, tiek pieskaitīti visi punkti, kas iegūti pēdējā gada laikā spēlējot uz zālāja un vēl pieskaita 75% iegūto punktu no aizpagājušā gada zālāja sezonas laikā iegūtajiem reitinga punktiem. Tradicionāli tas skaidrojams ar zālāja kortu specifiku, proti, ir vairāki spēlētāji, kuri izteikti labi (vai slikti) spēlē uz šī seguma, tāpēc pēc šīs formulas ir iespējams turnīra dalībnieku skaitā sapulcēt tuvu labākos zālāja seguma speciālistus. Šī kārtība gan attiecināma tikai uz džentlmeņu turnīru.

“Middle Sunday” un slavenā “The Queue”

Vimbldonas tenisa turnīrs

Neskatoties uz to, ka turnīrs norisinās divas nedēļas, maču aizvadīt svētdienā var tikai pie nosacījumiem, ja tas ir fināls vai ja slikto laikapstākļu dēļ kāda spēle ir pārcelta. Tas tāpēc, ka tradicionāli turnīra septītā diena oficiāli skaitās brīvdiena. To sauc par “Middle Sunday”.

Gadījumos, kad spēles tiek aizvadītas arī pirmajā turnīra svētdienā, to sauc par “tautas svētdienu” (people’s sunday), jo šajās dienās nokļūt uz čempionāta spēlēm ir daudz vieglāk, kā arīdzan biļešu cenas ir ievērojami zemākas.

Tāpat pieminēšanas vērta ir slavenā “Vimbldonas rinda” (The Queue). Neskaitot vietnes, kur biļetes iespējams iegādāties tiešsaistē, tās var iegūt savā īpašumā izstāvot arī dzīvo rindu. Paši turnīra organizatori ar lepnumu norāda, ka tas ir viens no svarīgākajiem sporta notikumiem visā Lielbritānijā, uz kuru ir iespējams iegādāties biļetes pasākuma norises dienā. Liela daļu cilvēku šo rindu uztver kā socializēšanās pasākumu. Cilvēki uz turieni dodas pavadīt laiku ar draugiem, ģimeni, un beigās pašiem pazemīgākajiem un pacietīgākajiem ir vēl iespējas iegādāties biļetes uz mačiem.

Zemenes, zemenes, zemenes ar putukrējumu

Vimbldonas tenisa turnīrs

Par Vimbldonas firmas dzērieniem tiek uzskatīti šampanietis un atdzesēta liķiera limonāde. Par firmas uzkodu – zemenes ar putukrējumu. Ogas tiek rūpīgi atlasītas Kentas grāfistē un katru rītu vienā un tajā pašā laikā tiek nogādātas turnīra norises vietā. Tiek lēsts, ka čempionāta laikā tiek apēstas apmēram 30 tonnas zemeņu un septiņi tūkstoši litru putukrējuma. Labi dzīvot neaizliegsi!

Skaidrs ir viens, pateicoties ilgajām tradīcijām, Vimbldona ir īpašs turnīrs tenisa notikumu kalendārā. Jau vēsturiski šis sporta veids bija izplatīts bagātnieku un aristokrātu vidū. Vimbldonas čempionātā piekoptās tradīcijas var tulkot kā vēlmi uzturēt dzīvu šo patosu.

Šogad par Vimbldonas čempionātu interese no Latvijas būs tik liela kā nekad. Tajā piedalās mūsu aktuālā “Grand Slam” čempione Aļona Ostapenko.  Pie tam, Aļona šeit jau ir uzvarējusi junioru līmenī. Tāpat Anastasija Sevastova atrodas starp planētas 20 labākajām tenisistēm. Arī Ernests Gulbis ir apņēmības pilns. Izbaudīsim šos tenisa svētkus turpmāko divu nedēļu laikā un cerēsim, ka mūsu sportisti  tajos piedalīsies pēc iespējas ilgāk!

 

Komentāri

  • Andris
    06/07/2017 09:52

    Paldies par interesanto un kvalitatīvo rakstu! 😉

    Veiksmi portāla attīstībā!
    Jau šobrīd šķiet daudz pievilcīgāks nekā sportacentrs.com.

Komentāri ir slēgti

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām