Futbolā briest vēl viens Lesteras stāsts? Kā mazpazīstams spāņu klubs ticis līdz “La Liga” augšgalam?

06/01/2024 08:36
Nokopēts

Domājot par Spānijas futbola čempionātu 21. gadsimtā un labākajām šīs valsts komandām, prātā nāk “Barcelona”, kā arī Madrides grandi “Real” un “Atletico”. Kopš 2000. gada vienīgā komanda bez šīm trijām, kas spējusi izcīnīt čempionāta trofeju, ir “Valencia” 2002. un 2004. gadā, taču visas pārējās reizes triumfējusi iepriekš nosauktā trijotne.

Šogad “La Liga” kopvērtējumā pēc 19 spēlēm otro vietu ieņem “Girona” un daudziem varētu rasties jautājumi – kā līdz šim īpaši nedzirdēta komanda atrodas pozīcijās, lai cīnītos par titulu? Turklāt “Girona” kā otrajai vietai ir tikpat daudz punktu cik līderei “Real”, proti, 48. Abas šīs vienības trešajā un ceturtajā vietā esošās “Barcelona” un “Atletico” apsteidz par 10 punktiem.

“Girona” vēsturiski bijusi komanda, kura biežāk uzturējusies trešajā vai ceturtajā Spānijas līgā un bijušas arī sezonas, kad klubs nokrita vēl zemāk. Laikā no 2008. līdz 2017. gadam “Girona” pastāvīgi spēlēja pēc spēka otrajā līgā, tad uz divām sezonām iekļuva spēcīgākajā čempionātā, tad atkal uz trīs sezonām izkrita, bet pagājušā sezona bija “Girona” atgriešanās labāko pulkā.

Vai “Girona” šīs sezonas stāstā ir novērojama līdzība ar “Leicester City” komandu Anglijā, kas 2015./16. gada sezonā sensacionāli kļuva par premjerlīgas čempioni un satricināja visu futbola pasauli?

Sastāvs

Žirona ir sestā vērtīgākā komanda Spānijas čempionātā, atsaucoties uz datubāzes “Transfermarkt” datiem. Sastāva kopējā vērtība tiek lēsta ap 224 miljoniem dolāru, kas tik un tā ir iespaidīgi mazāk nekā “Real” (1 miljards) un “Barcelona” (858 miljoni). Komandas sastāvā nespēlē neviena superzvaigzne. Tās vērtīgākais spēlētājs ir brazīliešu flanga spēlētājs Saviu (30 miljoni), kā arī divi uzbrūkoši ukraiņi Artems Dovbiks (28 miljoni) un Viktors Cigankovs (25 miljoni).

Rezultatīvākais “Girona” spēlētājs šosezon ir Dovbiks, kurš 19 spēlēs visos turnīros kopumā iesitis 11 vārtus. Viņam ar astoņiem goliem seko 37 gadus vecais veterāns Kristians Stuani, bet seši precīzi sitieni ir 19 gadus vecajam Saviu. Vārtus Žironai šosezon iesituši kopumā 15 dažādi futbolisti. Kā redzams, labākie vārtu guvēji nav milzīgi vārdi pasaules futbolā.

Cieša sadarbība ar kādu komandu no Anglijas

No malas varbūt skan dīvaini, bet “Girona” ir cieši saistīta ar Anglijas premjerlīgas superklubu Mančestras “City”. Taču ne finansiāli, bet darbinieku resursos un pieejamajā informācijā. “Girona” ir daļa no “City Football Group” (CFG) pārvaldītājsabiedrības, zem kuras atrodas virkne dažādu klubu no visas pasaules un kurā lielākais vārds ir Mančestras “City”.

“Girona” jau vairākus gadus veiksmīgi sadarbojas ar “City”, veicot regulāru zināšanu un pieredzes apmaiņu. Žironas direktori, menedžeri un treneri jau piecas pirmssezonas ir pavadījuši Mančestras kluba ofisos un treniņu bāzēs, kur izveidojusies laba sadarbība starp abām komandām. Tā, piemēram, šosezon “Girona” spēlē divi futbolisti no “City” un līdzīgi bijuši arī iepriekš.

https://twitter.com/africazone2024/status/1743254225008627831

“Girona” sporta direktors Kvike Karsels ir regulārs viesis Mančestras klubā, kur viņam ir tuva draudzība ar “City” vienu no direktoriem Thiki Begiristainu. “Sinerģija ar “City” mums ir izveidojusies sportiskajā ziņā,” medijam “The Athletic” iepriekš atzina Karsels. “Taču administratīvajā, mārketinga, tēla un infrasturktūras ziņā mēs esam spēruši platu soli, pateicoties īpašniekiem.”

Tomēr vēl būtiskāks cilvēks “Girona” klubā ir “City” galvenā trenera Pepa Gvardiolas brālis Pere Gvardiola. Viņš ir uzņēmējs un aģents, kurš ir “Girona” valdes priekšsēdētājs. Ciešās saites vairāku abu klubu darbinieku starpā ļauj “Girona” tikt pie informācijas, par kādu daudzi klubi varētu sapņot. Kad CFG pārņēma “Girona” kā otrās divīzijas komandu, bija skaidrs, ka tai būs grūti piesaistīt augsta līmeņa spēlētājus, tādēļ tika izveidota sistēma, kuras ietvaros spēlētājus nopirka “City” un uzreiz izīrēja uz Spānijas klubu, piemēram, Florianu Lejeuni, Rubenu Sobrino un Pablo Meri.

Laika gaitā nostiprinoties abu klubu attiecībām, CFG vadošie skauti ir palīdzējuši “Girona” veikt gudrus spēlētāju darījumus, piemēram, piesaistot šī brīža komandas lielāko talantu Saviu, kurš spēlē tik spoži, ka uz viņu “acis met” pat “Barcelona”. Zinot, ka “City” reti kad netrāpa ar transfēriem, “Girona” noteikti var uzticēties tam, ko saka skauti, kuri ikdienā meklē spēlētājus arī “City” vajadzībām.

Pirms šīs sezonas komandai pievienojās labs spēlētāju sajaukums – veterāni Deilijs Blinds un Kristians Portu, no “Barcelona” paņemtie Ēriks Garsija un Pablo Torri, kuri par 100% vēlas apliecināt, ka viņi nav izniekoti talanti. Nerunājot nemaz par Saviu, Dovbiku un vēl vienu talantu Janu Koutu, kuru izīrē neviens cits kā “City”. Starpsezonā “Girona” iztērēja salīdzinoši mazu summu – ap 20 miljoniem.

Treneris un taktika

“Girona” galvenais treneris ir 48 gadus vecais spānis Migels Anhels Sančess Munjozs jeb īsāk Mičels. Principā nezināms treneris vidējam futbola līdzjutējam, kurš trenera karjeru uzsāka 2016. gadā un līdz šim vadījis tādus klubus kā “Rayo Vallecano” un “Huesca”. Viņa pienesums tiek vērtēts kā viens no galvenajiem faktoriem, kādēļ “Girona” atrodas tur, kur atrodas.

Daudziem varētu rasties jautājums, vai Žironas kluba panākumi nav vienkārši veiksme? Un izskatās, ka nē. Veicot gudrus transfērus un saliekot atbilstošus spēlētājus atbilstošām lomām laukumā “Girona” apliecinājusi, ka ar daudz mazākiem resursiem tā var konkurēt ar “La Liga” lielo trijnieku.

Žironas komanda šajā sezonā ir zaudējusi tikai vienu spēli – 30. septembrī pret Madrides “Real” (0:3). Tajā pašā laikā Mičela trenētais klubs ir apspēlējis Barselonu (4:2), kā arī nupat 3. janvārī tika uzveikta “Atletico” (4:3). Vai divas uzvaras pret grandiem un regulāras uzvaras kopumā var saukt par veiksmi un sakritību? Diez vai.

Mičels ieradās Žironā 2021. gada jūlijā, kad klubs spēlēja Spānijas otrajā divīzijā un viņa filozofija bija spēlēt uzbrūkošu un drosmīgu futbolu, kas vienlaikus ir sistemātisks un kurā katram spēlētājam ir skaidri viņa uzdevumi. Mičela galvenie spēles principi šo gadu laikā ir nostiprinājušies, kas šobrīd ir redzams turnīra tabulā. Pēc šīs sezonas 13 spēlēm “Girona” vidēji spēlē pieturēja bumbu 52,45 procentus, veica 11,27 sitienus un guva 1,86 vārtus.

“Girona” spēle uzbrukumā lielākoties ir balstīta uz brīvas vietas izmantošanu, pielietojot Mičela iecienīto 4-2-3-1 uzbrukuma struktūru. Ar šādu izkārtojumu viņi daudz uzbrūk caur flangiem, izmantojot tostarp malējos aizsargus. “Girona” spēles stils tiešām atgādina augšgala, nevis lejasgala komandas, kuras lielākoties ir pieradušas spēlēt no aizsardzības, kad pretī nāk lielais trijnieks “Real”, “Barcelona” un “Atletico”.

Lejasgala komandu motivācija parasti ir nezaudēt un saglabāt vietu augstākajā divīzijā. Tas nav “Girona” gadījums. Mičela vadībā Žironas futbolisti koncentrējas uz bumbas kontroli un regulāru uzbrukumu veidošanu, nevis iesēšanos aizsardzībā. Pamata uzdevums ir spēlēt drosmīgi, neskatoties uz to, kas nāk pretī. Šāda mentalitāte savienojumā ar dažādām taktiskajām uzbrukuma niansēm ir “Girona” panākumu atslēga. Plašāku aprakstu angļu valodā par “Girona” taktiskajām niansēm var lasīt ŠEIT.

Mičels ieguvis cieņu arī ārpus laukuma

Jau pirmajā sezonā, kļūstot par “Girona” galveno treneri, Mičels apguva katalāņu valodu, ņemot vērā, ka klubs atrodas tieši šajā Spānijas reģionā. “Es nemācījos katalāņu valodu priekš sevis vai populistisku motīvu vadīts, lai iegūtu skatītāju simpātijas. Bet gan, lai izrādītu cieņu klubam, kas man ir uzticējis šo darbu,” sacīja Mičels. “Kad uzzināju, ka šajā klubā komunikācija notiek katalāņu valodā, vēlējos labāk integrēties starp apkārtējiem un sapratu, ka valodas apguve varētu palīdzēt.”

Fanu acīs Mičels ir varoņa statusā, tomēr “Girona” vadība saprot, ka, šādi turpinot, par Mičelu var parādīties interese no daudz bagātākiem klubiem. Pere Gvardiola saprot, ka tāds ir bizness un ir izteicies, ka neturēs Mičelu piesietu Žironai: “Ja klubs kā “Bayern” viņam izteiks piedāvājumu, es personīgi viņu ar automašīnu aizvedīšu līdz Minhenei,” futbola vadošais insaideris Fabricio Romano citē Gvardiolu. “Viņš ir pelnījis pats noteikt savu nākotni un ja TOP klubs izteikts piedāvājumu, Mičels to varēs akceptēt.”

logo

Vai vēlaties saņemt paziņojumus par svarīgākajām ziņām