“Kurbads” atgriežas no Eiropas – ar zilu aci, bet ar pieredzi bagāžā

Jānis Sprukts tagad ir viens no "Kurbads" vilcējspēkiem. Foto: HK Kurbads

Uz negatīvas nots cīņu par vietu Kontinentālā kausa finālā noslēgusi Latvijas čempionvienība “Kurbads”. Skaisti jau būtu cīnīties par vietu Čempionu līgā, bet ko tur darīt Virslīgas komandai, ja nevar uzvarēt Baltkrievijas un Anglijas top komandas? Par ātru sasapņojāmies, bet potenciāls un pēc gadiem kāda Latvijas Virslīgas komanda varbūt arī varēs konkurēt ar Eiropas top klubiem.

Vārds “Kurbads” pēdējā laikā kultivēts vairāk kā cits populārāks latviešu mitoloģiskais tēls Lāčplēsis. Viss sākās pagājušajā pavasarī, kad mūžam nolemtais klubs bija iedzinējos Latvijas finālsērijā ar 0:3. Jau februāra sākumā “Mogo” kārtējo reizi bija pārāki, toreiz Latvijas kausa izcīņā, un arī šoreiz draudēja kārtējā vilšanās.

“Viens no pagrieziena punktiem bija Latvijas kausa fināls, kad arēnā zaudējām “Mogo”. Pirms mača staigāju pa ģērbtuvi, treneris Pēteris Ostošovs mēģināja uzkurināt komandu, kapteinis Toms Bluks arī,” intervijā “Sporta Avīzei” sacīja “Kurbads” šefs Andis Pikāns. “Saša Galkins – nezinu, vai viņš mani redzēja vai nē, neesmu prasījis, bet vienubrīd atrados ne viņam redzamības zonā un dzirdu viņu sākām: “Davai, čaļi! Nu, atnesīsim Pikānam to kausu!” Spēli zaudējām, pēc tam Ogrē ģērbtuvē bija sapulce, un es pateicu: “Čaļi, ja jūs domājat, ka Pikānam vajadzīgs kauss, tad jūs dziļi maldāties. Kauss pirmām kārtām ir vajadzīgs jums pašiem. Un kamēr jūs to nesapratīsiet, nekas nebūs.””

“Kurbads” zaudēja Latvijas kausa izcīņā, bet kā atspēlējās finālā. Viņi gan nav vienīgā hokeja komanda, kura finālsērijā ir atspēlējusies no 0:3, bet parādīja pašpārliecinātību par saviem spēkiem un ticību, ko jau pieminēja Pikāna kungs.

Protams, “Kurbads” vārds ir izskanējis arī jaunās halles sakarā.  Pēc Kontinentālā kausa izcīņas otrās kārtas turnīra IIHF pārstāvji izteicās, ka “Kurbads” halle varētu kalpot kā viena no 2021. gada pasaules čempionāta treniņu vietām. Šāda iespēja tiks izvērtēta, ja līdz čempionāta sākumam blakus “Arēnai Rīga” netiks uzcelta jauna treniņa halle. “Kurbads” halle kalpos kā plāns B, jo “Arēna Rīga” atrodas 15 km attālumā un ar mašīnu tas ir pusstundas brauciens, bet ar policijas pavadošo eskortu, komandu autobusiem tas būtu ilgāks laika posms.

Varētu uzskaitīt plašu notikumu klāstu, kur figurē vārds “Kurbads”, bet galvenais tomēr, ko šī vārda nēsātāji [hokejisti] spēj izdarīt laukumā. Līdz ar pagājušās sezonas beigām, komanda varbūt ne skaļi, bet ar savām darbībām ir parādījusi, ka mērķi ir augsti. Pirms Latvijas Virslīgas sezonas Pikāns sūkstījās, ka čempionātā ir maz spēļu [30], tāpēc mērķis tikt Čempiona līgā ir saprotams. Vairāk spēļu un spēcīgāku pretinieku. Bet vai “Kurbads” maz tam būtu gatavs?

Ja klubā sāk strādāt tāda hokeja leģenda kā Artūrs Irbe, tad latiņa ir pacelta augstu. Spēļu laikā bijušais vārtsargs uz komandtiltiņa nestāv, bet treniņos padomus un ieteikumus dod ne tikai vārtsargiem, bet arī laukuma spēlētājiem. Gaišs cilvēks, nevienam neliegs padoma. Rīgā norisinoties Kontinentālā kausa izcīņas otrajai kārtai, Irbe verbāli sniedza atbalstu komandai uz komandtiltiņa un arī ģērbtuvē. Tomēr pilnu dienas laiku treneris nevelta hokejam, jo dzīvē mainījušās prioritātes, tagad pirmajā vietā ir ģimene. Tāpēc Irbe nebija palīgos Dānijā.

Irbe nav vienīgais skaļais uzvārds “Kurbads” nometnē. Īsi pirms Kontinentālā kausa turnīra Rīgā, komandai pievienojās Jānis Sprukts un Mārtiņš Cipulis. Pieredzējušais centra uzbrucējs daudz komunicē ar saviem maiņas biedriem, sniedzot vērtīgus padomus par jebkuru spēles situāciju. Rumbulā runāja, ka pēc otrās kārtas spēlēm Sprukts esot parakstījis līgumu līdz sezonas beigām, tomēr pilnvērtīga vienošanās vēl neesot panākta. Centra uzbrucējs iespējams paliks nogaidošā pozīcijā līdz gadumijai, kad komandas tirgū skatīsies pēc jauniem papildinājumiem. Domājams, ka Spruktam vairs neatrastos vieta Eiropas top līgu komandās, bet otrās šķiras vienībās centrs var spēlēt vadošo lomu.

Savukārt par Cipuli Rumbulas vēji ziņo, ka uzbrucējs panācis vienošanos ar komandu līdz sezonas beigām. Cēsnieks nav Sprukta tipa spēlētājs, tāpēc izredzes pēc labāka darba piedāvājuma iegūšanas ir zemas. Hokejista pieredze ir ļoti noderīga komandai, bet dažās spēles situācijās Dānijā uzbrucējs krita ārā no kopbildes. Tomēr galvenos darba pienākumus mazākumā hokejists atstrādāja godam. Abi bijušie Latvijas izlases vilcējspēki ir labs papildinājums “Kurbads” komandai.

“No iepriekšējā posma līdz šim kārtīgi strādājām,” sarunā ar Sportazinas.com sacīja “Kurbads” galvenā trenera asistents Renārs Princis. “Gatavošanos pabojāja tas, ka spēlētāji [Sandis Zolmanis, Gatis Gricinskis] bija izsaukti uz lielo izlasi, uz klubu izlasi hokejistus nepalaidām. Vajadzēja sagatavoties psiholoģiski, jo tehniski un fiziski spēlētāji bija labā līmenī.”

Kontinentālā kausa trešo kārtu Dānijā “Kurbads” iesāka pārliecinoši. Pirmajā mačā ar 8:4 kurbadieši pārspēja Dānijas kausa ieguvējus, piecus vārtus gūstot vairākumā, trīs no tiem lielajā piecu minūšu vairākumā. Latvijas čempioni bija kārtīgi pastrādājuši pie vairākuma izspēles, kas ir viena no svarīgākajām sastāvdaļām mūsdienu hokejā. Tikpat svarīga ir arī vairākuma neitralizācija, kura pat nedaudz iegāza kurbadiešus.

“Vairākums un mazākums šobrīd hokejā izšķir daudz rezultātu, tāpēc pie tā daudz strādājam un savstarpējā ķīmija ir atrasta. Pēdējā spēlē paši izveidojām situāciju, ka piecas minūtes palikām mazākumā, tas arī beigās izšķīra rezultātu. Puiši varbūt nebija psiholoģiski gatavi tai spēlei,” piebilda Princis.

Pārliecinoši sāktais trīs spēļu maratons neturpinājās tik gludi. Otrā spēle parādīja Latvijas un Baltkrievijas hokeja čempionāta spēka samērus. Diezgan neizteiksmīgā spēlē “Kurbads” piekāpās Minskas “Yunost” ar 2:4. Pusfināla trešajā spēlē “Kurbads” vienībai pretī stājās Ervīna Muštukova pārstāvētā Šefildas “Steelers”. Spēlē par biļeti uz finālu latvieši ielaida trīs vārtus mazākumā un vienu arī vairākumā [tukšos vārtos], atzīstot angļu pārsvaru ar 2:4.

Angļi letiņiem nebija pa zobam. Foto: HK Kurbads

“Psiholoģisko atbalstu sniedza arī pieredzējušie spēlētāji, bet pēdējā spēlē no Mārtiņa [Cipuļa] negaidījām, ka viņš aizies uz ģērbtuvēm [izpildīja rupju spēka paņēmienu pret oponentu – aut.]. Lielākajai daļai no hokejistu nav bijusi tik liela pieredze, kad pretī nāk profesionāļi. Angļiem pus komanda draftēta NHL, zviedri, kanādieši, amerikāņi, tie visi ir augsta līmeņa spēlētāji ar lielu pieredzi. Viņiem čempionāts arī apmeklēts pietiekami kuplā skaitā, katru spēli skatās septiņi tūkstoši skatītāju. Minskas “Yunost” spēlēja pragmatisku krievu hokeju, kurš nepieļauj nekādas vaļības un nekādas kļūdas,” sacīja Princis.

Pa barankai no baltkrieviem un angļiem, kuri kvalificējās Kontinentālā kausa finālam. No otras grupas finālam kvalificējās kazahi un itāļi. Visas četras komandas izspēlēs vienīgo ceļazīmi uz Čempiona līgu, kurā piedalās 32 komandas no visas Eiropas. Tā ir pavisam cita hokeja skatuve ar Zviedrijas, Somijas, Šveices un citu Eiropas hokeja līgu komandu pārstāvniecību.

“Katram dzīvē pienāk kādi izaicinājumi, tas nebija viegls lēmumus, bet es ne mirkli nenožēloju,” savu pievienošanos “Kurbads” treneru korpusam komentēja Princis, kurš pēdējo reizi par asistentu pieagušo komandā strādāja 2007./08. gada sezonā, palīdzot vadīt “Rīga 2000” vienību. “Es šajā sistēmā saskatu daudz plusus, ja runājam par kluba organizatorisko līmeni, tad domāju, ka šie ir vieni no labākajiem apstākļiem Latvijā. Spēlētājiem, kas vēlās ielēkt nākamajā līmenī, tad “Kurbads” ir viena no sistēmām, kura ir visperspektīvākā.”

Pagaidām “Kurbads” komandai Čempiona līga būtu kā pamatskolēnam ielēkt augstskolas solā, labums nebūtu nevienai no pusēm. Tomēr paveiktais līdz šim ir apsveicams, komandai lielākie panākumi vēl ir tikai priekšā.

“Ļoti daudz jāstrādā, lai noturētu līmeni, jo ļoti ātri varam nolaisties atpakaļ. To pašu parādīja arī Rīgas posms, kur koncentrācija un potenciāls pret poļiem tika realizēts. Pēc divām dienām pret amatieru komandu no Igaunijas klājās grūti. Ļoti ātri var nolaisties no tiem augstumiem. Psiholoģiskā gatavība noturēt katru spēli visaugstākajā līmenī ir atkarīgs no spēlētājiem, treneriem un visa kolektīva kopumā,” koncentrācijas nozīmību komentēja Princis.

Tavs viedoklis

Esi pirmais, kas atstāj komentāru!

Paziņot par
avatar