Skudra un Rīgas “Dinamo” – vai šim stāstam būs laimīgas beigas?

23/07/2020 19:39

Pirmdien oficiāli tika paziņots tas, par ko jau vairākas dienas skaļāk vai klusāk runāja Kontinentālās hokeja līgas (KHL) kluba Rīgas “Dinamo” sakarā. Proti, par astoto galveno treneri atjaunotās komandas vēsturē kļuva Pēteris Skudra. 47 gadus vecais speciālists pildīs arī ģenerālmenedžera pienākumus. Preses konferencē Skudra teica, ka mērķis ir izveidot stabilu “play-off” komandu, bet vai Rīgā viņam tas tiešām izdosies? 

Pēc 2013./2014. gada sezonas, kad Arta Ābola vadītā “Dinamo” iekļuva Gagarina kausa izcīņā, šo sasniegumu mēģināja atkārtot Kari Heikile (atlaists sezonas laikā), Normunds Sējējs, Sandis Ozoliņš (atlaists sezonas laikā) un Ģirts Ankipāns. Vistuvāk bija pēdējais no viņiem, kad 2018./2019. gada sezonā “Dinamo” palika viena punkta attālumā no labāko astoņnieka Rietumu konferencē. komanda bija tiešām jaudīgalabāko KHL sezonu aizvadīja Līnuss Videls, spilgti debitēja Metjū Majone, savu līmeni apliecināja Lauris Dārziņš, par patīkamu pārsteigumu kļuva Timurs Biļalovs. 

Pirms tās sezonas tika baumots, ka Skudram piedāvāja darbu Rīgā, taču viņš bija gatavs pieņemt šo piedāvājumu ar vienu nosacījumu – ja sezonas laikā viņu uzaicina uz ambiciozāku komandu, tad viņš var atstāt “Dinamo”. Kluba vadība šādu variantu neakceptēja un izdarīja izvēli par labu Ankipānam, bet Skudra veselu gadu nosēdēja bez darba, kas katram trenerim ir ļoti grūti.

Lai arī variantu nebija daudz, Skudras kandidatūra nav ideāla, jo viņam, gluži kā citiem speciālistiem, ir ne tikai izteikti plusi, bet arī tikpat izteikti mīnusi, kuri Rīgā kļūs ļoti redzami. 

Treneris-motivators un ģenerālmenedžeris vienā personā

Par Skudru runā gan viņa darbi, gan viņa vārdi. Treneri labi raksturo veids, viņš ieguva darbu Ņižņijnovgorodas “Torpedo”. Pēc vienas sezonas Novosibirskas “Sibir” galvenā trenera Dmitrija Kvartaļnova asistenta amata, 2013. gada pavasarī abi izskatīja dažus variantus, un viens no tiem bija tieši “Torpedo”. Galveno treneri un viņa palīgu uzaicināja uz pārrunām. Kvartaļnovs vairāk klusēja, par taktiku un hokeja filozofiju stāstīja tieši Skudra. Kad vienoties ar Kvartāļnovu nesanāca, klubā atcerējās par Skudru, kurš vēlāk nostrādāja Ņižņijnovgorodā veselus piecus gadus – KHL mērogā tas ir praktiski bezprecedenta gadījums. 

Speciālists pārņēma komandu, kas bija visai nolaistā stāvoklī – tikai viens “play-off” turnīrs četru gadu laikā. Kad Skudra sāka darbu “Torpedo” vienībā, tā atdzīvinājās. Visus piecus gadus klubam izdevās iekļūt Gagarina kausā. Sākumā tas tika uztverts ar sajūsmu – pirmajā gadā komanda ieņēma piekto vietu Austrumos un “play-off” pirmās kārtas sērijā varonīgi cīnījās pret Ufas “Salavat Yulaev“, zaudējot ar 3:4. Nākamajās sezonās komanda ieņēma pozīciju tuvāk labāko astoņnieka beigām, kas nemitīgi noveda pie SKA, CSKA un citiem spēcīgiem klubiem pirmajā raundā. No sešām “play-off” sērijām uzvarēta tikai viena, bet zaudēt 2015./2016. gada sezonas “Jokerit” būtu noziegums. 

Skudra ir ļoti labs motivators, viņš prot izveidot saliedētu kolektīvu, kur visi ir gatavi sisties cits par citu. Treneris ir gatavs stundām runāt par hokeju, (gandrīz) nekad nevairās atbildēt arī uz neērtākajiem jautājumiem. Tāpat viņš prot atrast pieeju arī problemātiskākiem spēlētajiem, jo tieši pie viņa savu pēdējo puslīdz normālo sezonu KHL aizvadīja skandalozais Ņikolajs Žerdevs (29 punkti 54 spēlēs). Taču ir viens bet – Skudra ir visai konservatīvs speciālists. Ņižņijnovgorodā viņam bija iespēja piesaistīt hokejistus pēc saviem ieskatiem, un tie bija laba līmeņa hokejisti – Sakari Salminens, Voiteks Volskis, Kaspars Daugaviņš, Dmitrijs Sjomins un citi.

Pēteris Skudra, www.sportazinas.com

Čeļabinskas “Traktor” Skudram nebija iespējas pašam komplektēt sastāvu, kas noveda pie katastrofas. Komandas rezultatīvākais hokejists Lukāšs Sedlaks atceras, ka ne visi bija gatavi stingrā speciālista prasībām. “Traktor” sniegums bija visai nepārliecinošs un jau 2019. gada novembrī, vien divus mēnešus pēc sezonas sākuma, Skudra tika atlaists. Tādēļ ir labi, ka Rīgā viņam ir uzticēti arī ģenerālmenedžera pienākumi, lai treneris varētu izveidot tādu sastāvu, kādu viņš vēlas. 

“Esmu izanalizējis savu darbu un izdarījis secinājums”

Vēl viena lieta ir speciālista emocionalitāte, ko daži citi sauc par nesavaldību. Skudra ir zināms ar savu visai aktīvu uzvedību uz soliņa un agresīvu komunikāciju ar tiesnešiem. Kādu šāda gaisotne uzmundrina, bet citam tas liek kārtējo reizi nervozēt. Par katru sīku kļūdu spēlētājam tiek izteiktas pretenzijas, brīžiem treneris nekautrējas tās izteikt visai rupjā veidā, lai gan šī pieeja noteikti neder visiem pēc kārtas. 

Kad 2018. gada pavasarī treneris pameta darbu, neviens nevarēja paredzēt, ka speciālistam bez darba būs jāsēž viens gads. Nākamajā gadā Skudra pārņēmaTraktor” un sarunā ar Alekseju Ševčenko apsolīja, ka viņš ir skatījies daudzus hokeja mačus, izanalizējis, sapratis un izlabojis vairākas lietas gan savā hokeja filozofijā, gan uzvedībā, jo kļuvis nedaudz nosvērtāks. Tomēr pirmās pārbaudes spēles apgāza viņa teikto, jo treneris uzvedās , iepriekš. Jau no paša sezonas sākuma Čeļabinskas komandai negāja labi, un, pēc Ševčenko informācijas, speciālists nekautrējās arī apvainot spēlētājus. 

Šodien Krievijas medijsChampionatpublicēja interviju ar Skudru. Uz žurnālista Pāvela Paniševa jautājumu par to, viņš novērtētu savu periodu Čeļabinskā, treneris atbildēja, ka viņš izanalizējis šo posmu un izdarījis secinājumus. Taču pagaidām tie ir tikai vārdi un nekas neliecina par to, vai Skudra tiešām mainījies. Līdz ar to ir jautājums par to, cik gatavi viņa prasībām izrādīsies tie latviešu hokejisti, kuri spēlēs “Dinamo”? 

Skudra: Esmu runājis ar hokejistiem – viņiem jau apnicis, ka “Dinamo” regulāri netiek “play-off”

Skudras stils ir balstīts uz nemitīgu skriešanu un divcīņām. Proti, tas prasa lielus spēka resursus, kuru daudziem “Dinamo” hokejistiem vienkārši nav. Nav noslēpums, ka daži spēlētāji pēc nokļūšanas “Dinamo” pārstājuši attīstīties. Ņemot vērā to, ka klubs balstās uz latviešu hokejistiem, starp kuriem praktiski nav konkurences, ir lielas šaubas, ka viņi būs gatavi skriet un cīnīties par katru ripu. It īpaši spriežot pēc pagājušās sezonas, kad komanda arvien dziļāk grima turnīra tabulā, bet hokejisti tika slavēti par pašatdevi. Neaizmīstīsim, ka potenciālie līderi nekļūst jaunāki – Laurim Dārziņam ir 35 gadi, Miķelim Rēdliham – 36, Andrim Džeriņam – 32,  Kristapam Sotniekam – 33, Gintam Meijam septembrī būs 33. Viņu vecumā spēlēt Skudras hokeju 60 mačos sezonā var izrādīties visai grūti. Bet aiz šiem spēlētājiem nemaz nav tik daudz to, kuri varētu viņus aizvietot.     

 “Pagaidām viss izskatās optimistiski”

Ņemot vērā to, ka “Dinamo” jau sesto gadu pēc kārtas palika bez “play-off” turnīra, tad primārais mērķis ir vairāk nekā skaidrs – beidzot iekļūt Gagarina kausa izcīņā. Skudra to lieliski saprot, ko viņš apstiprinājis arī sarunā ar “Championat“. Speciālists runājis ar vietējiem hokejistiem, kuriem “jau apnicis, ka “Dinamo” regulāri paliek ārpus “play-off” zonas”. Skudra uzskata, ka viņam ir pa spēkiem kļūt par to cilvēku, ar kuru Rīgā atgriezīsies KHL izslēgšanas maču gaisotne. “Ja viss izdosies, tad kļūsim ne tikai par stabilu “play-off” komandu,” apsola treneris. 

Pēc speciālista teiktā var spriest, ka pašlaik viņš gandrīz neguļ, jo dienas laikā meklē pastiprināšanas variantus Eiropā, bet naktīZiemeļamerikā. Kluba padomes priekšsēdētājs Juris Savickis atzina, ka “Dinamo” kopējais algu budžets sarucis par 30-40 procentiem, kas noteikti ietekmēs komplektēšanas iespējas. Tomēr Skudra nesaskata problēmu, un saka, ka “pagaidām viss izskatās optimistiski, jo arī paši spēlētāji saprot situāciju un ir gatavi piekāpties savās prasībās“. 

Te jāpiemin viena lieta. Lai arī Skudras laika “Torpedo” nevar saukt par KHL grandu, nekad nebija nabadzīga komanda, savukārt “Dinamo” virzienā šāds epitets ir visai pelnīts, ņemot vērā to, ka rīdzinieki knapi sasnieguši KHL algu grīdu. Kad treneris strādāja Ņižņijnovgorodā, caur viņa rokām sezonas laikā izgāja no 38 līdz 43 laukuma spēlētājiem, kas ir visai liels skaits vidusmēra komandai. Skudra ir gatavs dot iespējas, bet tajā pašā laikā ātri viļas hokejistos un atlaiž viņus. 

Spēlētāju atbrīvošana sezonas laikā nozīmē kompensācijas izmaksāšanu un aizvietotāju meklēšanu, kas novedīs pie lielākiem tēriņiem nekā sākotnēji tika plānots. Ņemot vērā “Dinamo” finansiālo situāciju, diez vai arī Rīgā Skudra varēs atļauties šādus manevrus. Iepriekš treneris komplektēja komandu ar domu, ka viņam ir iespēja kļūdīties, un vēlāk pamēģināt atrast citu spēlētāju uz vajadzīgo pozīciju. Nav zināms, kā speciālists uzvedīsies, kad kļūdas cena ir daudz lielāka, jo atlaist pusi no sastāva nebūs iespējams un nāksies strādāt ar tiem hokejistiem, kuri ir pieejami. 

Pēteris Skudra, Torpedo. www.sportazinas.com

Gagarina kausa spēles būs jāskatās pa televizoru

Pirms diviem mēnešiem, kad bija liela neskaidrība par “Dinamo” nākotni, lielisko frāzi pateica Harijs Vītoliņš. “Katram trenerim, kurš dodas uz “Dinamo”, ir jāsaprot, ar ko viņam būs jāstrādā. Tas nav , ka tu sāc strādāt un domā, ka, gan jau es kaut ko no viņiem izspiedīšu. Jāsaprot, vai varēsi strādāt ar šāda līmeņa hokejistiem.” Ilggadējais Oļega Znaroka asistents precīzi iezīmēja to, cik specifisks ir darbs Rīgā. 

Līdz galam nepamet sajuta par to, ka Skudra līdz galam nesaprot, kādā avantūrā viņš iesaistās. Protams, varbūt arī par minimālo naudu Rīgā izdosies savākt tiešām kaujiniecisku sastāvu. Treneris teica, ka klubs mēģinās piesaistīt hokejistus, kuri prot spēlēt ar ripu un kuri ir gatavi to darīt. Tomēr derētu atcerēties arī to, ka kreativitāte maksā naudu, bet naudas Rīgā ir ļoti maz. 

Tajā pašā laikā neoficiāli tiek baumots, ka klubā notiek cīņa par ietekmi. Proti, ilgu laiku komentārus par “Dinamo” sniedza divi cilvēki – Savickis, un Guntars Paste, kurš it kā bija Savicka padomnieks un nodarbojās tieši ar komplektēšanu. Tajā pašā laikā viņš nav piedalījies sezonas pirmajā preses konferencē, kas liek uzdot vairākus jautājumus… Tāpat tiek runāts par to, ka Paste par galveno treneri gribēja iecelt Borisu Mironovu. Atceramies arī par Ankipānu, kuram Savickis apsolīja piedāvāt kaut kādu amatu klubā. Ja Skudram būs jācīnās arī ar intrigām, tad ir liela varbūtība, ka līdz sezonas beigām viņš nemaz nenostrādās. 

“Sport-Express” apskatnieks Aleksejs Ševčenko pirms sezonas iedalījis visu KHL klubu trenerus trīs kategorijās. Viņš uzskata, ka Skudras atlaišana ir mazticama, un min, ka šis speciālists varētu izspiest maksimumu, proti, sasniegt “play-off”. Šajā gadījumā būtu precīzi jātrāpa ar leģionāriem, jo tieši jaunie vīdeli, majones un biļalovi var kļūt par tiem, kuri palīdzēs Skudram aizvilkt komandu līdz “play-off”. Bet te atkal ir jautājums par naudu. 

Skudras atlaišana sezonas laikā tiešām būs ārkārtas gadījums. Lai arī “Dinamo” iepriekšējo 12 sezonu šādi rīkojusies trīs reizes, kluba vadībai ir pacietība, lai neizdarītu secinājumus pēc neveiksmīgā sākuma, ja viens tas nav tikpat briesmīgs, kā Sandim Ozoliņam. Vismaz pagaidām notikumi attīstās tā, ka KHL var notikt jebkas – sezonas sākuma pārcelšana, pamatturnīra saīsināšana un daudz kas cits. Bet, ja viss būs normāli un Rietumu konferences dalībnieku sastāvs un finansējuma līmenis tiks saglabāts, iekļūt “play-off” būs visai grūti. Nebūšu izbrīnīts, ja arī 2021. gadā Gagarina kausa spēles Latvijā būs vērojamas tikai neklātienē – pa televizoru.

Pieslēgties

Dienas fokusā

Gordons Heivords pret Kristapu Porziņģi
15/06/2021 12:19

Avots: “Hornets” apsver iespēju veikt darījumu, lai iegūtu Porziņģi

Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komanda Šarlotas “Hornets” apsver iespēju veikt maiņas darījumu, lai savā paspārnē iegūtu Dalasas “Mavericks” uzbrucēju Kristapu Porziņģi, informē medija “NBA Analysis Network” apskatnieks Evans Meisijs. “Viens…