Ko sagaidīt no “Dinamo” leģionāriem?

Deniss Paršins
Deniss Paršins | Foto: Raimonds Volonts/Rīgas "Dinamo"

Gaidāmajā sezonā Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Rīgas “Dinamo” sastāvā būs vērojams liels skaits ārzemnieku. Pašlaik līgumi parakstīti ar 13 leģionāriem – diviem vārtsargiem, pieciem aizsargiem un sešiem uzbrucējiem. Gandrīz puse no citu valstu hokejistiem ir kanādieši – seši cilvēki. Tāpat Pēteris Skudra uzaicinājis četrus sev labi zināmus krievus, bet kompāniju papildina čehs Ondržejs Vitāseks, austrietis Konstantīns Komareks un amerikānis Mets Vaits.

Kā zināms, vietējo resursu, kuri atbilstu KHL līmenim, ir visai maz. Tie hokejisti, kuri potenciāli varētu būt vilcēji, spēlē citās komandās [Kaspars Daugaviņš, Roberts Bukarts] vai pat citās līgās [Teodors Bļugers, Rūdolfs Balcers]. “Dinamo” budžets, kā vienmēr, ir viens no mazākajiem visā līgā un daudz kas ir atkarīgs no leģionāru izvēles. Ja komanda netrāpa ar ārzemniekiem, tad sezona faktiski jau ir beigusies, bet ja no ārzemēm piesaista kvalitatīvu darba spēku, tad Rīgas klubam ir visas izredzes pacīnīties ar iekļūšanu “play-off”.

Trīs zaudējumi četros pārbaudes mačos nav snieguši informāciju par komandas īsto spēku. Lielākoties jau tādēļ, ka pagaidām Skudras vienība nav aizvadījusi nevienu maču labākajā sastāvā, tā, kā to redz galvenais treneris. Šosezon leģionāru sastāvs ir ļoti nevienveidīgs – ja dažu hokejistu kvalifikācija neizraisa nekādas šaubas, tad par dažu citu hokejistu klātbūtni komandā ir jautājumi.

Vārtsargi

Staņislavs Gaļimovs (Krievija, 32 gadi)
Iepriekšējā sezona: Traktor”/”Metallurg” (25 spēles, 91%, VIV 2,73)
Iļja Proskurjakovs (Krievija, 33 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Sochi” (18 spēles, 90,6%, VIV 2,36)

Jau pirms sezonas gadījies dzirdēt, ka tieši vārtsargu līnija ir “Dinamo” vājākais posms. Skudra labi zina gan Gaļimovu, gan Proskurjakovu, bet jāatzīmē, ka abi vairs nav tajā labākajā formā. Proskurjakovam pērn bija atvēlēta rezerves vārtsarga loma Sočos, kamēr Gaļimovs sezonas laikā nomainīja komandu un pārgāja no Magņitogorskas “Metallurg” uz “Traktor”, kur viņa rādītāji nedaudz uzlabojās.

Ar Gaļimovu vārtos “Dinamo” piedzīvoja zaudējumu pret “Jokerit” ar 1:4, savukārt Proskurjakovs kļuva par rīdzinieku vienīgās uzvaras līdzautoru, atvairot visus metienus panākumā ar 3:0 pret Somijas otrās līgas klubu “Kiekko-Vantaa”.

“Dinamo” ir vajadzīgs vārtsargs, kurš varēs vilkt visas sezonas garumā. Skaidrs, ka tādu patiesībā vajag ikvienai komandai, bet, ja citas vienības to var kompensēt arī ar citām lietām, piemēram, jaudīgu uzbrukumu, tad Rīgas klubam šādas iespējas nav. Dažiem no leģionāriem “Dinamo” ir pēdējā iespēja palikt KHL, un abi vārtsargi ir pieskaitāmi šai kategorijai. Neviens no viņiem neizskatās kā pirmais numurs, kas varētu raisīt problēmas sezonas gaitā.

Staņislavs Gaļimovs
Staņislavs Gaļimovs | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”

Aizsargi

Morgans Eliss (Kanāda, 28 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Sochi” (54 spēles; 1+16)
Metjū Majone (Kanāda/Itālija, 29 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Kunlun”/”Dinamo” (Minska)/”Dinamo” (Rīga) (23 spēles; 0+4)
Endrjū O’Braiens (Kanāda, 27 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Stjernen”, Norvēģija (41 spēle; 10+35)
Rīzs Skārlets (Kanāda, 27 gadi)
Iepriekšējā sezona: Teksasas “Stars”, AHL (51 spēle; 5+11)
Ondržejs Vitāseks (Čehija, 29 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Amur” (55 spēles; 7+5)

Bez labi zināmā Majones aizsargu līniju papildinājuši trīs kanādieši – Eliss, O’Braiens un Skārlets, kā arī čehs Vitāseks. Nākamo sezonu “Dinamo” aizvadīs uz t.s. somu laukuma, kur spēles virsmas platums ir samazināts no 30 līdz 28 metriem. Šādos apstākļos ziemeļamerikāņiem būs krietni vieglāk adaptēties vietējām hokejam un parādīt savas labākās īpašības. Pārbaudes mačos “Dinamo” aizsardzība gan izskatījās ne pārāk pārliecinoši, bet to var izskaidrot ar nepieciešamību saspēlēties un sajust spēli.

Par Majoni daudz nerunāsim – visi zinām viņu kā hokeja pussargu, kurš var būt rezultatīvs, bet no tā cietīs viņa tiešie pienākumi, t.i. aizsardzība. Interesants papildinājums ir kanādietis O’Braiens, kurš savā pirmajā sezonā Eiropā sakrāja 45 punktus. No vienas puses, Norvēģijas čempionāts nav salīdzināms ar KHL, tomēr mēs atceramies, ka jau pieminētais Majone viegli pārslēdzās no Slovākijas uz KHL.

Aizsargu rezultativitāte ir viens no faktoriem, kādēļ “Dinamo” aizvadīto sezonu pabeidza tur, kur pabeidza – 11. pozīcijā Rietumu konferencē. Visvairāk punktu sakrāja Uvis Balinskis – 13, visvairāk piespēļu – Bens Māršals (10). Vēl tikai Kristaps Sotnieks sasniedza desmit punktu robežu, pārējie – zem tās. Ja O’Braiens realizēs kaut daļu no sava potenciāla uzbrukumā, tad “Dinamo” var rēķināties ar krietni labākiem rezultātiem.

Savu ieguldījumu var sniegt arī Morgans Eliss, kuram nemaz nebūs jāpierod pie jaunās līgas, jo aizvadītajā sezonā viņš spēlēja “Sochi”. Tikai vieni vārti, toties 16 piespēles, kas “Dinamo” pēdējo laiku mērogā ir ļoti labs rādītājs. Vienā mačā Skudra viņu izmēģinājis ar Majoni, vēl divos – ar Sotnieku. Noteikti pieskaitāms pie tiem aizsargiem, kuri vairāk rūpējas par drošību savā zonā. It īpaši tad, ja tiešām būs jāspēlē ar Majoni.

Morgans Eliss
Morgans Eliss | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”

Arī Čehijas izlases kandidāts Vitāseks labi apzinās KHL līmeni un to, cik viņš atbilst šai līgai. Pēc vienas sezonas tālajā Habarovskā čehs noteikti būs priecīgs spēlēt un dzīvot citā laika joslā. Vitāseks izskatās pēc kvalitatīva aizsarga, kurš iepriekšējā sezona izdarījis vidēji pa diviem metieniem spēles laikā. Starpsezonā spēlējis ar Jāni Jaku, Robertu Mamčicu un Sotnieku.

Tikmēr vēl viens kanādietis Skārlets ir stabila Amerikas Hokeja līgas (AHL) vērtība. Arī viņš sakrājis 16 punktus, bet tieši ar Skārletu pagaidām nav skaidrs, kā viņš iedzīvosies jaunajā valstī un līgā, kur tiek spēlēts nedaudz savādāks hokejs. Tomēr, ņemot vērā Skudra piekopto stilu, viņam nevajadzētu būt lielām problēmām, un arī no Skārleta mēs varam sagaidīt kvalitatīvu sniegumu.

