Batlera sāgas krāsās – basketbolisti, kuri kļuva par NBA klubu ķīlniekiem

14/10/2018 10:50
Nokopēts
Kobe Braients, www.sportazinas.com

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) šobrīd ārkārtīgi “karsts” sarunu temats ir Minesotas “Timberwolves” uzbrucēja Džimija Batlera drāmas attīstība. Basketbolists pieprasīja maiņu no kluba, taču “Timberwolves” vadība dara visu iespējamo, lai pretī saņemtu maksimālo labumu, kas visu situāciju sarežģī arvien vairāk. Tas potenciāli rada iespēju, ka spēlētājam, par spīti nesaskaņām un skaidro vēlmi, nāksies doties laukumā arī pamatturnīrā. Šis nav pirmais gadījums NBA vēsturē, kad spēlētājs pieprasa maiņu, taču beigu beigās ir spiests palikt komandā, kļūstot par organizācijas “ķīlnieku”.

Kriss Pols no Ņūorleānas “Hornets” uz Losandželosas “Lakers”

Kriss Pols
Foto: Karen Warren/Houston Chronicle

2010. gadā Ņūorleānas “Hornets” zvaigzne Kriss Pols pieprasīja kluba maiņu, jo piecu sezonu laikā kopā ar klubu nespēja tikt tālāk par Rietumu konferences “play-off” otro kārtu. Tajā sezonā 2005. gada NBA drafta ceturtajam numuram bija pēdējais līguma gads, kas potenciāli iedrošinātu komandu viņu aizmainīt, vietā saņemot citus basketbolistus.

Tomēr “Hornets” komanda tobrīd piederēja NBA, un līgas komisārs Deivids Sterns neļāva darījumam notikt. Viņš, pārstāvot kluba intereses, uzlika veto maiņai, kas talantīgo saspēles vadītāju būtu aizsūtījusi uz Losandželosas “Lakers”, kuras sastāvā bija Kobe Braients, Pau Gazols, Dereks Fišers, Endrjū Bainams, Mets Bārns, Šenons Brauns, Stīvs Bleiks, Rons Ārtests, Luks Voltons un citi.

Ja Sterns būtu pieļāvis darījumu, tad tajā piedalītos trīs komandas. Gazols dotos uz Hjūstonas “Rockets”, Kriss Pols pievienotos “Lakers”, turpretim Ņūorleānas “Hornets” saņemtu Kevinu Mārtinu, Luisu Skolu, Lamāru Odomu, Goranu Dragiču un 2012. gada NBA drafta izvēli.

Pēc vairākiem gadiem Sterns pastāstīja, kāpēc nepieļāva maiņu: “Es rīkojos no kluba īpašnieku puses. Tāds bija mans lēmums. Brīdī, kad esi līgas komisārs, un “Lakers”, kā arī “Rockets” gaida uz Tevi, bet atsaki, par Tevi rodas slikts iespaids. Biju kluss un centos, lai situācija pati sakārtojas, bet tā bija viena no retajām reizēm, kad mani tāda rīcība nogalināja. Bet es nekad tādu maiņu nebūtu apstiprinājis.”

Tomēr pēc sezonas beigām Pols kļuva par brīvo aģentu, un Ņūorleānas “Hornets” palika tukšām rokām, jo saspēles vadītājs pievienojās Losandželosas “Clippers” vienībai.

Kobe Braients no Losandželosas “Lakers” uz Čikāgas “Bulls”

Foto:: Jerome Miron-USA TODAY Sports

Viena no visu laiku spožākajām Losandželosas “Lakers” zvaigznēm Kobe Braients 2004. gadā bija tuvu tam, lai pieprasītu maiņu kluba vadībai. Iemesls – nesaskaņas ar kluba otru zvaigzni Šakilu O’Nīlu. Klubs zināja par valdošo spriedzi, un pat pirms Braients personīgi bija vērsies pie komandas ģenerālmenedžera raženais centrs O’Nīls tika aizsūtīts uz Maiami “Heat”, ar kuru nākamajā gadā izcīnīja NBA titulu. Eņģeļu pilsētas kluba vadībai bija jāizvēlas – aizmainīt Braientu vai O`Nīlu, tomēr prom devās tieši bijušais Orlando “Magic” līderis. Superduets astoņu kopā Losandželosas kluba rindās pavadīto sezonu laikā izcīnīja trīs čempiontitulus (2000.-2002.).

Taču pēc trim gadiem (2007.g.) Braients skaidri pavēstīja Losandželosas “Lakers” vadībai savu nodomus – “Es vēlos, lai mani aizmaina!”. Šoreiz leģendārā aizsarga vēlme doties uz Čikāgas komanda bija daudz skaidrāka. Čikāgas “Bulls” piedāvāja visai spēcīgu “paciņu” – Luols Dengs, Tairuss Tomass un Bens Voless. Tikmēr “Lakers” pieprasīja sekojošus spēlētājus – Dengu, Tomasu, Benu Gordonu, kā arī jauno Žoakimu Noā.

Lai gan abas komandas jau zināmā mērā bija tikušas pie kopsaucēja, tomēr gala vārds maiņas darījumā piederēja Braientam, kurš uzstāja, ka viņš vēlas uzvarēt. Tāpēc Dengs nekādā gadījumā nedrīkst tikt aizmainīts uz “Lakers”, citādāk Kobe maiņai uzliks veto. Beigu beigās ne “Lakers”, ne “Bulls”, nedz Braients vienoties nespēja, tādējādi basketbolists palika eņģeļu pilsētas komandā.

Interesanti, ka brīdī, kad Braients klubam darīja zināmu savu lēmumu par aizmainīšanu, arī citas vienības izteica piedāvājumus. Viena no tām bija no Detroitas “Pistons”. Kā pēc astoņiem gadiem atklāja pats basketbolists, “Pistons” apmaiņā pret Kobi piedāvāja Ričardu Hamiltonu, Teišonu Prinsu un vairākas drafta izvēles. Tomēr Braients atceras 2007. gada sarunu ar vienības ģenerālmenedžeri: “Es tev iedevu sarakstu, uz kurām komandām justos ērti tikt aizmainītam. Ne Detroita.” Kopumā Braients karjeras laikā “Lakers” klubā nospēlēja visas 20 sezonas, kļūstot par vienu no retajiem līgas spēlētājiem, kurš nenomainīja komandu.

Karmelo Entonijs no Ņujorkas “Knicks” uz Hjūstonas “Rockets”

2011. gadā pēc astoņu gadu pavadīšanas Denveras “Nuggets” Karmelo Entonijs kopā ar Čonsiju Bilapsu pārcēlās uz Ņujorkas “Knicks”, bet “Nuggets” maiņas darījumā pretī saņēma Vilsonu Čendleru, Reimondu Feltonu, Danīlo Galinari, Timoteju Mozgovu, kā arī 2014. gada drafta pirmās kārtas izvēli. Tomēr kopā ar Ņujorkas vienību Entonijs netika tālāk par Austrumu konferences izslēgšanas spēļu otro kārtu. Pēdējās divās “Knicks” sezonās, ko pavadīja kopā ar Kristapu Porziņģi, vienība nespēja iekļūt “play-off” turnīrā. “Knicks” ļoti vēlējās veikt maiņas darījumu, taču pats basketbolists īsti prom no Ņujorkas doties prom negribēja.

Brīdī, kad trīskārtējais olimpiskais čempions vēlējās mainīt komandu, “Knicks” bloķēja uzbrucēja pāreju uz Hjūstonas “Rockets” vienību. Entonijam tika pārmests par savtīgo rīcību, nedomājot par komandas interesēm uzvarēt. Viņam spēkā bija ienesīgs līgums pilsētā, kurā sportistu ļoti mīlēja. Taču saspīlētās attiecības ar kādreizējo “Knicks” prezidentu Filu Džeksonu darīja savu, un tas lika zvaigznei pārdomāt. Kā jau minēts – lai gan sākumā klubs gribēja atbrīvoties no Ņujorkas kluba lielākā līdera, beigās Entonijs pats pauda sarūgtinājumu un nožēlu par tādu komandas attieksmi pret viņu, pieprasot maiņu.

Karmelo Entonija “MeloDrāma” beidzās ar to, ka spēlētājs tika aizmainīts uz Oklahomsitijas “Thunder”, par spīti tam, ka basketbolistu visvairāk vēlējās iegūt Hjūstonas “Rockets”, kuras rindās spēlēja Entonija labākais draugs – Kriss Pols. “Knicks” uz “Thunder” aizsūtīja Entoniju vienu pašu, pretī saņemot Enesu Kanteru, Dagu Makdermotu, kā arī 2018. gada drafta otro izvēli. Taču pēc ļoti neveiksmīgās sezonas “Thunder” rindās Entonija līgums tika izpirkts, un viņš šovasar pievienojās Hjūstonas “Rockets”.

Kavai Lenards no Sanantonio “Spurs” uz Losandželosas “Clippers”

Kavai Lenards, Sportazinas.com

Foto: NBA

2017./2018. gada sezonu Kavai Lenards uzsāka vien decembra beigās, jo cīnījās ar kājas traumu. Pēc savainojuma “it kā” sadziedēšanas NBA zvaigzne atgriezās laukumā, taču aizvadīja vien deviņas spēles “Spurs” kreklā. Lai gan divi dažādi Sanantonio kluba ārsti uzsvēra, ka Lenards ir gatavs atgriezties un atkal spēlēt, tomēr pats spēlētājs uzskatīja, ka komanda uzstādījusi nepareizu diagnozi. Lenards devās pie ārstiem Ņujorkā un atteicās iziet laukumā, uzskatot, ka komanda uzspiež un sasteidz viņa došanos NBA laukumos. Tikmēr spēlētāji iekšējā vienības sapulcē pauda neizpratni par Lenarda rīcību, viņam nevēloties spēlēt. Par to ļoti neapmierināts kļuva Lenards, tāpēc savu rehabilitācijas procesu aizvadīja Ņujorkā. Nedēļām ilgi 2014. gada NBA finālsērijas vērtīgākais basketbolists neatbildēja uz Sanantonio “Spurs” zvaniem un e-pasta vēstulēm, kas noveda pie maiņas pieprasīšanas.

To, ka Lenards vēlas tikt aizmainīts, klubs paziņoja februārī, taču komanda nevēlējās šādu scenāriju pieļaut. Medijos parādījās ziņas, ka Lenards vēlas tikt aizmainīts uz kādu Losandželosas komandu  – “Lakers” vai “Clippers”. Visreālāk tika nosaukts tieši “Clippers” vārds, tomēr sezonas laikā komandai nebija pievilcīga maiņas “paciņa”, ko piedāvāt “Spurs”. Interesanti, ka visā procesā nevienu paziņojumu neveica pats Lenards personīgi, bet viņa pārstāvji.

Lenarda sāgas laikā spēlētājs bija ticies ar Gregu Popoviču, taču sarunas augļus nedeva, un spēlētājs skaidri iezīmēja savus plānus – pamest “Spurs” organizāciju. Lenards savā ziņā kļuva par situācijas ķīlnieku, jo teju veselu sezonu gaidīja, kad tiks aizmainīts, tomēr darījums notika vien vasarā, kad visai negaidīti talantīgo uzbrucēju aizsūtīja uz Toronto “Raptors”. Lenards kopā ar Deniju Grīnu devās uz Kanādas pilsētu, turpretim “Spurs” saņēma Demāru Derouzenu, Jakobu Poetlu, kā arī 2019. gada drafta pirmās kārtas izvēli.

Maģiskais Džonsons no Losandželosas “Lakers” uz citu NBA komandu

Maģiskais Džonsons, Sportazinas.com

Foto: Damian Dovarganes/Associated Press

Leģendārais Ērvins Džonsons jeb Maģiskais Džonsons visu savu spēlētāja karjeru aizvadīja Losandželosas “Lakers” vienībā, tomēr viss nebija tik rožaini kā vairums uzskata. 1979./1980. gada sezonā Losandželosas klubs izcīnīja NBA čempiontitulu, taču nākamajā sezonā komanda nespēja parādīt cerētu sniegumu, un Džonsons kritizēja tobrīdējo galveno treneri Polu Vesthedu. Izcilais saspēles vadītājs uzskatīja, ka Vestheda piedāvātajā spēles stilā basketbolisti izdara pārāk maz metienu.

“Lakers” 1980./1981. gada sezonas vidū bija uz panākumu takas, tiekot pie uzvarām piecās spēles pēc kārtas, tomēr attiecības starp Džonsonu un Vesthedu turpināja saspīlēties. Mača beigās pret Jūtas “Jazz” Džonsons atteicās izpildīt galvenā trenera norādījumus, veicot izspēli “pa savam”. Par to dusmīgs bija “Lakers” stūrmanis un sacīja, ka 1979./1980. gada finālsērijas vērtīgākajam spēlētājam trūkst koncentrēšanās spēju. Pēc šī incidenta “Lakers” komandai bija slēgta spēlētāju un treneru sapulce, kura noveda pie negaidīta pavērsiena. Džonsons presei paziņoja, ka vairs nevēlas spēlēt Vestheda vadībā un grib, lai viņu aizmaina uz citu komandu.

Losandželosas kluba vadība bija dilemmas priekšā – atlaist treneri vai aizmainīt Džonsonu. Tomēr dienu pēc “Lakers” atgriešanās no Jūtas Losandželosas komandas īpašnieks Džerijs Bass sarīkoja preses konferenci, kurā paziņoja, ka Vestheds ir atlaists, neskatoties uz to, ka bija nostrādājis tikai vienu no saviem četriem līguma gadiem. Brīdis, kad organizācijas lielākā zvaigzne Maģiskais Džonsons vēlas tikt aizmanīts, tika novērsts. Īpašnieks Bass par galveno treneri iecēla Vestheda asistentu Petu Railiju, bet par uzbrukuma treneri nolīga Džeriju Vestu.

Hakīms Olaižuvons no Hjūstonas “Rockets” uz Maiami “Heat”

Viens no visu laiku labākajiem Hjūstonas “Rockets” spēlētājiem, centrs, Hakīms Olaižuvons 1992. gadā bija ārkārtīgi neapmierināts ar kluba vadības stilu. Viņa aģents presē izteicās šādi: “Ja komandā ir nelaimīga un neapmierināta superzvaigzne, tad visbiežāk tā tiek aizmainīta.” Teju uzreiz sarosījās Maiami “Heat” un vēlējās “The Dream Shake” autoru redzēt savās rindās. Arī “Rockets” bija samierinājusies, ka Olaižuvonu neizdosies noturēt, un “Heat” vienībai apmaiņā prasīja šādus spēlētājus – Roniju Seikaliju, Glenu Raisu un Stīvu Smitu. Tomēr “Heat” kategoriski attiecās pretī dot Raisu un Smitu, kuri tobrīd bija komandas atslēgas spēlētāji.

Teksasas štata pilsētas komanda piedāvāja alternatīvu – Olaižuvonu un Ēriku Floidu, ko tolaik dēvēja par “Guļošo Floidu” (Sleepy Floyd), bet “Heat” pretī būtu jādod Seikalijs, Grants Longs un drafta tiesības uz Haroldu Mineru, tomēr arī šis darījums nojuka.

Pēc tam, kad “Rockets” un “Heat” nespēja vienoties, izskanēja variants par četru komandu maiņas darījumu – Hjūstonas “Rockets”, Ņujorkas “Knicks”, Orlando “Magic” un Losandželosas “Clippers”. Potenciālais darījums būtu bijis šāds – Olaižuvons un Floids dotos vai nu uz “Knicks” vai “Clippers”, bet “Rockets” tiktu pie Losandželosas kluba spēlētājiem Denija Maninga un Loja Vonta, kā arī “Knicks” spēlētāja Džeralada Vilkinsa un “Magic” basketbolista Stenlija Robertsa.

Tāpat viens no variantiem bija, ka Losandželosas “Clippers” saņem Olaižuvonu un no “Knicks” Marku Džeksonu un Čārlzu Oukliju, bet “Rockets” pievienojas Manings un Vonts, turpretim “Knicks” tiek pie Doka Riversa un Otisa Smita no Orlando. Tikmēr “Magic” komanda iegūtu divas pirmās kārtas drafta izvēles. Taču komandas nebija mierā ar to, ka divas komandas būtu ļoti lielas ieguvējas, bet divas paliktu teju “plikas”, tāpēc arī šis variants “nobruka”. Olaižuvons palika “raķešu” sastāvā un 1994. un 1995. gadā palīdzēja vienībai izcīnīt NBA čempiontitulus.

Skotijs Pipens no Čikāgas “Bulls” uz Losandželosas “Lakers”/Fīniksas “Suns”

Foto: Sports Illustrated

1997./1998. gada NBA sezonas sākumā Čikāgas “Bulls” leģenda Skotijs Pipens nebija apmierināts ar komandas relatīvi vājo sākumu, uzvarot astoņās no 14 spēlēm. “Man šķiet, ka pret mani šajā organizācijā izturas ļoti netaisnīgi. Un tas ir nonācis līdz punktam, ka neredzu sevi šeit turpinām,” tolaik sacīja Pipens. Seškārtējam NBA čempionam bija izvēle doties uz Losandželosas “Lakers” vai Fīniksas “Suns”. “Lakers” vēlējās dot Ediju Džounsu, bet pirms tam Sakramento “Kings” bija solījusi Miču Ričmondu. Tikmēr “Suns” piedāvājums bija krietni pievilcīgāks – Sedriks Sebaloss un Stīvs Nešs. Tomēr “Bulls” jebkādā maiņas darījumā ar Fīniksas komandu pieprasīja Džeisonu Kidu. Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Pipens tik ļoti vēlējās pamest tituliem bagāto komandu, bija zemais atalgojums. Pirms 1997./1998. gada sezonas Maikls Džordans parakstīja jaunu līgumu, kas viņam tajā sezonā ļāva pelnīt 33 miljonus ASV dolāru, turpretim Pipens saņēma vien 2,75 miljonus dolāru, esot līgas 122. vislabāk atmaksātajam basketbolistam.

Tomēr potenciālie maiņas darījumi jau pašā sezonas sākumā “nojuka”, un par spīti ļoti skaidri izteiktajai vēlmei tikt aizmainītam, olimpiskais čempions Pipens iesprūda “Bulls” organizācijā. Tomēr sezona Pipenam un leģendārajai Čikāgas vienībai izvērtās ārkārtīgi veiksmīga – tika izcīnīts trešais NBA čempiontituls trīs gados, bet sestais Džordana ēras laikā. 1998./1999. gada sezonā, kura lokauta dēļ sākās vien 5. februārī, Pipens bija atradis jaunu klubu – maiņas rezultātā viņš nokļuva Hjūstonas “Rockets” vienībā. “Bulls” saņēma pretī Roju Rodžersu, kā arī drafta otrās kārtas izvēli. Pipenam bija jāgaida teju pusotrs gads kopš maiņas pieprasīšanas brīža, lai nomainīt klubu. Vēlāk Pipens noslēdza jaunu līgumu, kas viņam algu pacēla līdz 11 miljoniem ASV dolāru sezonā.

TOP notikumi
1
X
2
1.71
-
1.97
1.9
-
1.81
1.12
-
6.5
4.6
3.75
1.73
3.25
3.1
2.3
2.49
4.59
2.49
2.4
4.1
2.25
3.6
3.75
1.93
logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām