“Esam labāki par Slovākiju, bet tas jāpierāda arī laukumā” – ko žurnālisti saka par Latvijas izredzēm uz 1/4 finālu?

11/05/2023 12:45
Uvis Balinskis, Roberts Bukarts, Ivars Punnenovs

Hokeja līdzjutējiem pasaules čempionāts ir kā garš svētku festivāls, kura programma gan ir zināma tikai daļēji, jo tikšana vai netikšana ceturtdaļfinālā nevar tikt paredzēta par visiem 100%. Tomēr ir vēl daļa cilvēku (bez hokejistiem un treneriem), kuriem pasaules čempionāts ir darbs nonstopa režīmā, it īpaši, ja turnīrs notiek savās mājās, un tie ir sporta žurnālisti.

Vai Latvijai ir izteiktas sastāva problēmas? Vai Latvija spēs iekļūt ceturtdaļfinālā? Uz šiem, kā arī uz dažiem citiem jautājumiem “Sportazinas.com” aicināja atbildēt piecus Latvijas par hokeju rakstošus un stāstošus cilvēkus, kuri to arī izdarīja.

Toms Prāmnieks, “TV3 Sport”

Runājot par pārbaudes spēlēm pret Dāniju un Šveici, pozitīvā lieta noteikti ir skaitliskais vairākums, tas strādāja visās spēlēs – Daugaviņa vārti, Čukstes vārti. Mums ir vairāki aizsargi, kuri var spēlēt uz zilās līnijas – Jaks, Balinskis, Čukste. Ir Toms Andersons, kurš vairākumā izskatījās vienkārši fantastiski. To ķīmiju izdevies atrast, arī Daugaviņš sagatavošanas ciklā vairākumā izskatījās labāk nekā jebkad.

Ja jāatrod negatīvais, tad pirmajā spēlē pret Šveici vadība netika noturēta, noraidījumi tika saņemti “nevajadzīgās” zonās, nevajadzīgās situācijās. Tajā pašā laikā tas bija materiāls, ar ko treneri varēja strādāt un nākamajos mačos varēja redzēt uzlabojumus šajā ziņā. Jādabū, lai komanda stabili spēlētu 60 minūtes, un tad viss būs kārtībā. Ķīmija ir, ātrumi ir, spēlētāji izprot treneri labāk nekā iepriekš.

Nedomāju, ka ir problēmas kādā no pozīcijām. Vārtsargu līnija mums ir diezgan stabila, tur ir trīs ļoti labi, interesanti vārtsargi, viens par otru citādāks ar savu stāstu aiz muguras, un tur ir, no kā izvēlēties. Protams, būtu interesanti redzēt Merzļikinu, un arī jāatceras, ka nekad nav nekādas garantijas, ka kāds ierādīsies un uztaisīs čempionātu. Atceramies pagājušo sezonu – nevar pārmest Elvim, bet zinām, uz ko viņš ir spējīgs. Aizsardzības līnija ir optimāla, par uzbrukuma līniju jāsaka tā – Bļugers ļoti palīdzētu, viņš ir izmantojas visās līnijās. Bet kā ir, tā ir. Man pašam gribētos redzēt Oskaru Lapinski, žēl, ka viņam ir savainojums un viņš nevarēs piedalīties. Šveicē viņš spēlēja pirmajā maiņā un savu darbu viņš pieprot.

Debija pasaules čempionātā izpaliek – izlasei nevarēs palīdzēt Šveices kluba uzbrucējs

Esmu pārliecināts, ka kādā no pirmajām trīs spēlēm izdosies paņemt ne tikai punktu, bet arī uzvaru. Pirmais mačs pret kanādiešiem vienmēr ir liels pārbaudījums, parasti mēs sagaidām, ka viņi turnīra sākumā būs nekādi. 2021. gadā tā arī bija, vai tā būs šogad – ej nu sazini. Ja Latvijas izlase trāpīs ar vārtsargu, tad par punktiem cīnīsies – ja būs vairākums un disciplīna, tad varam cīnīties. Slovākija ir vienā maisā ar Latviju, ja domā par ceturtdaļfinālu, šādu pretinieku ir jāapspēlē. Čehi nekad nav uzvarēti, un domāju, ka puiši būs motivēti. Galvenais, lai nerodas lieka mandrāža.

Daugaviņam būs grūti būt tikpat rezultatīvam kā pārbaudes spēlēs, jo pret to pašu Dāniju viņš guva “hat-trick”. Cik saprotu, ka tajā mačā viņš veselības ziņā jūtās ne pārāk labi, un pat tādā stāvoklī Kaspars nospēlēja ļoti labi. Fiziskā kondīcija viņam ir laba un turnīram viņš ir gatavs. Domāju, viņš būs rezultatīvs, bet ar šādu skaitlisko vairākumu var kļūt arī par rezultatīvāko.

Ticu, ka Latvija iekļūs ceturtdaļfinālā, loģisks pamatojums tam ir. Visas līnijas ir labas un konkurētspējīgas. Galvenais uzdevums ir uzvarēt Slovākiju, kura nebūt nav tādā sastāvā, kādā tā var būt. Slovāki ir obligātais uzdevums, bet punkti jākrāj jau no pirmajām spēlēm. Šī izlase var sasniegt ceturtdaļfinālu.

Lotārs Zariņš, “Latvijas Televīzija”

Pārbaudes spēlēs acīs iekrita tas, ka bija daudz vārtu guvumu. Diemžēl pēdējo spēli pret Dāniju nebija iespējams apskatīties un izanalizēt kvalitatīvi. Tur sastāvs bija pēc iespējas tuvāk tam, kāds būs pasaules čempionātā. Protams, korekcijas ieviesīs Rūdolfa Balcera pievienošanās komandai. Runājot par līnijām, varbūt labi, ka šosezon Elvis nav, viņš var atkopties, uzņemt jaunus spēkus nākamajai sezonai, tomēr viņam bija smags gads gan laukumā, gan ārpus tā.

Zemgus ir tas nepatīkamākais pārsteigums, ka nespēlēs izlasē, lai gan sākotnēji teica, ka spēlēs. Jā, savainojumi var būt dažādi, bet jānogaida līdz pēdējam brīdim un tad jāpasaka, būs vai nē. Teodors, protams, arī ļoti noderētu. Šogad treniņnometne bija diezgan jaudīga, pamati ielikti diezgan labi un fiziskā sagatavotība ir tas, ar ko Latvijas izlase varētu izcelties, jo neesam meistarīgākā komanda.

Svarīgākā spēle sākumā būs pret Slovākiju, ja izdosies paņemt punktus pret Kanādu, tad arī ir ļoti labi. Čehija vēl nevienu reizi nav uzvarēta, kas mājas sienās būtu pavisam skaisti. Šogad viss salicies kā labs karšu namiņš ar stingriem pamatiem. Slovākiju vajadzētu uzvarēt, viņi arī būs galvenie konkurenti cīņā par “play-off”, un arī paņemt kādu punktiņu pret Kanādu būtu labi.

Daugaviņš būs rezultatīvs, bet par rezultatīvāko kļūs Rūdolfs Balcers.

Mārtiņš Kļavenieks, “Latvijas Radio” / “TVNET”

Pārbaudes spēlēs man patika tas, ka ļoti labi strādāja vairākums, tas, ka Daugaviņš bija rezultatīvs un vispār pirmā maiņa kā tāda darbojās ļoti labi. Vēl patika rezultativitāte pēdējos divos mačos, kas Latvijas izlasei nav raksturīgi – vārtu gūšana pēdējos 25 gados ir problēma un sāpju bērns, bet šajās spēlēs bija labi un cerams, ka tas pārnesīsies uz pasaules čempionātu.

Vārtsargi ir Latvijas izlases drošākais posms, es pat teiktu, ka Latvijas hokejā kopumā. Par to nevajadzētu pārāk satraukties, galvenais, kā Artūrs Irbe sadarbībā ar citiem treneriem sadalīs lomas. Vītoliņš teica, ka izteiktā pirmā numura šoreiz nebūs, cerams, ka visi sapratīs savas lomas un viss tiks izskaidrots, lai neviens nesēdētu stūrī ar kādu apvainošanos. Aizsargu līnijā ir labs pieredzes un jaunības sakausējums. Man gribētos, lai pieteikumā tiek arī Miks Tumānovs Roberta Mamčica vietā, bet tas ir tikai mans viedoklis. Lielām problēmām nevajadzētu būt.

Par uzbrucēju līniju ir bažas, vai rezultativitāte un labs vairākums saglabāsies. No vienas puses labi, ka Rūdolfs Balcers brauc palīgā, no otrās tas nozīmē, ka pirmā maiņa, visticamāk, tiks izjaukta. Vai treneri liks Balceru kopā ar Ķēniņu un Ābolu? Pērn šī saikne nestrādāja labi, izskatās, ka tā sevi ir izsmēlusi. Ceru, ka līdz ar Balcera atnākšanu neaizsies vējā viss tas darbs treniņnometnē, kad puiši ilgu laiku spēlēja vienādās maiņās.

Zināms, kurā izlases virknējumā tiek iespēlēts Balcers

Saspringtam kalendāram PČ sākumā nevajadzētu būt kaut kam ārkārtējam. Vītoliņš preses konferencē uzsvēra, ka treniņnometnē strādāts, lai šādu grafiku varētu izturēt. Netipiski stingra un liela fiziska bāze ielikta šajā sagatavošanas ciklā – parasti tādu bāzu liek pirms sezonas. Domāju, ka tas noderēs un Ēriks Visockis [fiziskās sagatavotības treneris] noteikti zina, ko viņš dara, lai spēlētājiem būtu vieglās kājas.

Ceru, ka Daugaviņš būs rezultatīvs arī PČ. Vācijā viņš ieguva labu ritmu, daudz meta iekšā un piespēlēja, un ceru, ka viņš to sajūtu arī saglabās. Jau pierādījies – ja nemet sezonā, tad nemetīsi arī PČ, un arī pretēji. Ja vienīgi tev nedos citu lomu, kā tas bija ar to pašu Daugaviņu pirms pāris gadiem. Domāju, viņš būs viens no rezultatīvākajiem.

