Leģendārā Bebkoka ēras beigas – pelnīts “pēriens” vai izrēķināšanās?

23/09/2023 09:15
Nokopēts
Maiks Bebkoks

Šajā starpsezonā Nacionālās hokeja līgas (NHL) komanda Kolumbusas “Blue Jackets”, neveicot nevienu skaļu darījumu spēlētāju tirgū, pamanījās divas reizes nonākt uzmanības centrā, un abos gadījumos tā bija publicitāte, no kuras klubs noteikti gribētu izvairīties. Pirmā reizi bija jūlija sakumā, kad par galveno treneri tika nozīmēts Maiks Bebkoks. Otrā bija 17. septembrī, kad abas puses vienojās par sadarbības pārtraukšanu.

NHL klubi gadu gaitā pieņēmuši daudzus dīvainus lēmums par treneriem, un Bebkoka nozīmēšana noteikti ir viens no tādiem lēmumiem. Tomēr, kas attiecas uz uzticību, tad parasti treneriem pat lielo neveiksmju gadījumā tiek dota iespēja nostrādāt līdz galam, un pēc četriem-pieciem zaudējumiem sezonas sākumā neviens netiek dzīts ārā. Savukārt gadījumi, kad treneris tiek atlaists vēl pirms sezonas, ir vispār retums. Relīzē, protams, tika paziņots, ka Bebkoks klubu atstāja pēc paša iniciatīvas, bet, zinot Ziemeļamerikas specifiku, ir skaidrs, ka šādi vienkārši tika samazināti reputācijas riski, ja šajā gadījumā vispār ir vērts par to runāt.

Situācija, kuras dēļ izcēlās liesmas, ir spēlētāju telefoni. Oficiālā versija skan šādi – treneris spēlētājus aicinājis parādīt savu ģimenes locekļu bildes, lai labāk viņus iepazītu, un tas bija brīvprātīgi. Neoficiālā versija – tas nebija brīvprātīgi, savukārt dažu hokejistu telefonu saturs tika projicēts uz liela ekrāna, kas nebija pa prātam dažiem spēlētājiem.

Bebkoks un viņa ienaidnieki

Karjeras laikā Bebkoks ieguvis daudzus ienaidniekus – spēlētājus, kuri nebija mierā ar viņa metodēm. Trenerim par to, maigi izsakoties, bija vienalga. Viņu trofeju plauktā bija Stenlija kauss, kā arī pasaules čempionāta un olimpisko spēļu zelts. Ar šādu CV pat Ziemeļamerikā var atļauties vairāk nekā citi. Tomēr 2019. gadā ar to vairs nepietika. Kopā ar ne pārāk veiksmīgiem rezultātiem Toronto “Maple Leafs” izpildījumā, publiskā vidē nonāca vairāki neglaimojošie fakti par to, kā treneris uzturas pret spēlētājiem un kādus izteikumus viņš atļaujas.

Maiks Bebkoks – leģendārais Kanādas treneris, kuru “nogremdēja” reputācijas skandāli

“Tie bija verbālie aizvainojumi, viņš teica briesmīgas lietas. Viņš ir labi sagatavots speciālists, bet briesmīgs cilvēks, sliktākais no visiem, kādus jebkad esmu saticis. Viņš ir huligāns, kurš uzbruka cilvēkiem,” sadarbību ar Bebkoku atceras zviedrs Johans Franzens. “Nezinu, ko viņš teica Franzenam aiz slēgtām durvīm, bet Bebkoks aizvainoja viņu arī uz soliņa spēles laikā, pat nesaprata, ka Johans mokas ar satricinājumiem un depresijām. Puiši to apsprieda savā starpā, bet neviens neteica viņam neko pretī. Bebkokam ir milzīgs ego,” treneri raksturoja leģendārais Kriss Čelioss.

Vēl bija situācija ar jauno Mičelu Marneru, kuram tika palūgts sarindot komandas biedrus pēc tā, cik viņi ir čakli un darbspējīgi, bet pēc tam saraksts tika demonstrēts visas komandas priekšā. Bebkoks arī leģendārajam Maikam Modano neļāva aizvadīt karjeras 1500. spēli NHL, amerikānim tā arī paliekot pie 1499 maču atzīmes. Tie bija tikai daži no gadījumiem, par kuriem tika runāts publiski. Cik ir tādu, kas nav izskanējis publiskā vidē, pat grūti iedomāties.

Palīdzības roka no Kolumbusas

Jau pēc atlaišanas no “Maple Leafs” bija šaubas par to, ka Bebkoks spēs atrast darbu NHL. “Blue Jackets” viņam sniedza palīdzības roku, tomēr treneris savu iespēju neizmantoja un tagad ar 99% varbūtību var teikt, ka tagad NHL durvis leģendārajam kanādietim tiešām ir aizvērušas. Jo, lai klubs varētu veikt darba intervijas ar treneriem, par kuriem ir šāda informācija, vispirms jāsaņem akcepts no NHL, un šajā gadījumā tāds noteikti netiks dots.

Atgriežoties pie situācijas ar Bebkoku, ir dzirdēts, ka treneris vienkārši kļuva par savas reputācijas upuri. Kā arguments tiek minēts tas, ka pirmo reizi stāsts par telefonu pārbaudīšanu izskanēja skandalozā podkāstā “Spittin’ Chiclets”, kura vadītāju un viesu teiktais ne reizi vien izrādījās, maigi izsakoties, pārspīlēts. Proti, versija ir šāda – viss tiešām bija brīvprātīgi, savukārt Pols Bisonets, kurš arī iepriekš izteica savu nepatiku pret treneri, publiskajā telpā to visu pasniedza ar spēcīgākām emocijām un pārspīlēšanu, tādējādi vai nu pēc paša iniciatīvas izrēķinoties ar treneri, vai arī izpildot kāda pasūtījumu. Proti, kad reputācija jau ir iedragāta, tad jaunus faktus neviens īpaši nepārbaudīs – tāda nu ir “cancel culture” pieeja.

Par labu šai versijai vēsta arī NHL komisāra vietnieka Bila Deilija teiktais. “Tas, kā situāciju pasniedza Bisonets, vai vismaz kā viņš to interpretēja neatbilst tam, ko spēlēāju stāstījuši sarunās ar spēlētāju asociāciju. Tajā skaitā, neviens no hokejistiem neuzskatīja, ka šāda trenera rīcība bija nepareiza,” situāciju komentēja līgas pārstāvis. Vai tiešām treneris tika apmēlots? Jo, ja par tevi iestājas NHL augstākās amatpersonas, tad gan jau, ka situācija tika sagrozīta.

Tomēr nē. Gribot vai negribot, bet Deilija vārdus atspēkoja “Blue Jackets” ģenerālmenedžeris Jarmo Kekalainens, kurš bija Bebkoka uzaicināšanas galvenais iniciators. “Man personīgi ar to [bilžu demonstrēšānu] nebija nekādu problēmu, bet es redze, ka dažus tas varētu nostādīt nekomfortablā situācijā,” teica Kolumbusas ĢM, kurš arī atzina, ka ir atvainojies komandas hokejistiem par šo situāciju.

Patīk tas kādam vai nē, bet tagad vairs nav tie laiki, kad var pazemot spēlētājus vai iejaukties viņu privātā dzīvē. Izskatās, ka Bebkoks nav spējis to pieņemt un, lai kādi būtu viņa tituli pagātnē, savs varējums jāpierāda katru dienu, un treneris savu iespēju neizmantoja, par ko arī pelnīti tika atlaists. Jo, ja šādas neērtas situācijas rādušās jau starpsezonā, tad grūti iedomāties, kādi stāsti varētu parādīties sezonas gaitā.

Absurdu situācijai piedod arī tas, ka preses relīzē pēc Bebkoka atlaišanas Kekalainens pateicas kanādietim par smagu darbu un profesionālismu. Tiešām? Ja šis speciālists, kuram patīk pārbaudīt spēlētāju telefonus, tad kāpēc jūs viņu atlaidāt?

Treneris negrasās mainīties

Bebkoks nebija vienīgais, kurš zaudēja darbu citu cilvēku liecību dēļ. 2019. gadā bez darba palika arī tā brīža Kalgari “Flames” galvenais treneris Bils Piterss, kurš tika apsūdzēts rasismā un fiziskā vardarbībā. Tomēr, ja Piterss pēc tam nolēma doties uz KHL, tad Bebkoks sāka strādāt ar jauniešiem – vispirms NCAA komandā kā vecākais padomnieks, un pēc tam Kanādas universitāšu līgas vienībā kā galvenais treneris.

Pēdējos gados populāra “cancel culture” var noēst ikvienu, lai cik populārs būtu tas cilvēks, lai cik pelnīti vai nepelnīti tas būtu. Bebkoka gadījumā gan neizskatās, ka tas būtu nepelnīti. Tomēr pats treneris neuzskata, ka kaut kas viņa metodēs nebūtu pareizi. Viņš to uzsvēra arī publiski vēl vairākus mēnešus pirms nozīmēšanas par Kolumbusas kluba stūrmani. Un šis ir viens no iemesliem, kāpēc kanādieša nozīmēšana par “Blue Jackets” treneri izpelnījās kritiku.

“Realitāte ir tāda, ka tagad var teikt visu, ko vien vēlas, it īpaši sociālo tīklu pasaulē. Tā nav mana darīšana iet un teikt “nē, tā nebija”. Ar Mārneru viss nebija tā, kā to parādīja. Tas ir farss. Vai es mēģināju nostādīt Miču neizdevīgā situācijā? Marners lieliski spēlēja par Maiku Bebkoku,” uzskata treneris. “Pamēģiniet paši atbildēt uz jautājumu – ja kaut kas saka, ka jūs kaut ko izdarījāt, bet jūs to nedarījāt – jūs to darījāt vai nē?”

Tajā pašā laikā “Blue Jackets” fanu vidū netrūka tādu cilvēku, kuri uzskatīja, ka komandai vajadzīgs tieši Bebkoka tipa treneris. Jo pēdējo gadu labākie rezultāti tika uzrādīti Džona Tortorelas vadībā, kurš arī diezgan skarbs gan komunikācijā, gan metodēs, savulaik demokrātiskā Breda Larsena vadībā Kolumbusas komanda piedzīvoja skaļu izgāšanos, kas arī kļuva par iemeslu viņa aizvietošanai ar Bebkoku.

Jau pēc šiem izteikumiem kluba vadībai bija jāaizdomājas, vai tiešām Bebkoks ir tas cilvēks, kurš vajadzīgs komandai. Šeit pat īsti negribas vainot treneri, jo 60 gadu vecumā ir grūti mainīties, kā arī cilvēkam grūti saprast, kāpēc viņam būtu jāatsakās no savām metodēm, ja savulaik tie devuši rezultātu? Tomēr Kekalainenam gan tas viss bija jāsaprot, it īpaši kā ģenerālmenedžerim, kurš pēdējos gados pieļāvis visai daudz kļūdu. Esmu izbrīnīts, ka soms nedevās Bebkoka pēdās, jo viņam arī ir jāuzņemas atbildība par šo lēmumu. Izskatās, ka pagaidām Kekalainenam vēl palikuši kaut kādi uzticības kredīta atlikumi, bet vai bilance tuvojas nullei? To uzzināsim tuvākās sezonas laikā.

Komentāri - 1

  • Anonymous
    23/09/2023 18:00

    Labvakar! Manuprāt, visvienkāršākais izskaidrojums – lielāko daļu Kolumbusas spēlētāju apmierina pašreizējā situācija – 55-65 punkti sezonā un nevajag piepūlēties. Un tās runas, ka katra spēlētāja sapnis ir Stenlija kauss…..

Jūsu anonīmais komentārs

TOP notikumi
1
X
2
1.78
3.9
4.2
1.36
5
8.75
1.21
7.25
11.5
2.37
3.4
2.95
1.53
4.2
6
1.95
3.6
3.6
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām