Zaļais pūķis nosēžas NHL laukumos

31/10/2018 10:31
Nokopēts

Hokeja dzimtenē Kanādā no 17. oktobra atļauta marihuānas tirdzniecība un lietošana. Pirmajās dienās visā valstī esot beigusies zāle, bet negatīva rakstura atgadījumi nav dzirdēti. Varbūt tikai cēlies “Netflix” abonementu skaits un izpirkti pārtikas veikali. Savukārt Nacionālās hokeja līgas (NHL) laukumos neviens pārkurījies dārzenis nav redzēts.

Legalizēšanas noteikumi nav bezgalīgi. Saskaņā ar vasarā pieņemto likumu jebkurš vietējais iedzīvotājs, kurš ir vecāks par 18 gadiem, var uzglabāt un lietot marihuānu, kuras daudzums nepārsniedz 30 gramus. Kanādas valdība legalizēja narkotisko vielu, lai mazinātos noziedznieku un organizētās noziedzības peļņas iespējas.

Marihuāna profesionālajā sportā ir zināma viela, lai gan visos sporta veidos šis preparāts nav izplatīts lielākoties līgas noteikto regulu dēļ. Divi visbiežāk pieminētie labuma efekti no zāles pīpēšanas ir muskuļu atslābums un labs miegs. Marihuānas pēdas cilvēku organismā paliek vairāk nekā 30 dienas, kamēr lielākajā daļā ASV viela ir aizliegta, to atļauts lietot astoņās NHL komandu pārstāvošās pilsētās [Kalgari, Edmontona, Monreāla, Otava, Toronto, Vankūvera, Vinipega un 2012. gadā narkotisko vielu legalizēja Denverā].

Savs viedoklis par marihuānu ir Kanādas hokeja apskatniekam Donam Čerijam, kurš komentēja kanādieša snovbordista Rosa Ribiglietī 1998. gada Olimpiskās zelta medaļas anulēšanu marihuānas dēļ: “Tu sāc ar marihuānu, tad tu pieķeries kokaīnam un pēc tam seko heroīns.”

Oficiālais NHL un līgas spēlētāju asociācijas paziņojums pirms Kanādā legalizēja zāli: Marihuāna ir to vielu sarakstā, ko līga pārbauda zāļu testēšanas reizēs. Rezultāti paliek konfidenciāli, ja viela ir mazās devās, un spēlētājs nepiedalās palīdzības [atkarību] programmās. Marihuāna netiek atzīmēta kā fizisko aktivitāšu veicinoša viela, tādēļ pozitīvi marihuānas testi nenozīmē diskvalifikāciju.

NHL klubu vadības pārstāvji neatbalsta marihuānas lietošanu. Tāpat uzskata, ka tas rada sarežģījumus, grauj karjeras un ievelk spēlētājus ļaunā kārdinājumā. Līga vairākus gadus izglīto hokejistus par marihuānas ietekmi uz cilvēka organismu un citiem blakusefektiem. Tomēr NHL vadība neplāno veikt izmaiņas noteikumos par pozitīvu marihuānas testa rezultātiem.

Amerikāņu futbola augstākajā līgā (NFL) un Nacionālās basketbola līgas (NBA) spēlētājus par marihuānas lietošanu var diskvalificēt, bet Augstākajā beisbolā līgā (MLB) – piemērot naudas sodu. Zāle ir arī Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) aizliegto vielu sarakstā.

Foto: sportsnet.com

“Tā (marihuāna) ir nozākāta ilgu laiku,” medijam apnews.com sacīja Otavas “Senators” uzbrucējs Mets Dušēns. “Tagad cilvēki par to sāk izglītoties vairāk, un tur noteikti ir kādas pozitīvas iezīmes. Es spēlēju Kolorado, kad legalizēja marihuānu. Man likās, ka tas varētu izmainīt sabiedrību, tomēr tā nenotika. Pēc manām domām tā nebūs tik liela problēma, kā cilvēki domā.”

Neviens aktīvais NHL spēlētājs nav atzinies, ka regulāri lietotu marihuānu, bet karjeru noslēgušie hokejisti atzīst, ka daudzi lieto narkotisko vielu. Daži spēlētāji ir jau piedalījušies pētījumos par labuma gūšanu no tetrahidrokanabinola (THC) un kanabidīna (CBD) eļļām. Runā, ka marihuāna kādu dienu varētu daļēji aizstāt pretsāpju līdzekļus pat, ja spēlētāji nav gatavi šādam pavērsienam. Vairāki bijušie hokejisti, kuri karjeras laikā saņēmuši daudz sitienu pa galvu vai guvuši citas smadzeņu traumas, atzīst, ka marihuāna strādā efektīvāk nekā pretsāpju tabletes. Marihuāna noņem depresiju, organisms atslābst, un miegs kļūst saldāks.

“Patlaban nav daudz zinātnisku pētījumu par [marihuānas] ilgtermiņa efektu,” sacīja Vinipegas “Jets” uzbrucējs Marks Šaiflijs, kurš medicīnisku iemeslu dēļ joprojām ir saistīts ar kaņepes lietošanu. “Es domāju, ka jāpagaida brīdis, līdz tiešām radīsies skaidra izpratne par marihuānas ietekmi ilgtermiņā.”

Bijušais NHL policists Railijs Kotē kopā ar sevis dibināto Kaņepju ārstniecības fondu un Līhai Universitāti Pensilvānijā strādā, lai ievāktu un izpētītu pēc iespējas vairāk informācijas par marihuānu. Viņš atzīmē, ka veiktie pētījumi pierāda sāpju mazināšanu pēc galvas traumām. Paejot ilgam laikam pēc karjeras beigām, bijušais kauslis Kotē rekomendē ārstnieciskās kaņepes un eļļas kā alternatīvu vairākām atkarību izraisošām pretsāpju zālēm.

“Ir daudz dažādu lietu, kas norāda uz to, ka zinātne šobrīd to atbalsta,” sacīja Kotē. “Laika gaitā ir radīti daudzi anekdotiski stāsti, bet tie nenozīmē neko, ja tas nav balstīts zinātniski. Pēc savas karjeras, lietojot marihuānu, es izjutu terapeitiskus labumus. Tas palīdzēja man gulēt, pārvarēt galvas sāpes, un sāku labāk justies.”

Savu devu zāles ieņem arī viens no podkāsta “Spittin Chiclets” dalībniekiem Pols Bisonete, kurš ir izbijis NHL policists, bet tagad kļuvis par mikroslavenību ar vienu miljonu Twitter sekotāju. Vienā no sērijām bijušais hokejists atzina, ka marihuāna palīdz atslābt, un viņš mēdz uzpīpēt pirms podkāsta ierakstīšanas. Viņa piemērs visdrīzāk nav tas labākais, bet hokejisti nenoraida, ka zālei ir savs labums. Atkāpjoties no temata, podkāsts “Spittin Chiclets” ir katra hokeja interesenta cienīgs raidījums. Divi bijušie NHL hokejisti Bisonete un Raiens Vitnijs ar diviem sporta apskatniekiem runā par hokeju, intervē spēlētājus un publiskajā telpā pauž patiesi amizantus stāstus no karjeras.

Kanādiešu jaunais zāļu komplekts – bongs un mini hokeja nūja.
Foto: marijuana.com

“Skatoties no CBD [ārstnieciska viela kaņepes sastāvā] perspektīvas, vajadzētu būt muļķim nepapētīt šo tematu,” sacīja Edmontonas “Oilers” kapteinis Konors Makdeivids. “Kad tavs ķermenis ir iekaisis, tu nevēlies visu laiku ņemt pretsāpju tabletes. Protams, ir labāki veidi, kā mazināt sāpes… Pašlaik šim tematam tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Ja pētījumos pierādīsies pozitīvas iezīmes marihuānas lietošanā, tad mēs noteikti to sadzirdēsim.”

Līgas komisārs Gerijs Betmens apgalvo, ka galvenās medicīnas organizācijas nav secinājušas, ka narkotiskā viela no kaņepēm novērstu vai dziedētu savainojumus. “Izpētes process turpināsies, un mēs apsvērsim, kādas izmaiņas mūsu programmā ir jāveic, ja vispār tādas būs nepieciešamas,” sacīja līgas komisārs. “Balstoties uz pašreizējo izglītības līmeni, mēs esam apmierināti ar to, kur mēs esam.”

Viedokļi dalās, bet pašreizējie NHL noteikumi ir atbilstoši informācijas līmenim, ko sabiedrība gūst par marihuānas lietošanu un efektu. Tas ir tikai laika jautājums, kad narkotiskās vielas noteikumi mīkstināsies citās profesionālās līgās pāri okeānam. Skepse un stereotipi cilvēkiem liedz domāt plašāk, bet tāda ir mūsu daba, kamēr ietekmējamies no citiem līdzīgajiem.

Izmantotie resursi:
apnews.com
www.sportsnet.ca

Komentāri

  • Niknais
    31/10/2018 11:19

    Nu tik vispusīgi nevajag tak obligāti pīpēt var sacept cepumus kūkas vai pat tējas krūzi uztaisīt

Komentāri ir slēgti

TOP notikumi
1
X
2
4.6
3.75
1.73
3.25
3.1
2.3
1.12
-
6.5
2.49
4.59
2.49
1.9
-
1.81
2.4
4.1
2.25
5.5
4.2
1.57
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām