Kur piezemēsies talantīgais Dzierkals?

Mārtiņš Dzierkals, sportazinas.com
Mārtiņš Dzierkals

Neapšaubāmi, ir viens no šībrīža talantīgākajiem Latvijas hokeja uzbrucējiem, bet šajā vasarā viņš ir arī Latvijas hokeja tirgus karstākais brīvais aģents, jo ap viņa vārdu savilkušās daudzas jautājuma zīmes.

22 gadus vecais hokejists kopā ar komandu nedevās uz treniņnometni Liepājā, bet trenējās pēc individuālas programmas – skrēja kāpās, cilāja svaru stieni. Nesēdēja rokas klēpī salicis. Hokeja aprindās runāja, ka pievienošanās Rīgas komandai gaidāma kuru katru brīdi. Līguma piedāvājumu Dzierkals, kurš KHL teritorijā ir ierobežoti brīvais aģents, bija saņēmis, tomēr nesteidzās to parakstīt.

Jūlija beigās “Dinamo” atgriezās no vēju pilsētas, mazliet atvilka elpu un turpināja liet sviedrus savā treniņbāzē Piņķos, bet Dzierkals komandas rindās nebija atrodams. To pamanīja arī žurnālisti, jautājot komandas galvenajam trenerim un ģenerālmenedžerim Ģirtam Ankipānam situācijas izskaidrojumu.

“Ar viņu situācija ir pavisam vienkārša. Jābūt sava kluba patriotam, jānovērtē savas spējas un ne vienmēr finanses nosaka visu, īpaši, ja mēs runājam par tik jauniem hokejistiem. Tad viņiem sevi ir jāpierāda. Uzskatu, ka Mārtiņa mērķiem ir jābūt daudz augstākiem: atgriešanās NHL. To, lai viņš pats izdomā, kā viņš tur atgriezīsies,” sarunā ar LTV “Sporta Studiju” atklāja treneris.

Starp rindām var lasīt, ka Ankipānam ir neliela cemme, jo tā vietā, lai pateiktu, ka sarunas noris, pusēm atšķiras viedokļi, viņš Mārtiņam uzlika zīmogu: jauns hokejists, kuram sevi vēl jāpierāda, bet vēlas krietnus uzlabojumus līgumā. Mārtiņš nepalika atbildi parādā un pēc nedēļas, runājot ar ziņu aģentūra LETA, atklāja, ka tādam līgumam piekrist diemžēl nevar, jo tas nav godīgs…

“Pēdējās sarunas bija laikam pirms treniņnometnes Liepājā. Nevaram atrast kopsaucēju. Man tiek piedāvāts ne pārāk godīgs variants. Un izvērtējot situāciju, kā arī aprunājoties ar saviem līdzcilvēkiem, saprotam, ka dotajā situācijā būtu kļūda piekrist tādam līgumam,” skaidroja hokejists. “Domāju, ka nekur nav jāsasteidz. Grūti pateikt, kas būtu labākais variants, uz ko tēmēt nākamajā sezonā. KHL, protams, ir ļoti augsta līmeņa līga, bet tas nenozīmē, ka, piemērām, citur Eiropā hokejisti attīstās sliktāk. Tieši otrādi – tas var būt arī tikai labāk. Kā jau teicu, ir mierīgi jāizvērtē visas iespējas un jāsaprot, kas būs vērtīgāk man pašam.”

Mārtiņš Dzierkals, sportazinas.com
Mārtiņš Dzierkals | Foto: Dinamo Rīga, R.Volonts

Komanda turpināja likt bāzi sezonai, devās uz pārbaudes turnīru Sočos, pēc tam savu skatītāju priekšā izcīnot arī “Latvijas Dzelzceļa kausu”. Un atkal komandas kontekstā parādījās Dzierkala vārds. Sarunā ar “Sportacentrs.com”, Ankipāns apstiprināja, ka notikusi tikšanās ar pašu Dzierkalu. “Randiņš” noticis klāt esot visam treneru štābam. “Parunājām, ka dzīvē lietas mainās. Teiksim tā – ir jāstrādā, lai sasniegtu savus mērķus. Vai nonācām pie kopsaucēja? Nav jau, kur nonākt. Vai nu viņš grib strādāt un kļūt par hokejistu, vai arī nē. Mēs uzklausījām viņa domas. Kā viņš sevi redz vispār,” sacīja Ankipāns, norādot, ka viss ir Mārtiņa rokās. Tas nozīmē – izteiktais piedāvājums ir spēkā. Mārtiņš domā, bet “Dzelzceļa kausa” spēles vēroja no tribīnēm. Kopā ar “Dinamo” hokejistiem, kuri nebija laukumā…

Tiek runāts, ja Dzierkals arī pieņem piedāvājumu atgriezties “Dinamo” rindās, tad Ankipāns nevēlas vienam no saviem mīļākajiem jaunajiem hokejistiem kaut ko dāvināt. Dzierkals, kaut arī trenējies, nav ne tuvu tādā kondīcijā kā pārējā komanda. Ielēkt braucošā vilcienā var uz emocijām, to arī Mārtiņš parādīja pērn, kad komandai pievienojās tikai pirms pašas sezonas, bet tas nav pareizais signāls pārējiem. Īpaši citiem jaunajiem. Dzierkalam sezona varētu būt jāiesāk “Dinamo” fārmklubā Latvijas čempionātā – “Liepājas” rindās, jāuzņem spēļu prakse, kamēr hokejista aģents uzskata, ka Mārtiņš ir pietiekami kvalitatīvs spēlētājs, lai šādu “dāvanu” kā divvirzienu līgums nesaņemtu.

Zīmīgi, ka šobrīd Ziemeļamerikā norisinās NHL klubu jauno spēlētāju nometnes, bet Dzierkals Toronto “Maple Leafs” vienības, kurai ir tiesības uz Dzierkalu līdz viņa 23. dzimšanas dienai, sastāvā netika iekļauts. Toronto organizācija ir viena no labākajām līgā, bet tā ir pārbagāta ar talantīgiem uzbrucējiem – vēl viens stāsts, kad latvietis hokeja Mekā draftēts komandā, kurai viņš nav vajadzīgs.

Jauno spēlētāju sasaukums, tad NHL lielā nometne, NHL/AHL līgums: šāds scenārijs būtu bijis reāls, tomēr, ja Dzierkals nav saņēmis uzaicinājumu atrādīties treneriem, tad minējums par viņa “vajadzību” Toronto organizācijai ir precīzs. Tiesības uz hokejistu klubs var aizmainīt, bet labs jautājums, vai kāda cita vienība būtu gatava atdot kādu drafta izvēli, lai iegūtu Dzierkalu, kurš iepriekš nav spējis nostabilizēties AHL.

Mārtiņš Dzierkals, sportazinas.com
Mārtiņš Dzierkals | Foto: Latvijas Hokeja federācija

Jau pirms iepriekšējās sezonas Dzierkals atklāja, ka runājis ar “Leafs” ģenerālmenedžeri Kailu Dubasu par scenārija maiņu, bet garantijas Ziemeļamerikā neviens nedod. Gadījums, kad sevi nepierādījis spēlētājs pieprasa maiņu, kaut viņam ir tikai AHL kontrakts, nav bieži sastopams. Pirms gada Dzierkals vēlējies garantijas, ka viņš netiks sūtīts uz ECHL, tās nesaņēma un nonāca Rīgā. Šobrīd stāsts ir līdzīgs, Dzierkals nav apmierināts ar saņemto piedāvājumu, tikai Dubasa vietā ir Ankipāns, bet Toronto vietā Rīga.

Arī prestižā medija “The Athletic” “Maple Leafs” komandas apskatnieks Skots Vīlers jau jūlijā rakstīja, ka neskatoties uz augsto potenciālu, Dzierkala dienas organizācijā ir skaitītas. “Dzierkals bija viens no maniem mīļākajiem nākotnes spēlētājiem vairāku gadu garumā. Viņa spēja mainīt virzienu no vienas puses uz otru, skatoties nesenā pagātnē, var pielīdzināt tikai Mičam Mārneram. Dzierkals pat tika nominēts KHL labākā debitanta balvai, tomēr bija zināms, ka viņa fiziskais spēks būs problēma,” raksta eksperts, norādot, ka viņa ātrums viņu novietoja labās uzbrukuma pozīcijās, bet vārtus Dzierkals ne vienmēr bijis spējīgs gūt. “”Leafs” ir devušies tālāk bez Dzierkala,” noslēdza Vīlers.

Portāla “Leafs Nation” apskatnieks Maiks Stīvenss augusta otrajā nedēļā pauda viedokli, piekrītot Vīleram, ka Dzierkala talants palicis neizmantots. “Kamēr atspoguļoju “Marlies” (“Maple Leafs” fārmklubs AHL, 2017./2018.gada sezonā Dzierkalam 4 spēles, 0+0) tiešām redzēju uzplaiksnījumus, cik var novērot četru spēļu ciklā. Talants tur ir – to varu apliecināt. Ir žēl, jo Dzierkalā ir daži intriģējuši rīki un audekls, uz kura tos kopt, bet viņa dienas “Maple Leafs” ir beigušās. Viņš var sevi pierādīt citur Ziemeļamerikā, kad Toronto zaudēs tiesības uz viņu vai arī aizvadīt veiksmīgu karjeru KHL. Jebkurā gadījumā – Dzierkals nebūs viens no “Leafs”.”

Mārtiņš Dzierkals, sportazinas.com
Dzierkals “Marlies” komandas sastāvā | Foto: orlandosolarbearshockey.com

Dzierkala aģenta izrādītā iniciatīva, viņa klientam satikties ar Ankipānu, iespējams, skaidrojama ar Ziemeļamerikas varianta atlikšanu uz kādu laiku, kas nozīmē, ka atkal jāizskata citas opcijas. Pats hokejists nenoliedz, ka interesantas būtu arī citas Eiropas līgas. Čehija, Zviedrija, Vācija, Somija – līgas, kurās Dzierkals varētu sevi pierādīt pirms karjeras nākamā pakāpiena.

Uzreiz var atcerēties Roberta Bukarta izteikumus, ka došanās prom no “Dinamo” bija pozitīvs lēmums viņa karjerā. Savā ziņā Roberts bija “Dinamo” projekta trešās-ceturtās maiņas ķīlnieks. Ir hokejisti, kuri šajā lomā iederas ļoti labi, brīžiem ielecot augstākos virknējumos, piemēram, Gints Meija, Koltons Gilīss, par tādu veidojas Rihards Marenis, tomēr, hokejistiem, kuri jau no bērnības bijuši izteikti snaiperi, tas var iznīcināt ambīcijas. Bukarts savu karjeru restartēja Čehijā, arī viņa brālis Rihards pēc uzspēlēšanas “Dinamo” izteicās, ka šajā karjeras posmā (gadu vecāks kā Dzierkals) sevi redz spēlējot (vadošas lomas) citās līgās.

Taisnība ir arī Ankipānam, kurš saka, ka komanda jāizveido monolīta: ir spēlētāji, kas uzbrūk, spēlētāji, kuri aizsargājas, katram sava loma un specifikācija. Vai Dzierkals var būt pirmo divu maiņu stabils spēlētājs – potenciāls tam noteikti ir. Bet nonākot ceturtajā maiņā un dauzoties pa bortiem viņš var zaudēt savu hokeja apetīti un līdz vadošai lomai komandā nemaz nenonākt.

Latviešu hokejists vienmēr būs interesants “Dinamo”, tādēļ, izvēle par labu citai Eiropas līgai ilgtermiņā var atspēlēties pozitīvi. Nav daudz piemēru, kuri pēc došanās prom no “Dinamo” uz Eiropu (ne KHL), vēlāk atgrieztos kā līderi, bet nav šaubu, ka Roberts Bukarts, Oskars Cibuļskis vai Ralfs Freibergs, atgriežoties Rīgas komandā, spēlētu lielākas lomas. Un, nav jau jāatgriežas “Dinamo”: re, par Mārtiņu gadu vecākais Rodrigo Ābols pēc vienas neizteiksmīgas un vienas veiksmīgas sezonas Zviedrijā tika pie līguma ar NHL klubu. Noteikti arī Ābols varēja būt interesants “Dinamo”, bet, vai tad aktuāls būtu “Panthers” variants?

Dzierkals grib spēlēt “Dinamo”, bet tirgošanās jaunam spēlētājam nenāk par labu. Situācijas nonākšana medijos – arī nav labs signāls par spēlētāja vēlmēm. Izcili hokejisti reti ir ar viegliem raksturiem, tas palīdz laukumā, bet abu pušu bumbiņas mešanas spēle jaunajam hokejistam neliek izskatīties labi. To redz arī citu komandu funkcionāri: “Nevienojās par finansēm, vajadzētu pārdomāt ko hokejists grib…” Iespējams, “Dinamo” šajā karjeras posmā nav labākais variants Mārtiņam – jādodas uz Eiropu, ja ir iespēja – Ziemeļameriku.

Tavs viedoklis

avatar
  Subscribe  
Paziņot par