LBS kongresu gaidot – “Jaunie spēki” pret “Kurzemes bloku”

foto: LETA

Iespējams, 2019. gada 23. septembris ar laiku varētu kļūt par zīmīgu datumu Latvijas basketbolā – tieši šajā dienā par nodomiem kandidēt uz Latvijas Basketbola savienības () prezidentes amatu paziņoja bijusī sieviešu izlases līdere Anete Jēkabsone – Žogota.

Lozungs – “nepieciešamas pārmaiņas”. “Uzskatu, ka noniecināt citu darbu nedrīkst. Ticu, ka iepriekšējā LBS vadība visu darīja pēc tīras sirdsapziņas, bet esmu gatava pieņemt svarīgus stratēģiskus lēmumus, lai attīstītos,” – tā preses konferencē izteicās Jēkabsone-Žogota. Publisku atbalstu viņai pauduši jau divi izlases spēlētāji un , kurš pat atprasījās no “VEF Rīga” treniņa. “Ja basketbolā viss būtu kārtībā, neatprasītos no treniņa, lai ierastos atbalstīt Anetes kandidatūru,” sacīja Blūms. Tāpat kā atbalstītājs pieteicies “Radio SWH”. Kādā formātā? Tas vēl nav skaidrs.

Tiesa, Jēkabsonei – Žogotai nekas nav garantēts. Savu nostāju par iespēju atkārtoti kandidēt uz LBS prezidenta amatu paudis arī : “Tādu iespēju neizslēdzu.” Vienlaikus Voins sacīja, ka “Anetes lēmumu neuzskata par lielu pavērsienu vai ārkārtas situāciju.” , kurā biedri ievēlēs jauno vai atstās veco vadību, paredzēts janvārī. Vai Latvijas basketbola ķēķī briest pārmaiņas, vai tomēr ierindā paliks vecie krabji?

Jēkabsone – Žogota nāk ar ambīcijām. No kurienes pūš vējš?

Sporta žurnālists Anatolijs Kreipāns (no kreisās), Rīgas domes deputāte un bijusī sieviešu basketbola izlases spēlētāja Anete Jēkabsone-Žogota un basketbola kluba “VEF Rīga”spēlētājs Jānis Blūms piedalās Anetes Jēkabsones-Žogotas rīkotajā preses konferecē, kurā viņa informē par nākotnes plāniem. Foto: LETA

Kuluāros par Anetes iespējamo kandidēšanu uz svarīgo amatu runā jau kādu laiku. Šobrīd viņa strādā Rīgas domē, bet ievēlēšanas gadījumā amatu negrasās atstāt. Tā teikt, multi-tāskings problēmas nesagādās. Ņemot vērā, ka viņas partijas biedrs ir , kurš atrodas arī LBS valdē un ir aktīvs basketbola dzīvē, nereti tieši viņš tiek piesaukts kā galvenais šīs situācijas koordinators.

“Šo lēmumu pieņemot, kontaktējos ar Latvijas basketbola pārstāvjiem, kā arī amatpersonām. Man ir savs redzējums Latvijas basketbola augšupejai, bet pirms es papildinu savu programmu, vēlos dzirdēt treneru un LBS biedru intereses,” mediju pārstāvjiem preses konferencē sacīja Jēkabsone-Žogota.

Viņa gan neatklāja, kāda būs viņas komanda, ar kuru kopā startēs. Vien norādīja, ka esot uzrunāti vairāki cilvēki, pieminot, ka nebūtu korekti šobrīd nosaukt konkrētus vārdus. Pilsētā gan runā, ka uz Edgara Šnepa iesildīto ģenerālsekretāra vietu tikšot “bīdīts” esošais vīriešu izlases ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs, bet viņa vietu, ja vēlēšanās “Anetes komandai” būs panākumi, ieņemšot Kristaps Janičenoks. Neoficiāli arī zināms, ka plānos ir nomainīt teju visu LBS valdi, Jaunupam, protams, paliekot ierindā.

Kā galvenās prioritātes Anete minēja finansējuma piesaisti, vietējā čempionāta līmeņa celšanu, infrastruktūras attīstību, jaunatnes un 3×3 basketbolu. Tiesa, konkrētas programmas vēl nav. Vismaz tā nav publiska. Plānos ir apbraukāt reģionus un tikties ar biedriem, lai apzinātu aktuālās problēmas. Lielāka skaidrība par rīcības plānu un komandu tikšot ieviesta pēc pāris mēnešiem. Tā teikt, ēsma ir izmesta, bet konkrētības vēl nav. Vai būs arī loms?

Pretvējš no Kurzemes

Latvijas Basketbola Savienības prezidents Valdis Voins (no kreisās) un Ventspils pilsētas domes no pienākumiem atstādinātais priekšsēdētājs Aivars Lembergs. Foto: LETA

Voinam neizslēdzot iespēju atkārtoti kandidēt, rodas augsne pirmsvēlēšanu sāncensībai. Šo rindu autors vēl pavasarī, aprunājoties ar vienu no LBS valdes locekļiem, noskaidroja, ka Voins esot “noguris”. Proti, labprāt darbu neturpinātu, taču vairums biedru pauduši nostāju – ja vietā nenāks, viņuprāt, atbilstošs un cienīgs kandidāts, tad Voinu lūgs palikt.

Ja Anetes gadījumā tiek piesaukts “Jaunupa pirksts”, tad rodas jautājums – kura pirksts baksta nogurušo Voinu? Un te sākas pats interesantākais. Vējš pūš no Kurzemes puses. Kāds vīrs, kurš bieži nakšņo Puzē un ir labos draugos ar Voinu, ir satraukts, ka Jēkabsones – Žogotas ievēlēšanas gadījumā basketbola dzīves ritējumu pilnībā noteiks iepriekš minētais Jaunups. Tāpēc arī tāds pretspars. Pastāvot bažas, ka vienam Kurzemes pusē bāzētajam klubam tas nodarītu ļaunumu un bojātu dzīvi. Tiesa, šis kungs šobrīd zaudējis ietekmi pat savā pusē, jo viņa vadītais klubs piedzīvojis ievērojamu budžeta samazinājumu.

Reiz nosapņoju, ka shēma bijusi sekojoša – kungs no Puzes pirms sezonas neformālās sarunās ar vietējās pilsētas turīgo galu gadu no gada vērsies ar rekomendējoša rakstura lūgumu – piemetiet kluba kopējā budžeta katlā pa kādai valūtas operācijai, savukārt es parādā nepalikšu, pasakoties ar kādu “darbiņu” pilsētas labā, ar kuru var nopelnīt. Viena feja gan man pačukstēja, ka šobrīd šī shēma nestrādā, tāpēc rodas jautājums – ja klubam piesaistīt līdzekļus vismaz pēdējo gadu līmenī neizdodas, kā var būt tik ievērojama ietekme uz skaitliski lielā biedru (48 patstāvīgie) skaitu? Bet esot.

Starp citu, tieši, t.s., “Kurzemes bloka” balsis bija noteicošās, kāpēc vīriešu izlases GM amatā netika apstiprināts Janičenoks. Un viņi to arī neslēpa publiski. Tur gan iemesli esot bijuši ar basketbolu nesaistīti, par ko skaļi nerunā.

Atgriezīsimies arī nedaudz pagātnē jeb pie “Šnepa un Jučmaņa lietas“. Toreiz kungs no Puzes personīgi uzrunājis valdes locekļus, lai Šnepu neaiztiekot. Labāk būšot, ja viņš paliks, nekā vietā atnāks “Jaunie spēki”.

Kam dot priekšroku, un ko darīs Šneps?

Foto: LETA

Jēkabsone – Žogota šobrīd ir vienīgā, kas skaidri postulējusi savu pozīciju attiecībā uz kandidēšanu. Voins vēl domā. Ja “Kurzemes blokam” izdosies viņu pierunāt, viņš būs spēcīgākais Anetes konkurents (no biedru potenciālo balsu ziņās, ne profesionāli). Tāpat nevar izslēgt Latvijas vicečempionu BK “Ventspils” pārstāvi Ralfu Pleinicu. Ja Voins nometās, Pleinics varētu nākt kā kvalitatīva alternatīva.

Bažas pastāv par abiem – gan Voinu, gan Jēkabsoni – Žogotu. Anetes gadījumā runa ir par pārlieku ietekmēšanu no trešajām personām, savukārt Voins vienkārši ir “aizsēdējies” savā amatā. Zīmīgi, ka Voina rokaspuisis Šneps šobrīd klusē kā partizāns, vismaz publiski. Tomēr kuluāros jau darbojas – meklējis iespējas kā saglabāt ģenerālsekretāra amatu arī gadījumā, ja par prezidenti kļūst Anete.

Atkāpšanās ceļš gan viņam ir sagatavots līdzīgi kā Nilam Ušakovam un Andrim Amerikam, kuri pēc ilgstoša, stagnāciju veicinoša darba galvaspilsētas domē aizmuka uz Briseli jeb Eiropas Parlamentu. Šneps izvirzīts kā pārstāvis no Latvijas darbam FIBA sacensību komisijā. Jāatzīme gan, ka šobrīd viņš ir arī viens no 23 FIBA Eiropas zonas valdes locekļiem.

Tiesa, šobrīd Šneps FIBA aprindās varētu nebaudīt esošo varas pārstāvju atbalstu, jo pēdējās FIBA Eiropas zonas amatpersonu vēlēšanās, kurās uzvaru svinēja līdzšinējais prezidents turks Turgajs Demirels, pēc portāla rīcībā esošās informācijas, Šneps balsojis pret viņu. Kāpēc tas ir svarīgi? Jo tieši ar Demirela svētību Latvijai tika piešķirtas tiesības rīkot vairākus jaunatnes čempionātus, kā arī sieviešu EČ Rīgā.

Runājot par sieviešu EČ Rīgā, tas kārtējo reizi izgaismoja LBS spices nevarību un nekompetenci. Proti, līdz čempionāta sākumam netika atrasts nepieciešamais finansējums, kā rezultātā tika šantažēta valsts. LBS “mazliet pārrēķinājās”. Tas “mazliet” bija vairāk nekā 200 tūkstoši eiro. LBS vadība pat devās uz FIBA mītni, lai lūgtu samazināt turnīra rīkošanas standartus, jo, redz, neesot tik daudz naudas. Beigās ņemts aizņēmums, pat neskatoties uz to, ka LBS kasē šobrīd ir pusmiljons eiro, kas nopelnīts rīkojot 2015. gada EČ vīriešiem Rīgā. Kāpēc netika izmantota šī nauda? Jo LBS to novirzījusi basketbola halles projekta izveidei, kas gan vēl nenozīmē, ka, iztērējot šo naudu un izveidojot projektu, tas tiks virzīts arī realizācijai. Voinam gan šis farss netraucēja vienā no intervijām izteikt absolūti absurdu tēzi: “FIBA vadība augstu vērtē mūsu veikumu organizējot Eiropas čempionātus (..).” Tas lai paliek uz viņa sirdsapziņas, jo signāli no FIBA mītnes gan ir citādi.

Latvijas basketbols šobrīd neatrodas, kur tam būtu jāatrodas. U20 un U18 vīriešu izlases izkritušas uz B divīzijām, pieaugušo izlase palika bez dalības pasaules kausa izcīņā un bez Tokijas OS kvalifikācijas turnīra, bet vietējā čempionāta līmenis ar katru gadu krītas. Esošā LBS spice strādā jau 10 gadus un regulāri izvairās uzņemties atbildību par piedzīvotajām neveiksmēm un pašu neizdarībām. Tā ir zaudējusi uzticības kredītu, kā arī morāli novecojusi. Ir iestājusies zināma stagnācija, kam būtu jākalpo par galveno iemeslu, lai notiktu atbildīgo personu nomaiņa.

Savukārt Anetes gadījumā tiek piesaukti “grupējumi”, “atsevišķi funkcionāri”, kas zem tā visa slēpjas. Ja arī tā ir taisnība (lai lasītāji izlemj paši), vai tad arī Voins kā prezidents nebija Šnepa & Co “projekts”? Un šobrīd “Kurzemes bloka”? Svarīgākais, lai no iekšējām cīņām neciestu basketbols. Diemžēl, šobrīd tas cieš. Un ne tikai no tā, bet arī no esošās vadības visatļautības. Vairākas personas par Šnepu izsakās kā teorētiski labu funkcionāru. Vienīgā problēma, ka jātur rāmjos, lai nepieļautu visatļautību. Tad būtu labs darītājs. Taču laiks, lai sevi pieradītu kā tādu, ir bijis pāri pārēm. Vecu kaķi uz kasti iet neiemācīsi.

Tāpat lielu daļu atbildības par izveidojušos situāciju basketbola dzīvē ir jāuzņemās valdei. Šneps nevienu lēmumu nevarētu izbīdīt bez valdes atbalsta, kas ir galvenā lēmējinstitūcijā LBS struktūrā.

Skaidrs arī tas, ka neba Voins bija galvenais Latvijas basketbola dzīves kūrētājs. Tas bija Šneps. Prezidenta loma ir vairāk reprezentatīva, savukārt ģenerālsekretāram jāizdara viss “lielais” darbs. Ja skatāmies no tādas perspektīvas, Štālbergs sevi labi apliecinājis kā vīriešu izlases GM. Jau no pirmās dienas nāca klajā ar konkrētu rīcības plānu un ķērās pie darba. Savukārt Jēkabsonei – Žogotai noteikti būtu lielāka ietekme FIBA gaiteņos, nekā tā šobrīd ir Voinam. Padomājiet paši – pie tevis ierodās Eirolīgas un WNBA čempione, vai ar basketbolu nopietni nesaistīts cilvēks vēl ar lauzītu angļu valodu…

Pastāv iespēja, ka līdz kongresam “uzpeld” vēl kāda kandidatūra bez iepriekš nosauktajām, taču Anete, Voins un Pleinics, šķiet, šobrīd ir reālākie varianti. Riski pastāv vienmēr. Neatkarīgi no tā, kas tiks ievēlēts par prezidentu (un kāda būs tā komanda). Šobrīd Latvijas basketbolam ir nepieciešamas pārmaiņas. Galvenais uzdevums – finansējuma piesaiste. Jo kas gan tā par dzīvi bez naudas?

Basketbola vadībā jānāk cilvēkiem, kas ir cieši saistīti ar basketbolu. Kā intervijā ar “Sportazinas.com” izteicās bijušais vīriešu izlases galvenais treneris Kārlis Muižnieks: “Šobrīd izveidojusies situācija, kad Latvijas basketbola “virtuvi” vada simtprocentīgi basketbola menedžeri, nevis speciālisti. (..) Redzam, ka bijušajiem spēlētājiem, treneriem, funkcionāriem, u.t.t., īsti nav “svars” lēmumu pieņemšanā un viņi nav klāt procesiem. (..) Vadībā jābūt cilvēkiem ar spilgtām karjerām, lielu pieredzi un nopelniem tieši šajā sportā, nevis menedžeriem, kuri līdz galam nav bijuši tajā visā iekšā.”

Šim viedoklim nevar nepiekrist. To ir pauduši vairāki basketbola sabiedrības cilvēki. Lai arī kāds būtu iznākums, cīņa par kāroto krēslu solās būs karsta. Vai Latvijas basketbols tiks pie profesionālas un rīcībspējīgas vadības? Vai ir gaidāmas pārmaiņas? Vai “Jaunie spēki” (ja tiks pie varas) nepievils? Uz šiem jautājumiem atbildes sniegs laiks, bet līdz tam – sekosim līdzi notiekošajiem procesiem!

3
Tavs viedoklis

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ValtsDīvāna ekspertsviedoklis Recent comment authors
  Subscribe  
jaunākie vecākie vērtētākais
Paziņot par
viedoklis
Viesis
viedoklis

1. Janičenoks netika apstiprināts ĢM amatā, jo viņam ir 0 pieredze menedžera darbā (atšķirībā no Štālberga).
2. Kāpēc autors vairās nosaukt kurš vēl ietilpst Kurzemes blokā? Ja tur ir tikai viens Lembergs, tad tas nemaz nav bloks.

Dīvāna eksperts
Viesis
Dīvāna eksperts

Tas ka vecajiem ir jāpazūd, tas ir skaidrs. Nepatīk, ka Štālbergs atkal mainīs amatu pēc gada. Tas neliekas mērķtiecīgi, iesāk un pamet. Vai arī ģensek darbu varēs apvienot ar Liepājas kluba vadīšanu, kas viņam tika ļauta strādājot kā ĢM? Interešu konflikts vai Liepāja tiks pamesta. Labāk būtu palikt par ĢM, bet jau jau ģenerāļa krēsls priekšā, tad nepaliks. Par Aneti daudz nezinu, bet reprezentatīvi noteikti būs labāka par Voinu. Janičenokam būtu ugunskristības uzreiz ar kvalifikācijas turnīru. Laiks rādīs vai spēs pavilkt, bet no otras puses nesen vēl tāda amata nemaz nebija. Vienīgi slikti, ka to visu bīda jaunups, kuram visus… Lasīt vairāk »

Valts
Viesis
Valts

Kopumā nekas nemainīsies, lieciet ko gribat! Jo: Ti-mers kā LOK pārstāvis turpinās kontrolēt IzM finansēju. Š-nhofs turpinās kontrolēt ar Jaun-pu visu jaunatnes sistēmas “jumtošanu” t.sk.,aģentēšanas biznesu. Plei-ics vai Blum-ergs nav jēgas rokādei, lai Blu-bergs paliek. It kā Šn-ps paliek ārpus borta, bet tur arī nav tik traki. Kopā ar Arvīdu turpinās būvēt un renovēt sporta būves (sadalot komisijas starp vecajiem). Policists ar pažarnieka diplomu turpinās kuģot Rīgas ostas akvatorijā, un iespējams vadīs Padomi. Izaicināmi: Pats galvenais nav pateikts, kā atdabūt masu popularitāti un naudu (neticu, ka augstāk minētie gribēs dalīties ar naudas plūsmām) basketbolam. Vēl paliks jautājums, ko darīt ar… Lasīt vairāk »