Ko “burvjiem” iesākt ar Dāvi?

Rui Hačimura, Dāvis Bertāns, sportazinas.com
Rui Hačimura un Dāvis Bertāns | Foto: twitter.com/WashWizards

Pēdējo nedēļu laikā arvien vairāk Latvijas sporta un it sevišķi basketbola līdzjutējus priecē , kurš aizvada savu visu laiku labāko sezonu planētas spēcīgākajā līgā, kas tiek apzīmēta ar trīs lieliem burtiem – . Viņš pēdējā laikā ir tik “karsts”, ka dažs labs viņu Latvijas basketbolistu rangā novietojis augstāk par Kristapu Porziņģi, bet citi saka, ka varbūt jāapsver iespēja Dāvim nākamvasar piešķirt maksimālo līgumu.

Ja tiek vērtēts sniegums nedēļu no nedēļas, tad Dāvis atsevišķos brīžos, iespējams, arī ir bijis kvalitatīvāks spēlētājs nekā Porziņģis, bet “lielajā bildē” ir skaidrs, ka “Vienradzis” ir Latvijas basketbola pirmais numurs. Šeit gan nav stāsts par to, kurš par kuru ir labāks, bet gan par to, ka Bertāns ar savu lielisko sniegumu ir licis sporta draugiem aizdomāties, ka viņš var pietuvoties NBA zvaigznes līmenim.

Vašingtonas “Wizards” galvenais treneris Skots Brukss gan neuzskata, ka latvietis būtu “karsts”. Viņš saka, ka Dāvis ir tāds, kāds viņš ir un šāds sniegums no viņa ir normāla parādība. Trenerim var gan piekrist, gan nepiekrist, jo no vienas puses Bertānam nekad nav bijusi tik nozīmīga loma NBA komandā kā šosezon, kas arī ļauj producēt šādus skaitļus, bet no otras – nekad iepriekš šādu sniegumu Bertāns vēl šajā līmenī nebija rādījis un viņš šobrīd tiešām ir šķietami “karsts”.

Bertāna sausā statistika vidēji mačā

24 (1) – spēles (pamatsastāvā)
28,8 – minūtes laukumā
15,4 – punkti
4,6 (3,7) – atlēkušās bumbas (aizsardzībā)
1,6 – rezultatīvās piespēles
0,6 – pārtvertās bumbas
0,7 – bloķētie metieni
0,6 – kļūdas
8,5 – izmestie trīspunktnieki
45,6%  – tālmetienu precizitāte
46,6% – metienu no spēles precizitāte
88,9% – soda metienu precizitāte

Decembris ir Bertāna mēnesis, kurā viņš “spridzina”. Dāvis kopš. 1. decembra aizvadījis septiņas spēles, gūstot attiecīgi 20, 21, 25, 19, 25, 32 un 9 punktus. Tik iespaidīga sērija NBA ietvaros viņam vēl nav bijusi nekad, turklāt vērts piebilst, ka 10. decembrī pret Šarlotas “Hornets” Bertāns ar 32 punktiem uzstādīja karjeras rekordu gan gūtajos punktos, gan arī realizētajos trīspunktu metienos, jo viņš iemeta astoņus no 12 trejačiem.

Pagājušajā sezona bija viņa individuāli veiksmīgākā pirmajās trīs NBA. Tajā Bertāns 76 regulārā čempionāta cīņās vidēji spēlēja 21,5 minūtes, guva 8,0 punktus, iekrāja 3,5 atlēkušās bumbas un tālmetienus realizēja ar 42,9% precizitāti. Šosezon visi šie statistikas dati ir auguši.

Kas šosezon ir “Wizards”?

Jau iepriekš tika izpētīts, ka Bertāns ir viens no “Wizards” labākajiem spēlētājiem un ja ne pat labākais advancētajos rādītājos, kas nereti ir precīzāks spēlētāja lietderības atspulgs nekā šī “sausā” statistika. 27 gadus vecais latvietis ir kvalitatīvs spēlētājs uzbrukumā komandai, kam spēle aizsardzībā, rupji sakot, ir pie kājas. Vašingtonas klubam ir sliktākā aizsardzība līgā, ko apliecina NBA mājaslapā pieejamie aizsardzības reitinga rādītāji.