Uzbrucēji

Pāvels Černovs (Krievija, 30 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Vityaz” (59 spēles; 5+13; PO: 4 spēles; 1+0)
Konstantīns Komareks (Austrija, 27 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Redhawks”/”Lulea”, Zviedrija (39 spēles; 8+14)
Džei Sī Lipons (Kanāda, 27 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Moose”, AHL (61 spēle;13+18)
Zeks Mičels (Kanāda, 27 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Neftekhimik” (54 spēles; 17+9, PO: 4 spēles, 0+0)
Deniss Paršins (Krievija, 34 gadi)
Iepriekšējā sezona: “Metallurg” (49 spēles; 10+5) / “Kosice”, Slovākija (9 spēles, 3+1)
Mets Vaits (ASV, 31 gads)
Iepriekšējā sezona: “Neftekhimik” (60 spēles; 15+19, PO: 4 spēles, 0+0)

Visvairāk no šī sešinieka ir vērts pieminēt Mičelu un Vaitu. Tieši tā, divatā – abi aizvadītajā sezonā daudz spēlējuši vienā virknējumā, kopā pretinieku vārtos iemetot 32 ripas. Tiesa, “play-off” turnīrā abiem nulles gan vārtu, gan piespēļu ailēs, bet līdz izslēgšanas turnīram vēl jātiek. To, ka “Dinamo” izdevies pārvilināt šo duetu, noteikti var uzskatīt par lielu veiksmi un labi padarītu darbu no menedžmenta puses.

Skudra kanādieti un amerikāni izmantojis kopā ar Mārtiņu Dzierkalu, kurš arī labi jūtas šajā stilā. Viņu kontā arī vienīgais vārtu guvums spēlē pret “Jokerit”, kas tika iemests vairākumā. Paredzams, ka kādu laiku Skudra šo virknējumu arī neaiztiks – šim hokejistu trio tiks dota iespēja saspēlēties. Nav šaubu, ka viņi spēlēs daudz un arī metīs ripas pretinieku vārtos.

Komareka vārds jau kādu laiku tika locīts KHL kontekstā, tomēr hokejistam tā arī netika dota iespēja pierādīt sevi vienā no Eiropas hokeja augstākajiem līmeņiem. Viens no Austrijas izlases līderiem ir meistarīgs hokejists, tomēr kopš pārcelšanās uz Zviedriju viņš trīs sezonu laikā nevienu reizi nav sasniedzis pat desmit gūto vārtu robežu. Līdz ar ko ar adaptāciju KHL līmenim varētu būt problēmas.

Konstantīns Komareks
Konstantīns Komareks | Foto: Raimonds Volonts / Rīgas “Dinamo”

Pārbaudes mačos kopā ar austrieti spēlējuši divi krievu veterāni – Paršins un Černovs. Paršins savulaik bija labs Skudras vadītajā “Torpedo”. Tajā pašā laikā iepriekšējo sezonu četrkārtējais KHL zvaigžņu spēles dalībnieks pabeidza Slovākijā, jo izrādījās nevajadzīgs Magņitogorskas “Metallurg”. Gan viņam, gan Černovam “Dinamo” ir sava veida iespēja restartēt karjeru un atgādināt citu klubu treneriem par savu eksistenci.

Nav šaubu, ka šiem hokejistiem Skudra uzticēsies. Kā saka “Sport-Express” apskatnieks Aleksejs Ševčenko, treneris parasti neaiztiek pirmo maiņu, un, ja šie hokejisti spēs viņu pārliecināt, tad būs gan spēles laiks, gan punkti. Vienīgajā uzvarētajā spēlē viens no vārtu guvumiem ir šī trio kontā – Komareks bija precīzs pēc Paršina un Vitāseka piespēlēm.

Par kanādieti Liponu visskaļāk runā skaitļi. Tikai slinkais nav pieminējis viņa 839 soda minūtes 452 AHL mačos – katrā no četrām iepriekšējām sezonām viņš sakrājis vismaz 100 soda minūtes. Kā trāpīgi komentējis tas pats Ševčenko – tagad Rīgai ar dūrēm viss ir kārtībā. KHL kanādietim ar nelielu pieredzi gan vajadzētu būt savaldīgākam, jo šeit hokejistiem nekautrējas “izrakstīt” arī bargākus sodus un diskvalifikācijas.

Lipons nav izteikts tafgajs, jo uzbrucējs stabili krājis punktus. Visu laiku viņš bija kaut kur tuvu Vinipegas “Jets”, tomēr katru reizi šo iespēju saņēma kāds cits. Pagaidām gan par šī hokejista spējām spriest ir visai grūti, jo viņš nav aizvadījis nevienu maču komandas sastāvā.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par