Teikšu, ka šoreiz Latvija caur adatas aci kaut kā izlīdīs un iekļūs ceturtdaļfinālā. Galvenie konkurenti par to būs slovāki, viņiem sastāvs ir tāds, ka būt vai nebūt. Nevar zināt – ja viss saliekas tā, kā jābūt uz papīra, tad mūsu grupā četriniekā būs Kanāda, Čehija, Slovākija un Latvija.

Kristaps Plaums, LETA

Pārbaudes spēlēs pārsteidza, cik brīžiem izlase bija saspēlēta un attiecīgi spēja demonstrēt rezultativitāti, tajā skaitā vairākumā. Mīnuss joprojām ir savu vārtu drošība un spēle aizsardzībā. Augstā līmenī ar lielu spēļu praksi spēlējošu centra uzbrucēju trūkums ir ilggadējā problēma un šajā ziņā Teodors būtu neatsverams palīgs izlasei. Divtik žēl, ka viņš netiek arī pie spēlēšanas Stenlija kausā.

Ja Elvis būtu aizvadījis tādu sezonu, kā pirmās divas NHL, tad būtu lieliski redzēt viņu tādu pat sniegumu turpinot arī pasaules čempionātā, taču šī sezona neliecina, ka viņš būtu morāli un fiziski gatavs vēl pēcsezonas turnīram. Visi trīs savās labākajās kvalitātēs noteikti spētu veidot rezultātu, taču ar savu šīs sezonas sniegumu nespēlētu izšķirīgu lomu.

Visas trīs komandas, pret kurām spēlēsim turnīra sākumā, ir ievainojamas. Kanādiešiem tā ir nesaspēlētība čempionāta sākumā, slovākiem izteiktu līderu trūkums un nepārliecinošā vārtsargu līnija, arī Čehija uz Rīgu ir devusies bez virknes hokejistu, kuri varētu vadīt spēli un veidot rezultātu. Punkti, pat vairāk nekā viens, pret šīm komandām jāgūst, ja gribam spēlēt ceturtdaļfinālā vai vismaz čempionāts būtu kaut cik ienesīgs, jo veiksmes pirmajos mačos veicinās biļešu tirdzniecību uz pārējām spēlēm.

Čempionātā komandas noteikti vairāk centīsies ierobežot potenciālos līderus, tāpēc tik rezultatīva sērija Daugaviņam neturpināsies. Tomēr ar visiem tik veiksmīgi netiks galā un viens no tiem varētu būt Rūdolfs Balcers. “Ierastā matemātika” skan šādi – lai iekļūtu ceturtdaļfinālā, no pirmā četrinieka jāizsit kāda no komandām, kas nāk patiešām no hokeja lielvalstīm, šobrīd šķiet, ka tā varētu būt Slovākija. Bet tāds pats mērķis varētu būt arī Norvēģijai, un kaut kur arī Kazahstānai arī bez naturalizētajiem spēlētājiem. Domājams, arī šoreiz ceturtdaļfināla nebūs, bet pietrūks maz – 1-2 punktu.

Ulvis Brože, “Sportacentrs”

Pēdējās pārbaudes spēles mazliet izkliedēja runas par nevarīgo uzbrukumu un problēmām ar vārtu gūšanu, plus vairākums izskatījās ļoti plūstošs un pārdomāts. Protams, jāskatās arī no otras puses – vārti pārbaudes spēlēs punktus pasaules čempionātā nedod, un pretiniekiem ir daudz materiāla, lai izpētītu mūsu vairākumu.

Tam, kas pieejams ar Latvijas resursiem – esam tuvu labākajam sastāvam. Protams, uzbrukumā ļoti noderētu gan Bļugers, gan Girgensons, atrisinot centru problēmas. Joprojām neesmu drošs, ka mums ir otrās maiņas centrs, kurš gatavs būt līmenī visās spēlēs. Pie vārtsargu bagātības – labāk, lai Elvis šoreiz atpūšas. Treneriem jau tā sāp galva, domājot, kuram tad uzticēties.

Domāju, ka Daugaviņš būs viens no komandas rezultatīvākajiem spēlētājiem. Nebūtu šokā, ja pirmo reizi kopš 2015. gada iekrātu piecus punktus. Savukārt, runājot par ceturtdaļfinālu, viss ir diezgan vienkārši – paņemam IIHF rangu un secinām, ka tuvākā priekšā esošā komanda ir Slovākija. Tieši tā būs mūsu galvenā pretiniece. Redzot slovāku problēmas ar vārtsargiem, līderu traumas un jauno talantu atteikumus – uzskatu, ka šosezon mums ir labāks sastāvs. Protams, tas vēl jāpierāda laukumā. Tieši slovāku problēmu dēļ pēdējās dienās mainījās mans viedoklis – tagad domāju, ka Latvija spēlēs ceturtdaļfinālā.