Būtiska atšķirība šeit ir tā, ka Bertānam šosezon nav tik daudz jāuztraucas par spēli aizsardzībā, kas ir pretstats viņa kādreizējam klubam Sanantonio “Spurs”, kur galvenais treneris Gregs Popovičs vispirmām kārtām vēlas redzēt kvalitatīvu sniegumu aizsardzībā un tikai tad domāt par uzbrukumu. Dāvis Vašingtonā var pilnībā realizēt savu uzbrukuma potenciālu, kura jaudīgākais elements ir trīspunktu metiens.

Vašingtona daudz uzbrūk un spēlē jautru basketbolu, ko atzinuši arī vairāki NBA apskatnieki, kā piemēram, viens no zinošākajiem Ziemeļamerikas groza bumbas mediju pārstāvjiem Kevins O’Konors. Gan viņš, gan viņa kolēģis medijā “The Ringer” Kriss Vernons, gan arī ESPN apskatnieks Zeks Lovs un citi ir vienisprātis – “Wizards” komanda ir “sūdīga”, bet to ir interesanti skatīties. Ne par velti – “Wizards” ir NBA sliktākā komanda aizsardzībā, bet piektā labākā uzbrukumā.

Pieci labākie NBA uzbrukumi

Piecas sliktākās NBA aizsardzības

Vai “Wizards” ir jāaizmaina Bertāns?

Visi gaida atgriežamies “Wizards” otru lielo zvaigzni Džonu Volu, kurš šosezon traumas dēļ nespēlēs. Viņš un Bredlijs Bīls ir pieskaitāmi pie NBA lielajiem duetiem, kas teorētiski var pavērt plašākas iespējas cīņā par Austrumu konferences labāko astotnieku. Abi būs brīvie aģenti 2023. gada vasarā, bet līdz tam viņiem jāmaksā iespaidīga alga. Respektīvi, Bīls katru nākamo sezonu (šo ieskaitot) saņems 27,1, 28,8, 34,5 un 37,2 miljonus dolāru, kamēr Vols iegūs 38,2, 41,3, 44,3 un 47,4 miljonus.

Ņemot to vērā, “Wizards” nav daudz brīvības zem algu griestiem un tīri teorētiski būtu ļoti grūti Bertānam atvēlēt, teiksim, 20 miljonu algu sezonā. Tomēr der atcerēties svarīgu aspektu jeb to, ka Bertāna līgums šobrīd nāk komplektā ar tā saucamo “Bird rights”. Kā zināms, NBA nav “cietie” algu griesti, kuros stingri noteiktā summā būtu jāiekļaujas visām komandām, bet gan “mīkstie”,  jo līga pieļauj izņēmumus. “Bird rights” ir vispopulārākais algu griestu izņēmums.

Basketbola leģendas Lerija Bērda uzvārdā nosauktā “Bird rights” ietvaros komanda, kuras spēlētājs kļuvis par brīvo aģentu, drīkst ar viņu tajā pašā vasarā parakstīt jaunu līgumu, taču šī līguma summa pilnībā vai daļēji neiekļaujas algu griestos un drīkst tos pārsniegt. Piemēram, bez “Bird rights” opcijas vēl nesenā pagātnē nebūtu eksistējis zvaigžņotais Goldensteitas “Warriors” sastāvs, kas legāli pārsniedza noteikto algu griestu summu.

Bertāns pēdējo trīs gadu laikā nav pametis klubus kā brīvais aģents vai ticis nomests neaizsargāto spēlētāju sarakstā, tādēļ viņš kvalificējas “Bird rights” – šis statuss viņam nāca līdzi komplektā šovasar notikušajā maiņā. Domājot par Bertāna algu, “Wizards”  līdz ar to nevajadzētu būt lielām raizēm, tomēr cits jautājums – vai klubs vispār vēlas tērēt lielu summu, lai Dāvi paturētu, pat ja tā legāli drīkst pārsniegt algu griestus?

Pēdējās indikācijas liecina, ka “Wizards” latvieti vēlas paturēt komandā ilgtermiņā. Medijs “Hoops Rumours” noskaidrojis, ka liela daļa “Wizards” vadības ir lieli Bertāna fani un nemaz nevēlas latvieti tik viegli palaist prom. Viņi apzinoties, ka saņems zvanus, tomēr klubs likšot konkurentiem noprast, ka Bertānu viņiem tik viegli iegūt nebūs.

Ņemot vērā pašreizējo Dāvja sniegumu, viņš varētu pat dubultot algu jau nākamajā sezonā. Latvietis šosezon vēl pēdējo līguma gadu saņem septiņus miljonus dolāru, bet eksperti uzskata, ka Dāvis jau nākamajās sezonās varētu tikt pie 15-20 miljoniem. Viņam gan tiek prognozēts divu, nevis četru sezonu līgums.

Bertāns šobrīd ir viens no vadošajiem līgas trīspunktu metējiem, turklāt pēdējā laikā demonstrē lielisku rezultativitāti. “Wizards” uz vietu “play-off” šosezon, visticamāk, nepretendēs, taču vasarā, ja latvietis netiks aizmainīts, Vašingtona var palikt bešā un atvadīties no viņa bez maksas, ja vien nepiedāvās konkurētspējīgu kontraktu. Līdz ar to “Wizards” maiņu varianti ir jāizskata, jo vēl pagaidām par Dāvi ir iespējams pretī iegūt visai labus aktīvus no citām komandām.

Vēl viena lieta, par kuru īsti nerunā, ir Bertāna vēlmes. Katra basketbolista sapnis ir triumfēt NBA un domājams, ka Dāvim būtu grūti atteikt, piemēram, kādai no Losandželosas komandām, ja tās izteiktu līdzvērtīgus piedāvājumus kā “Wizards”. Māc šaubas, ka viņam “Lakers” vai “Clippers” sastāvos būtu tik nozīmīga loma un minūtes kā “Wizards”, taču cīnīties vienā no līgas spēcīgākajām komandām pat ar mazāk minūtēm varētu būt vilinošāk nekā krāt statistiku Austrumu pastarītē.

Šobrīd pret Bertānu “Wizards” vēl varētu saņemt pretī, iespējams, drafta izvēli un/vai kādu jauno basketbolistu, kas būtu laba investīcija nākotnē, turklāt būtu loģiski, ka par latviešu snaiperi, tuvojoties februārim jeb maiņu termiņa beigām, parādīsies interese no komandām, kas būs “play-off” zonā. Hjūstonas “Rockets”, Jūtas “Jazz”, Losandželosas “Lakers” vai varbūt Dalasas “Mavericks”? Katrā ziņā, būs interesanti, kādu lēmumu Bertāna sakarā pieņems “Wizards”, jo uz nākamās vasaras vājās brīvo aģentu klases rēķina Dāvis var būt viens no karstākajiem mērķiem citām vienībām.

Kā pie velna mēs atļausimies Bertānu?

Populārajā sociālajā platformā “Reddit” Vašingtonas kluba līdzjutēji izvērsuši diskusiju par to, kā klubs varētu atļauties Bertānu nākamajā sezonā. Fani apzinās, ka latvieša vērtība augs un ka citi klubi būs gatavi maksāt, lai viņu iegūtu. Līdzjutēji uzskata, ka nākamajā vasarā būs viena no vājākajām brīvo aģentu klasēm pēdējā laikā un līdz ar to Bertāns varētu būt vēl vērtīgāks citu komandu acīs un, iespējams, pat viens no “karstākajem” brīvajiem aģentiem.

“Mums atliek cerēt, ka viņš piekritīs līgumam, kas zemāks par 20 miljoniem sezonā,” raksta viens no faniem, kamēr cits uzskata, ka Bertānam jauna līguma ar “Wizards” parakstīšanas gadījumā vajadzētu daudz spēlēt kopā ar talantīgo japāni Rui Hačimuru trešā un ceturtā numura pozīcijā, taču vajadzētu piesaistīt centru, kurš ir tendēts uz aizsardzību, lai komanda uzlabotu rādītāju aizsardzībā.

How the hell are going to afford Bertans? from washingtonwizards

Ekspertu viedokļi

Bertāns ir pozitīvais tēls NBA vidē. Par viņu nav iespējams atrast negatīvus komentārus vai basketbola vērotāju kritiku, kas liktu aizdomāties par dzīvi. Viens no prestižākajiem Ziemeļamerikas basketbola apskatniekiem Bils Simonss savos podkāstos nereti mīl pajokot, ka nekad nav redzējis, ka Bertāns aizmestu bumbu garām grozam.

“Viņš ir tiešām labs spēlētājs un to jau apzinājos, kad “Wizards” veica šo maiņu,” savā podkāstā iepriekš atzina medija “The Athletic” žurnālists Freds Kacs. “Vašingtona viņu principā ieguva bez maksas un kāds NBA kluba pārstāvis man pajokoja, ka šī bija visu laiku labākā “Wizards” maiņa. Tā gan nav taisnība, jo visu laiku labākais spēlētājs, ko jebkad maiņas ceļā ieguvusi “Wizards”, ir Elvins Heiss [leģendārs kluba spēlētājs].”

Kacs arī noteica, ka Bertāna metiena tehnika atgādina to, ko demonstrē NBA superzvaigzne Kevins Durants. “Domāju, ka viņš šosezon pat varētu labot vienā spēlē realizēto trīspunktu metienu rekordu [pašreizējais pieder Klejam Tompsonam – 14],” sacīja apskatnieks. “Visu izteiks minūtes, jo Bertāns to var izdarīt.”

“”Wizards” ir viens ļoti labs maiņas elements, un tas ir Bertāns,” atzīmēja cits “The Athletic” apskatnieks Džons Holindžers, kuram nepiekrita viņa kolēģis no ESPN Zeks Lovs. “Kādēļ, lai Vašingtona vienkārši nepaturētu Bertānu? Viņš “Wizards” neizmaksās daudz.”

Tikmēr cits apskatnieks Čeiss Hjūzs uzskata, ka Bertāns ir fanu mīlulis. “Ja paskatāmies “Wizards” fanu lapā “Reddit”, tad ir skaidri redzams, ka “latviešu lāzeru” mīl. No vienas puses nešaubos, ka Tomijam Šepardam [“Wizards” ģenerālmenedžeris] būs karsta tālruņa līnija, tuvojoties maiņu perioda beigām, bet reizē arī iztēlojos Dāvi vienā komandā ar Džonu Volu. Viņš ir labākais NBA “catch’n’shoot” spēlētājs, kā arī var būt labākais līgas metējs starp garā gala basketbolistiem.”

Tikmēr cits eksperts Džereds Džefrijs uzskata, ka “Wizards” no Bertāna vajadzētu atbrīvoties tikai tādā gadījumā, ja komanda uzsāks pilnīgu pārbūvi. “Ja Vašingtona nolems paturēt Bredliju Bīlu, tad Bertāns ir vajadzīgais spēlētājs, kas nepieciešams šajā komandā. Faniem viņš noteikti patīk un latvietis iederas komandā visos elementos.”

“Es runāšu kā “Wizards” līdzjutējs,” paturpināja kādreizējais basketbolists Fils Čeniers. “Viņš iederas šajā komandā un līdz šim ir parādījis lielisku progresu. Ticu, ka Bertāns vēl vairāk augs kā spēlētājs un skaidrs ir tas, ka šādi basketbolisti ir jācenšas noturēt sastāvā. Es ticu, ka nevis Vols un Bīls var padarīt Bertānu labāku, bet gan tieši Bertāns var viņus padarīt labākus, jo pretinieki viņam pievērsīs daudz uzmanības un tas atvērs brīvas vietas laukumā abiem līderiem.”

Medija “The Ringer” basketbola eksperts Kevins O’Konors uzskata, ka Bertāns iederētos jebkurā NBA komandā, turklāt ir pārliecināts, ka viņu ar septiņu miljonu algu un “Bird rights” opciju varētu būt vienkārši aizmainīt. Viņš gan reizē ir pārliecināts, ka Bertāna veiksmīgā spēle no soliņa liks “Wizards” nopietni apdomāt viņa paturēšanu.”

Bertāns un “All-Star” trīspunktu metienu konkurss

Bertāns šosezon ir labākais “Wizards” rezervists, bet vai viņš var pretendēt uz gada labākā sestā spēlētāja balvu? Diez vai, jo priekšā ir tādi vīri kā Lū Viljamss, Montrezls Herels un Spensers Dinvidijs, tomēr latvietis šosezon beidzot būtu jāiekļauj “All-Star” nedēļas nogales trīspunktnieku konkursā, kur viņš nejēdzīgu iemeslu dēļ netika aizvadītajā sezonā. Šosezon viņš ir ceturtais labākais trejaču izpildītājs, jo realizējis 93 trīspunktu metienus, kamēr viņam priekšā ir tikai Badijs Hīlds (100), Devonte Grahams (105) un Džeimss Hārdens (131). Tuvākais sekotājs Dāvim ir Kemba Vokers (87).

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par